Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητε που αποκαλεις τους αλλους εξυπνακιδες.

 

Το ΦΠΑ που πληρωνει η επιχειρηση κατα τις αγορες απο τους προμηθευτες το συμψηφιζει με το ΦΠΑ που θα αποδωσει στο κρατος. Οποτε ναι μεν το πληρωνει, αλλα το περνει πισω. Απτην αλλη, το ΦΠΑ που παιρνει απτον πελατη και δεν κοβει αποδειξη το βαζει στην τσεπη του. Στον προμηθευτη πληρωνεις λιγοτερο ΦΠΑ, μιας και προφανως πουλας σε μεγαλυτερη τιμη απο οτι αγοραζεις...

 

Επισης σε αυτο που ανεφερες στο επομενο σου post, ασφαλως και σου δινει επιστροφη. Μαζι με την δηλωση ΦΠΑ ζητας και επιστροφη των χρηματων, δινεις το iban σου και σου δινει τα χρηματα. Πιθανον βεβαια να προηγηθει ελεγχος

 

Μονος σου το ειπες αφου βγεις πιστωτικος για να παρεις τα λεφτα σου πισω θα γινει ελεγχος, οπου τωρα με την κριση εχει γινει πολυ πιο αυστηρος. Επομενως, θα καταλαβουν την "λαμογια" σου και τσουπ την εβαψες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ο περιπτεράς όταν πουλάει ένα πακέτο τσιγάρα 4 ευρώ το κέρδος του είναι τεσσερα λεπτά; 

Δηλαδή για να βγάλει 4 ευρω ο περιπτεράς πρέπει να πουλήσει 100 πακέτα τσιγάρα;

 

σε ορισμενα πακετα ναι φιλε,πχ σε εισητηρια βγαζει 0.01 ανα εισητηριο και 0.02.

στις καρτες κινητων που στα 10 ευρω βγαζει 0.16 λεπτα και αυτα ειναι μικτα,πληρωσε δεη,εφορια,λογιστη,τεβε,προστιματα στον δημο.πολλοι δεν εχουν μαγαζι και νομιζουν οτι καποιος αν δεν δωσει αποδειξη ή το εχει 0.10 λεπτα παραπανω απο τον αλλον το προιον νομιζει οτι κονομανε και χτιζουν βιλες και παλατια.Δεν ειναι ετσι παιδια.πολλοι δουλευουν 7 στα 7 την εβδομαδα και 10-12 ωρες μεσο ορο για να επιβιωσουν.γιαυτο λιγο σεβασμο στα μαγαζια και φυσικα σεβασμο τα μαγαζια προς τον καταναλωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητε εξυπνακια!

 

Να ξερεις οτι το ΦΠΑ η επιχειρηση το πληρωνει κατα την ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ επομενως σου κοψει δε σου κοψει αποδειξη το λαμογιο οπως λες, σιγουρα δεν τσεπωνει κανενα ΦΠΑ.

 

 

Εχχχμμμ. Οχι ακριβως. Τσεπωνει την διαφορα οταν κανει αποδοση. Δλδ, πληρωσε 100 ευρω φπα, εισεπραξε 130, δινει τα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι αν σου λεγανε αυριο οτι θα πρεπει να πληρωσεις 500+ ευρω στη τραπεζα δεν θα ησουν τοσο ανετος ε? 280 μηχανακι+ 140 σερβις και τεχνικη υποστηριξη+ προμηθεια.

πολυ θα γουσταρα να πουνε αφαιρουμε 500 ευρω απο τους δημοσιους για να προμηθευτουν pos τα καταστηματα και να ειναι ανετη η ζωη σας ποσοι απο δεν θα ειχατε προβλημα να κουβαλατε κερματα

 

Οχι. Δεν θα ημουν τοσο ανετος αλλα θα εβαζα POS. Κατα κυριο λογο γιατι ειναι θεμα image. Τα 500 ευρω που θα δωσω σε POS θα μου γυρισουν πισω χωρις καν να το χρησιμοποιησω. Ο πελατης του αρεσει να πηγαινει σε μερη οπου του παρεχουν ολες τις ευκολιες ακομα και αν δεν τις χρησιμοποιησει ποτε! Η ευκολια ειναι εκει για αυτον και αυτο στον πελατη μετραει.Ειναι λογος να διαλεξει να μπει στο δικο σου μαγαζι σε σχεση με του διπλα! Ακομα και αν πληρωσει με μετρητα!

 

Τουλαχιστον εγω σαν πελατης αν δω POS στο μαγαζι σου, θα ξαναερθω. Πρωτα απο ολα μου βγαζει μια εμπιστοσυνη οτι το μαγαζι σου βασταει οικονομικα στην κριση και δεν ειναι ετοιμο να κλεισει. Αυτοματως στο κεφαλι μου το εχω μεταφρασει πως εισαι καλος επαγγελματιας γιατι λογο κρισης αν δεν εισαι καλος στην δουλεια σου, δεν θα ησουν ανοιχτος με POS!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα είναι μεγάλη ευκολία ιδίως για τις επιχειρήσεις . Έχω pos εδώ και 5 χρόνια περίπου , χαίρομαι που δεν χρειάζεται να μαζεύω τις εισπράξεις και να τις πηγαίνω στην τράπεζα κάθε τρεις και λίγο. Πουλώ και τα χρήματα πάνε στον λογαριασμό από τον οποίο μέσω e-banking πληρώνω τους προμηθευτές .
Αλλά αυτή η προμήθεια δεν χωνεύεται ρε παιδιά , 

 

Θα ήμουν ικανοποιημένος με προμήθεια το πολύ 0,5% για όλες τις κάρτες και με τα έξοδα του pos (απόκτηση και συντήρηση) δικά τους και ας εξαφανιστεί το μετρητό , έτσι και αλλιώς το σιχάθηκα , να περνά από τα χέρια μου και να μη μου μένει .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Δεν θα ημουν τοσο ανετος αλλα θα εβαζα POS. Κατα κυριο λογο γιατι ειναι θεμα image. Τα 500 ευρω που θα δωσω σε POS θα μου γυρισουν πισω χωρις καν να το χρησιμοποιησω. Ο πελατης του αρεσει να πηγαινει σε μερη οπου του παρεχουν ολες τις ευκολιες ακομα και αν δεν τις χρησιμοποιησει ποτε! Η ευκολια ειναι εκει για αυτον και αυτο στον πελατη μετραει. Ειναι λογος να διαλεξει να μπει στο δικο σου μαγαζι σε σχεση με του διπλα! Ακομα και αν πληρωσει με μετρητα! Τουλαχιστον εγω σαν πελατης αν δω POS στο μαγαζι σου, θα ξαναερθω.

πως ακριβως θα σου γυρισουν πισω τα 500 ευρω δεν εχω καταλαβει? 

ασε που το μαυρο χρημα θα παιξει περισσοτερο μπαλα τωρα, θα ερχεται ο αλλος και θα σου λεει εχω μετρητα τοσα , δωσε μου χωρις φπα αλλιως θα παω στον διπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως θα σου γυρισουν πισω τα 500 ευρω δεν εχω καταλαβει? 

ασε που το μαυρο χρημα θα παιξει περισσοτερο μπαλα τωρα, θα ερχεται ο αλλος και θα σου λεει εχω μετρητα τοσα , δωσε μου χωρις φπα αλλιως θα παω στον διπλα

 

Ο σουβλατζης που παω εχει το σουβλακι 1.5 ευρω. Προφανως και χανει απο το σουβλακι αλλα ειναι ο κραχτης. Ολοι ξερουν πως εχει καλο και ποιοτικο σουβλακι με 1.5 ευρω και γιαυτο και το μαγαζι ειναι παντα γεματο. Για καθε σουβλακι που πουλαει κερδιζει απο τις μπυρες, τα κρασακια και τον εναλλακτικο τυπακο της παρεας που δεν θα παρει σουβλακι αλλα θα παρει μπιφτεκι η ποικιλια.

 

Ετσι και το POS ειναι ο κραχτης. Μπορει απο το POS να "χανεις" αλλα ο ιδιος που σημερα αγοραζει με POS 3 ευρω πραγματα, μπορει αυριο να ερθει να παρει 10 πραγματα και να πληρωσει με 50ευρω. Θα ερθει σε σενα γιατι εχεις POS. Αν του βγουνε 57 ευρω και δεν εχει δεν θα σκασει. Θα σου δωσει τα 50 που εχει πανω του και θα παρεις τα υπολοιπα μεσω POS! Για αυτον, το οτι του παρεχεις αυτη την εναλλακτικη και δεν τον αναγκαζεις να αφησει καποιο προιον πισω στο ραφι, ειναι ο λογος να μπει στο μαγαζι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ετσι και το POS ειναι ο κραχτης. Μπορει απο το POS να "χανεις" αλλα ο ιδιος που σημερα αγοραζει με POS 3 ευρω πραγματα, μπορει αυριο να ερθει να παρει 10 πραγματα και να πληρωσει με 50ευρω. Θα ερθει σε σενα γιατι εχεις POS. Αν του βγουνε 57 ευρω και δεν εχει δεν θα σκασει. Θα σου δωσει τα 50 που εχει πανω του και θα παρεις τα υπολοιπα μεσω POS! Για αυτον, το οτι του παρεχεις αυτη την εναλλακτικη και δεν τον αναγκαζεις να αφησει καποιο προιον πισω στο ραφι, ειναι ο λογος να μπει στο μαγαζι σου

δηλαδη η καρτα του θα κοβει χρημα και εκει που θα αγοραζει 3 πραγματα θα αγοραζει τωρα 10. το προβλημα λοιπον της αγορας ηταν οτι οι πελατες δεν ειχαν παντα πλεονασμα σε μετρητα και βαριοταν να πανε τραπεζα να βγαλουν.....τι διαβαζω πραγματικα....εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ερχονται πελατες και μου λενε το χρημα θα ειναι ρευστο οποτε βγαλε φπα. οταν τους λεω συγνωμη δεν μπορω γιατι δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα των υλικων κοβουν περα ή μου αναφερουν οτι ο ταδε μπορει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το έκανα για να βοηθήσω το κράτος.

δλδ με λιγα λόγια βοήθησες μια εγκληματική οργανοση που λέγεται κράτος (γιατί με τα μέτρα που επιβάλει το μόνο που καταφέρνει είναι να πεινάει ο κόσμος να χάνει περιουσίες και να να κλείνουν εταιρείες κάθε μέρα και δουλειές να έχει μόνο στης καφετερίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι τα πραματα. Τα 3,85 θα αφαιρεθουν απο τα κερδη σου προ φορων, αρα θα φορολογηθεις στα υπολοιπα. 

Το ΦΠΑ δεν ειναι εξοδο για την επιχειρηση. Ταμειακη ροη ειναι. Το περνεις απο τον πελατη και το δινεις στο κρατος.

Στις πράξεις που κάνει, ΔΕΝ έχει υπολογίσει το ΦΠΑ.

Η τράπεζα του τα παίρνει από τα μικτά.

Απλά μαθηματικά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος η λογικη σου. Αν το κρατος δεν θελει να εχεις χρηματα, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ. Τοσο απλα. Οπως ειπες και εσυ τα capital controls ειναι μια φανερη αποδειξη οτι αμα θελει, μπορει να το κανει.

 

Το πλαστικο χρημα ειναι ενας εναλλακτικος τροπος πληρωμης. Να στο πω απλα. Να σηκωθω, να παω στην τραπεζα να τραβηξω λεφτα, να παω στον φουρνο, να της δωσω 20ευρω να μου πει δεν εχει, να παω να χαλασω, να γυρισω πισω, να πληρωσω, να παρε ρεστα και να εχω μια χουφτα 5ευρα, 10 λεπτα, 2 ευρα κλπ. ΟΧΙ. Απλα δινω την καρτα, Κανει 98 λεπτα, μου χρεωνει 98 λεπτα απο τον λογαριασμο μου επιτοπου. Ουτε ρεστα, ουτε χαλασε.

 

Και τα καλα σε ολο αυτο ειναι περισσοτερα απο τα κακα. Εγω απο τοτε που χρησιμοποιω καρτα, κανω τρομερη οικονομια. Παλια ηθελα 7 ευρω και τραβαγα 20 ευρω γιατι τα ΑΤΜ δινουν απο 20ευρω και πανω (Αληθεια γιατι αυτο? Ποτε δεν το καταλαβα!). Καταλαβαινεις πως μετα τα 13 ευρω δεν τα γυρναγα πισω στην τραπεζα αλλα τα ετρωγα. Το οτι η τραπεζα δεν δεχεται καταθεση κερματων αλλα μονο χαρτονομισματων το κανει ακομα χειροτερο. Τωρα θελω 7 ευρω, χρεωνομαι 7 ευρω. Ομορφα και ωραια.

 

Και οταν βλεπεις πλεον ποια ακομα και την γιαγια στο supermarket να πληρωνει με καρτα, καταλαβαινεις πως γινεται γιατι ειναι πρακτικο. Κανει την καθημερηνοτητα μας ποιο ευκολη. Εχεις το κουραγιο στο ταμειο να περιμενεις στην ουρα την γιαγια να βγαλλει τα γυαλια να μετρησει 3,87 που ζηταει ο ταμιας?

αν όλα είναι άψογα τότε ναι το πλαστικό χρήμα θα ήταν ιδανικό... αλλά όταν κόσμος κάνει δυο δουλείες μια μαύρη και η άλλη κανονική η από εδώ και από εκεί βγάζει κάτι λίγα για να μην πεθάνει... η παιρνει μισό μισθό στο χέρι μισό στην κάρτα (Για να φαίνονται λίγα γιατί για πάνω από βασικό μισθό φορολογία είναι εξωπραγματική όσο δεν πάει σε βαθμό απλά δεν θα έχει από που να τα δώσει)

κάρτα απλά καταντάει ένας εχθρός και ένας τρόπος εξόντωσης χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων του πληθυσμού

αν ήταν πλήρως ανώνυμη όπως πχ bitcoin τότε ναι.. αλλά ετσι με την χούντα του κράτους από πάνω... ούτε καν (εκτός και αν δεν έχετε θέμα να εξοντωθεί ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού γιατί απλά δεν θα έχει να φάει γιατί ζει με μικρο δουλείες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η καρτα του θα κοβει χρημα και εκει που θα αγοραζει 3 πραγματα θα αγοραζει τωρα 10. το προβλημα λοιπον της αγορας ηταν οτι οι πελατες δεν ειχαν παντα πλεονασμα σε μετρητα και βαριοταν να πανε τραπεζα να βγαλουν.....τι διαβαζω πραγματικα....εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ερχονται πελατες και μου λενε το χρημα θα ειναι ρευστο οποτε βγαλε φπα. οταν τους λεω συγνωμη δεν μπορω γιατι δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα των υλικων κοβουν περα ή μου αναφερουν οτι ο ταδε μπορει

 

Κι ομως παρα πολλες φορες εχει ερθει πελατης, ο οποιος ενω δεν μπορουσε να πληρωσει μετρητα μολις δει την καρτα το ξανασκεφτεται.

 

Οι χρεωστικες κανουν υπεραναληψη αμα αλλος δεν εχει μια στο λογαριασμο και ετσι εσυ παιρνεις τα λεφτα σου και μετα η τραπεζα κανει τα κουμαντα της.

Επισης, με την καρτα ο πελατης δεν μπορει να ξερει ακριβως ποσα λεφτα του μενουν, αφου δε τα βλεπει να τελειωνουν, και ετσι αγοραζει παραπανω πραγματα χωρις να το σκεφτεται καθολου.

Τέλος, σε περιπτωση που καποιος (οχι και τοσο αξιοπιστος) πελατης σε παρακαλαει να σε πληρωσει επι πιστωσει ή με δοσεις του λες να βαλει την καρτα και εισαι καλυμενος.

 

Αυτα ειναι τα μονα θετικα που μπορει να εχει το POS για την επιχειρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όλα είναι άψογα τότε ναι το πλαστικό χρήμα θα ήταν ιδανικό... αλλά όταν κόσμος κάνει δυο δουλείες μια μαύρη και η άλλη κανονική η από εδώ και από εκεί βγάζει κάτι λίγα για να μην πεθάνει... η παιρνει μισό μισθό στο χέρι μισό στην κάρτα (Για να φαίνονται λίγα γιατί για πάνω από βασικό μισθό φορολογία είναι εξωπραγματική όσο δεν πάει σε βαθμό απλά δεν θα έχει από που να τα δώσει)

κάρτα απλά καταντάει ένας εχθρός και ένας τρόπος εξόντωσης χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων του πληθυσμού

αν ήταν πλήρως ανώνυμη όπως πχ bitcoin τότε ναι.. αλλά ετσι με την χούντα του κράτους από πάνω... ούτε καν (εκτός και αν δεν έχετε θέμα να εξοντωθεί ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού γιατί απλά δεν θα έχει να φάει γιατί ζει με μικρο δουλείες κλπ

 

Φιλε μου ειναι ετσι οπως τα λες. Δυστυχως. Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.

 

Αλλα σκεψου οτι ενα μεγαλο μερος των ελληνων πολιτων δεν εχουν θιγει ιδιαιτερα απο την κριση αυτη. Σχεδον καθολου. Δημοσιοι υπαλληλοι και Δ. Συνταξιουχοι. Με την εννοια δλδ οτι και ΑΣΦΑΛΙΣΗ εχουν και θα εχουν μεχρι να πεθανουν και σιγουρο μισθο / συνταξη. Εστω και λιγα.

 

Επισης υπαρχουν πολλοι νεοι ανθρωποι που στην ζωη τους πηγαν ολα καλα και περνανε (ακομα) καλα.

 

Θελω να πω, λοιπον, οτι ολοι αυτοι ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να καταλαβουν αυτο που εγραψες παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειναι ετσι οπως τα λες. Δυστυχως. Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.

 

Αλλα σκεψου οτι ενα μεγαλο μερος των ελληνων πολιτων δεν εχουν θιγει ιδιαιτερα απο την κριση αυτη. Σχεδον καθολου. Δημοσιοι υπαλληλοι και Δ. Συνταξιουχοι. Με την εννοια δλδ οτι και ΑΣΦΑΛΙΣΗ εχουν και θα εχουν μεχρι να πεθανουν και σιγουρο μισθο / συνταξη. Εστω και λιγα.

 

Επισης υπαρχουν πολλοι νεοι ανθρωποι που στην ζωη τους πηγαν ολα καλα και περνανε (ακομα) καλα.

 

Θελω να πω, λοιπον, οτι ολοι αυτοι ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να καταλαβουν αυτο που εγραψες παραπανω.

το να μην το βιώνουν το δέχομαι (γιατί εξάλλου μπορεί να ήταν τυχεροί και να πήγαν όλα καλά στην ζωή τους) το να μην το καταλαβαίνουν όμως δεν το δέχομαι... το ποιο πιθανόν να μην τους νοιάζει (στην Ελλάδα υπάρχει ένα ρητό... ας είμαι εγώ καλά και ο γείτονας ας καεί στην φωτιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω, οτι γεμισαμε ξερολες και Δημοσιους.Οταν κλεισουνε ολοι, και το κρατος παρει τον μπουλο, να δουμε  λαμογια του δημοσιου και βολεμενοι που θα βαζεται τις καρτες, εε.Ξερετε, το καλυτερο POS και χωρις προμηθεια.

 Βαθεια νυχτωμενοι.Ελατε επαρχια να δειτε.Το 80% των επιχειρησεων φυτοζωουν.Το POS του ελειπε του ξυλουργου, τσαγκαρη, ραφτη, μαναβη, τις Καρδιτσας για να απογειωση την επιχειρηση του, που χρωσταει 5 χρονια ΤΕΒΕ.

 Μου συγκρινετε την Ελλαδα με το U.K.Ουυααουυ οπως ελεγε και ο Γιανης.Δεν συγκρινετε  η  Bentley με το Zastava.

 Στο U.K θα ειχαν γεμιζει η φυλακες με  ολους τους πολιτικους μετα την αντιπολιτευση, και ειδικα μετα το 81 που  γεμισε το δημοσιο με οτι σκουπιδι και λαμογιο υπηρχε, και αρχισε το τρελο φαγοποτι με μισθους σε αργοσχολους  ΔΕΗ-ΟΤΕ 2500-3500-4500 χιλαρικα.Μπαινω μεσα στην γ......η την  ΔΕΗ και  χτυπανε κεφαλιες απο τις βολτες, χωρις αντικειμενο δουλειας.

Θα μπορουσα γραφω μεχρι αυριο, αλλα πιστευω η λυση  στο χρεος ειναι το POS.Να δειτε οτι απο το 18 θα παρουμε τα πανω μας.

Δεν μπορείς να γράφεις πολιτισμένα; Χωρίς τα που θα βάζατε τις κάρτες, τη γ.....η κλπ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...