Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όποια η ομοιότητα των ονομάτων Γιάννης και Βασίλης.

Καμία!

Οκ ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω domain γιατί το .gr που έχω έχει μπανάριστει απο adsense και δεν θέλω να υπάρχει σχέση για να μην φάω νέο ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταμπλετα με ανδροειδες, γινεται να παιζει το youtube ενω χρησιμοποιεις αλλη εφαρμογη, οπως απλα το google chrome; Οποτε παω να ανοιξω αλλη εφαρμογη σταματαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι θέλω να αγοράσω κάτι σήμερα αλλά θα το χρησιμοποιήσω μετά από 4 μήνες ας πούμε, με το που κοπεί η απόδειξη ισχύει το DOA και η εγγύηση εγώ όμως θα το αξιοποιήσω πλήρως όπως ανέφερα αρκετά αργότερα οπότε τότε μπορεί να εμφανιστεί ένα πρόβλημα και θα μπορούσε να εφαρμοστεί το DOA, μπορώ να βάλω όρο ή γενικά να δικαιούμαι να ισχύουν τα πάντα μετά από κάποιους μήνες; Ισχύει γενικά κάποιος νόμος για τέτοιες περιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταμπλετα με ανδροειδες, γινεται να παιζει το youtube ενω χρησιμοποιεις αλλη εφαρμογη, οπως απλα το google chrome; Οποτε παω να ανοιξω αλλη εφαρμογη σταματαει.

Κατέβασε τον Firefox και παίξε με αυτόν τα βίντεο. Τρέχει κανονικά στο παρασκήνιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι θέλω να αγοράσω κάτι σήμερα αλλά θα το χρησιμοποιήσω μετά από 4 μήνες ας πούμε, με το που κοπεί η απόδειξη ισχύει το DOA και η εγγύηση εγώ όμως θα το αξιοποιήσω πλήρως όπως ανέφερα αρκετά αργότερα οπότε τότε μπορεί να εμφανιστεί ένα πρόβλημα και θα μπορούσε να εφαρμοστεί το DOA, μπορώ να βάλω όρο ή γενικά να δικαιούμαι να ισχύουν τα πάντα μετά από κάποιους μήνες; Ισχύει γενικά κάποιος νόμος για τέτοιες περιπτώσεις;

το doa σημαινει death on arrival και αν παρεχεται ισχυει για λιγες μερες. Απο εκει και περα ισχυει η εγγυηηση

Σε ταμπλετα με ανδροειδες, γινεται να παιζει το youtube ενω χρησιμοποιεις αλλη εφαρμογη, οπως απλα το google chrome; Οποτε παω να ανοιξω αλλη εφαρμογη σταματαει.

frefox it is, μεχρι να το κλείσεις ή αν κάποια αλλη εφαρμογή ζητήσει πρόσβαση στον ήχο (π.χ. vlc)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το doa σημαινει death on arrival και αν παρεχεται ισχυει για λιγες μερες. Απο εκει και περα ισχυει η εγγυηηση

 

 

Μπορεί να μπει κάποιος όρος; Υπάρχει κάποιο παραθυράκι που να επιτρέπει κάτι τέτοιο ή αντίστοιχα κάποιος νόμος που να το απαγορεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μπει κάποιος όρος; Υπάρχει κάποιο παραθυράκι που να επιτρέπει κάτι τέτοιο ή αντίστοιχα κάποιος νόμος που να το απαγορεύει;

οχι γιατι η εννοια doa δεν υφισταται στη νομοθεσία. Στη νομοθεσία ισχύει η εγγύηση και μονο, δηλαδη δε διαχωρίζεται σαν εννοια. Το doa ειναι μια προαιρετική παροχή των εταιριών/καταστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι στάνταρ ποσό, δες εδώ που είναι απο το site της ΔΕΗ: "Υπογράφοντας νέα σύμβαση παροχής ηλεκτρικού ρεύματος πρέπει να πληρώσετε και ένα ποσό ως εγγύηση, το οποίο υπολογίζεται με βάση τα τετραγωνικά του ακινήτου και το είδος της παροχής.".

 

Παρακάτω σου παραθέτω τα links 1 και 2 για τις προδιαγραφές της αλλαγής(δικαιολογητικά και τέτοια) και τον τρόπο υπολογισμού του κόστους(εγγύηση) αντίστοιχα:

 

1)

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/fusiko-proswpoidiwtis31143

 

2) https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/egguisi/poio-einai-to-poso-tis-egguisis-pou-prepei-na-kata

 

Δηλαδη μιλαμε για δημιουργια νεας συμβασης με ότι εξοδα αυτό συνεπάγεται! 

Αρα καλυτερα να μενει στο ονομα του μακαριτη.

Αναρωτιεμαι όμως πως το δεχεται αυτό η ΔΕΗ.

 

Η εγγυηση (απ ότι βλεπω απ το δικο μου λογ/σμο) είναι 31€. Αρα η ΔΕΗ θα επιστρεψει αυτο το ποσο στους κληρονομους?

Εθνικη

 

Τοτε ειναι τσαμπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μιλαμε για δημιουργια νεας συμβασης με ότι εξοδα αυτό συνεπάγεται!

Αρα καλυτερα να μενει στο ονομα του μακαριτη.

Αναρωτιεμαι όμως πως το δεχεται αυτό η ΔΕΗ.

 

Η εγγυηση (απ ότι βλεπω απ το δικο μου λογ/σμο) είναι 31€. Αρα η ΔΕΗ θα επιστρεψει αυτο το ποσο στους κληρονομους(...)

Δεν το δέχεται απλά νομίζει οτι συνεχίζει να πληρώνει ο μακαρίτης :P

 

Κατά τα άλλα εννοείται οτι πρόκειται για νεα σύμβαση, αλλάζονται όνομα και υπογραφές (απλά το περιεχόμενο της προηγούμενης αντιγράφεται στην καινούργια). Επιπρόσθετα έξοδα πέρα απο την εγγύηση δεν έχει γιατί η πράξη θεωρείται συνέχεια της προηγούμενης.

 

Εν το μεταξύ, το να παραμείνει στο όνομα του μακαρίτη δεν εξυπηρετεί γιατί αμα προκύψει θέμα(πχ ενοικίαση του χώρου ή παραβίαση του ρολογιού) δεν θα μπορείτε να το διευθετήσετε καθώς θα απαιτείται εξουσιοδότηση την οποία δεν προβλέψατε να έχετε πρίν πεθάνει ο δικαιούχος.

 

Η εγγύηση επιστρέφεται μόνο στην περίπτωση που πραγματοποιηθεί διακοπή της ηλεκτροδότησης με πρωτοβουλία σας, με την προϋπόθεση να μην υπάρχει υπόλοιπο χρέους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ, το να παραμείνει στο όνομα του μακαρίτη δεν εξυπηρετεί γιατί αμα προκύψει θέμα(πχ ενοικίαση του χώρου ή παραβίαση του ρολογιού) δεν θα μπορείτε να το διευθετήσετε καθώς θα απαιτείται εξουσιοδότηση την οποία δεν προβλέψατε να έχετε πρίν πεθάνει ο δικαιούχος.

 

 

Δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη θεμα ενοικιασης.

Αν καποτε ενοικιαστει αλλου φυσικα θα μπει το ονομα του ενοικιαστη.

 

Η εγγύηση επιστρέφεται μόνο στην περίπτωση που πραγματοποιηθεί διακοπή της ηλεκτροδότησης με πρωτοβουλία σας, με την προϋπόθεση να μην υπάρχει υπόλοιπο χρέους.

 

Σε περιπτωση θανατου η εγγυηση δεν επιστρεφεται στους κληρονομους? Κατασχεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βέβαια εφόσον συνεχίζεται η ηλεκτροδότηση, αν όμως κάνετε αίτηση διακοπής(για να μην πληρώνετε το πάγιο ας πούμε) και δεν υπάρχει χρέος, τότε ναι.

 

Υ.Γ. Αν το αφήσετε(παρατήσετε) απλά να κοπεί με πρωτοβουλία της ΔΕΗ, τότε επίσης δεν θα επιστραφεί επειδή θα παρακρατηθεί για την κάλυψη των παγίων που θα μεσολαβήσουν απο τον τελευταίο πληρωμένο λογαριασμό μέχρι και την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γράφω ειδικούς, μή αγγλικούς χαρακτήρες (πχ å, ä, ö, ç î κλπ) χρησιμοποιώ το United states - international keyboard 

 

έχω πρόβλημα με το ß

 

το right-alt + s δε φαίνεται να δουλεύει

 

πχ όταν είμαι σε περιβάλλον windows explorer μου βγάζει ένα παράθυρο λάθους "windows is searching for SLMConfigWizard.exe. To locate the file yourself, click Browse"

 

όταν είμαι πχ σε word το ίδιο σαν να πατάω απλα right alt και μετά s

 

αντίθετα το right-alt + S μου βγάζει κανονικά §

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το β βάλε γερμανικό πληκτρολόγιο.

Για το error κάτι σου λείπει από το office κατά την εγκατάσταση πιστεύω, δεν είμαι σε PC τώρα να το ψάξω αναλυτικά.

Μάλλον από proofing tools , γενικά από ορθογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...