Προς το περιεχόμενο

PlayerUnknown's Battlegrounds [PUBG]


Atallos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή τσέκαρα και είδα ότι είναι φτιαγμένο με unreal engine 4,βρήκα μερικά performance tips..(γιατί ειλικρινά είναι ΑΘΛΙΑ η απόδοση του παιχνιδιού,όπως και του ARK,την ίδια μηχανή έχουν)

ο ορισμός της ΑΛΦΑ έκδοσης! τέσπα στο θέμα μας:

 

1)

PlayerUnknown's Battlegrounds: How to Increase FPS and Performance

 

1.a) Launch Options (MUST)

-USEALLAVAILABLECORES -malloc=system -sm4

2)

Ultimate Tweak Guide

reddit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή τσέκαρα και είδα ότι είναι φτιαγμένο με unreal engine 4,βρήκα μερικά performance tips..(γιατί ειλικρινά είναι ΑΘΛΙΑ η απόδοση του παιχνιδιού,όπως και του ARK,την ίδια μηχανή έχουν)

ο ορισμός της ΑΛΦΑ έκδοσης! τέσπα στο θέμα μας:

 

1)

PlayerUnknown's Battlegrounds: How to Increase FPS and Performance

 

1.a) Launch Options (MUST)

-USEALLAVAILABLECORES -malloc=system -sm4
2)

Ultimate Tweak Guide

reddit

ΜΑ ρε παιδιά το έχει παιχνίδι είναι 2 βδομάδες όχι dayz 6 χρόνια... Λίγο υπομονή..... Είπανε το επόμενο μεγάλο patch θα κάνουν optimize....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τσέκαρα και είδα ότι είναι φτιαγμένο με unreal engine 4,βρήκα μερικά performance tips..(γιατί ειλικρινά είναι ΑΘΛΙΑ η απόδοση του παιχνιδιού,όπως και του ARK,την ίδια μηχανή έχουν)

ο ορισμός της ΑΛΦΑ έκδοσης! τέσπα στο θέμα μας:

 

1)

PlayerUnknown's Battlegrounds: How to Increase FPS and Performance

 

1.a) Launch Options (MUST)

-USEALLAVAILABLECORES -malloc=system -sm4

2)

Ultimate Tweak Guide

reddit

 

Το sm4 σε αλλους κανει δουλεια , σε αλλους οχι . Προσωπικα οτι launch options και να δοκιμασα , καμια σοβαρη διαφορα δεν ειδα οποτε απλα αφησα τα απαραιτητα και πηγα για τα πιο καθαρα settings

 

Το guide του pvplive ειναι meh , imo ο τυπος εδω το εχει πιο detailed

Απο το reddit , κρατησα μονο το reshade που το δοκιμασα εδω και κανα 2 μερες και κανει δουλεια . Παροτι τα χρωματα ειναι πολυ δυνατα ακομα και στο 0.500 που προτεινει , ειναι πολυ πιο ευκολο να σποταρω εγω προσωπικα καποιον ετσι απο τα default

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνετε το μέρος κανενός dev και μην δικαιολογείται τίποτα σε καμία εταιρία. Καταναλωτές είμαστε και έχουμε απαιτήσεις και τα δικαιώματα μπαίνουν πιο πάνω από το οτιδήποτε..

Και πολλές φορές,σε ΑΑΑ παιχνίδια ακόμα,την λύση την δίνουν πειράγματα με τα configs του κάθε τίτλου. Οπότε και δω πειράζουμε!

Πάμε παρακάτω.

(το dayz,φτάνει τον 4ο χρόνο του btw)

 

Το sm4 σε αλλους κανει δουλεια , σε αλλους οχι . Προσωπικα οτι launch options και να δοκιμασα , καμια σοβαρη διαφορα δεν ειδα οποτε απλα αφησα τα απαραιτητα και πηγα για τα πιο καθαρα settings

 

Το guide του pvplive ειναι meh , imo ο τυπος εδω το εχει πιο detailed

Απο το reddit , κρατησα μονο το reshade που το δοκιμασα εδω και κανα 2 μερες και κανει δουλεια . Παροτι τα χρωματα ειναι πολυ δυνατα ακομα και στο 0.500 που προτεινει , ειναι πολυ πιο ευκολο να σποταρω εγω προσωπικα καποιον ετσι απο τα default

ναι ισχύει..πάλι καλά είδα προκοπή με αυτό!

 

(το 2 είναι τα ίδια πράγματα,απλώς το ένα από reddit και το άλλο από το γερμανικό κομμάτι του φόρουμ του PUBG.

btw το reshade με τα presets που λέει, δεν είναι απλά για τα χρώματα και την φωτεινότητα τους(που και σε μένα πολύ φωτεινά μου φαίνονται),όσο για το sharp που τα κάνει πιο καθαρά!)

 

 

Ωραίο το guide αυτό! Ήδη μοιράστηκε στην clan και ξεκινήσαμε τα tests!

 

τα ingame settings μου:

fullscreen+

zNnT5n1.png

 

πιάνω 72 fps με κάποια drops στα 55 συνήθως..Στο αεροπλάνο είμαι με 27 :D

τουλάχιστον είναι υποφερτό τώρα.

 

i5 2500k 3.7ghz

16gb 1600mhz

r9 280x 3gb

---------

 

ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΦΤΙΛΑ οι 700 πόντοι που σου δίνει σεντούκι...και μέσα είχε απλώς ένα γαλάζιο μπλουζάκι :P

πόσο μάλλον που θέλει 3000 για να αλλάξεις τον χαρακτήρα σου!

 

μέχρι τώρα να χω παίξει 10 παιχνίδια,ε και στα 10 το χω ευχαριστηθεί...ΜΙΛΙΑ ΜΑΚΡΙΑ από το σάπιο h1z1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω στα ιδια ειμαι με ακριβως τα ιδια settings παροτι δεν εχω πειραξει αλλα settings απο το .ini εκτος απο FOV που με βολευει πολυ περισσοτερο . Αν και τα χαλαει οταν κανεις scope με πανω απο x4 διοπτρες

 

Δοκιμασε και το 120 screen scale , μπορει να τα δειχνει ακομα πιο sharp αλλα θα φαει καποια fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρεχει πολυ διαφορετικα απο PC σε PC ειναι η αληθεια , παροτι προσωπικα stuttering ειχα ΜΟΝΟ με τα launch options και με πειραγμενα settings . Οταν τα καθαρισα ολα και εκανα clean install με 2 πραγματακια μονο απο launch options εξαφανιστηκαν ολα τα θεματα που ειχα και εννοειται οτι κανετε install σε SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μέχρι τώρα να χω παίξει 10 παιχνίδια,ε και στα 10 το χω ευχαριστηθεί...ΜΙΛΙΑ ΜΑΚΡΙΑ από το σάπιο h1z1!

για μενα που δεν εχω ξαναπαιξει τετοιου στυλ παιχνιδια και γλυκοκοιταζα το h1z1 μετα το dayz και τωρα αυτο εχεις να πεις κανα λογακι παραπανω να καταλαβω γτ ειναι τοσο ανωτερο?

Επισης χωρις παρεα παλευεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ssd της υπογραφης τον εχω, η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα χωρις τα launch options κατευθειαν εκανα το optimization του reddit..

 

Τι κρατησες απο launch options??

 

Εγω εχω "-USEALLAVAILABLECORES -malloc=system -sm4 -refresh 144"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ssd της υπογραφης τον εχω, η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα χωρις τα launch options κατευθειαν εκανα το optimization του reddit..

 

Τι κρατησες απο launch options??

 

Εγω εχω "-USEALLAVAILABLECORES -malloc=system -sm4 -refresh 144"

 

Μονο το -USEALLAVAILABLECORES -malloc=system

To sm4 ειναι λιγο aids , δεν μου αρεσει καθολου οπως τα δειχνει . Δεν εχω καθολου stuterring απο θεμα fps με I5 4460 και R9 380 4gb

60 fps average με drops στις laggy περιοχες οπως ολοι 

 

@Alexandros Το H1 ειναι πολυ πιο arcade , μπαινω πεφτω και οποιον παρει ο χαρος . Πολυ πιο fast . Τουτο εδω ειναι λιγακι πιο αργο , πεφτει αρκετο camp ( ειδικα οταν ο κυκλος τελειωνει σε μεγαλεις πολεις η περιοχες με πολλα σπιτια ) . Το shooting system ειναι το δυνατο του σημειο imo και η ρεαλιστικοτητα του . Δες απο streams και ψαξε λιγο για το perfomance στο pc σου γιατι μπορει να φας ηττα . Solo μια χαρα ειναι , αλλα ειναι fun και σε squads . Το προσωπικο discord του stream ειναι παντα ανοιχτο btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω να βγαλω το sm4 και shadows low, εχω stuttering σε 25-30fps εγω οταν πεφτω με το αλεξιπτωτο και οταν τρεχω σε καποια σημεια, και 55-60 να πεσει παντως απο 120-140 μου φαινεται αθλιο, καλυτερα να βαλω vsync on αν ειναι.

 

Επισης δεν ξερω παιζει να πετυχα hacker, εριχνα bursts με το scar σε ενα τυπο απο αρκετα μακρια(τον πετυχαινα εβλεπα αιμα) και ξαφνικα γυρναει και με κανει one shot με ump..  :-(  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ολο το optimization του reddit και του steam guide που εβαλες, αποτελεσμα τρελο stuttering και 45-70fps range. Τα εβαλα ολα default με τα 2 launch options που ειπες και απο settings AA-High, Textures-High, post process-High, τα υπολοιπα low/very low και πειραξα μονο το FOV απο τα config files.

 

Αποτελεσμα ~120fps avg και ελαχιστο stuttering. :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...