Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Και εγω. Εχω προχωρησει αρκετα βεβαια την μερα.

Αυτο που πεταγεται πισω προς τα πισω, μου βγηκε τυχαια και φαινεται να δουλευει! Εχω μαθει πολυ καλα το evade σε αυτη τη φαση. 

Ε ναι στο survival ειναι θεμελιωδες για την επιβίωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την μολοτοφ συνηθως την εχω για infected. Με εχουν βοηθησει πολυ και οι mines για μικρες ορδες. Το αναβαθμισμενο melee weapon κανει φοβερη δουλεια αλλα χαλαει πανευκολα δυστυχως. Την καραμπινα την εχω για ολους. Το Rifle κανει δουλιτσα, αλλα σπανια εχω σφαιρες. Καλα και στα υπολοιπα νομιζω μεχρι 7 σφαιρες εχω φτασει. Και ψαχνω τα παντα. Αλλα το Rifle ειναι 1-2 καθε φορα και για μεγαλα διαστηματα καθολου σφαιρες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Την μολοτοφ συνηθως την εχω για infected

Για τα σκυλια ειναι οτι πρεπει,εγω συνηθως οταν εμπαινα σε ενα lvl τα σκυλια ηταν τα πρωτα που εβγαζα απο την εξισωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολοτοφ για σκυλι? Δεν ειναι κριμα να την χαλασεις εκει? Μπορεις να φας περισσοτερους. Εκτος αν εννοεις το ζευγαρι σκυλι-ανθρωπος. Αλλα και παλι στο survivor με πολυ δυσκολια φτιαχνω μολοτοφ και συχνα εις βαρος του med kit. Ποτε δεν φτιαχνω δευτερη γιατι δεν θα εχω med kit.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Μολοτοφ για σκυλι? Δεν ειναι κριμα να την χαλασεις εκει? Μπορεις να φας περισσοτερους.

Και τον σκυλο πως θα τον φας οταν θα σε εχει μυρισει απο μακρια,οταν σε πλησιασει θα σου ορμηξει κατευθειαν χωρις να προλαβεις να κανεις τπτ.

Θα μπορουσες να φτιαξεις βομβες αλλα ειναι πιο σπανια τα parts αυτα που χρειαζονται για να εχεις παντα εστω μια.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να καθαρισεις πρωτα το αφεντικο και με τον σκυλο παιζεις evade και melee. Eιναι δυσκολο βεβαια γιατι πρεπει να ειναι μονοι τους(να μην εχει και αλλα ζευγαρια σκυλος-ανθρωπος), ο σκυλος να σε εχει μυρισει και εχει φυγει πιο μπροστα και καπως να γυρισεις και να την φερεις απο πισω στον ανθρωπο. Αλλα γενικα οπως κατσει δεν εχω κατι προγραμματισμενο απο πριν. Βγαινουν πολλες φορες τυχαια ολα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπως έτσι ήμουν και εγώ ενθουσιασμένος (μέχρι ellie seattle day 3.😁).

GOTY φάση. Δε κάνω πλάκα.

 

Από την Abby seattle day 2 και μετά κάπως φτιάχνουν τα πράγματα με αρκετή δράση ευτυχώς και αποκορύφωμα την jump scare city και μετά την μάχη με τον rat king στο hospital. Αλλά τι να το κάνω που ήδη έφαγα 10 ώρες filler μετά το cliffhanger της ellie day 3 για να ξαναευχαριστηθώ πάλι το game. Όσοι δε παραδέχεστε ότι σε εκείνο το σημείο κάνει μεγάλη κοιλιά το game, εθελοτυφλείτε για μένα. Παίξτε ξανά το abby first chapter αφού ήταν τόσο γαμάτο.😁 Θα σας πληρώσω κιόλας να το στριμάρετε.

Και όλα αυτά χωρίς καν να μπω στα sjw/lgbt/preggo/love triangle drama κλπ που έχει σαν side agenda το game και δε ξέρω που απευθύνονται. Πάντως όχι σε μένα. Δε μου καίγεται καρφί αν η Lily θέλει να αυτοπροσδιορίζεται σαν Lev και να γίνει skinhead σαν τους άλλους θρησκόληπτους Ταλιμπάν. Ούτε κρύο μου κάνει ούτε ζέστη. Πείτε με αναίσθητο, κοινωνικά απροσάρμοστο κλπ αλλά i just want to hide, loot and kill some stuff. Δε θέλω ούτε να ανοίξω συζήτηση για κοινωνικά θέματα, ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση με sjw's. Δε πλήρωσα 60 euros  για αυτά.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, optimus prime είπε

Ποτε δεν επιτεθηκα σε κανεναν που εξεφρασε την αντιθετη αποψη(για το παιχνιδι παντα) απο εμενα,ο σεβασμος που γραφεις ειναι ακυρο σχολιο τελειως.

χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης, απλα για να καταλαβεις τι εννοω. Ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια εβερ ειναι το baldurs gate 2, μαζί με κανα 2 τίτλους ακόμα, είναι απο τις σημαντικοτερες αναμνησεις που εχω, απο οταν πρωτοξεκίνησα το pc gaming...Ειναι να κυκλοφορησει η Larian, το part 3, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το παιχνιδι που εγω θυμομουν...Αλλο συστημα μαχης, αλλοι  χαρακτηρες...τα turned based rpg, τα βαριεμαι, οπως και ολο το micromanagement στις μαχες κτλ...Αυτο δε σημαινει οτι αυτο που αρεσει σε μενα ειναι το σωστο ή το καλυτερο...Απο την αλλη τα παιχνιδια της larian, εχουν τεραστια κριτικη αποδοχη, πολυ κοσμο που τα αγαπαει...Καταλαβα οτι δεν εχει νοημα να χαλιεμαι, το παιχνιδι της larian(που το μισω πριν το παιξω καν)  δεν ειναι για μενα και το προσπερναω...Οκ, με τσιγκλαει καθε φορα που βλεπω νεα ποστ στο τοπικ του bg3, αλλα δεν εχει νοημα να μπαινω συνεχεια στο τοπικ και να κραζω...Εγραψα αυτα που ηθελα, τελος...Ας το ευχαριστηθουν αυτοι που τους αρεσει...Εγω παω για αλλα...

Για αυτο οταν βλεπω σχολια περι petition για να αλλαξει το παιχνιδι...το θεωρω ασεβεια προς αυτους που τους αρεσει το παιχνιδι...Δεν γυριζει ολος ο κοσμος γυρω απο εμας...

 

@maniacos93    δεν απευθυνομαι μονο σε εσενα...αλλα πραγματικα αν δεις τη λιστα με τα 90αρια στο metacritic, βλεπεις οτι ειναι ολα(μα ολα) παιχνιδια σταθμοι στην ιστορια του gaming...

και τωρα προσπαθει πολυς κοσμος να μας πεισει οτι ξαφνικα συνομωτησε το συμπαν για το last of us part 2....Συμφωνω οτι υπαρχουν περιπτωσεις σε μεγαλα gaming site, που  ειτε θαφτηκαν, ειτε εξυψωθηκαν παιχνιδια που δεν τους αξιζε...Αλλα το να πας στο αλλο ακρο και να λες οτι ολοι οι reviewers τα παιρνουν και ειναι πιονια των publishers, ειναι εκτος καθε λογικης...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

23 ώρες πριν, jerry banana είπε

Εγω ημουν απο τους πρωτους που το τερματισε και οταν ειχα αρχισει να λεω τις αρνητικες μου σκεψεις δεν συμφωνουσαν πολλοι που τωρα βλεπω στις τελευταιες 10 σελιδες εχουν κανει αλλαγη σκεψης 180 μοιρες .Ειχα πει μαλιστα πως ανυπομονω να δω αντιδρασεις . Αλλοι λεγανε δεν το τερματισες , ειδες μονο spoilers,οτι προκειται περι ηλικιας για να πιασεις τα <<νοηματα>>  well....... I Told You So! – Oak Ridge Bible Chapel, Milan, Illinois

 

hmm

unnamed.jpg

Επεξ/σία από Railyy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη  που συγκλονισε ορισμενους και τους εκανε να σκιζουν διαδικτυακα τα βρακια τους  σε ποσες ωρες στο games  ερχεται ρε παιδια ?Eγω που ειμαι στις 12 δεν εχω παρατηρησει κατι που να κανει να με διαπερασουν κυματα αποτροπιασμου   για αυτο  το καταπτυστο game ,ονειδος  της βιομηχανιας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Η αλλαγη  που συγκλονισε ορισμενους και τους εκανε να σκιζουν διαδικτυακα τα βρακια τους  σε ποσες ωρες στο games  ερχεται ρε παιδια ?Eγω που ειμαι στις 12 δεν εχω παρατηρησει κατι που να κανει να με διαπερασουν κυματα αποτροπιασμου   για αυτο  το καταπτυστο game ,ονειδος  της βιομηχανιας .

Άλλοι λένε στις 2 ώρες άλλοι στις 10, άλλοι στις 20-25  από ότι κατάλαβα. Εγώ περιμένω την τελευταία ευκαιρία να ξενερώσω. Στο day 3 (εκτός αν υπάρχει κι άλλη ευκαιρία πιο μετά). 

Όλα αυτά στο ινσομνια βέβαια, γιατί στο εξωτερικό οι περισσότεροι που το τελειώνουν δηλώνουν ενθουσιασμενοι και ειδικά από το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού(!?!?).

Αντε να δούμε. Είτε το ινσομνια θα έχει δίκιο και από GOTY που είναι στην χειρότερη αυτή τη στιγμή, θα γίνει παιχνίδι του τοπ 5 γενιάς για μενα (γιατί και χαλί μαύρο να γίνει από δω και πέρα πιο κάτω δεν πέφτει στην δική μου λίστα), ή έχουν δίκιο οι απόψεις που διαβάζω στο εξωτερικό και πάμε για Game of the Generation. 

2-3 αρνητικές απόψεις εδω είναι γνήσιες σίγουρα, απλά πλαισιωνονται από ατομα που εμφανίστηκαν ξαφνικα μονο για το παιχνιδι και δημιουργείται όχλος αρνητικών απόψεων που δημιουργεί αρνητική εικόνα. Είναι γνήσια η εικόνα αυτή? Η μαϊμού. 

Πάντως όλη αυτη η κατάσταση καταφέρνει να με κρατήσει σε αγωνία εφάμιλλη με το σεναριο του παιχνιδιού χεχε. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η βλακεία ότι οι reviewers βαθμολόγησαν το μισό παιχνίδι από που προέκυψε; Τόση ασχετοσύνη και δίψα για συνωμοσίες πια; Σταματήστε να βλέπετε τα ηλίθια τοξικά κανάλια του εξωτερικού που βγάζουν λεφτά από κουτσομπολιά και μίσος.
 

Φανταζομαι έως τώρα ή στα Ghost of Tsushima, Cyberpunk αν τα πράγματα είναι ίδια εκεί με πολύ καλες βαθμολογιες ξαφνικά δε θα είναι πληρωμένα τα ρεβιους γιατί ταιριάζουν στην αφήγηση που μας βολεύει... 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που γίνεται στις 2 ώρες... 

Spoiler

 

Περίμενα πως θα μας "προσέφεραν" ένα ισχυρό σοκ για να μας βάλει στο κλίμα μιας και είχε συμβεί το ίδιο και στο 1ο που πέθανε το παιδάκι. Βέβαια είχα δει μόλις τα πρώτα 2 trailers και νόμιζα πως θα πέθαινε η άλλη κοπέλα, μιας και στο reveal trailer είχε εμφανιστεί ο Joel όταν η Ellie του έλεγε πως θα τους σκοτώσει όλους. Προφανώς με σόκαρε και εμένα και περιμένω μια καλή εξήγηση, αλλά δε το πήρα πολύ στραβά γιατί και εγώ πλέον νιώθω απέραντο μίσος για όλους τους και τους σκοτώνω με αμέριστη ευχαρίστηση (να το κοιτάξω αυτό :P ).

Προσοχή, έχω παίξει μόνο 10 ώρες. Μη μου απαντήσει κανείς με κάποιο μεταγενέστερο σποιλερ! :) 

 

 

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...