Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/1/2021 στις 9:40 ΠΜ, kakofonixx είπε

Καλημέρα στην παρέα

έχω τον Tevo Tarantula εδώ και μερικά χρόνια και με κάποιες αναβαθμισούλες τον έχω καταφέρει να δίνει καλές εκτυπώσεις.

Τελευταία και εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να θερμαίνεται το bed... έχω εγκατεστημένο mosfet bed και όταν δίνω εντολή για προθέρμανση φαίνεται να δουλεύει κανονικά και στέλνει 12V τάση στην έξοδο. Τι άλλο να κοιτάξω? το καλώδιο που φτάνει στο bed έχει έξι καλώδια στη σειρά, 2 κόκκινα, 2 κίτρινα, 2 μαύρα. Μπορώ αυτά να τα τσεκάρω ως προς την τάση που πρέπει να δίνουν?

Επίσης σκέφτομαι να τον κάνω αθόρυβο. Η μητρική του είναι η mks gen l v1.0 με τους μαμά stepper drivers και τρέχει Marlin 1.1.9

Τα TMC2208 stepper drivers είναι συμβατά? έχετε να προτείνετε κάποια άλλα?

Τέλος ποιά TFT οθόνη είναι συμβατή με τη μητρική? κατά προτίμηση κάποια χωρίς εξωτερική παροχή ρεύματος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές ποστ 😊

Λογικά κάποιο καλώδιο θα έσπασε. Τσέκαρε για continuity με ένα πολύμετρο ένα ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα,

Άλλος ένας στην παρέα με Εnder 3 v2. Πρώτα να πω ότι πολλά από αυτά που έχω διαβάσει με έχουν βοηθήσει πόλύ. Επίσης η καραντίνα νομίζω με βοήθησε να ασχοληθώ λίγο περισσότερο από ότι τα προηγούμενα 2 χρόνια.

Έχω ξεμείνει από filament, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα ρολό της Prusa.

Κοιτάζοντας τις επιλογές μου στην Αθήνα κλείνω προς τις παρακάτω μάρκες σε PLA. Τι προτείνετε?  

Devil

Real

Ninja tek

3D Prima

Esun
 

(Αυτή είναι η σειρά που τα έχω κατατάξει)

Λέω να πεταχτώ σήμερα, οπότε αν έχετε άποψη για κάποια από αυτά, σας ακούω.

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε λες να πάω σε 3D Prima.

Σε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω 1 spool, ακριβούτσικο βέβαια. 29€/750g

Από ότι βλέπω το φέρνει και το grobotronics που με βολεύει.

Επεξ/σία από zannisvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zannisvel είπε

Οπότε λες να πάω σε 3D Prima.

Σε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω 1 spool, ακριβούτσικο βέβαια. 29€/750g

Από ότι βλέπω το φέρνει και το grobotronics που με βολεύει.

3d prima. 

ειδικα αν πας και στα select ή τα + θα μεινει αναυδος. τυπωνω abs+ χωρις enclosure με 250/80 temps, με ελαχιστο ή καθολου warp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zannisvel είπε

Έχεις αναβαθμίσει hot end σε all metal για να τυπώνεις άνετα σε αυτές τις θερμοκρασίες?

εγω εχω anet a8 plus και stock - ptfe και titan - all metal (direct extruders)

ακριβως την ιδια συμπεριφορα εχουν. τωρα αν ποτε παραμορφωθει ο ptfe, πρωτα θα τον εχω βουλωσει με καμια χαζομαρα...

δν ειναι πολυ ψηλα οι 250 βαθμοι. ειναι οκ, λιγο προς το οριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 1:50 ΜΜ, zannisvel είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Άλλος ένας στην παρέα με Εnder 3 v2. Πρώτα να πω ότι πολλά από αυτά που έχω διαβάσει με έχουν βοηθήσει πόλύ. Επίσης η καραντίνα νομίζω με βοήθησε να ασχοληθώ λίγο περισσότερο από ότι τα προηγούμενα 2 χρόνια.

Έχω ξεμείνει από filament, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα ρολό της Prusa.

Κοιτάζοντας τις επιλογές μου στην Αθήνα κλείνω προς τις παρακάτω μάρκες σε PLA. Τι προτείνετε?  

Devil

Real

Ninja tek

3D Prima

Esun
 

(Αυτή είναι η σειρά που τα έχω κατατάξει)

Λέω να πεταχτώ σήμερα, οπότε αν έχετε άποψη για κάποια από αυτά, σας ακούω.

Ευχαριστώ

 

 

εγώ χρησιμοποιώ κυρίως esun pla+ και είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Η τιμή τους δε στα ~19€ (που πωλούνται) είναι είναι πολυ τίμια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα ένα Prima select light blue  750g.

Να δούμε πως θα πάει γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει ούτε να το ανοίξω. Πάντως από χρώμα είναι πολύ καλό.

eSun στην Αθήνα που βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα?

Για Neema3D έχετε άποψη.

Επίσης θα ήθελα δοκιμάσω και Wood PLA, έχετε πειραματιστεί καθόλου με αυτό? Είναι εύκολο ή θα μπλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2021 στις 12:06 ΜΜ, zannisvel είπε

eSun στην Αθήνα που βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα?

eSun μπορείς να βρεις σε ποικιλία στο 3Dhub, κάποια στο cablework (η χείριστη εξυπηρέτηση αν πας απο εκεί) και ενδεχομένως και στο Thes3D (άψογη εξυπηρέτηση)

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mitsre είπε

eSun μπορείς να βρεις σε ποικιλία στο 3Dhub, κάποια στο cablework (η χείριστη εξυπηρέτηση αν πας απο εκεί) και ενδεχομένως και στο Thes3D (άψογη εξυπηρέτηση)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, η αλήθεια είναι ότι κι τα 2 μαγαζιά με βολεύουν. Θα δοκιμάσω ένα spool, μόνο και μόνο βάσει τιμή αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, zannisvel είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, η αλήθεια είναι ότι κι τα 2 μαγαζιά με βολεύουν. Θα δοκιμάσω ένα spool, μόνο και μόνο βάσει τιμή αξίζει.

Εγώ το συγκεκριμένο νήμα το δουλεύω 210C και 55-60C και κολλάει άριστα και στο stock build plate του ender-3 (αυτό μετά κλιπς) και σε PRIMACREATOR BLACKSHEET 235 X 235 (είναι αυτοκόλλητο και το είχα πάρει από 3Dexperts) https://www.3dprima.com/campaigns/primafilaments/primacreator-blacksheet-235-x-235/a-24280

Θέλει προσοχή να μην το χαράξεις με αιχμηρά εργαλεία και να μην ακουμπήσει από λάθος χειρισμό το hotend απ'ευθειας της επιφάνεια (θα κάνει σημάδι). Προσωπικά το έχω κολλήσει πάνω στη μια πλευρά μαγνητικής επιφάνειας που είχα και δεν ήμουν ικανοποιημένος και δουλεύει μια χαρά. Πολύ καλό κόλλημα κατά την εκτύπωση και εύκολη αποκόλληση μετά, χωρίς σπάτουλες.

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλές πληροφορίες. Παράγγειλα ένα eSun pla για να κάνω δοκιμές με τον Ender 3 v2.

Έχω το γνωστό πρόβλημα με το layer shifting και την 4.2.2 πλακέτα οπότε να μην χαλάω το select.

Μάλλον θα πρέπει να πάρω την 4.2.7 μπας και φτιάξει.

 

Επεξ/σία από zannisvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...