Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το να μην το βιώνουν το δέχομαι (γιατί εξάλλου μπορεί να ήταν τυχεροί και να πήγαν όλα καλά στην ζωή τους) το να μην το καταλαβαίνουν όμως δεν το δέχομαι... το ποιο πιθανόν να μην τους νοιάζει (στην Ελλάδα υπάρχει ένα ρητό... ας είμαι εγώ καλά και ο γείτονας ας καεί στην φωτιά)

 

Δεν ξερω. Απλα στην ζωη πολλες φορες αν δεν περασεις κατι ο ιδιος ή εστω απο κοντα, δεν το αντιλαμβανεσαι.

 

Πχ. ο καρκινος και η πορεια προς τον θανατο. Προσωπικα το ειδα 1 φορα απο πολυ κοντα στην οικογενεια μου και με συγκλονισε.

 

Μερικα πραγματα πρεπει να ζησεις για να τα καταλαβεις. Ισως τα ακους και τα γνωριζεις, αλλα δεν τα καταννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο. Εγω πληρωνω ΦΠΑ στον προμηθευτη και εσυ σε μενα. Μετα εγω πληρωνω το ΦΠΑ που μου εδωσες στο κρατος και αυτο μου επιστρεφει το ΦΠΑ που εδωσα στον προμηθευτη.

 

Αν εγω δε σου κοβω αποδειξεις και στο τελος βγω πιστωτικος να εισαι σιγουρος οτι θα παρω την πουτσα μου και το κρατος δεν θα μου δωσει την επιστροφη που δικαιουμαι.

 

 

Οκ με την προηγούμενη διατύπωση κατάλαβα ότι είπες πατάτα, ναι σωστά έτσι είναι όπως το διατύπωσες τώρα, ωστόσο όταν λές «σίγουρα δεν τσεπώνει κανένα ΦΠΑ.» με κοροϊδεύεις έτσι? Αν ήταν όλοι άγιοι και δίνουν το φπα κανονικά γιατί δεν κόβουν απόδειξη? Μέχρι να βγεις πιστωτικός πόσο φπα έχεις τσεπώσει?

 

Το φπα των εμπορευμάτων που αγοράζεις και σου επιστρέφει μετά το κράτος είναι πολύ μικρότερο σε αξία από το φπα που σου δίνουν οι πελάτες για να δώσεις στο κράτος, όταν αγοράζεις κάτι μια τιμή Α από τον προμυθευτή το πουλάς 2*Α ή 3*Α σε πελάτες (δεν μιλάω καν για κίνα) το φπα σαν ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερο σε αυτή την λιανική τιμή.

 

Για μένα είναι γεγονός ότι κάποιοι κλέβουν το φπα και επειδή το κράτος κλασσικά είναι άχρηστο αντί να βρει τους κουμπάρους του που κλέβουν και να εισπράξει πήρε τον εύκολο δρόμο να βάλει δάχτυλο στους υπόλοιπους που μια ζωή πληρώνουμε και ανέβασε το φπα στο θεό!

 

Εγώ θα επιμείνω στις θέσεις που έγραψα παραπάνω #96 αν έχεις κάνα σοβαρό επιχείρημα πέρα του ότι δεν τα τσεπώνουν μαγαζάτορες (και όχι μόνο) το φπα πες μου!

Δυο στραβά δεν κάνουν ένα σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ COMMENT Ε ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!

 

ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

 

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ!!!

 

1) ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΜΕΣΩ WEB BANKING

 

2) ΟΤΑΝ ΔΙΝΩ ΚΑΡΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΝΤΟΥΣ Η ΚΑΙ ΕΥΡΩ ΠΙΣΩ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΦΑΣΟΥΛΙ ΤΟ ΦΑΣΟΥΛΙ

 

3) ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΙΛΑ, ΡΕΣΤΑ, ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΧΡΗΜΑΤΑ

 

4) ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΟΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (Ε ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΝΕ ΜΕ POS!)

 

5) Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕΡΤΗΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΟΧΟΣ!

 

6) ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 25 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ PIN!

Δεν έχεις άδικο, ειδικά για τα 1,3. Από τότε που χρησιμοποίησα πρώτη φορά κάρτα, με βολεύει αφάνταστα.

 

Μια ερώτηση: Εσείς που πληρώνεται με πιστωτική, δεν χρεώνεστε επιπλέον από την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η καρτα του θα κοβει χρημα και εκει που θα αγοραζει 3 πραγματα θα αγοραζει τωρα 10. το προβλημα λοιπον της αγορας ηταν οτι οι πελατες δεν ειχαν παντα πλεονασμα σε μετρητα και βαριοταν να πανε τραπεζα να βγαλουν.....τι διαβαζω πραγματικα....εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ερχονται πελατες και μου λενε το χρημα θα ειναι ρευστο οποτε βγαλε φπα. οταν τους λεω συγνωμη δεν μπορω γιατι δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα των υλικων κοβουν περα ή μου αναφερουν οτι ο ταδε μπορει

 

Eιναι και αυτο που λες αλλα οταν καποιος κινειται κυριως με καρτα το να κουβαλαει μετρητα ειναι λιγουλακι δυσκολο. Καμια φορα μπορει να βρεθει ομως με κανενα 20 ευρω στην τεσπη. Το θεμα ειναι πως φτανουν δεν του φτανουν δεν θα σκασει γιατι λειτουργει με την λογικη "Τα υπολοιπα απο την καρτα". Αυτο προυποθετει οτι το μαγαζι εχει POS. Και θα παει σε αυτο που εχει POS. Γενικα αυτος που πληρωνει με καρτα εχει αλλη φιλοσοφια.

 

το να μην το βιώνουν το δέχομαι (γιατί εξάλλου μπορεί να ήταν τυχεροί και να πήγαν όλα καλά στην ζωή τους) το να μην το καταλαβαίνουν όμως δεν το δέχομαι... το ποιο πιθανόν να μην τους νοιάζει (στην Ελλάδα υπάρχει ένα ρητό... ας είμαι εγώ καλά και ο γείτονας ας καεί στην φωτιά)

 

Δεν παμε με την λογικη να πεθανει η κατσικα του γειτονα. Καταλαβαινω πως τα πραγματα ειναι ηδη δυσκολα και με αυτο γινονται ακομα ποιο δυσκολα αλλα με αυτον τον τροπο εξασφαλιζεις ρευστο στην τραπεζα. Μπορει να κινειται με καρτα αλλα το μετρητο μενει στα ταμεια των τραπεζων. Αν ολοι παμε και σηκωνουμε το μετρητο, τοτε οι τραπεζες θα μεινουν αδειες.

 

Επισεις ολοι μας. Και εγω και εσυ και ο γειτονας θελουμε να κανουμε την ζωη μας ποιο ευκολη. Απο τις 8 μεχρι τις 5 που δουλευεις πχ δεν σε συμφερει το POS ως επιχειρηση. Αλλα εισαι ανθρωπος. Ψωνιζεις και εισαι πελατης σε αλλες επιχειρησεις. Εκει σε συμφερει η καρτα. Και εκει θες το μαγαζι που θα πας να εχει POS.

 

Εγω για καθε 50 ευρω βενζινη εχω μισο ευρω επιστροφη. Καθε βδομαδα βαζω 50 ευρω. Σε ενα 6μηνο εχω μαζεψει 12 ευρω μονο απο την βενζινη. 25 με 30 ευρω το χρονο. Αν βαλλεις και το σουπερμακετ πχ, εχεις επιστροφη ενα ευλογο ποσο της ταξης των 50-60 ευρω. Δεν ειναι πολλα αλλα αυτα με την επιστροφη της Eurobank. Με τα Yellows της Πειραιως πχ εχεις ακομα μεγαλυτερο κερδος!

 

Και τα Υellows ανεβαινουν και αλλο αν πληρωνεις μεσω web banking την ΔΕΗ πχ. Παιρνεις ποντους ακομα και αν πας απο τον Ζara πχ να αγορασεις ενα παντελονι της ταξης των 20 ευρω.

 

Τα αντιστοιχα υπαρχουν σε ολλες τις τραπεζες ειτε σε μορφη επιστροφης (Eurobank), ειτε σε μορφη Yellows (Πειραιως), ειτε σε μορφη bonus (Alpha Bank). Στο τελος αρθροιστικα ολα αυτα ειναι λεφτα που σου γυρνανε πισω μονο και μονο γιατι πληρωνεις με καρτα!

 

Βλεπεις απο την μια ως επιχειρηματιας δεν σε συμφερει αλλα σαν πελατης σε αλλη επιχειρηση σε συμφερει. Ειναι απο ποια πλευρα βλεπεις το νομισμα και απο που γερνει ποιο πολυ η ζυγαρια. Δηλαδη τα καλα της χρησης με καρτα στην καθημερινοτητα σου, ειναι περισσοτερα απο το κακο που σου επιφερει στη επιχειρηση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι και αυτο που λες αλλα οταν καποιος κινειται κυριως με καρτα το να κουβαλαει μετρητα ειναι λιγουλακι δυσκολο. Καμια φορα μπορει να βρεθει ομως με κανενα 20 ευρω στην τεσπη. Το θεμα ειναι πως φτανουν δεν του φτανουν δεν θα σκασει γιατι λειτουργει με την λογικη "Τα υπολοιπα απο την καρτα". Αυτο προυποθετει οτι το μαγαζι εχει POS. Και θα παει σε αυτο που εχει POS. Γενικα αυτος που πληρωνει με καρτα εχει αλλη φιλοσοφια.

 

 

Δεν παμε με την λογικη να πεθανει η κατσικα του γειτονα. Καταλαβαινω πως τα πραγματα ειναι ηδη δυσκολα και με αυτο γινονται ακομα ποιο δυσκολα αλλα με αυτον τον τροπο εξασφαλιζεις ρευστο στην τραπεζα. Μπορει να κινειται με καρτα αλλα το μετρητο μενει στα ταμεια των τραπεζων. Αν ολοι παμε και σηκωνουμε το μετρητο, τοτε οι τραπεζες θα μεινουν αδειες.

 

Επισεις ολοι μας. Και εγω και εσυ και ο γειτονας θελουμε να κανουμε την ζωη μας ποιο ευκολη. Απο τις 8 μεχρι τις 5 που δουλευεις πχ δεν σε συμφερει το POS ως επιχειρηση. Αλλα εισαι ανθρωπος. Ψωνιζεις και εισαι πελατης σε αλλες επιχειρησεις. Εκει σε συμφερει η καρτα. Και εκει θες το μαγαζι που θα πας να εχει POS.

 

Εγω για καθε 50 ευρω βενζινη εχω μισο ευρω επιστροφη. Καθε βδομαδα βαζω 50 ευρω. Σε ενα 6μηνο εχω μαζεψει 12 ευρω μονο απο την βενζινη. 25 με 30 ευρω το χρονο. Αν βαλλεις και το σουπερμακετ πχ, εχεις επιστροφη ενα ευλογο ποσο της ταξης των 50-60 ευρω. Δεν ειναι πολλα αλλα αυτα με την επιστροφη της Eurobank. Με τα Yellows της Πειραιως πχ εχεις ακομα μεγαλυτερο κερδος!

 

Και τα Υellows ανεβαινουν και αλλο αν πληρωνεις μεσω web banking την ΔΕΗ πχ. Παιρνεις ποντους ακομα και αν πας απο τον Ζara πχ να αγορασεις ενα παντελονι της ταξης των 20 ευρω.

 

Τα αντιστοιχα υπαρχουν σε ολλες τις τραπεζες ειτε σε μορφη επιστροφης (Eurobank), ειτε σε μορφη Yellows (Πειραιως), ειτε σε μορφη bonus (Alpha Bank). Στο τελος αρθροιστικα ολα αυτα ειναι λεφτα που σου γυρνανε πισω μονο και μονο γιατι πληρωνεις με καρτα!

 

Βλεπεις απο την μια ως επιχειρηματιας δεν σε συμφερει αλλα σαν πελατης σε αλλη επιχειρηση σε συμφερει. Ειναι απο ποια πλευρα βλεπεις το νομισμα και απο που γερνει ποιο πολυ η ζυγαρια. Δηλαδη τα καλα της χρησης με καρτα στην καθημερινοτητα σου, ειναι περισσοτερα απο το κακο που σου επιφερει στη επιχειρηση σου?

όπως είπα αν ήταν ολα τέλεια δεν θα υπήρχε θέμα... πχ πόσα άτομα ξέρω που τα βγάζουν από εδώ και από εκεί μαύρα καθαρά και μόνο για να μην πεθάνουν..... αν πάμε (που θα πάμε) σε πλήρες πλαστικό χρήμα (χωρίς μετρητά) αυτά τα άτομα απλά θα πεθάνουν θα να γίνουν εγκληματίες για να φάνε κάτι... πόσα άτομα ξέρω που παίρνουν ένα 750 800 400 στην κάρτα 400 στο χέρι (γιατί αλλιώς ο φόρος που θα τους επιβληθεί θα είναι απλα ασύμφορος και πολλά από αυτά τα άτομα είναι και με 2 παιδιά κλπ (και αυτό μόνο παραδείγματα) και δεν μιλάμε για 5 και 10% μιλάμε για ένα τεραστιο ποσοστό του κόσμου στην Ελλάδα για όλους αυτούς πλήρες πλαστικό χρήμα σημαίνει απλά πεινά και εξαθλίωση και για να επιβιώσουν θα πρέπει η να κλέβουν η να πάνε σε άλλη χώρα

αν φορολογία κλπ δεν θα ήταν τόσο απάνθρωπη ναι κάτι γίνεται αλλά ετσι όπως είναι, είναι καθαρά ψυχρή δολοφονία τον αδύναμων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σας παραμυθιαζουν οι Ελευθεροι Επ... το 80% δηλωνει κατω απο 15.000 . και βγαζουν τα διπλα Min. Απο το 2004 σε οσους εργαστηκα φοροδιεφευγαν πανω απο 80% ... ΟΥΤΕ ενας τιμιος... Καναμε ταμεια 850 ευρω και Ζ εκοβε 120 ΑΥΤΑ πληρωνουν τωρα. Γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι δικαιο το συστημα ειδικα η προκαταβολη φορου αν και σε αλλα κρατη ισχυει κανονικα εδω και 10 ετια. 

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/90854/kato-apo-15-000-evro-dilosan-8-stous-10-eleytherous-epaggelmaties 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το προβλημα ειναι αυτο Η οτι δεν εχει η ΕΥΔΑΠ ΠΟΥΘΕΝΑ POS ; Και ΝΑΙ η ΕΥΔΑΠ ειναι διπλα μου και ΕΚΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ.

 

Για το ονομα του θεου.

Φιλε μου πιο κοντα είναι το λαπτοπ σου κάτσε άνετα και ωραία στη ζεστουλα του σπιτιου και πλήρωσε τα...0.20 λεπτά επιβάρυνση στην alpha και eurobank
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το πρώτα εσύ σαν καταστηματάρχης και μετά μιλάμε. Αλήθεια, όλοι εσείς που χαίρεστε για το πρόστιμο, εάν σας χρέωναν προμήθεια 1-3% κάθε φορα που περνάτε την κάρτα από το μηχανάκι, θα πετάγατε από την χαρά σας? Και μετά εάν γύρναγαν και σας λέγανε ότι έχετε πρόστιμο 1000E εάν δεν χρησιμοποιείτε θα χαιρόσασταν πάλι? Μέγια σας και χαρά σας σε όσους σας βολεύει. Αλλα έχετε την επιλογή. Εάν θέλετε την χρησιμοποιείτε χωρίς καμια επιβάρυνση. Ο άλλος ο μαλάκας και πρέπει να το αγοράσει από την τράπεζα, και πρέπει να πληρώνει την τράπεζα το εξάμηνο για να του αλλάζουν σαμοφλαντζα , και να βλέπει τα έσοδα του να μειώνονται. Και πετάγεται ο καθένας κα λέει φοροδιαφυγή και βλακείες. Η κρίση έχει έρθει ελλάδα εδώ και αρκετό καιρό. Ώρα να το καταλάβουν μερικοι.

 

Ερχομαι στην θεση σου και το δεχομαι. Δεν σε συμφερει. Οκ. Το αντιλαμβανομαι αυτο αλλα να μεινουμε στασιμοι δηλαδη? Ο κοσμος παει μπροστα και εμεις να πηγαινουμε πισω σαν τον Ποπωτα? Προσωπικα ουτε εμενα με συμφερει η πληρης πλαστικοποιηση του χρηματος αλλα αν δεν μπορω να κανω κατι για αυτο, τουλαχιστον να δω τα θετικα σε ολο αυτο και ευτυχως εχει καποια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι. Εσυ εισαι σιγουρα κηφηνας του ελληνικου δημοσιου.

 

Το προβλημα ειναι οτι δουλευουμε με ποσοστο κερδους ψυχουλα και πληρωνουμε τα κερατα μας στην εφορια.

 

π.χ. Στο δικο μας μαγαζι εχουμε προιοντα τα οποια αναγκαστικα πουλαμε με κερδος 10%. Αν λοιπον αγορασω κατι 100 το πουλαω 110. 10 ευρωπουλα λοιπον το κερδος μου. Απο αυτα τα 10  εφοσον ειμαι στην πρωτη κλιμακα φορολογιας τα 2,2 θα τα παρει το κρατος. Εισαι ομως και εσυ ο εξυπνακιας και θα μου δωσεις καρτα american express οπου η προμηθεια ειναι 3,5% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΟΣΟΥ αρα επιπλεον 110*0.35=3,85€ μειων απο τα κερδη μου.

 

Συνολικα δηλαδη χωρις καρτα θα εβγαζα 7,8€ καθαρα, ενω πλεον θα βγαλω 10 - 2,2 - 3,85 = 3,95€.

 

Βλεπεις τη διαφορα? Μαλλον οχι απο οτι καταλαβαινω. Για αυτο λοιπον αμα δεν εχεις ιδεα για το τι γινεται με τους ελευθερους επαγγελματιες στην Ελλαδα ΜΗ μπαινεις στο κοπο να πετας κοτσανες!

Και στο δημοσιο δεν είμαι

Και ΑΜΕΧ έχω

Και για πρωτη φορά στη ζωή σου θα κόψεις απόδειξη(δεν λέω προσωπικά για εσένα αλλά για ολο το σιναφι)

Και θα πληρώσεις εφορία.

Υ.γ. πρεπει να κάνουν το μηνιαίο όριο ανάληψης μετρητών 50 ευρώ να δω τι θα λέτε μετά και αν θα θέλετε pos...

Αλλά ο αριστερός πρωθυπουργός σας κάνει πλάτες δεν έχετε pos στα καταστήματα και μιλάτε για το δημόσιο κατά τα άλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως παρα πολλες φορες εχει ερθει πελατης, ο οποιος ενω δεν μπορουσε να πληρωσει μετρητα μολις δει την καρτα το ξανασκεφτεται.

 

Οι χρεωστικες κανουν υπεραναληψη αμα αλλος δεν εχει μια στο λογαριασμο και ετσι εσυ παιρνεις τα λεφτα σου και μετα η τραπεζα κανει τα κουμαντα της.

Επισης, με την καρτα ο πελατης δεν μπορει να ξερει ακριβως ποσα λεφτα του μενουν, αφου δε τα βλεπει να τελειωνουν, και ετσι αγοραζει παραπανω πραγματα χωρις να το σκεφτεται καθολου.

Τέλος, σε περιπτωση που καποιος (οχι και τοσο αξιοπιστος) πελατης σε παρακαλαει να σε πληρωσει επι πιστωσει ή με δοσεις του λες να βαλει την καρτα και εισαι καλυμενος.

 

Αυτα ειναι τα μονα θετικα που μπορει να εχει το POS για την επιχειρηση.

Η επιχείρηση είναι και πολίτης ταυτόχρονα,

Όποτε εξαπαταται και ο ίδιος αγοράζοντας πράγματα που δεν ξέρει αν αργότερα μπορεί να πληρώσει.

Πάλι οι τράπεζες είναι κερδισμένες.

Για να μην σας παραμυθιαζουν οι Ελευθεροι Επ... το 80% δηλωνει κατω απο 15.000 . και βγαζουν τα διπλα Min. Απο το 2004 σε οσους εργαστηκα φοροδιεφευγαν πανω απο 80% ... ΟΥΤΕ ενας τιμιος... Καναμε ταμεια 850 ευρω και Ζ εκοβε 120 ΑΥΤΑ πληρωνουν τωρα. Γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι δικαιο το συστημα ειδικα η προκαταβολη φορου αν και σε αλλα κρατη ισχυει κανονικα εδω και 10 ετια. 

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/90854/kato-apo-15-000-evro-dilosan-8-stous-10-eleytherous-epaggelmaties 

Έτσι όπως τα λένε είναι.

Μόνο που θα ήθελα να μου γνωρίσεις μερικούς από τους 8/10 να μου πουν πως το κάνουν.

Δες το πρώτα εσύ σαν καταστηματάρχης και μετά μιλάμε. Αλήθεια, όλοι εσείς που χαίρεστε για το πρόστιμο, εάν σας χρέωναν προμήθεια 1-3% κάθε φορα που περνάτε την κάρτα από το μηχανάκι, θα πετάγατε από την χαρά σας? Και μετά εάν γύρναγαν και σας λέγανε ότι έχετε πρόστιμο 1000E εάν δεν χρησιμοποιείτε θα χαιρόσασταν πάλι? Μέγια σας και χαρά σας σε όσους σας βολεύει. Αλλα έχετε την επιλογή. Εάν θέλετε την χρησιμοποιείτε χωρίς καμια επιβάρυνση. Ο άλλος ο μαλάκας και πρέπει να το αγοράσει από την τράπεζα, και πρέπει να πληρώνει την τράπεζα το εξάμηνο για να του αλλάζουν σαμοφλαντζα , και να βλέπει τα έσοδα του να μειώνονται. Και πετάγεται ο καθένας κα λέει φοροδιαφυγή και βλακείες. Η κρίση έχει έρθει ελλάδα εδώ και αρκετό καιρό. Ώρα να το καταλάβουν μερικοι.

Όσοι κρίνουν τους ελεύθερους επαγγελματίες δεν έχουν ιδέα από όλο αυτό το πράγμα.

Μόνο έτσι όπως λες θα ένιωθαν έστω και λίγο.

Ερχομαι στην θεση σου και το δεχομαι. Δεν σε συμφερει. Οκ. Το αντιλαμβανομαι αυτο αλλα να μεινουμε στασιμοι δηλαδη? Ο κοσμος παει μπροστα και εμεις να πηγαινουμε πισω σαν τον Ποπωτα? Προσωπικα ουτε εμενα με συμφερει η πληρης πλαστικοποιηση του χρηματος αλλα αν δεν μπορω να κανω κατι για αυτο, τουλαχιστον να δω τα θετικα σε ολο αυτο και ευτυχως εχει καποια

Εσυ έχεις επιλογή (μερικώς ) να τη χρησιμοποιήσεις η όχι.

Εμάς απλά μας υποχρεώνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σας παραμυθιαζουν οι Ελευθεροι Επ... το 80% δηλωνει κατω απο 15.000 . και βγαζουν τα διπλα Min. Απο το 2004 σε οσους εργαστηκα φοροδιεφευγαν πανω απο 80% ... ΟΥΤΕ ενας τιμιος... Καναμε ταμεια 850 ευρω και Ζ εκοβε 120 ΑΥΤΑ πληρωνουν τωρα. Γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι δικαιο το συστημα ειδικα η προκαταβολη φορου αν και σε αλλα κρατη ισχυει κανονικα εδω και 10 ετια. 

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/90854/kato-apo-15-000-evro-dilosan-8-stous-10-eleytherous-epaggelmaties 

 

Μονο το 80%, εγω θαλεγα το 200%.

 

Αυτο φαινεται απο το οτι δεν εχουν να πληρωσουν το ασφαλιστικο τους ταμειο εδω και χρονια και ειναι ανασφαλιστοι και αυτοι και οικογενειες τους.

 

Επισημα ο ΟΑΕΕ λεει οτι 1 στους δυο εχει προβληματα και 1 στους 3 δεν πληρωνει.

 

Περιεργο πραγμα αφου ειναι τοσο κλεφτοκοταδες. Εκτος και αν εννοεις μερικα επαγγελματα οπως Γιατροι, Δικηγοροι και τις οικιακες κατασκευες/υπηρεσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο δημοσιο δεν είμαι

Και ΑΜΕΧ έχω

Και για πρωτη φορά στη ζωή σου θα κόψεις απόδειξη(δεν λέω προσωπικά για εσένα αλλά για ολο το σιναφι)

Και θα πληρώσεις εφορία.

Υ.γ. πρεπει να κάνουν το μηνιαίο όριο ανάληψης μετρητών 50 ευρώ να δω τι θα λέτε μετά και αν θα θέλετε pos...

Αλλά ο αριστερός πρωθυπουργός σας κάνει πλάτες δεν έχετε pos στα καταστήματα και μιλάτε για το δημόσιο κατά τα άλλα...

 

Tο χειροτερο απ' ολα ειναι οτι εχεις ΑΜΕΧ. Ουστ! Προδοτη!

 

Τωρα για το POS σταματηστε ολοι με την καραμελα για τις αποδειξεις. Οσοι εμαθαν να μην κοβουν ποτε αποδειξη δεν θα βαλουν POS. Οσοι κοβουν ειτε παντα ειτε τις περισσοτερες φορες θα βαλουν POS και δε θα τους επηρεασει σε τιποτα. Το θεμα ειναι η προμηθεια και το λειτουργικο κοστος του POS.

 

Ερχεται ο πελατης ωραια και καλα και εκει που βγαζει το ζεστο μετρητο βλεπει το κωλομηχανημα και τελικα σε πληρωνει με καρτα και βγαζεις ακομη λιγοτερα και απο τα λιγοτερα. Και μετα ερχεται η εφορια και θελει και 100% προκαταβολη. Και φυσικα οσοι πληρωνουν ακομα γινονται συνεχως λιγοτεροι λογω τετοιων ηληθιων μετρων οπως αυτο με τις καρτες και ειναι και τα μεγαλυτερα θυματα.

 

Τωρα αυτο που ειπες για το οριο αναληψης ή κανεις πλακα ή πρεπει να εισαι τερμα βολεμενος για να το λες. Το θεωρεις πολυ σωστο να κρατανε οι τραπεζες τα λεφτα σου και να μην ξερεις αν θα υπαρχουν την αλλη μερα η οχι ας πουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερω οτι πετυχα καταστημα που ειχαν ανακοινωση οτι εαν η αγορα ειναι μικροτερη των 10€ τοτε εχει μια επιπλεον χρεωση 0,50€ λογω της προμηθειας. Τους αναφερα φυσικα οτι πρωτη φορα το βλεπω αυτο.

Παλιοτερα εβλεπα μια βαρεμαρα οταν εδινα καρτα στο σουπερ για ενα γαλα, σημερα ειναι φυσιολογικο, βλεπω ηλικιωμενους να βγαζουν καρτα και δεν το πιστευω.

Στο Λονδινο παντως το μηχανημα POS ειναι στραμενο στον πελατη, αυτος βαζει την καρτα βαραει το πιν και περνει την καρτα πισω. Ο υπαλληλος απλα σε βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...