Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι βέβαια εφόσον συνεχίζεται η ηλεκτροδότηση, αν όμως κάνετε αίτηση διακοπής(για να μην πληρώνετε το πάγιο ας πούμε) και δεν υπάρχει χρέος, τότε ναι.

 

Υ.Γ. Αν το αφήσετε(παρατήσετε) απλά να κοπεί με πρωτοβουλία της ΔΕΗ, τότε επίσης δεν θα επιστραφεί επειδή θα παρακρατηθεί για την κάλυψη των παγίων που θα μεσολαβήσουν απο τον τελευταίο πληρωμένο λογαριασμό μέχρι και την διακοπή.

 

 

Αν λοιπον ο κληρονομος ζητησει νεα συμβαση στο ονομα του, θα λαβει την εγγυηση που ειχε δωσει ο μακαρίτης?

(δεν υπαρχει θεμα χρεων, αν υπηρχε θα το ειχα πει)

Πρωτα πρεπει να γινει αιτηση διακοπης?

 

Ποτε εκδηλώνεται πρωτοβουλια της ΔΕΗ για κοψιμο?... Εχω ένα φιλο που εχει ένα σπιτι που κληρονομησε στο χωριο, ακατοικητο, και δεν το πληρωνει εδω και κατι χρονια. Εχουν μαζευτεί κατι 100δες ευρω και περιμενει  η ΔΕΗ να το κοψει ώστε να μην αυξάνεται, αλλα αυτή δεν το κοβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπον ο κληρονομος ζητησει νεα συμβαση στο ονομα του, θα λαβει την εγγυηση που ειχε δωσει ο μακαρίτης?

(δεν υπαρχει θεμα χρεων, αν υπηρχε θα το ειχα πει)

Πρωτα πρεπει να γινει αιτηση διακοπης?

 

Ποτε εκδηλώνεται πρωτοβουλια της ΔΕΗ για κοψιμο?... Εχω ένα φιλο που εχει ένα σπιτι που κληρονομησε στο χωριο, ακατοικητο, και δεν το πληρωνει εδω και κατι χρονια. Εχουν μαζευτεί κατι 100δες ευρω και περιμενει η ΔΕΗ να το κοψει ώστε να μην αυξάνεται, αλλα αυτή δεν το κοβει.

Οχι, θα μεταφερθεί και η εγγύηση στο όνομα του κληρονόμου οπότε δεν θα χρειαστεί να δώσει ο ίδιος.

Δεν θα κάνετε αίτηση διακοπής, κατ' ευθείαν αλλαγή ονόματος θα αιτηθείτε.

 

Το θέμα χρεών απλά το ανέφερα ως αιτιολογία για την παρακράτηση της εγγύησης. Μην το λαμβάνεις υπ' όψιν.

 

Η ΔΕΗ παίρνει την πρωτοβουλία για διακοπή μόνο στην περίπτωση συσσωρευμένων χρεών. Είναι αυτό που λέμε "μου 'κοψε το ρεύμα γιατί είχα απλήρωτους λογαριασμούς".

 

 

Του φίλου σου δεν ξέρω γιατί δεν κόβεται, ίσως να μην γνωρίζουν οτι είναι ακατοίκητο, να είναι εν το μεταξύ δηλωμένο ως πρώτη κατοικία οπότε και ανθρωπιστικά να διατηρείται η σύνδεση, ποιός ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, θα μεταφερθεί και η εγγύηση στο όνομα του κληρονόμου οπότε δεν θα χρειαστεί να δώσει ο ίδιος.

Δεν θα κάνετε αίτηση διακοπής, κατ' ευθείαν αλλαγή ονόματος θα αιτηθείτε.

 

Ποσο κοστιζει η μεταβιβαση? Εν τω μεταξυ θελει και σχεδιο ηλεκτρολογου ενώ εκκρεμει κτηματολογιο, μου ειπαν για χιλιαδες ευρω εξοδα.

 

Του φίλου σου δεν ξέρω γιατί δεν κόβεται, ίσως να μην γνωρίζουν οτι είναι ακατοίκητο, να είναι εν το μεταξύ δηλωμένο ως πρώτη κατοικία οπότε και ανθρωπιστικά να διατηρείται η σύνδεση, ποιός ξέρει;

 

Δεν είναι δηλωμενο ως πρωτη κατοικια.

Διακοπη δε μπορεις να αιτηθείς?

 

 

Το "μητρωο ευαλωτων καταναλωτων" τι ειναι, νεο φρουτο? εχει διαφορα από το κοινωνικο τιμολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ληξιαρχικη πραξη θανατου και πλησιεστερων συγγενων βγαζουν τα ΚΕΠ?Γινεται αμεσα η πρεπει να περιμενω μερικες μερες?Τι χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος μου, επιασε δουλεια σε καταστημα και του ζητησαν να ανοιξει λογαριασμο μισθοδοσιας για να πληρωνεται. Αυτος και οι υπολοιποι εργαζομενοι που το καναν, τους ζητησε η τραπεζα για να ανοιξει τους λογαριασμους, υπευθυνη δηλωση πως θα σηκωνουν μονο απο αυτον το λογαριασμο και να τους μεταφερει οτι χρηματα εχουν σε αλλους λογαριασμους στο λογσμο που μισθοδοσιας που θα τηρουν. Μολις μου το πε αρρωστησα.

 

Περα απο εκβιαστικο δεν ειναι παρανομο και καταχρηστικο κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 
Έχω ένα samsung galaxy A3 και θέλω να το συνδέσω στον υπολογιστή μου (windows 8). 
Του βάζω το usb αλλά απλά φορτίζει. 
Μπορείτε να με βοηθήσετε; προσπαθω να βρω μήπως έχει κάποια ρύθμιση αλλά δεν βλέπω κάτι. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος μου, επιασε δουλεια σε καταστημα και του ζητησαν να ανοιξει λογαριασμο μισθοδοσιας για να πληρωνεται. Αυτος και οι υπολοιποι εργαζομενοι που το καναν, τους ζητησε η τραπεζα για να ανοιξει τους λογαριασμους, υπευθυνη δηλωση πως θα σηκωνουν μονο απο αυτον το λογαριασμο και να τους μεταφερει οτι χρηματα εχουν σε αλλους λογαριασμους στο λογσμο που μισθοδοσιας που θα τηρουν. Μολις μου το πε αρρωστησα.

 

Περα απο εκβιαστικο δεν ειναι παρανομο και καταχρηστικο κατι τετοιο?

 

Kαι πως στη τραπεζα αυτή  ξερουν ποιους αλλους λογ/σμους εχουν οι εργαζόμενοι, και πόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχω ένα samsung galaxy A3 και θέλω να το συνδέσω στον υπολογιστή μου (windows 8).

Του βάζω το usb αλλά απλά φορτίζει.

Μπορείτε να με βοηθήσετε; προσπαθω να βρω μήπως έχει κάποια ρύθμιση αλλά δεν βλέπω κάτι.

 

Αφού το συνδέσεις με τον υπολογιστή, θα τραβήξεις κάτω τη μπάρα του τηλεφώνου και θα δείς την επιλογή για μεταφορά αρχείων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πως στη τραπεζα αυτή  ξερουν ποιους αλλους λογ/σμους εχουν οι εργαζόμενοι, και πόσα.

 

 

Αφου υπογραφεις υπευθυνη δηλωση λεμε. Τωρα αμα την υπογραψεις και ψευδως δε τους δηλωσεις τους αλλου λογαριασμους περα απο τις οποιες συνεπειες του νομου περι ψευδης δηλωσης, λογικα αμα και μολις το ανακαλυψουν θα σου κλεισουν και τη μισθοδοσια και θα χεις προβλημα με την πληρωμη σου απο την εταιρια.

 

Το ερωτημα ειναι αν ειναι νομικα (ηθικα σιγουρα δεν ειναι) σωστο να σε εξαναγκαζουν να υπογραψεις τετοια δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου υπογραφεις υπευθυνη δηλωση λεμε. Τωρα αμα την υπογραψεις και ψευδως δε τους δηλωσεις τους αλλου λογαριασμους περα απο τις οποιες συνεπειες του νομου περι ψευδης δηλωσης, λογικα αμα και μολις το ανακαλυψουν θα σου κλεισουν και τη μισθοδοσια και θα χεις προβλημα με την πληρωμη σου απο την εταιρια.

 

Το ερωτημα ειναι αν ειναι νομικα (ηθικα σιγουρα δεν ειναι) σωστο να σε εξαναγκαζουν να υπογραψεις τετοια δηλωση

 

Δε γινονται αυτά που λες, ουτε και μπορουν να το ανακαλυψουν ουτε φυσικα να... σου κλεισουν τη μισθοδοσια.

Εξαλλου εσυ μπορει να εχεις κοινο λογ/σμο με αλλους 5, θα απαγορευτεί στους αλλους 5 να τραβανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος μου, επιασε δουλεια σε καταστημα και του ζητησαν να ανοιξει λογαριασμο μισθοδοσιας για να πληρωνεται. Αυτος και οι υπολοιποι εργαζομενοι που το καναν, τους ζητησε η τραπεζα για να ανοιξει τους λογαριασμους, υπευθυνη δηλωση πως θα σηκωνουν μονο απο αυτον το λογαριασμο και να τους μεταφερει οτι χρηματα εχουν σε αλλους λογαριασμους στο λογσμο που μισθοδοσιας που θα τηρουν. Μολις μου το πε αρρωστησα.

 

Περα απο εκβιαστικο δεν ειναι παρανομο και καταχρηστικο κατι τετοιο?

Πέφτω από τα σύννεφα. (Πλακίτσα)

 

Παρόλα αυτά, ρώτησε ποιος επιβάλει κάτι τέτοιο, αν το επιβάλει η ίδια η τράπεζα ( γειωσέ τους) , αν το επιβάλει η τράπεζα της Ελλάδας ( το μόνιμο παραμύθι ) ζητά την απόφαση γραπτώς.

 

Γενικα, ότι μαλακία σερβίρουν, βάζουν μπροστά πως το ζητάει η τράπεζα της Ελλάδος.

Μόλις το ζητήσεις γραπτώς, για κάποιο περίεργο και μυστηριώδη λόγο, αλλάζουν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το συνδέσεις με τον υπολογιστή, θα τραβήξεις κάτω τη μπάρα του τηλεφώνου και θα δείς την επιλογή για μεταφορά αρχείων.

δεν εχει τέτοια επιλογή :(  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...