Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να προσθέσω στα προηγουμενα που αναφέρθηκαν οτι αν μιλάς για android tv box (και οχι απλό media player), τοτε ναι εχεις και serfαρισμα, πολλές άλλες δυνατότητες (ειναι σαν να εχεις android με τεράστια οθόνη) και το kodi που ανοιγει ορίζοντες. Εννοείται οτι δεν έχεις και τους περιορισμους από το marketing των εταιρειων (π.χ. μονο αυτές τις εφαρμογές ή μονο αυτές τις δυνατότητες)

 

Βέβαια το βασικότερο για μένα ειναι άλλο. Το hardware που εχουν οι smart δεν είναι κάτι "δυνατό" οποτε μετά απο 1-2 χρόνια, το surf είναι βασανιστήριο (επειδή οι σελίδες ειναι πιο βαριές - χώρια που δεν εχεις δυνατόητες adsblock, κλπ). Με το android tv box δεν εχεις αυτους τους περιορισμους και αν μετά απο 2-3 χρόνια "βαρύνει", το σουτάρεις και παιρνεις άλλο. Με 50 ευρω ανα 3 χρόνια ειναι σαν να εχεις καινουργια smart tv (οσον αφορά το smart κομμάτι βεβαια).

 

Οσοι φίλοι ρωτάνε τη συμβουλή μου για αγορά τηλεόρασης, τους λεω να μην αγοράζουν smart, αλλά απλή tv. Το πακέτο απλή (αλλά καλή) tv+androidbox ειναι μακράν φθηνότερο από καλή smart tv και εχεις το πλεονέκτημα της ευελιξίας και future proof. Ενας μόνο άκουσε τον πωλητή σε κωτσο και αγόρασε smart. Του πήγα να δει on use ενα android box (δεν το ειχε δει πάλι) και αγόρασε στο καπάκι και box. Smart tv προτείνω μόνο σε περιπτώσεις που βλέπω οτι ο χρήστης "δεν το εχει" με τα βασικά της τεχνολογίας. Εκεί smart tv και μια χαρά ειναι, άλλωστε ποτέ δε θα κάνει τακτικό surf ή kodi και δε θα μπερδευεται με wifi, καλώδια, κλπ

 

Αν τώρα μιλας καθαρά για media player ... ειναι αλλο θεμα.

Εχω smart περιπου 4 χρονια και δεν εχω αξιοποιησει καθολου το καμματι smart. την χρησιμοποιω σαν απλη τηλεοραση , συν καμια ταινια με φλασακι. με τη χρηση android στα κινητα τα παω πολυ καλα, αλλα ουτε καν εχω ακουσει για android box. θα ψαξω να δω τι ειναι ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα ενα απο τα πιο χρησιμα στοιχεια της smart ειναι οτι μπορεις να προβαλεις βιντεο απο το κινητο/ ταμπλετ, ειδικα απο youtube. Στα παρτυ ειναι πολυ βολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω έτοιμο υπολογιστή από μαγαζί με απλό HDD και αργότερα θέλω να βάλω και SSD θα έχει μέσα έτοιμο pin από το τροφοδοτικό να τον συνδέσω ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω έτοιμο υπολογιστή από μαγαζί με απλό HDD και αργότερα θέλω να βάλω και SSD θα έχει μέσα έτοιμο pin από το τροφοδοτικό να τον συνδέσω ή όχι ?

pin; Τι εννοείς;

 

Λογικά θα εχει διαθέσιμη τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό  και εσύ θα πρεπει να αγοράσεις καλωδιο sata για να συνδεσεις τον ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ένα power bank έχει μία θύρα για φόρτιση συσκευών και μια micro usb για τη φόρτιση του power bank μπορώ να συνδέσω καλώδιο micro usb to micro usb καλώδιο για φόρτιση επιπλέον συσκευής;

Επεξ/σία από Christos21417
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pin; Τι εννοείς;

 

Λογικά θα εχει διαθέσιμη τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό και εσύ θα πρεπει να αγοράσεις καλωδιο sata για να συνδεσεις τον ssd

Αυτό λέω αν δεν έχει έτοιμο καλώδιο για την τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω αν δεν έχει έτοιμο καλώδιο για την τροφοδοσία.

99% θα εχει spare τροφοδοσία 

και στην περιπτωση του 1% αγοράζεις ενα απλο splitter ρευματος

 

Σίγουρα θα χρειαστείς να αγοράσεις καλώδιο sata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% θα εχει spare τροφοδοσία

και στην περιπτωση του 1% αγοράζεις ενα απλο splitter ρευματος

 

Σίγουρα θα χρειαστείς να αγοράσεις καλώδιο sata

Το κοστος ειναι μηδαμινο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πως θα μετρησω με πολυμετρο μπαταρια που εχει τετοια συνδεση? Να υποθεσω οτι οι δυο "γραμμες" που φαινονται στην ταινια ειναι τα + και - οποτε θα δοκιμασω στα αντιστοιχα πινακια στην συνδεση?

 

12643-samsung-galaxy-s7-edge-batteryrepl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% θα εχει spare τροφοδοσία

και στην περιπτωση του 1% αγοράζεις ενα απλο splitter ρευματος

 

Σίγουρα θα χρειαστείς να αγοράσεις καλώδιο sata

Οκ ευχαριστώ, ναι το ξέρω για το καλώδιο λογικά θα πρέπει να πάρω και bracket από 3.5 σε 2.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε cu καρτοκινητό (φοιτητικό), ο χρόνος ομιλίας που δεν ξοδεύω, παραμένει για τους επόμενους μήνες.

Στην εικόνα φαίνονται τα λεπτά προς CU αριθμούς που πέρνω κάθε μήνα αλλά δεν μηδενίζονται όταν τελειώνει ο μήνας.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

yC53DSJ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα μετρησω με πολυμετρο μπαταρια που εχει τετοια συνδεση? Να υποθεσω οτι οι δυο "γραμμες" που φαινονται στην ταινια ειναι τα + και - οποτε θα δοκιμασω στα αντιστοιχα πινακια στην συνδεση?

 

12643-samsung-galaxy-s7-edge-batteryrepl

 

Ναι, οι δύο "παχιές" γραμμές θα πρέπει να είναι το +/- της μπαταρίας. Στην καλωδιοταινία δεν είναι εκτεθειμένος ο χαλκός όμως για να μετρήσεις από 'κει; Έτσι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...