Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχω δοκιμάσει όλα. Μου το κάνει μετά τις 2 ώρες εκτύπωσης. 

Μπορεί να είναι και θέμα θερμοκρασίας των ηλεκτρονικών. Αλλά αν είναι να μπλέξω με τα ηλεκτρονικά προτιμώ να έχω και την καινούρια πλακέτα, να την αλλάξω και όσο είμαι εκει να δω τι μπορώ να κάνω και με την ψύξη της περιοχής. Μπορεί να χρειαστεί να προσθέσω κανά ανεμιστηράκι. 

Και εκεί που έχουν βάλει το τροφοδοτικά είναι για κλάματα. Δε μπορώ να καταλάβω πως παίρνει αέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι και η ψυξη και το τροφοδοτικο.

Αλλοι το δουλευουν και passive τελειως φαντασου.

Παντως εχε στο μυαλο σου το ενδεχομενο να στο συνεχισει και με τη καινουργια μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνει και με την καινούρια και δεν είναι και θερμοκρασία τότε πραγματικά δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου.

Έχεις κάποια άλλη ιδέα να δοκιμάσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zannisvel είπε

Πολύ καλές πληροφορίες. Παράγγειλα ένα eSun pla για να κάνω δοκιμές με τον Ender 3 v2.

Έχω το γνωστό πρόβλημα με το layer shifting και την 4.2.2 πλακέτα οπότε να μην χαλάω το select.

Μάλλον θα πρέπει να πάρω την 4.2.7 μπας και φτιάξει.

 

Layer Shifting είχα και εγώ και τελικά εφταιγε το firmware. Κάτι είχε bugάρει και κατέβασα να κάνω εγκατάσταση την τελευταία έκδοση του marlin για να λυθεί το πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανουμε αλλαγες με καθε νεα εκδοση αν αυτη που εχουμε δεν εχει προβλημα.......

γνωμη μου για το προβλημα σου ξεκινας απο το frame οπως σου ειπε και ο Δαντης

πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι εκει δεν εχεις θεμα προτου πας αλλου ψαχνοντας

πολλες φορες φταινε τα μοτερ και η ταχυτητα που εκτυπωνεις.......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ασχολειται κανεις με το βαψιμο με ακρυλικα; Τι θα ηταν προτιμότερο, να βαφεται κατευθειαν στο υλικο ή πρωτα να περνιεται ενα στρωμα με σπρευ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 7:32 ΜΜ, thyra_7 είπε

Καλησπέρα. Ασχολειται κανεις με το βαψιμο με ακρυλικα; Τι θα ηταν προτιμότερο, να βαφεται κατευθειαν στο υλικο ή πρωτα να περνιεται ενα στρωμα με σπρευ; 

Εξαρτάται αν σε ενοχλούν οι γραμμές από τα layers ή όχι. Εγώ τα λίγα πράγματα που έχω βάψει, βάζω ένα spray αστάρι με filler και γίνεται smooth η επιφάνεια χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο μετά και μετά ακρυλικό. Αν κάτι έχει τρελή λεπτομέρεια ίσως κάνει κακό το filler στο τελικό αποτέλεσμα. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι expert στο βάψιμο, πειραματισμούς έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PETG τι προτεινετε?

Εχω δοκιμασει Devil,EasyPrint ,Atheena.

Τι αλλο αξιολογο παιζει?

Για το eSun ενας εγραφε στο σκρουτζ οτι παιρνει αρκετα ευκολα υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dantε είπε

PETG τι προτεινετε?

Εχω δοκιμασει Devil,EasyPrint ,Atheena.

Τι αλλο αξιολογο παιζει?

Για το eSun ενας εγραφε στο σκρουτζ οτι παιρνει αρκετα ευκολα υγρασια.

EasyPrint 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coffeex είπε

EasyPrint 😎

Το Easyprint το εχω τωρα και μου πηρε και αυτο σχετικα ευκολα υγρασια.Αν κανω extrude με ζεστο nozzle ,σκεψου οτι κανει σκασιματακια (τα ακους δηλαδη) και κανει φουσκαλιτσες.

Στο τελικο αποτελεσμα βεβαια εχει μικρη επιδραση,δεν αφηνει ιδιαιτερες ατελειες αυτο.Αλλα οσο να ναι θα θελα να το αποφυγω.

Και το ειχα αποθηκευμενο σε κουτι με σιλικονη οσο δε το χρησιμοποιουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το Easyprint το εχω τωρα και μου πηρε και αυτο σχετικα ευκολα υγρασια.Αν κανω extrude με ζεστο nozzle ,σκεψου οτι κανει σκασιματακια (τα ακους δηλαδη) και κανει φουσκαλιτσες.

Στο τελικο αποτελεσμα βεβαια εχει μικρη επιδραση,δεν αφηνει ιδιαιτερες ατελειες αυτο.Αλλα οσο να ναι θα θελα να το αποφυγω.

Και το ειχα αποθηκευμενο σε κουτι με σιλικονη οσο δε το χρησιμοποιουσα.

Ο καλύτερος τρόπος και εύκολος να αποθηκεύεις νήματα είναι να πάρεις σακούλες που είναι για ρούχα οι οποίες έχουν υποδοχή/καπάκι για να βάλεις ηλεκτρική σκούπα και να αφαιρέσεις τον αέρα και για έξτρα προστασία το βάζεις σε κουτί μαζί με  αφυγραντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπειτα από αρκετό fine tuning και βελτιώσεις στα settings ξεκίνησα να τυπώνω το εξής

https://www.eclipson-airplanes.com/egw-80

Η βασική δυσκολία είναι στο ότι τυπώνεται με ένα μόνο wall και φυσικά χωρίς infill

Έχω ήδη τυπώσει την άτρακτο, υπολείπονται τα φτερά, η καλύπτρα και μερικά ακόμα στοιχεία

IMG_20210210_194001.jpg

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kakofonixx είπε

Έπειτα από αρκετό fine tuning και βελτιώσεις στα settings ξεκινά να τυπώνω το εξής

https://www.eclipson-airplanes.com/egw-80

Η βασική δυσκολία είναι στο ότι τυπώνεται με ένα μόνο wall και φυσικά χωρίς infill

Έχω ήδη τυπώσει την άτρακτο, υπολείπονται τα φτερά, η καλύπτρα και μερικά ακόμα στοιχεία

IMG_20210210_194001.jpg

κανα stl παιζει? 🤣

ωραιο project παντως. ισως το πιασω αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...