Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Θες και 3ο λόγο;Εχω δώσει 3-4 φορές 50-70€ για παιχνίδια όταν βγήκαν νωρίς και δεν τα έπαιξα όσο ήθελα γιατί δεν είχα χρόνο και ήμουν κουρασμένος απο την δουλειά.

Θες και 4ο λόγο;Εχω αρκετά παιχνίδια, κάποια τα έχω αφήσει στην μέση και άλλα δεν τα έχω παίξει καν, δεν καίγομαι να παίξω day 1 το LOU, οπότε γιατί να μην το παίξω αργότερα σε χαμηλότερη τιμή;

Θες και 5ο λόγο;Σκέφτομαι ανάλογα την τσέπη μου γιατί έχω άλλα υποχρεωτικά έξοδα.

Κανέναν δεν τιμωρώ, μήπως σε έπιασε πόνος για την κάθε εταιρία;Λες να μην βγαίνουν οικονομικά; 

Πως ξέρεις οτι κάποια μειοψηφία μόνο είναι απογοητευμένοι, έκανες γκάλοπ;

Τουλάχιστον όταν δίνω 50-70€ πχ για κάποιο multiplayer πως το Battlefield δεν θα παίξω 25-35 ώρες αλλά εκατοντάδες ώρες για 1-2 χρόνια.

Δεν μπαίνω πια εδώ για να ασχοληθώ αλλά αφού απάντησες θα σου απαντήσω.

Αυτά που σου έγραψα ήταν απάντηση σε αυτά που έγραψες πριν. Που ήταν τελείως διαφορετικά απο αυτά που γράφεις τώρα.

Δεν κάνω κουμάντο στην τσέπη σου. Αλλά αν δεν θέλεις να το παίξεις το game επειδή δεν έχεις χρόνο, έχεις υποχρεώσεις, δεν έχεις λεφτά, έχεις backlog και οτιδήποτε άλλο, μην το προσάπτεις στην ποιότητά του και στο αν αξίζει ή όχι. 

Όσο για τα οικονομικά θα σου πω μόνο το εξής:

Αν ήσουν πελάτης με τέτοια νοοτροπία στην ίδια σου την επιχείρηση, θα την είχες κλείσει. Δεν έχεις ιδέα πόσοι άνθρωποι πρέπει να πληρωθούν απο το 50αρι - 70αρι σου και πόσο "τυχεροί" είμαστε που βγαίνουν ακόμα single player παραγωγές σαν αυτές χωρίς να μας ζητάνε 100αρια. Κάτσε να παρακολουθήσεις τα credits καμιά φορά απο παιχνίδια σαν τα RDR2, God of War, Witcher 3, όλα τα Naughty Dog και πόσα άλλα. Το ότι οι "εταιρίες" τα βγάζουν, γίνεται επειδή κάποιοι τα αγοράζουν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Η αλλαγη  που συγκλονισε ορισμενους και τους εκανε να σκιζουν διαδικτυακα τα βρακια τους  σε ποσες ωρες στο games  ερχεται ρε παιδια ?Eγω που ειμαι στις 12 δεν εχω παρατηρησει κατι που να κανει να με διαπερασουν κυματα αποτροπιασμου   για αυτο  το καταπτυστο game ,ονειδος  της βιομηχανιας .

Don't.. Just don't.. Θα αναθεωρησουμε αυτα που μας εμαθαν ταινιες και σειρες δεκαετιων σχετικα με σεναριο,γραφη και σκηνοθεσια αν ξεκινησουμε.. Ειναι σημεια των καιρων.. Δεν ξερω τι συμβαινει εδω και 3-4 χρονια.. 

Μαλλον υπηρχαν ολα αυτα απλα η διαδεδομενη χρηση του ιντερνετ τα εβγαλε στην επιφανεια πλεον και δεν μιλαω για τον χωρο του gaming αλλα γενικα για τα social media και την κριτικη που ασκει ο μεσος χρηστης πλεον.  Εγω το βλεπω σαν το twitter, facebooκ. Διασκεδαστικο. :D

 


 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Don't.. Just don't.. Θα αναθεωρησουμε αυτα που μας εμαθαν ταινιες και σειρες δεκαετιων σχετικα με σεναριο,γραφη και σκηνοθεσια αν ξεκινησουμε.. Ειναι σημεια των καιρων.. Δεν ξερω τι συμβαινει εδω και 3-4 χρονια.. 

Μαλλον υπηρχαν ολα αυτα απλα η διαδεδομενη χρηση του ιντερνετ τα εβγαλε στην επιφανεια πλεον και δεν μιλαω για τον χωρο του gaming αλλα γενικα για τα social media και την κριτικη που ασκει ο μεσος χρηστης πλεον.  Εγω το βλεπω σαν το twitter, facebooκ. Διασκεδαστικο. :D
 

Ετσι ακριβως ειναι γενικοτερο το φαινομενο ,δεν αφορα μονο τα games και σιγουρα γνωρισε εξαρση  λογω της διαδοσης του ιντερνετ  και των  social media .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ετσι ακριβως ειναι γενικοτερο το φαινομενο .

Γενικοτερο και παγκοσμιο φυσικα. Και οχι κατ' αναγκιν απο αμμορφωτο και απαιδευτο κοσμο. Ξερω ανθρωπους που καποτε ειχαμε εντονες σχεσεις και πλεον δεν τους αναγνωριζω με αυτα που γραφουν στα social. Μαλλον υπηρχαν μεσα τους ολα αυτα απλα δεν τα εβγαζαν προς τα εξω.. Σημεια και τερατα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Γενικοτερο και παγκοσμιο φυσικα. Και οχι κατα αναγκιν απο αμμορφωτο και απαιδευτο κοσμο. Ξερω ανθρωπους που καποτε ειχαμε εντονες σχεσεις και πλεον δεν τους αναγνωριζω με αυτα που γραφουν στα social. Μαλλον υπηρχαν μεσα τους ολα αυτα απλα δεν τα εβγαζαν προς τα εξω.. Σημεια και τερατα..

Απλα παλαιοτερα αυτα   ηταν γνωστα  στον πολυ στενο κοινωνικο τους κυκλο,στο καφενειο του χωριου ακομα  πιο παλια  .

Με το ιντερνετ και τα μεσα πλεον να δρουν ως ενισχυτης ,ολη αυτη η  παραφιλολογια μαζι με τους συνωμοσιολογους και τους καθε λογης "ψεκασμενους" η' συμπλεγματικους (που ειναι μια τεραστια κατηγορια απο μονοι τους ) παραγει μια ανευ προηγουμενου  οχλαγωγια .

Παντα αυτος ηταν ο μεσος ορος ομως .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, xavier είπε

μπορεις δηλαδη να δωσεις απειρα παραδειγματα με 90αρια στο metacritic που ηταν φλοπες...για δωσε μερικα απο τα απειρα ...

Fallout 4, skyrim, oblivion. Γενικα παιχνιδια με ακριβό marketing campaign

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βάλουμε και κάτι αναφορικά με το μελλον του τίτλου. Γενικολογιες βεβαια αλλα..

 

https://gamerant.com/neil-druckmann-comments-possibility-last-us-3/

13 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Απλα παλαιοτερα αυτα   ηταν γνωστα  στον πολυ στενο κοινωνικο τους κυκλο,στο καφενειο του χωριου ακομα  πιο παλια  .

Με το ιντερνετ και τα μεσα πλεον να δρουν ως ενισχυτης ,ολη αυτη η  παραφιλολογια μαζι με τους συνωμοσιολογους και τους καθε λογης "ψεκασμενους" η' συμπλεγματικους (που ειναι μια τεραστια κατηγορια απο μονοι τους ) παραγει μια ανευ προηγουμενου  οχλαγωγια .

Παντα αυτος ηταν ο μεσος ορος ομως .

Η μόνο μεσα τους δεν τολμουσαν ποτε να τα βγάλουν προς τα εξω. Πιο πολύ αναφερόμουν σε ανθρώπους που θα ορκιζομουν οτι τους γνωριζα.. Αυτο μου κανει  εντύπωση. Αυτα μην βγούμε αλλο εκτος θεματος ομως και το χαλαμε για τους  αλλους

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

No offence guys αλλα τι σχέσει έχουν αυτά με το game?! Όπως σας φαίνεται εσάς περίεργο που χαλάστηκε κόσμος, το ίδιο φαίνεται και για αυτούς που σας άρεσε. Δεχτείτε απόψεις και σταματήστε με τις θεωρίες και αναλύσεις περί κοινωνικών, το game το κάνει ήδη αρκετά αυτό. Δεν έχει μονο κακό ότι ξυπνάει ο κόσμος και μιλάει, αλλιώς ακόμα θα τρώγαμε πρόλογο και θα παίζαμε downgraded lies pos σαν το Watch Dogs & No Mans Sky. Και όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχει καλο και κακό. Just deal with it και move on εκτος άμα θέλετε και εγώ να απορώ πως είναι δυνατόν να σας αρέσει το story και να σας κράζω γιατί έτσι απλά μπορώ. Τα λέμε όμορφα τόσα χρονια οποτε ας μην τα χαλάσουμε τώρα ανούσια, και στην τελική άμα σας ενοχλούν τα νέα μελoι, η εγώ η οποιοσδήποτε άλλος, βάλτε στο ignore (απλά άμα έχετε θέμα μαζί μου ένα pm πριν το ignore θα το εκτιμούσα ώστε να κάνω το ίδιο). Φιλικά όπως πάντα. :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Fallout 4, skyrim, oblivion. Γενικα παιχνιδια με ακριβό marketing campaign

Τα 2 πρώτα αξίζουν τα score που πηραν αν και δεν είμαι φαν του skyrim. Το oblivion δεν το έχω παίξει. 

Γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα παιχνίδι που δεν άξιζε το σκορ που πήρε. Ανεξάρτητα των δικών μου προτιμήσεων πάντα καταλάβαινα τα σκορς. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

No offence guys αλλα τι σχέσει έχουν αυτά με το game?! Όπως σας φαίνεται εσάς περίεργο που χαλάστηκε κόσμος, το ίδιο φαίνεται και για αυτούς που σας άρεσε. Δέχτηκε απόψεις και σταματήστε με τις θεωρίες και αναλύσεις περί κοινωνικών, το game το κάνει ήδη αρκετά αυτό. Δεν έχει μονο κακό ότι ξυπνάει ο κόσμος και μιλάει, αλλιώς ακόμα θα τρώγαμε πρόλογο και θα παίζαμε downgraded lies pos σαν το Watch Dogs & No Mans Sky. Και όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχει καλο και κακό. Just deal with it και move on εκτος άμα θέλετε και εγώ να απορώ πως είναι δυνατόν να σας αρέσει το story και να σας κράζω γιατί μπορώ. Τα λέμε όμορφα τόσα χρονια οποτε ας μην τα χαλάσουμε τώρα ανούσια, και στην τελική άμα σας ενοχλούν τα νέα μελoι, η εγώ η οποιοσδήποτε άλλος, βάλτε στο ignore (απλά άμα έχετε θέμα μαζί μου ένα pm πριν το ignore θα το εκτιμούσα ώστε να κάνω το ίδιο). Φιλικά όπως πάντα. :)

Σταματα να θιγεσαι εσυ ολη την ωρα ρε .

Δεν αναφερεται κανεις σε σενα ,η αποψη σου ειναι τεκμηριωμενη  και καθ'ολα σεβαστη γιατι ειναι καλοπροαιρετη  κριτικη χωρις αλλες αιτιες απο πισω ...Ειναι αυτονοητο  πως το game  δεν μπορει να αρεσει σε ολους .

Τα τελευταια σχολια μας ηταν γενικοτερα για την κατασταση που επικρατει  δεν εχουν να κανουν με το game.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

No offence guys αλλα τι σχέσει έχουν αυτά με το game?! Όπως σας φαίνεται εσάς περίεργο που χαλάστηκε κόσμος, το ίδιο φαίνεται και για αυτούς που σας άρεσε. Δεχτείτε απόψεις και σταματήστε με τις θεωρίες και αναλύσεις περί κοινωνικών, το game το κάνει ήδη αρκετά αυτό. Δεν έχει μονο κακό ότι ξυπνάει ο κόσμος και μιλάει, αλλιώς ακόμα θα τρώγαμε πρόλογο και θα παίζαμε downgraded lies pos σαν το Watch Dogs & No Mans Sky. Και όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχει καλο και κακό. Just deal with it και move on εκτος άμα θέλετε και εγώ να απορώ πως είναι δυνατόν να σας αρέσει το story και να σας κράζω γιατί έτσι απλά μπορώ. Τα λέμε όμορφα τόσα χρονια οποτε ας μην τα χαλάσουμε τώρα ανούσια, και στην τελική άμα σας ενοχλούν τα νέα μελoι, η εγώ η οποιοσδήποτε άλλος, βάλτε στο ignore (απλά άμα έχετε θέμα μαζί μου ένα pm πριν το ignore θα το εκτιμούσα ώστε να κάνω το ίδιο). Φιλικά όπως πάντα. :)

Εντάξει και εσύ... Γράφτηκαν δύο θετικά και φούντωσες :ppp

Δλδ τα 2-3 θετικά σε χάλασαν περισσότερο από την τοξικη αρνητικοτητα σε αυτό thread? 

Τώρα για το ξύπνημα που λες, κάποιος το βλέπει ως "ύπνο" αντίστοιχα. Έτσι πάνε αυτά, όλες οι απόψεις δέκτες αρκεί να μην υπάρχει εμμονη και όσο να ναι η αρνητική χτυπάει πιο άσχημα. Προσωπικά χαίρομαι όταν κάποιος απολαμβάνει ένα παιχνίδι και γράφει θετικά πραγματα για αυτό και πολύ σπάνια(μάλλον ποτέ) θα με δεις να επιμένω να θάβω ένα γκειμ. Το βρίσκω αρκετά τοξικό να επιμένω στον αρνητισμό.  Εννοείται ότι θα γράψεις τι δεν σου αρέσει, αλλά η επιμονή σε αυτό αρχίζει και βγάζει άσχημη εικόνα (όχι η δική σου, γενικά μιλάω). 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nομιζω οτι καλα παιχνιδια με αμφιλεγομενη γραφη υπηρχαν και υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα. Δεν εχω κανενα απολυτως θεμα με τις αποψεις κανενος αλλα πριν ριξετε το μπαλακι στην απεναντι οχθη γυριστε πισω και διαβαστε τα γραφτα σας. Ο ψυχισμος του καθενος δεν με ενδιαφερει αρκει να μην μεταφερεται σαν τοξικοτητα στα πλαισια του διαλογου εδω μεσα απο αρκετους. Γιατι κατανταει ενοχλητικο για ενα θεμα που στο κατω κατω δεν τον ενδιαφερει αλλα ενδιαφερει την υπολοιπη gaming κοινοτητα. Η εποικοδομητικη κριτικη ειναι σημαντικη αρκει να μην γινεται εμμονη και να μενει στα πλαισια της υγιους διαφωνιας. Oλες οι αποψεις να ακουγονται αλλα με μετρο και οχι σαν να ευαγγελιζονται καποιοι το δικαιο της gaming κοινοτητας τωρα θα ξεχασουμε και τι διαβαζουμε σχεδον σε καθε θεμα πλεον..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Εντάξει και εσύ... Γράφτηκαν δύο θετικά και φούντωσες :ppp

Όχι buddy, δεν έχω κανένα θέμα με αυτό, άμα κάτι με "φουντώνει" είναι οι κριτικές τύπου "best/worst game ever γιατί έτσι". Από εκεί και πέρα άμα είμαι σπασμένος με κάποιον αυτή είναι η Naughty Dog και όχι τόσο για το story όσο για τα marketing ψέματα που αράδιασαν. Από εκεί και πέρα ο μονος λόγος του post μου είναι ότι βγαίνουμε offtopic κάνοντας αναλύσεις διαφορετικών θεμάτων που δεν βρίσκω λόγο στο thread ενός game. ;) Επίσης να νευριάσω η να θιχτώ μέσω internet είναι απίθανο πια, so you know. ;)

ps. Τα post από users με ελάχιστα μηνύματα δεν τα διαβάζω καν, sorry.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ας μην ξεφευγουμε και ας ειμαστε στα πλαισια της συζητησης. Και οπως ειπε και ο Φωτης μην περνετε προσωπικα πραγματα ..

 

Δηλαδη εμεις δεν χαλαστηκαμε με τον χαμο του Joel ας πουμε πιστευετε; Αυτο το χρησιμοποιησαμε ομως για να μας δημιουργησει αυτο το εντονο emotional rollercoaster και να συνεχισουμε να παιζουμε! Αυτο ακριβως ηθελαν οι σεναριογραφοι να επιτυχουν να μην βγαζει νοημα ο προωρος θανατος του!! Δεν το καταλαβαινετε; Για να παρεις την Ellie μετα και να αρχισεις το ανελεητο killing για καποια sequences..
Περαν αυτου ναι ειτε το πιστευετε ειτε οχι υπαρχει ΠΟΛΥΣ κοσμος που του αρεσει τρομερα ο ωμος ρεαλισμος, οι αντι-ηρωες, το λεκιασμα των αγαπημενων χαρακτηρων. Δειχνει την ατελεια της ανθρωπινης φυσης, δειχνει οτι υπο συνθηκες ολοι μας ειμαστε υποψηφιοι για τα πιο φρικαλεα πραγματα στην ζωη. Οπως αυτο που εκανε ο Joel ας πουμε στο νοσοκομειο για να σωσει την Ellie..  Αυτο που καποιοι επισης θεωρειτε ανουσιο 8ωρο με το δευτερο playthrough στο Seattle και την Abby το θεωρω πανεξυπνο και ευφυιεστατο.. Το παιχνιδι πιανει σαν καλοστημενη ταινια ολες τις οψεις των αντιμαχουντων πλευρων και δειχνει οτι ουσιαστικα δεν υπαρχουν καλοι και κακοι παντα σε μια ιστορια!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο JOEL και η ELLIE ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, ειναι και η Abby.. Για αυτο δειχνει την ιστορια της για αυτο δειχνει την συμπονοια της προς τα 2 ατομα των scars που αυτομολησαν. Για να φτασει στο κρισιμο σημειο και να σου εξηγησει οτι η ζωη μπορει να σου παιξει τετοια παιχνιδια που θα σε φερει σε μια κατασταση που δεν υπαρχει σωστο ή λαθος. Αλλα μονο επιλογη της στιγμης. 

Εαν αυτο σε καποιους δεν αρεσει, εαν δεν τους βγαζει ωμο ρεαλισμο, εαν δεν γουσταρουν το συναισθηματικο drain που προσωπικα σε εμενα εχει βγαλει το παιχνιδι μεχρι το τελος του seattle της abby που εχω παιξει δεκτο. Αλλα μην προσπαθειτε να επιβαλλετε την αποψη σας οτι αυτο ειναι κακο ή υπερβολικο γραψιμο γιατι στην πραγματικοτητα αυτο που για εσας ειναι κακο γραψιμο για εμενα ειναι φανταστικο μεχρι στιγμης.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 Από εκεί και πέρα άμα είμαι σπασμένος με κάποιον αυτή είναι η Naughty Dog και όχι τόσο για το story όσο για τα marketing ψέματα που αράδιασαν. 

Νομίζω ότι ψιλό πιάνω τι εννοείς και συμφωνω/διαφωνω, αλλά θα έχω άποψη στο τέλος, όταν δω ξανά και τα τρειλερς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...