Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποιο σύμπαν είναι λογικό να πηγαίνει ο οποιοσδήποτε στο γιατρό και να του λέει γράψε μου τάδε;

Θέλω να πω αφού ξέρει καλύτερα από το γιατρό γιατί να μη γράφει μόνος του εξετάσεις στον εαυτό του, να γλυτώνουμε και το μεσάζοντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, defacer είπε

Σε ποιο σύμπαν είναι λογικό να πηγαίνει ο οποιοσδήποτε στο γιατρό και να του λέει γράψε μου τάδε;

Θέλω να πω αφού ξέρει καλύτερα από το γιατρό γιατί να μη γράφει μόνος του εξετάσεις στον εαυτό του, να γλυτώνουμε και το μεσάζοντα.

Στο σύμπαν της Ελλάδας. Καλός γιατρός είναι αυτός μου μας λέει αυτό που θέλουμε να ακούσουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Φαγητο πραγματικα στο εξωτερικο εχει πολυ περισσοτερες επιλογες, καλυτερες απο τη μεση ελληνικη ταβερνα. Το σπιτικο φαγητο μαθαινεις να το φτιαχνεις ουτως ή αλλως, οπως θα μαθαινες και αμα δεν εμενες στην πολη σου στην Ελλαδα. Κι αν τοσο σου λειψει το ελληνικο, ε πηγαινε σε ενα ελληνικο μαγαζι εξω. 

Οσο για τους φιλους, υπαρχει τοσο μεγαλο μεταναστευτικο ρευμα προς τα εξω στα ατομα <35, που σε 3-4 χρονια παιζει να μη μενει κανενας απο την παρεα στην Ελλαδα πλεον, εκτος αν εχετε κανεναν φιλο ΔΥ. 

Στο θεμα της υγειας, εχω δει μονο το Γερμανικο συστημα. Και ειναι αυτο που λεει η λεξη, συστημα. Υπαρχει μια συγκεκριμενη πορεια. Στην Ελλαδα που ουσιαστικα δεν υπαρχει συστημα, απλα πληρωνεις καποιον και κανεις τη δουλεια σου. Γιατι αν περιμενεις να σε περιθαλψει το Δημοσιο δωρεαν (σαν ασφαλισμενος που εισαι), θα δεις τα ραδικια αναποδα...

 

Πραγματικά δεν ξέρω που μένεις αλλα εδώ δεν εχω ακούσει ποτέ κανέναν international να λεει οτι εχει πάθει την πλάκα του με την Ολλανδική κουζίνα (ποια κουζίνα?). Δεν θα έλεγα οτι ισχύει το ίδιο για την πλειοψηφια αυτων που δοκιμάζουν την ελληνική .Τα ελληνικά εστιατόρια τα έχω γυρίσει ολα. Το καλυτερο συναγωνίζεται το αντίστοιχο σουβλατζίδικο της γειτονιας μου που θα παράγγελνα με 5 ευρω. Οχι να δώσω 40 το άτομο.

Για τους φιλους οκ εχεις δικιο σε καποιες περιπτωσεις ειναι ετσι. Στην δικη μου περιπτωση και οι 4 κολλητοι μου που ειμαστε απο το δημοτικο έχουν ξεμείνει πίσω. Φυσικά λούζονται ολα τα κουσούρια της ελληνικής πραγματικότητας. Καταλαβαινω οτι για καποιον που ολη του η παρεα του εχει διασκορπιστει σε 5 ηπείρους δεν αποτελεί θέμα.

Τωρα για την υγεία για όσους λένε οτι στην Ελλάδα πληρώνεις για να κάνεις τη δουλειά σου γιατι εδω δεν πληρώνουμε; Στην ολλανδία είναι υποχρεωτική η ιδιωτική ασφάλιση (δίνω γύρω στα 120 ευρω/month).

Όπως και να χει το τι "λειπει απο την Ελλάδα" είναι σχετικό για τον καθένα. Εμένα μπορεί να μου την δίνει που δεν εχω το αμαξάκι μου να γυρναω ενω ο αλλος μπορει να γουστάρει φουλ να κοβει βολτες με το ποδηλατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, defacer said:

Σε ποιο σύμπαν είναι λογικό να πηγαίνει ο οποιοσδήποτε στο γιατρό και να του λέει γράψε μου τάδε;

Θέλω να πω αφού ξέρει καλύτερα από το γιατρό γιατί να μη γράφει μόνος του εξετάσεις στον εαυτό του, να γλυτώνουμε και το μεσάζοντα.

Στο σύμπαν που ένα σημαντικό ποσοστό των γιατρών είναι άσχετοι και υπάλληλοι των Φαρμακευτικών βιομηχανιών.

Στο σύμπαν, που όπως παράθεσα παραπάνω, η ίδια η Goldman Sachs λέει, ότι το να κάνουν καλά τον άρρωστο, δεν είναι επικερδής επιχείρηση.

Αν δε γνωρίζεις αυτό το σύμπαν, μάλλον ζεις σε άλλο πλανήτη (κι όχι χώρα, γιατί δε γίνονται μόνο στην Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει σε δύο συστήματα, ελληνικό και βόρειο ευρωπαϊκό, έχουν και τα δύο θετικά και αρνητικά. Στην Ελλάδα, αν έχεις χρήματα έχεις πολλές επιλογές και καλούς γιατρούς. Στο εξωτερικό, αν εξαιρέσεις λίγες ιδιωτικές κλινικές που κυρίως ασχολούνται με χειρουργική, πλαστική και Δερματολογία, οι επιλογές είναι περιορισμένες. Το επίπεδο του γιατρού που θα συναντήσεις είναι ένα ζήτημα. Στα επείγοντα πχ, θα βρεις κατά κανόνα νέους και άπειρους γιατρούς. Αλλά υπάρχει ένα δημόσιο σύστημα, με δικλείδες ασφαλείας που παρά τα προβλήματα προσπαθεί να παρέχει υψηλού επιπέδου υγεία. Ξαναλέω, ότι δεν είναι τέτοιο και έχει και αυτό τα προβλήματα του. Ελλάδα που λείπουν αναλώσιμα, σύριγγες και γάντια δεν είναι πάντως.

Η καφρίλα του "γιατρέ γράψε μια μαγνητική στη μάνα μου επειδή πονάει η μέση της", μου έχει τύχει στην Ελλάδα και με φέρνει στα όρια μου. Στο εξωτερικό έχω συζητήσει με τον άρρωστο το πλάνο διερεύνησης και θεραπείας, έχω αναλύσει τη σκέψη μου και γιατί ζητάω μια εξέταση ή γιατί περιμένω να την επαναλάβω σε 3-6 μήνες και ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σχετικά με το φαί και γενικότερα την ποιότητα των τροφίμων που αναφέρθηκε η Τσεχία σίγουρα αλλά και από ότι μαθαίνω η Σλοβακία και η Πολωνία ειναι επιεικώς μετρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το φαγητό, όλες οι χώρες του Νότου έχουν γευστικότερο, ποιοτικότερο και με μεγαλύτερη ποικιλία φαγητό. Ο λόγος είναι η πρώτη ύλη και κυρίως  ότι οι χώρες αυτές έχουν αφθονία σε λαχανικά/ φρούτα και ψάρι. Μη ξεχνάμε τα οφέλη της μεσογειακής διατροφής.

Και για να συνοψίσω λίγο απο τις παραπάνω αναρτήσεις θα ήθελα να πω οτι ναι οι καιρικές συνθήκες είναι πολύ σημαντικές για εμένα και βεβαίως αποτελούν παράγοντα επιλογής για το που θα πάω να μείνω. (δεν έχει ίδια τιμή ένα σπίτι στη θάλασσα με θέα με ένα σπίτι στο βουνό....)Δεν θα αναφέρω τα κλασσικά για το πως επηρεάζει ο καιρός τη ψυχολογία και την υγεία μασ κτλ.........και επίσης ο καλός καιρός δεν είναι μόνο για βόλτες και ταβέρνες κτλ. όπως αναφέρθηκε κάπου παραπάνω....... Είμαι πλέον σε μια ηλικία που ψάχνω κάτι διαφορετικό  απο βολτες κτλ και  μάλλον όπως οι περισσότεροι που έφυγαν, οι συνθήκες μας αναγκάζουν να ψαχτούμε προς κάπου αλλού.

 

Επίσης και η οικογένεια και οι φίλοι είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, δεν μπορείς να μην έχεις έναν άνθρωπό να μιλήσεις η να απευθυνθείς όταν θες κάτι....

 

Σχετικά με το σύστημα υγείας,  το Αγγλικό σύστημα με το gp και το λεγόμενο gate keeping δεν θεωρείται πετυχημένο από άποψη  παροχής υπηρεσιών υγείας. Είναι ένας τρόπος για να περιοριστεί η δαπάνη των ταμείων στο σύστημα υγείας. Μη ξεχνάτε οτι με τα ΤΟΜΥ έχει ήδη ξεκινήσει να εφαρμόζεται και εδώ. Η διαχρονική έλλειψη πρωτοβάθμιας φροντίδας και υποδομών οδήγησε τους Έλληνες στο να πηγαίνουν κατευθείαν στο νοσοκομείο και τα επείγοντα να είναι γεμάτα. Αν έχεις την επιλογή να πας κάπου κοντά στο σπίτι σου και να εξυπηρετηθείς δεν νομίζω οτι αρέσει σε κανέναν να περιμένει πολλές ώρες στα επείγοντα για μια εξέταση, Μη ξεχνάμε όμως και το Ελληνικό φαινόμενο να πλήρώνεις εισφορές για ασφάλιση και οταν χρειάζεσαι να λάβεις υπηρεσίες υγείας να χρειάζεσαι να απευθύνεσαι στον ιδιώτη ή να πληρώνεις απο τη τσέπη σου για παροχή υπηρεσιών την οποία την έχεις ήδη πληρώσει με τους φόρους κτλ. Ένα καλό παράδειγμα είναι να δούμε πόσες Ελληνίδες γεννάνε σε δημόσια Νοσοκομεία....

Επεξ/σία από mobile_32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Παντως σχετικά με το φαί και γενικότερα την ποιότητα των τροφίμων που αναφέρθηκε η Τσεχία σίγουρα αλλά και από ότι μαθαίνω η Σλοβακία και η Πολωνία ειναι επιεικώς μετρια. 

Δεν ξερω ποιος σπυ το ειπε αλλα για Σλοβακια σου ειπε μαλακιες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Zaytsev said:

Στο σύμπαν που ένα σημαντικό ποσοστό των γιατρών είναι άσχετοι και υπάλληλοι των Φαρμακευτικών βιομηχανιών.

Στο σύμπαν, που όπως παράθεσα παραπάνω, η ίδια η Goldman Sachs λέει, ότι το να κάνουν καλά τον άρρωστο, δεν είναι επικερδής επιχείρηση.

Αν δε γνωρίζεις αυτό το σύμπαν, μάλλον ζεις σε άλλο πλανήτη (κι όχι χώρα, γιατί δε γίνονται μόνο στην Ελλάδα).

Μόνο που εδώ μιλάμε για εξετάσεις, όχι για φαρμακευτική αγωγή, και για επισκέπτες του γιατρού, όχι για διαγνωσμένους ασθενείς, και για πράγματα που γίνονται κατόπιν εισήγησης των επισκεπτών, όχι του γιατρού.

Το βιαστικό posting σίγουρα δε βοηθάει να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mobile_32 είπε

Η διαχρονική έλλειψη πρωτοβάθμιας φροντίδας και υποδομών οδήγησε τους Έλληνες στο να πηγαίνουν κατευθείαν στο νοσοκομείο και τα επείγοντα να είναι γεμάτα. Αν έχεις την επιλογή να πας κάπου κοντά στο σπίτι σου και να εξυπηρετηθείς δεν νομίζω οτι αρέσει σε κανέναν να περιμένει πολλές ώρες στα επείγοντα για μια εξέταση, Μη ξεχνάμε όμως και το Ελληνικό φαινόμενο να πλήρώνεις εισφορές για ασφάλιση και οταν χρειάζεσαι να λάβεις υπηρεσίες υγείας να χρειάζεσαι να απευθύνεσαι στον ιδιώτη ή να πληρώνεις απο τη τσέπη σου για παροχή υπηρεσιών την οποία την έχεις ήδη πληρώσει με τους φόρους κτλ. Ένα καλό παράδειγμα είναι να δούμε πόσες Ελληνίδες γεννάνε σε δημόσια Νοσοκομεία....

Επιτέλους βρέθηκε ένας ανθρωπος να πει τα πραγματα, όπως είναι.

Γράφει πιο πάνω κάποιος άλλος ότι στην Ολλανδία πληρωνει 120€ το μηνα για ασφαλιση υγείας. Ναι ρε φίλε τα πληρώνεις αλλα αυτα σε καλύπτουν. Στην Ελλάδα θα πλήρωνες πολύ παραπάνω και την ώρα αναγκης θα έπρεπε να ξαναπληρώσεις απο την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, militarist είπε

Δεν ξερω ποιος σπυ το ειπε αλλα για Σλοβακια σου ειπε μαλακιες.

Για Τσεχία το ζω. Για Σλοβακία συμφωνουσε ο Σλοβακος που εχουμε στη δουλεια, δεν γωριζω κατι αλλο περα από αυτό και διαφορα αρθρα.

Επίσης ψαχνοντας έπεσα σε διαφορα αρθρα τυπου https://www.reuters.com/article/us-easteurope-food-eu/east-europeans-demand-same-quality-food-in-fresh-push-on-eu-idUSKBN1CI222 

Ενώ και τα κρεατα που βρισκω στα market, δεν μιλάω για χασαπικα που εχουν μεινει σε άλλη εποχη φαινονται κατώτερης ποιότητας. Δεν μιλάω για γεύση αλλά ποιότητα τροφής. 

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, kimimaro_ said:

Τωρα για την υγεία για όσους λένε οτι στην Ελλάδα πληρώνεις για να κάνεις τη δουλειά σου γιατι εδω δεν πληρώνουμε; Στην ολλανδία είναι υποχρεωτική η ιδιωτική ασφάλιση (δίνω γύρω στα 120 ευρω/month).

Με την διαφορά οτι με εισόδημα εως 28.720 μπορείς να λάβεις επίδομα για την ασφάλεια υγείας. Πχ εως 20.000 euro εισόδημα λαμβάνεις 94 euro.

Στην Ελλάδα ενας μισθώτος ή ακόμα χειρότερα ενας Ε.Ε. θα πρέπει να πληρώσει πολλαπλάσια. Και οταν θα παθει κάτι είτε θα πρέπει να τα σκάσει για φακελάκι είτε θα πρέπει να τα σκάσει για ιδιωτική κλινική.

 

Υπάρχουν κάποια νόστιμα ολλανδικά πιάτα, αλλά και πάλι από την στιγμή που μαγειρεύεις μονος σου μπορείς να φτιάξεις οτι θες. Το ιδιο θα γινόταν αν ήσουν Ελλάδα και έμενες μακρυά από το σπίτι σου και δεν είχες κάθε μέρα το φαγητό της μαμας.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, defacer said:

Μόνο που εδώ μιλάμε για εξετάσεις, όχι για φαρμακευτική αγωγή, και για επισκέπτες του γιατρού, όχι για διαγνωσμένους ασθενείς, και για πράγματα που γίνονται κατόπιν εισήγησης των επισκεπτών, όχι του γιατρού.

Το βιαστικό posting σίγουρα δε βοηθάει να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

Θέλεις να σου πω εγώ ένα χρήσιμο συμπέρασμα που έχει και σχέση με εξετάσεις;

Η γυναίκα μου έχει θρομβοφιλία. Είναι κάτι που έχει μια στις 10 γυναίκες. Εκτός τους κινδύνους για θρομβώσεις, εμφράγματα, εγκεφαλικά, τύφλωση, κλπ, εγκυμονεί σημαντικούς κινδύνους στην κύηση, αφού οι γυναίκες που την έχουν, έχουν μετάλλαξη σε κάποια γονίδια.

Συμπερασματικά, θα έπρεπε η κάθε γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί, να κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλία και να παίρνει την ανάλογη φαρμακευτική αγωγή.

Εμείς δεν είχαμε κάνει, γιατί δεν το γνωρίζαμε. Αλλάξαμε 6 γυναικολόγους για άλλους λόγους και κανείς δε μας το πρότεινε.

1ο παιδί: φυσιολογική κύηση, αλλά στα 3.5 χρόνια του παθαίνει καρκίνο που οφειλόταν σε γονιδιακή μετάλλαξη. ΚΑΝΕΙΣ δε μας είπε να ψαχθούμε!

2ο παιδί: αποβολή

3ο παιδί: αποβολή

4ο παιδί: Σύνδρομο Patau, αποβολή

5ο παιδί: Μέχρι στιγμής φαίνεται καλά, αλλά δεν είμαστε σίγουροι. Εκτός του ότι η θρομβοφιλία προκαλεί προβλήματα στο νευρικό σύστημα και στον σχηματισμό των οργάνων, μπορεί να μεταλλάξει γονίδια που δεν ξέρεις τι θα παρουσιάσουν μετά.

ΚΑΝΕΝΑΣ Γ@@*#*(@ ΓΙΑΤΡΟΣ δε μας πρότεινε να κάνουμε αυτή την εξέταση.

Ξέρεις τι κάναμε; Ψαχτήκαμε μόνοι μας, διαβάσαμε, και πήγαμε σε ένα γυναικολόγο γνωστό και ΑΠΑΙΤΗΣΑΜΕ να μας γράψει τις εξετάσεις για θρομβοφιλία, όπου τις πληρώσαμε 300€, γιατί το κράτος δεν τις καλύπτει και ας έχει 1 στις 10 γυναίκες κι ας είναι η κυριότερη αιτία αποβολών και ας είχαμε ήδη 3!!!

 

Έβγαλες συμπέρασμα τώρα; Ας είναι καλά το σύστημα...

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν κάποιος να κάνει ξεκίνημα στο εξωτερικό για εργασία χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο;Δηλαδή ως ανιδείκευτος.Το κύριο πρόβλημα θα είναι η στέγαση και χρειάζεται κάποιο ποσό για ξεκίνημα;

Η γίνεται πχ να κλείσεις δουλειά που θα προσφέρει σπίτι;Υπάρχουν περιορισμοί αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...