Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

toylis

 

Δε θα σου πει 300 διότι τα 220 (αφού τόσα θέλει να του μείνουν) έχουν 57 (26%) ευρώ περίπου φόρο , οπότε είναι 277 συν φπα 67 περίπου , σύνολο κάπου 343 . Ε εκεί οι περισσότεροι μη έχοντας θα του πουν να το κάνει 200 και θα πληρώσουν μετρητά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε παιδιά, τελικά είναι υποχρεωτικό να έχεις POS; εγώ διαβάζω ότι αν βάλεις «πινακίδα», ότι το κατάστημα δε διαθέτει POS, είσαι καλυμμένος.

 

1. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις POS. Αναμένεται σχετική υπουργική απόφαση για να καθιερώσει το υποχρεωτικό για συγκεκριμένες κατηγορίες επαγγελματιών. 

 

2. Εάν δεν διαθέτεις POS δεν βάζεις καμία πινακίδα. Πινακίδα βάζει μόνο όποιος έχει POS - γιατί τότε υποχρεούται να δέχεται κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο παραδειγμα χρησης POS σε εναν οδοντιατρο. Ο οδοντιατρος θελει 220 ευρω να σε χρεωσει, και σου λεει με την χρηση POS απλα 300.. γιατι με 24% ΦΠΑ τοσο βγαινει.. εκει σκοπευει το κρατος.. μπας και μαζεψει κανα ποσο απο φορους. σιγα μην την νοιαζει για το αν ο καταναλωτης θα εχει ευκολιες με το χρημα στα χερια του.

 

Και εδω υπαρχει ενα σοβαρο ερωτημα. Οι υπηρεσιες υγειας γιατι εχουν ΦΠΑ ; Το ιδιο και για τις νομικες υπηρεσιες ;

 

 

2. Εάν δεν διαθέτεις POS δεν βάζεις καμία πινακίδα. Πινακίδα βάζει μόνο όποιος έχει POS - γιατί τότε υποχρεούται να δέχεται κάρτες.

 

Λαθος. Αν δεν διαθετεις POS ΒΑΖΕΙΣ πινακιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Εάν δεν διαθέτεις POS δεν βάζεις καμία πινακίδα. Πινακίδα βάζει μόνο όποιος έχει POS - γιατί τότε υποχρεούται να δέχεται κάρτες.

 

 

Κάνεις λάθος : Ενημέρωση της ΕΣΕΕ

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνεις λάθος : Ενημέρωση της ΕΣΕΕ

 

 

 

Δεν κανω κανενα λαθος. Εσυ δεν εχεις καταλαβει. Ειτε εχεις ειτε δεν εχεις πρεπει να εχεις την σχετικη πινακιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε εντυπωση οτι τα λεφτα απο φορους,προστιμα.δασμους,αποδειξεις και χιλιες δυο μλκιες οτι πανε στο κρατος και χρησιμοποιουνται για καλο σκοπο????

ακομα δεν εχετε καταλαβει οτι το χρημα της γης το μαζευουν οι elite-αφεντικα που κρυβονται πισω απο αυτους τους πολιτικους καραγκιοζηδες που βγαινουν στην τηλεοραση και παραμυθιαζουν το κοσμο? ποτε θα καταλαβει ο κοσμος οτι τον κλεβουν καθε μερα με πραγματα τα οποια τα βαφτιζουν φορους,αεδε,φαπε.σκατε και χιλιες δυο αλλες βλακειες? και αυτα τα λεφτα δεν πανε στο κρατος  του για καλο σκοπο και για να ζησουν τα παιδια του μια φυσιολογικη ζωη, παρα στην τσεπη του καθε μασωνου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και εδω υπαρχει ενα σοβαρο ερωτημα. Οι υπηρεσιες υγειας γιατι εχουν ΦΠΑ ; Το ιδιο και για τις νομικες υπηρεσιες ;

 

Λαθος. Αν δεν διαθετεις POS ΒΑΖΕΙΣ πινακιδα.

 

Βρες μου σε παρακαλώ πού ακριβώς το λέει αυτό. 

Και μετά με διορθώνεις.

 

 

Κάνεις λάθος : Ενημέρωση της ΕΣΕΕ

 

 

 

 

Παραθέτεις ανακοίνωση της ΕΣΕΕ που παραθέτει την εγκύκλιο της 01-02-2017. Αναρωτιέμαι: την διάβασες την ανακοίνωση και την εγκύκλιο; Ή είδες μόνο τα αυτοκόλλητα; 

 

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρεται ότι όσοι δεν διαθέτουν POS, βάζουν πινακίδα. ΠΟΥΘΕΝΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα τα pos πλεον οι περισσοτερες τραπεζες τα δίνουν δωρεαν ή χωρις συνδρομη. Μαλλον δεν εχεις ασχολειθει καθολου ή δεν εισαι πελατης καμιας τραπεζας. Αν εχεις μαγαζι και κοβεις ολες τις εισπραξεις σου ισως να εισαι ο μονος.... αρα για μενα καλα κανουν και τα βαζουν. Γιατι φιλε μου εγω και οι περισσοτεροι μισθωτοί δε νομιζω να ειμαστε χαζοι που πληρώνουμε για οτι παιρνουμε, μια και να θελαμε δε γινεται αλλιως, εκτος αν θεωρεις ολο το υπολοιπο κομο  χαζο. 

Σε παρακαλώ να μου δείξεις προσφορά τράπεζας που τα δίνουν δωρεάν και χωρίς μηνιαία κόστη, μόνο αν πιάσεις συγκεκριμένα όρια τζίρου.  Και όσο για τους φόρους πληρώνετε από τα 8000 ευρώ και πάνω ενώ εμείς από το πρώτο ευρώ+τέλος επιτηδεύματος, για να υπάρχει φορολογική ισότητα με τους μισθωτούς πρέπει να αποκρύπτουμε γύρω στις 10.954 ευρώ! (ο ανύπαντρος) Και ακόμα και έτσι πολύ δύσκολα δεν θα μας πιάσουν τα τεκμήρια.

 

Και εδω υπαρχει ενα σοβαρο ερωτημα. Οι υπηρεσιες υγειας γιατι εχουν ΦΠΑ ; Το ιδιο και για τις νομικες υπηρεσιες ;

Οι γιατροί και οδοντίατροι δεν έχουν ΦΠΑ. 

 

Παραθέτεις ανακοίνωση της ΕΣΕΕ που παραθέτει την εγκύκλιο της 01-02-2017. Αναρωτιέμαι: την διάβασες την ανακοίνωση και την εγκύκλιο; Ή είδες μόνο τα αυτοκόλλητα; 

 

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρεται ότι όσοι δεν διαθέτουν POS, βάζουν πινακίδα. ΠΟΥΘΕΝΑ.

 Έχεις δίκιο το άρθρο είναι ξεκάθαρο:

Άρθρο 66

Υποχρέωση ενημέρωσης καταναλωτή

1. Οι δικαιούχοι πληρωμής, οι οποίοι αποδέχονται κάρτες πληρωμών ενημερώνουν τους καταναλωτές σχετικά με την αποδοχή καρτών και μέσων πληρωμής του συστήματος καρτών πληρωμής, με σαφή τρόπο που δεν επιδέχεται παρερμηνείας. Οι πληροφορίες αυτές πρέπει να αναγράφονται ευκρινώς στην είσοδο του καταστήματος και στο ταμείο.

2. Στους παραβάτες των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους χιλίων (1.000) ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω κυρίαρχος λόγος να είναι η φοροδιαφυγή , δόντι των τραπεζών είναι επικαλούμενοι την πάταξή της .

 

Αυτή την στιγμή επιχειρείται είσπραξη από τις τράπεζες από 0,5% - 3% επί του συνόλου του χρήματος που διακινείται στην χώρα μας .

Κατά μέσο όρο θα αποκτήσουν περίπου το 1,8% των επιχειρήσεων (προσωπικά νιώθω πως έβαλα τις τράπεζες συνεταίρους μου δίνοντάς τους το 2% της επιχείρησής μου) με τις ευλογίες και την στήριξη της κυβέρνησης .

Και εμείς αντί να αντιδράσουμε σε αυτό , τσακωνόμαστε μεταξύ μας για τον αν αξίζει ο ΔΥ τον μισθό του η αν κλέβει ο ΕΕ .

Όποιος πιστεύει πως δεν πέτυχαν τον σκοπό τους πλανάται πλάνην οικτράν .  


Δεν κανω κανενα λαθος. Εσυ δεν εχεις καταλαβει. Ειτε εχεις ειτε δεν εχεις πρεπει να εχεις την σχετικη πινακιδα.

 

Το ίδιο λέμε , διάβασε προς το τέλος της ανακοίνωσης . .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω κυρίαρχος λόγος να είναι η φοροδιαφυγή , δόντι των τραπεζών είναι επικαλούμενοι την πάταξή της .

 

Αυτή την στιγμή επιχειρείται είσπραξη από τις τράπεζες από 0,5% - 3% επί του συνόλου του χρήματος που διακινείται στην χώρα μας .

Κατά μέσο όρο θα αποκτήσουν περίπου το 1,8% των επιχειρήσεων (προσωπικά νιώθω πως έβαλα τις τράπεζες συνεταίρους μου δίνοντάς τους το 2% της επιχείρησής μου) με τις ευλογίες και την στήριξη της κυβέρνησης .

Και εμείς αντί να αντιδράσουμε σε αυτό , τσακωνόμαστε μεταξύ μας για τον αν αξίζει ο ΔΥ τον μισθό του η αν κλέβει ο ΕΕ .

Όποιος πιστεύει πως δεν πέτυχαν τον σκοπό τους πλανάται πλάνην οικτράν .  

 

Το ίδιο λέμε , διάβασε προς το τέλος της ανακοίνωσης . .

ο κυριαρχος λογος ειναι οτι λιγο απο εδω λιγο απο εκει θα σου μασουν τα 9 απο τα 10 ευρο που βγαζεις...και θα πανε στην ιδια τσεπη.και σου λεει ασε τα προβατα να σφαζονται μεταξυ τους.οταν το καταλαβουμε αυτο μετα απο καποια χρονια που θα εχουμε μονο ενα σωβρακο καθε εβδομαδα να βαλουμε τοτε θα ξυπνησουμε. διοτι με τα τοσα δις που εχουν εισπραξει τοσα χρονια αν εβλεπα το χρεος της ελλαδας να κατεβενει θα εδινα απο μονος μου και το σωβρακο μου.αντιθετος το χρεος ανεβενει επιτιδες για να μη κλεισει ποτε αυτος ο ασκος τους αιωλου που ανοιξε μεχρι να φτασουν εκει που θελουν..τωρα αν δεν ξερει καποιος που θελουν να φτασουν και τι θελουν να κανουν ας ανοιξει τα ματια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς αντί να αντιδράσουμε σε αυτό , τσακωνόμαστε μεταξύ μας για τον αν αξίζει ο ΔΥ τον μισθό του η αν κλέβει ο ΕΕ .

 

Δεν τσακωνομαστε με κανεναν ΔΥ. Απλα κοιτα γυρω σου, εκει που μενεις, στους συγγενεις σου, στους φιλους σου, και θα δεις οτι οι ΔΥ εχουν διατηρησει ενα σχετικα καλο επιπεδο ζωης. Και δες τους μικρο-επαγγελματιες τι εχουν παθει. Εχουν πεθανει και οσοι ζουν ... λυπαμαι που το λεω αλλα εχουν πεθανει και δεν το ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές ήμουν σε ένα Ιατρείο στο κολωνάκι. Μπαίνοντας είχε μία τεράστια ταμπέλα  που έλεγε "Το Ιατρείο ΔΕΝ διαθέτει μηχάνημα POS "

 

Νομίζω σε αυτά του τύπου Ιατρεία τους συμφέρει να πληρώνουν 1000€ πρόστιμο κάθε μήνα παρά να δηλώσουν πραγματικά τι βγάζουν. Αυτοί πρέπει να βγάζουν 2000-3000€ την μέρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μ αρεσει σ αυτον το τοπο που οι δημοσιοι υπαλληλοι πιστευουν οτι στηριζουν την οικονομια πληρωνοντας φορους και στην λεξη ελευθερος επαγγελματιας πιστευουν οτι ειναι τα ζαρα, τα χοντος, καμια δεκαρια κλινικες και 5-6 εργοστασια.

 

επισης ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι πιστευουν οτι τα αφεντικα τους βγαζουν τουλαχιστον ενα χιλιαρικο καθαρο την μερα και τους δινουν ψυχουλα.....

 

 οταν ενα μαγαζι βαλει λουκετο το αφεντικο εκλεβε μεν απο παντου αλλα ετρωγε τα λεφτα του στις πουτανες και στο στοιχημα.....

 

η λυση λοιπον ειναι: αυξηση φορολογιας στις πουτανες, αφου εκει καταλαγει ολο το χρημα και απο το πλεονασμα αυξηση μισθων στους δημοσιους για να τονωθει η οικονομια.... οσο για τους ιδιωτικους? ελεος.... δεν θελει πολυ μυαλο...αμεσα να γινουν αφεντικα.(κεφαλαιο? α εχουν βαλει κεφαλαιο τα αφεντικα? και δανεια? και επιταγες να τρεχουν? λεπτομεριες).

 

οσο για την καραμελα με τα μαυρα που ακουω απο τους δημοσιους, ας γλυψουν λιγο και την δικη τους καραμελα, αυτη της δευτερης εργασιας που ειναι πιο μαυρη και απο το black album των μεταλλικα .(ασφαλιστες, ιδιαιτερα, φωτογραφοι, μουσικοι, πληροφορικαριοι, σερβιτοροι, ντελιβεραδες, dj, σεκιουριτι....εναρξη στην γιαγια 100χρονων στο χωριο )

 

τελος επειδη καποια ειναι ζωα για να βγαλει καποιος ελευθερος επαγγελματιας, με ατομικη επιχειρηση και εναν υπαλληλο ,στην τσεπη ελαχιστα παραπανω απο τον βασικο του υπαλληλου, πρεπει να τζιραρει τουλαχιστον 4000 τον μηνα. δηλαδη αν πουλαει βρακια πρεπει να πουλήσει 100 βρακια την μερα. για να ζησει την δυστυχια των δημοσιων που πληρωνουν μονο- 200, αν θελει να κανει dolce vita παμε για πανω απο 300 βρακια την μερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη φάση μου θυμίζει την πινακίδα για τις αποδείξεις. Και τότε είχε επικρατήσει πανικός. Μας έβαλαν να αναρτήςουμε ανακοίνωση που να γράφει: "ο καταναλωτής δεν δικαιούται (άκου τώρα) να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό απόδειξης ή τιμολόγιο." Για γέλια...δλδ πρώτα θα σου κόψει το μαγαζί την απόδειξη ότι πλήρωσες (αλλά δεν έχεις πληρώσει) και μετά θα πληρώσεις. Αστεία!!! Η απόδειξη πληρωμής αποδεικνύει ότι ο καταναλωτής έχει πληρώσει...άρα πως θα την κόψεις πριν πάρεις χρήματα;; για αυτό και σε κάθε σοβαρό κατάστημα λιανικής (αλυσίδες κτλ) πρώτα σου λένε το ποσό, έπειτα καβατζόνουν την πληρωμή και τέλος σου δίνουν απόδειξη.

 

Ποιος τα σκέφτεται όλα αυτά απορώ!!!


Τον σοκ βέβαια το έφαγα στα Goodys Ηρακλείου που έδωσα κάρτα και μου λέει η κυρία "Με συγχωρείτε αλλά δεν δεχόμαστε κάρτες...μόνο μετρητά!" Τα Goodys ρε φίλε...έλεος...που με τους τζίρους που κάνουν οι προμήθειές τους αποκλείεται να ξεπερνάνε το 0,5% (και πολλά λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τον σοκ βέβαια το έφαγα στα Goodys Ηρακλείου που έδωσα κάρτα και μου λέει η κυρία "Με συγχωρείτε αλλά δεν δεχόμαστε κάρτες...μόνο μετρητά!" Τα Goodys ρε φίλε...έλεος...που με τους τζίρους που κάνουν οι προμήθειές τους αποκλείεται να ξεπερνάνε το 0,5% (και πολλά λέω)

το θεμα δεν ειναι με τι τζιρους δουλευεις αλλα με τι κερδος, τα goodys ειναι φρανσαιζ. οποτε εχουν πολλους νταβατζιδες πανω απο το κεφαλι τους οι τοπικοι ιδιοκτητες. μην σου κανει εντυπωση αν δουλευουν με κερδος κατω απο 5%. ειμαστε εξω απο τον χωρο και λεμε πολλα τραγουδια. στη λαρισα τα 3 εχουν βαλει λουκετο οποτε μαλλον το 0,5% ειναι αρκετα μεγαλο ποσοστο.

 

δεν υπερασπιζομαι τα goodys αλλα πολλοι με φρανσαιζ χασανε το χαμογελο τους.(απιστευτα μεγαλο κεφαλαιο,υποχρεωτικες ανακαινησεις, υποχρεωτικο εμπορευμα, μαθηματα πανακριβα για το προσωπικο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...