Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα διαφωνήσω ότι είμαι έξω από το συγκεκριμέμο χορό. Θεωρώ όμως ταυτόχρονα ότι όταν μπαίνεις σε ένα μαγαζί αλυσίδας να ψωνίσεις ή να φας κάτι απαιτείς από το εκάστοτε
Brand την ίδια ποιότητα, εξυπηρέτηση, κτλ. Ο καταναλωτής δεν γνωρίζει τον τοπικό ιδιοκτήτη αλλά την Εταιρεία, το brandname. Αν ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει τα δικά του, λογικό είναι κάποια στιγμή να φουντάρει η εταιρεία. Αν πήγαινες δλδ σε ένα κατάστημα κινητής franchise και σου χρέωνε παραπάνω πάγιο γιατί δεν βγαίνει...θα το δεχόσουν; φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα διαφωνήσω ότι είμαι έξω από το συγκεκριμέμο χορό. Θεωρώ όμως ταυτόχρονα ότι όταν μπαίνεις σε ένα μαγαζί αλυσίδας να ψωνίσεις ή να φας κάτι απαιτείς από το εκάστοτε

Brand την ίδια ποιότητα, εξυπηρέτηση, κτλ. Ο καταναλωτής δεν γνωρίζει τον τοπικό ιδιοκτήτη αλλά την Εταιρεία, το brandname. Αν ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει τα δικά του, λογικό είναι κάποια στιγμή να φουντάρει η εταιρεία. Αν πήγαινες δλδ σε ένα κατάστημα κινητής franchise και σου χρέωνε παραπάνω πάγιο γιατί δεν βγαίνει...θα το δεχόσουν; φιλικά

θα σου πω τι μου συνεβει. τα ελτα κουριερ ειναι πλεον ιδιωτικα τυπου φραντσαιζ. σε αλλα δεχονται ανοιγμα δεματος και ελενχο στο δικο μας οχι. ή δεν ξαναπατας ή το αποδεχεσαι. στην περιπτωση μου το αποδεχτηκα γιατι ειναι οι πιο οικονομικοι, οπως και μαλλον θα πηγαινα στα goodys αν ηθελα να καταπιω ενα τσιζ με κας. αλλος δεν θα πηγαινε. το θεμα ειναι να παρεχεις κατι που δεν θα το βρουν αλλου. το προβλημα μας σαν χωρα ειναι οτι δεν παραγουμε, οποτε ειμαστε στο ελεος του καθε ενα που θα ριξει τις τιμες, θα σου εχει δωρο την κολα. νομιζω το pos λιγο θα παιξει ρολο αν εχεις ή δεν εχεις. εγω λεω να πρωτοτυπησω παντως και να βαλω απ εξω οτι εχω paypal ετσι για την αλητεια. ενα κλικ με το κινητο που να κουβαλας καρτα και πορτοφολι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μια ερωτήσει για να δείτε το κράτος τι @#!@#!@# είναι ας πούμε ένα μαγαζί που χρωστά στην εφορία και τράπεζα πως θα πάρει pos αφού δεν μπορεί να πάρει επειδή χρωστά άρα το μαγαζί θα έχει πρόστιμο άρα το κάνει επίτηδες για να παίρνει λεφτά και από της δυο πλευρές και μην μου πείτε δεν γίνετε γιατί έχω φίλο που χρωστά και δεν του δίνουν για αυτό το λόγο..

 

Υ.Γ Μια ερωτήσει δεν είμαι ούτε ΣΥΡΙΖΑ ΟΥΤΕ ΝΔ ΟΥΤΕ ΚΚΕ ΤΙΠΟΤΑ  

 

Πως γίνετε να θες να βγεις να πάρεις την εξουσια 20 χρονιά και μετά να τα κάνεις χάλια ούτε αγράμματος δεν τα κάνει αυτά κ επειδή θα μου πουν είναι προσβολή μέχρι γυμνάσιο έβγαλα όποτε δεν έχω κανένα θέμα μαζί τους  απλός είναι χαζό να λες πάντα η άλλη φτενέ  εσύ τι κάνεις?     συγνώμη άλλα το έβγαλα από μέσα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά όμως πρέπει και να πληρώνουμε για να κάνουμε τη δουλειά μας...και στην περιοχή μου η Γενική Ταχ. είναι φτηνή αλλά 8 στις 10 δεν τα παραδίδει γιατί δεν έχει προσωπικό ή δεν βρίσκει το μαγαζί (το οποιό είναι πλατεία). Ζήτησα σε όλους να στέλνουν με άλλη εταιρεία!
Για το paypal συμφωνώ! Ίσως και ότι δεχόμαστε bitcoin...έτσι για σπάσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μου σε παρακαλώ πού ακριβώς το λέει αυτό. 

Και μετά με διορθώνεις.

 

 

 

Παραθέτεις ανακοίνωση της ΕΣΕΕ που παραθέτει την εγκύκλιο της 01-02-2017. Αναρωτιέμαι: την διάβασες την ανακοίνωση και την εγκύκλιο; Ή είδες μόνο τα αυτοκόλλητα; 

 

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρεται ότι όσοι δεν διαθέτουν POS, βάζουν πινακίδα. ΠΟΥΘΕΝΑ.

 

 

Έχεις δίκιο , μου διέφυγε η λέξη <<συστήνουμε>> στο παρακάτω κείμενο :

Δεδομένων αυτών, από την ερχόμενη Τετάρτη, 1η Φεβρουαρίου 2017, υπάρχει υποχρέωση από τις επιχειρήσεις για την ενημέρωση των καταναλωτών σχετικά με την αποδοχή μέσων πληρωμής με κάρτες.  Για την αποφυγή εκπλήξεων και αχρείαστων προστίμων σε αυτήν την δύσκολη εποχή, συστήνουμε σε όλους τους συναδέλφους να αναρτήσουν πινακίδες ενημέρωσης των πελατών τους, είτε δέχονται ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καταργηθούν τα μετρητά το μέτρο είναι μια τρύπα στο νερό. Θυμίζει την καταπολέμηση της πειρατείας.

αν γίνει τότε θα κλείσουν όλα τα μικρά μαγαζιά

 

Είτε τους αρέσει είτε οχι η αγορά κινείτε με μαύρα λεφτά.Αυτά είναι τα αποτελέσματα των μνημονίων,της ανεργίας και της υπερφορολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μονο του οχι, αλλα κακα τα ψεματα η ολη ιστορια με το πλαστικο χρημα την περιοριζει. Δεν θα μπορεις πχ να κανεις εισπραξεις απο το POS 1000 ευρω και να κοβεις αποδειξεις 500 ευρω. 

 

Κατα την γνωμη μου η φοροδιαφυγη μονο με ενα τροπο μειωνεται. Αν την κανεις ΑΣΥΜΦΟΡΗ. Με την εννοια οτι για 10% φπα πχ, δεν θα αξιζει το ρισκο. Με συνολικο φορο (με εισφορες) πανω απο 50% δεν υπαρχει φως.

 

Η υποχρεωση ειναι μονο στο 10% των εσοδων σου (για τις μικρες τουλαχιστον φορ. δηλωσεις). Αν πχ εχεις φορ. δηλωση με 10 χιλιαρικα, υποχρεουσαι να αποδειξεις συναλλαγες με καρτα, μονο τα 1000 ευρω. Αυτο και μονο, απο μονο του, δεν περιοριζει τη φοροδιαφυγη, απλα αναγκαζει τον καθε πολιτη, να ειναι πιο προσεκτικος.

Πχ. ελ. επαγγελματιας, ο οποιος εμφανιζει εσοδα 5000 αλλα βγαζει 25000. Υποχρεουται να περασει με καρτα τα 500 ευρω. Αν αρχισει και αγοραζει παραπανω με καρτα, και φτασει τα 3-4 χιλιαρικα, πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος τι θα αγορασει, και μεχρι που θα φτασει, γιατι αν δειξει πχ, 3 χιλιαρικα σε βενζινη, και αλλα 2 σε ποτα και εξοδους, αυτος δεν τρωει; δεν εχει νοικι, δεν εχει δεη κλπ; Αρα λοιπον, αν ειναι εξυπνος, θα υπολογισει, και θα πληρωσει με καρτα, πρωτα τα παγια εξοδα (δεη, οτε ενοικιο, σουπερ μαρκετ κλπ), και τα εξοδα απο τη διασκεδαση του, θα ζηταει απο μονος του να πληρωσει με μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τελικά είναι υποχρεωτικό να έχεις POS; εγώ διαβάζω ότι αν βάλεις «πινακίδα», ότι το κατάστημα δε διαθέτει POS, είσαι καλυμμένος.

Ο νομος δεν γραφει οτι χρειαζεται να βαλεις πινακιδα οτι δεν διαθετεις, αλλα πινακιδα οτι διαθετεις αν οντως διαθετεις. Απο κει και περα σου λεει καλο θα ηταν να βαλεις πινακιδα και οτι δεν διαθετεις για να μη βρεθεις προ δυσαρεστης εκπληξεως. 

Ενα απλο παραδειγμα χρησης POS σε εναν οδοντιατρο. Ο οδοντιατρος θελει 220 ευρω να σε χρεωσει, και σου λεει με την χρηση POS απλα 300.. γιατι με 24% ΦΠΑ τοσο βγαινει.. εκει σκοπευει το κρατος.. μπας και μαζεψει κανα ποσο απο φορους. σιγα μην την νοιαζει για το αν ο καταναλωτης θα εχει ευκολιες με το χρημα στα χερια του.

Λαθος. Ο οδογιαντρος θα σου πει 220€ , αλλιως 300€ με αποδειξη, ειτε η πληρωμη γινει με POS ειτε οχι. Το POS δεν στοχευει στη παταξη της φοροδιαφυγης αλλα στο να μαζευτει χρημα στις τραπεζες. 

 

PS1. Προς ενημερωση ΦΠΑ οι γιατροι δεν εχουν αλλα το πιανω το point σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχεις POS αλλα επειδη δεν εχεις πινακιδα που να λεει οτι εχεις τρως την χιλιαροπουλα.

 

Αυτοι που δεν εχουν καθολου τι προστιμο τρωνε;

Οχι, αν εχεις pos και αν εχεις τα αυτοκολλητα ( αυτά που εχουν ολοι που εχουν πος) παλι τρως προστιμο.

 

Πρεπει να εχεις ενα χαρτι που να γραφςι την παπαρια που εχει η εγκύκλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρεωση ειναι μονο στο 10% των εσοδων σου (για τις μικρες τουλαχιστον φορ. δηλωσεις). Αν πχ εχεις φορ. δηλωση με 10 χιλιαρικα, υποχρεουσαι να αποδειξεις συναλλαγες με καρτα, μονο τα 1000 ευρω. Αυτο και μονο, απο μονο του, δεν περιοριζει τη φοροδιαφυγη, απλα αναγκαζει τον καθε πολιτη, να ειναι πιο προσεκτικος.

Πχ. ελ. επαγγελματιας, ο οποιος εμφανιζει εσοδα 5000 αλλα βγαζει 25000. Υποχρεουται να περασει με καρτα τα 500 ευρω. Αν αρχισει και αγοραζει παραπανω με καρτα, και φτασει τα 3-4 χιλιαρικα, πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος τι θα αγορασει, και μεχρι που θα φτασει, γιατι αν δειξει πχ, 3 χιλιαρικα σε βενζινη, και αλλα 2 σε ποτα και εξοδους, αυτος δεν τρωει; δεν εχει νοικι, δεν εχει δεη κλπ; Αρα λοιπον, αν ειναι εξυπνος, θα υπολογισει, και θα πληρωσει με καρτα, πρωτα τα παγια εξοδα (δεη, οτε ενοικιο, σουπερ μαρκετ κλπ), και τα εξοδα απο τη διασκεδαση του, θα ζηταει απο μονος του να πληρωσει με μετρητα.

10.000 το χρόνο θεωρούνται πολλά??? δλδ 800 ευρω το μήνα ?

μόνο νικι 250  ρεύμα 150 νερό 50 τηλέφωνο 50 μας τρώνε

ένα 500 ευρώ στο νερό αν βαλουμε και τα έξοδα μετακίνησης και το φαΐ χαλαρά μας πάει άλλα 250

καλά να μην αναφέρω να βγεις έστω μια φορα κλπ

(το να βαλεις στην ακρι δεν το συζητάμε καν η να αγοράσεις κάτι)

καλα αν εχεις οικογενια εκεί απλά τελείωσε το παραμύθι

και για αυτα τα σάπια 800 ευρω με τιμές της ελλαδα θα πρέπει να πληρώνουμε και φόρους και να τα θεωρούν και πολλά...... μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος δεν γραφει οτι χρειαζεται να βαλεις πινακιδα οτι δεν διαθετεις, αλλα πινακιδα οτι διαθετεις αν οντως διαθετεις. Απο κει και περα σου λεει καλο θα ηταν να βαλεις πινακιδα και οτι δεν διαθετεις για να μη βρεθεις προ δυσαρεστης εκπληξεως. 

Λαθος. Ο οδογιαντρος θα σου πει 220€ , αλλιως 300€ με αποδειξη, ειτε η πληρωμη γινει με POS ειτε οχι. Το POS δεν στοχευει στη παταξη της φοροδιαφυγης αλλα στο να μαζευτει χρημα στις τραπεζες. 

 

PS1. Προς ενημερωση ΦΠΑ οι γιατροι δεν εχουν αλλα το πιανω το point σου

εδώ κάνεις λάθος... στο τέλος του χρόνου ελέγχουν τι πόσο ποια ώρα χτυπήθηκε και την ίδια ώρα αν έχει αυτό το πόσο στο pos κλπ (κανουν διασταύρωση)

προσωπικά παθόν και μάλιστα για ένα μικρο ποσό τον 45 ευρώ έγινε ολόκληρη φασαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος δεν γραφει οτι χρειαζεται να βαλεις πινακιδα οτι δεν διαθετεις, αλλα πινακιδα οτι διαθετεις αν οντως διαθετεις. Απο κει και περα σου λεει καλο θα ηταν να βαλεις πινακιδα και οτι δεν διαθετεις για να μη βρεθεις προ δυσαρεστης εκπληξεως. 

 

Nope, σήμερα πρωί πρωί δεχτήκαμε παρατήρηση για το θέμα από ΣΔΟΕ, είτε έχεις είτε δεν έχει POS πρέπει να υπάρχει σχετική πινακίδα έστω και χειρόγραφη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φτάνει που η χρήση pos ειναι εξαιρετικά ευεργετική και ανεβαζει τιγκα την κερδοφορία για τις τράπεζες και το κράτος ,πρέπει να πληρώνουμε κιόλας τη χρήση pos!

Μονο στο ellada .

Πως να γίνουμε κράτος μετα ;

Ενα αυτονοητο πράγμα που στο εξωτερικο απλα δουλευει ,εδω το κανουν παλι χαράτσι.

Πως θα δώσεις κίνητρο σε καταστήματα και καταναλωτές βρε πιθηκοειδες υποκείμενο ,αμα τους χρεώνεις για κατι που γίνεται καθαρα για δικο σου κερδος ούτως η άλλως;

Όποιος δε βαζεις pos καλά κανει .

Εγώ θα βάλω μονο αν έρθουν ελεγκτές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμείς έχουμε και δεν πρόκειται να βάλουμε με αυτήν την κατάσταση. Η αμέσως επόμενη λύση σε περίπτωση που το απαιτήσουν να υπάρχει παντού θα είναι να κλείσω το μαγαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...