Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Που φτάσαμε ο Kojima να την λέει για "pretendιά" στην naughty dog. Unreal. 😁

Αυτός θα σκηνοθετήσει το επόμενο επεισοδίου του gaming σουρεαλισμού :P Αφού αναστήσει όσους ψόφησαν cyborg κατά το γιαπωνέζικο .  Αν βγει ποτέ part III δηλαδή μετά τόσο θάψιμο . Ουτε DLC δε το κόβω να βγάζουν  :D

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά ενω θεωρητικά ολη αυτη η πολεμική με υποκινεί να επίσπευσω την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, προκειμένου να δω προς τι ολος ο χαμός, από την αλλη δεν υπάρχει χρόνος. Παω να παίξω λίγο.  Στο εμπα του τηλεοπτικου σταθμου το αφησα προχθες το βράδυ..

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maniacos93 είπε

3 σχόλια πιο πίσω έγραψες ότι το game είναι ''απίστευτο απλά''... 🤣 Διόρθωσέ με αν κατάλαβα λάθος το αρχικό σου σχόλιο.

μεχρι εδω που εχω παιξει ειναι απιστευτο

Θα εκφερω γνωμη στο τελος σχετικα με ολο αυτο το χαμο που εχει γινει με το σεναριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kostiger είπε

Προσωπικά ενω θεωρητικά ολη αυτη η πολεμική με υποκινεί να επίσπευσω την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, προκειμένου να δω προς τι ολος ο χαμός, από την αλλη δεν υπάρχει χρόνος. Παω να παίξω λίγο.  Στο εμπα του τηλεοπτικου σταθμου το αφησα προχθες το βράδυ..

Εκανα αυτο το λαθος και εγω, θα σου ελεγα να το πας με τους ρυθμούς σου, πιθανότατα αν "εκοβα ταχυτητα" και εγω να μην με ειχε ενοχλήσει τόσο το pacing στα σημεια που αναφερω. Παντως να πω κατι ακομα περι plot και ending γενικα.

Spoiler

Επειδη θα πουν καποιοι "εμενα μου αρεσουν τα sad endings κλπ" θα πω οτι πρώτον και εμενα μου αρεσουν και δεύτερον το να δημιουργησεις ενα "σοκ" η ενα "κακο τελος" δεν ειναι και κατι τοσο πρωτότυπο. Για παραδειγμα και τα 2 RDR εχουν ισως το χειροτερο και πιο nihilistic τελος που εχω δει αλλα ειναι τοσο καλογραμμένο που πραγματικά ειναι δυσκολο να μη σε αγγίξουν, απο την αλλη το TLOU 2 βασιζεται στο "σοκ" περισσότερο. 

Θα ηθελα να δω περισσότερες αποψεις για το τελος παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Τι patch ρε παλικάρια σοβαρολογούμε? Να γίνει patch σε τι?😁 Δεν είναι μόνο το story το πρόβλημα, είναι όλο το game design/pacing.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Να ξηλώσουν όλα τα walking simulator parts? Δεν είναι cinematics να τα κάνεις skip. Ειδικά αυτό με την Abby μετά ακριβώς από το Ellie seattle day 3 που έχει κορυφωθεί η πλοκή είναι απλά εμετικό και σκοτώνει το όποιο momentum είχε ως τώρα το game,

Να ξηλώσουν όλο το scavenging gameplay? Το ξέρω ότι το scavenging και το κυνήγι του pixel σε κάθε δώμα κουράζει από ένα σημείο και μετά, αλλά έτσι είναι το gameplay. Προσωπικά το λάτρεψα στο seattle day 1, πως να βρω τρόπους να μπουκάρω σε μέρη δηλαδή. Αν και συνήθως απλά σπας τζαμαρίες σαν τα ζάκια.😁

Να αλλάξουν την όλη πλοκή και να αναστήσουν τον Joel, για να χαϊδέψουν αυτάκια των fans? Ο θάνατος του Joel είναι το fuel που τρέχει από πίσω όλη την πλοκή. Μια ιστορία εκδίκησης και αντεκδίκησης είναι. Από την στιγμή που έτσι είναι σχεδιασμένη η ιστορία, ορθά πράξαν. Και τα flashbacks με τον Joel είναι από τα μόνα ενδιαφέροντα στο game. Ειδικά αυτό με την μάχη με τον Bloater στο ξενοδοχείο είναι από τα αγαπημένα μου.😁

Να ξηλώσουν όλα τα Abby Chapters? Μιλάμε για 20 ώρες στο νερό. Ή θα σου δώσουν την επιλογή να κάνεις skip όλα αυτά και να παίξεις μόνο σαν Ellie? Σαν να σου λένε oops κάναμε μακακία και το μισό project είναι γτπ. Δε πρόκειται να το παραδεχτούν ποτέ αυτό.

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα δεν είναι η Abby ούτε το gameplay (το ίδιο με ellie είναι με περισσότερα μπουκέτα 😁). Το πρόβλημα είναι ότι σαν Abby κάνεις "busy work" και δευτερεύοντα filler story line stuff. Είναι η ίδια φάση όπως στο walking dead tv series, που έχεις k@vλwσεί από τις 2 πρώτες σεζόν και μετά το σόου κάνει μια απίστευτη κοιλιά για να "τραβήξει" σε βάθος. Πόσοι το βλέπουν ακόμα από το αρχικό κοινό?

Το κακό όμως με το lastofus είναι ότι είναι game, δεν είναι ταινία/series και από την στιγμή που παίρνεις την βλαμμένη απόφαση για τόσο μεγάλα narrative parts σε αναλογία με το core gameplay δεν θα πρέπει να είναι "μάπα" γιατί σκοτώνεις την όποια διάθεση του παίχτη. Τις τελευταίες 10+ ώρες το παίζω καταναγκαστικά και κάνω υπομονή. Το πρόβλημά μου δεν είναι η Abby και ότι είναι τέρμα γυμνασμένη και ίσως να έχω κρυφό αντιφεμινιστικούς ενδοιασμούς που είδα να γράφουν κάποιοι... Απλά lol. Ούτε ότι έχω εμπάθεια με τον χαρακτήρα της.

Tbh ΜΑΚΑΡΙ να την αντιπαθούσα, αλλά η κοπέλα μου είναι τέρμα αδιάφορη σαν χαρακτήρας. Και το μόνο που κάνει το game τόση ώρα στα filler quests είναι να μου δείξει έ κοίτα dude δεν υπάρχει καλό και κακό, its all about the shitty situatiuons. Ok i get it...

Ούτε με πείραξε το game που σε βάζει να κάνεις controversial stuff συνέχεια. Εξάλλου και το ending από το πρώτο controversial ήταν και είναι από τα καλύτερα endings στην gaming history. Ούτε είναι και τίποτα πρωτότυπο να κάνεις shocking/άσχημες πράξεις σε ένα video game. Εδώ το COD σε έβαζε να σκοτώνεις αμάχους στο αεροδρόμιο...

Αυτό που με πειράζει είναι ότι έχει κάνει τεράστια κοιλιά τώρα, και έχω μόνο απορία πως θα το μαζέψουν όταν φτάσω στο τέλος.

πραγματικα σκαω εδω μετα το παιχνιδι και παντα νομιζω οτι γυρισα απο αλλο πλανητη :P

δεν ειδα το spoiler, αλλα πρεπει να γινονται ολα λαθος απο το σημειο που βρισκομαι και μετα για να συμφωνησω με το παραπανω. Μεχρι τωρα συνεχιζει 10αρακι σε ολα τα επιπεδα. Βεβαια σε αυτη τη φαση πηγαινει λιγο πιο αργα το στορυ και απολαμβανω το εξαιρετικο gameplay.

Για την ωρα part 2>part 1

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Προσωπικά ενω θεωρητικά ολη αυτη η πολεμική με υποκινεί να επίσπευσω την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, προκειμένου να δω προς τι ολος ο χαμός, από την αλλη δεν υπάρχει χρόνος. Παω να παίξω λίγο.  Στο εμπα του τηλεοπτικου σταθμου το αφησα προχθες το βράδυ..

ωωω υπαρχει καποιος που ειναι πισω απο εμενα!! :D

Teras1 ειναι και το ignore λυση, σωστος.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PDS13 είπε

πραγματικα σκαω εδω μετα το παιχνιδι και παντα νομιζω οτι γυρισα απο αλλο πλανητη :P

δεν ειδα το spoiler, αλλα πρεπει να γινονται ολα λαθος απο το σημειο που βρισκομαι και μετα για να συμφωνησω με το παραπανω. Μεχρι τωρα συνεχιζει 10αρακι σε ολα τα επιπεδα. Βεβαια σε αυτη τη φαση εχει πηγαινει λιγο πιο αργα το στορυ και απολαμβανω το εξαιρετικο gameplay.

Nα σου πω κατι αλλα μην παρεξηγηθεις.

Ανοιξε το spoiler,δεν θα σου χαλασω κατι.

Spoiler

Αφου δεν καταλαβες απο την αρχη στην σκηνη του θανατου του joel ποσο ακυρη ηταν η συμπεριφορα τους και ο τροπος που τον φαγανε δεν προκειται να καταλαβεις και στην συνεχεια γιατι δεν μας αρεσει και το παιχνιδι θα γινει ενα απο τα αγαπημενα σου.

Δεν ειναι κακο,απεναντιας κιολας που καμια φορα η αγνοια ειναι ευλογια..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εκανα αυτο το λαθος και εγω, θα σου ελεγα να το πας με τους ρυθμούς σου, πιθανότατα αν "εκοβα ταχυτητα" και εγω να μην με ειχε ενοχλήσει τόσο το pacing στα σημεια που αναφερω. Παντως να πω κατι ακομα περι plot και ending γενικα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Επειδη θα πουν καποιοι "εμενα μου αρεσουν τα sad endings κλπ" θα πω οτι πρώτον και εμενα μου αρεσουν και δεύτερον το να δημιουργησεις ενα "σοκ" η ενα "κακο τελος" δεν ειναι και κατι τοσο πρωτότυπο. Για παραδειγμα και τα 2 RDR εχουν ισως το χειροτερο και πιο nihilistic τελος που εχω δει αλλα ειναι τοσο καλογραμμένο που πραγματικά ειναι δυσκολο να μη σε αγγίξουν, απο την αλλη το TLOU 2 βασιζεται στο "σοκ" περισσότερο. 

Θα ηθελα να δω περισσότερες αποψεις για το τελος παντως.

Ναι! θελει να πας με δικους σου ρυθμους το γκειμ. Τωρα πχ σταματησα για ενα break, αν δω οτι κουραζομαι το σταματαω.Ακομα και skip καποια μερα θα προτεινα. Δεν ξερω αν θα το κανω, αλλα γιατι οχι. Το παιχνιδι εχει πολυ βια, εντονα συναισθηματα και οι μαχες εχουν πολυ ενταση και απαιτουν εγρηγορση(ειδικα με τους ανθρωπους). Λογικο ειναι να εξαντλειται καποιος. Εντωμεταξυ ειναι συχνα ειναι αρκετα ανοιχτο, δεν ειναι οτι σε παει απο το χερακι οπως αλλα linear games. Οποτε και αυτο προσθετει στην ψυχικη κουραση. Δεν ειναι για μονοκοπανια.

13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Nα σου πω κατι αλλα μην παρεξηγηθεις.

Ανοιξε το spoiler,δεν θα σου χαλασω κατι.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αφου δεν καταλαβες απο την αρχη στην σκηνη του θανατου του joel ποσο ακυρη ηταν η συμπεριφορα τους και ο τροπος που τον φαγανε δεν προκειται να καταλαβεις και στην συνεχεια γιατι δεν μας αρεσει και το παιχνιδι θα γινει ενα απο τα αγαπημενα σου.

Δεν ειναι κακο,απεναντιας κιολας που καμια φορα η αγνοια ειναι ευλογια..

Spoiler

Δεν ειναι αγνοια ρε συ...ισα ισα. Καταλαβαινω οτι προσπαθουν να κανουν κατι διαφορετικο(ισως και το ''part'' στον τιτλο να υπονοει κατι τετοιο? Δεν ξερω. Για μενα η φαση του χαμου του joel ειναι απο τις καλυτερες στιγμες της σειρας(μου αρεσε δεν μου αρεσε, ειναι). Μονο respect απο εμενα που το τολμησαν και μαλιστα για το πως το υλοποιησαν. Απλα συγκλονιστικο(εγω ετσι το αισθανθηκα). Οπως εχω ξαναπει οι περισσοτερες απο τις αγαπημενες ταινιες μου(αφου μιλαμε για σεναριο) δεν ειναι ευκολοχωνευτες οσον αφορα την εξελιξη τους και καθολου αρεστες κατα την διαρκεια. Το αναποδο. Αλλα ειναι ποιοτικες. Αυτο νιωθω μεχρι τωρα για το part 2. Ειμαι day two κοντα στον tommy. Λογικα το επομενο cut scene.

 
 
 
 

 

Οι διακοπες στο headest εχουν μειωθει για καποιο λογο αλλα συνεχιζουν και με εκνευριζουν :(

παω να συνεχισω :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ωραια δες την δικη μου τωρα πλευρα.

Βλεπω τον Joel,την υπερ προστατευτικη πατρικη φιγουρα της Ellie που στο πρωτο μερος δεν εμπιστευοταν κανεναν εκτος απο τον αδερφο του,ο οποιος εμαθε στην Ellie τα παντα περι επιβιωσης,καταλαβαινοντας ποτε κατι παει στραβα η ποτε του εχουν στησει παγιδα ξαφνικα να μου τον παρουσιαζουν αυτον και τον αδερφο του σαν αφελη ατομα τα οποια οχι μονο δινουν τα ονοματα τους σε αγνωστους αλλα και τους προσκαλουν στην πολη τους που ειναι γεματη οικογενειες και παιδακια.

Και τον σκοτωνουν εκει επι τοπου στον προλογο για να σε γεμισουν εσενα με μισος για να δικαιολογησουν ολο αυτο το ασχημο σεναριο μεχρι το τελος.

Δεν σου λεω καν που στο τρειλερ τον δειχνουν καθαρα οτι θα ειναι συντροφος της Ellie στο Seattle.

Εγω εκει ξενερωσα.

Αντε λοιπον καλη συνεχεια.

 

21 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ναι! θελει να πας με δικους σου ρυθμους το γκειμ. Τωρα πχ σταματησα για ενα break, αν δω οτι κουραζομαι το σταματαω.Ακομα και skip καποια μερα θα προτεινα. Δεν ξερω αν θα το κανω, αλλα γιατι οχι. Το παιχνιδι εχει πολυ βια, εντονα συναισθηματα και οι μαχες εχουν πολυ ενταση και απαιτουν εγρηγορση(ειδικα με τους ανθρωπους). Λογικο ειναι να εξαντλειται καποιος. Εντωμεταξυ ειναι συχνα ειναι αρκετα ανοιχτο, δεν ειναι οτι σε παει απο το χερακι οπως αλλα linear games. Οποτε και αυτο προσθετει στην ψυχικη κουραση. Δεν ειναι για μονοκοπανια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν ειναι αγνοια ρε συ...ισα ισα. Καταλαβαινω οτι προσπαθουν να κανουν κατι διαφορετικο(ισως και το ''part'' στον τιτλο να υπονοει κατι τετοιο? Δεν ξερω. Για μενα η φαση του χαμου του joel ειναι απο τις καλυτερες στιγμες της σειρας(μου αρεσε δεν μου αρεσε, ειναι). Μονο respect απο εμενα που το τολμησαν και μαλιστα για το πως το υλοποιησαν. Απλα συγκλονιστικο(εγω ετσι το αισθανθηκα). Οπως εχω ξαναπει οι περισσοτερες απο τις αγαπημενες ταινιες μου(αφου μιλαμε για σεναριο) δεν ειναι ευκολοχωνευτες οσον αφορα την εξελιξη τους και καθολου αρεστες κατα την διαρκεια. Το αναποδο. Αλλα ηταν ποιοτικες. Αυτο νιωθω μεχρι τωρα για το part 2 ειμαι day two κοντα στον tommy. Λογικα το επομενο cut scene.

 
 
 
 

παω να συνεχισω :)

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εκανα αυτο το λαθος και εγω, θα σου ελεγα να το πας με τους ρυθμούς σου, πιθανότατα αν "εκοβα ταχυτητα" και εγω να μην με ειχε ενοχλήσει τόσο το pacing στα σημεια που αναφερω. Παντως να πω κατι ακομα περι plot και ending γενικα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Επειδη θα πουν καποιοι "εμενα μου αρεσουν τα sad endings κλπ" θα πω οτι πρώτον και εμενα μου αρεσουν και δεύτερον το να δημιουργησεις ενα "σοκ" η ενα "κακο τελος" δεν ειναι και κατι τοσο πρωτότυπο. Για παραδειγμα και τα 2 RDR εχουν ισως το χειροτερο και πιο nihilistic τελος που εχω δει αλλα ειναι τοσο καλογραμμένο που πραγματικά ειναι δυσκολο να μη σε αγγίξουν, απο την αλλη το TLOU 2 βασιζεται στο "σοκ" περισσότερο. 

Θα ηθελα να δω περισσότερες αποψεις για το τελος παντως.

Εξυπακούεται πως θα το πάω στο ρυθμο που είναι προορισμένο να το πάω. Δεν επηρεαζομαι. Απλά περιεργος ειμαι.

Και σαφως προτιθεμαι να μοιραστώ εντυπώσεις στην πορεια. Ιδίως στο τέλος που θα εχω αποκρυσταλλωμενη εικονα απο το παιχνίδι.

33 λεπτά πριν, PDS13 είπε

πραγματικα σκαω εδω μετα το παιχνιδι και παντα νομιζω οτι γυρισα απο αλλο πλανητη :P

δεν ειδα το spoiler, αλλα πρεπει να γινονται ολα λαθος απο το σημειο που βρισκομαι και μετα για να συμφωνησω με το παραπανω. Μεχρι τωρα συνεχιζει 10αρακι σε ολα τα επιπεδα. Βεβαια σε αυτη τη φαση πηγαινει λιγο πιο αργα το στορυ και απολαμβανω το εξαιρετικο gameplay.

Για την ωρα part 2>part 1

ωωω υπαρχει καποιος που ειναι πισω απο εμενα!! :D

Teras1 ειναι και το ignore λυση, σωστος.

Δεν βιάζομαι.  Χθες ενδεικτικά δεν μπορεσα να ασχοληθώ. Και τώρα εχω μια ώρα που παιζω. Απόλαυση ηταν. Πριονοκορδελα τους πηγα τους αλητηριους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τι να το κανω το σορρυ ,οταν αυτη η κατασταση επικρατει εδω και μερες και το θεμα εχει παει κατα διαολου?

Και το σχολιο μου δεν ηταν μονο για αυτον,αλλα και για τους υπολοιπους που συνεχιζουν το ιδιο μοτιβο.

Ακομα και στο πανω μερος της συνδρομης στο θεμα οπως βλεπεις οι περισσοτεροι εχουν αποχωρησει,κοινως η ζημια ηδη εγινε.

Ποσες φορές έχει περάσει από το μυαλό μου το unsubscribe από το νήμα… Πραγματικά, η κατάσταση είναι θλιβερή (κυρίως από μερικά άτομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Teras1 είπε

Δεν έχεις παίξει το παιχνίδι γιατί:

1) Διάβασες ότι η ιστορία είναι κακή. Όχι ότι απλά δεν άρεσε σε κάποιους ξέρω γω αλλά είναι κακή, για πέταμα.

2) Δεν θες να δώσεις 50€ για ένα campaign που θα σου πάρει από 25 ως 35 ώρες για το πρώτο playthrough και λίγο λιγότερες ίσως για το δεύτερο. Δηλαδή μάπα το καρπούζι και δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά θα το παίξουμε και δυο φορές. Δηλαδή πόσα πιστεύεις ότι αξίζει μια παραγωγή στην οποία εργάστηκαν εκατοντάδες άνθρωποι για χιλιάδες εργατοώρες ώστε να δημιουργηθεί κάτι τόσο ποιοτικό, είτε αρέσει το story είτε δεν αρέσει;

Πιστεύεις ότι όλοι οι fans απογοητεύτηκαν επειδή ο Johny Verikokos, o Alex Kidd και μια φωνακλάδικη μειοψηφία στο ιντερνετς βγαίνει και φωνάζει επειδή η ιστορία εκτυλλίσεται διαφορετικά από ότι θα ήθελαν. Όλοι όμως οι fans είναι απογοητευμένοι.

Δεν έχεις παίξει το παιχνίδι αλλά είσαι σίγουρος ότι η ιστορία δεν τραβάει.

Κατάφεραν αυτό που ήθελαν οι αλήτες. Να πουλήσει το παιχνίδι. Άλλωστε τα λεφτά που ζητάνε είναι πολλά και έχουν και το θράσος να θέλουν να πληρωθούν. Έπρεπε να στοχεύουν στο να πουλήσουν όσο το δυνατό λιγότερο, ώστε να κυκλοφορήσουν οι λίγες κόπιες στις αγγελίες και να το παίξουν όλοι έτσι.

Έτσι, να τους τιμωρήσεις για τον βελτιωμένο τεχνικό τομέα και το είδος του, παίρνοντάς το αργότερα μεταχειρισμένο ώστε αυτοί να μην πάρουν φράγκο, και να παίξεις και καμιά 50αριά ώρες.

Η δική μου απορία είναι γιατί ασχολούμαι με το παρόν νήμα με αυτά που διαβάζω, αλλά μάλλον είμαι μαζόχας..

Θες και 3ο λόγο;Εχω δώσει 3-4 φορές 50-70€ για παιχνίδια όταν βγήκαν νωρίς και δεν τα έπαιξα όσο ήθελα γιατί δεν είχα χρόνο και ήμουν κουρασμένος απο την δουλειά.

Θες και 4ο λόγο;Εχω αρκετά παιχνίδια, κάποια τα έχω αφήσει στην μέση και άλλα δεν τα έχω παίξει καν, δεν καίγομαι να παίξω day 1 το LOU, οπότε γιατί να μην το παίξω αργότερα σε χαμηλότερη τιμή;

Θες και 5ο λόγο;Σκέφτομαι ανάλογα την τσέπη μου γιατί έχω άλλα υποχρεωτικά έξοδα.

Κανέναν δεν τιμωρώ, μήπως σε έπιασε πόνος για την κάθε εταιρία;Λες να μην βγαίνουν οικονομικά; 

Πως ξέρεις οτι κάποια μειοψηφία μόνο είναι απογοητευμένοι, έκανες γκάλοπ;

Τουλάχιστον όταν δίνω 50-70€ πχ για κάποιο multiplayer πως το Battlefield δεν θα παίξω 25-35 ώρες αλλά εκατοντάδες ώρες για 1-2 χρόνια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

optimus

Spoiler

Eιναι τοσο καλα στημενη(εντελως κωλοφαρδη για την Αbby βεβαια για αυτο και) και αυθορμητη η παγιδα(που σκεψου οτι η καλυτερη δυνατη επιλογη τους σε εκεινη την φαση ηταν να ακολουθησουn την Abby) που και 6η αισθηση να ειχε ο Joel θα την παταγε. To συγκεκριμενο κομματι μου φανηκε πολυ καλοφτιαγμενο. Kαι πιθανον να ηταν ο λογος που φρικαρα οτι θα τον σκοτωσουν, χωρις να εχω φαει σποιλερ. Το οτι ηταν τοσο ρεαλιστικο ολο το σκηνικο.

 
 
 
 

 

Συνεχιζω και μου αρεσει πολυ. Οι μαχες πραγματικα ειναι απολαυση. Μιλαμε τσιτα. Και εκει που περιμενεις ως εμπειρος gamer(τρομαρα μας) ποτε τελειωνει η μαχη, σου σκαει αμεσως η συνεχεια και δεν παιρνεις ανασα(ξερω δεν το περιεγραψα σωστα αυτο, αλλα συνηθως καταλαβαινουμε ποτε σταματαει ενα sequence αλλα εδω καταφερνει να σε ξεγελα με καποιο τροπο)

Η μαχες με μολυσμενους εχουν καποια βελτιωση αλλα το μεγαλο leap εχει γινει με τους ανθρωπους. AI, evade, ταχυτητα, νεες μεταβλητες(spoilers) κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ADHD είπε

Το παιχνίδι βγάζει απίστευτα σκηνικά πάντως, το combat system τα animations και η λεπτομέρεια είναι αλλού..

Ω ναι. Έχει πέσει τρελή δουλειά απο πίσω με έμφαση στην παραμικρή λεπτομέρεια. 

Seattle day 2..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Ω ναι. Έχει πέσει τρελή δουλειά απο πίσω με έμφαση στην παραμικρή λεπτομέρεια. 

Seattle day 2..

Και εγω. Εχω προχωρησει αρκετα βεβαια την μερα.

 

Αυτο που πεταγεται πισω προς τα πισω, μου βγηκε τυχαια και φαινεται να δουλευει! Εχω μαθει πολυ καλα το evade σε αυτη τη φαση. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...