Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Το τιμολόγιο μάλλον το έχει ο μηχανικός, αν εκεί φαίνεται και το έξτρα ποσό θα πρέπει να πληρωθεί πρώτα; Τραπεζική απόδειξη εξόφλησης της συμμετοχής έχω.

Εάν το extra ποσό είναι περασμένο στο τιμολόγιο που ανέβασες στην πλατφόρμα, πρέπει να πληρώσεις και το επιπλέον ποσό και μετά να κλείσεις το πρόγραμμα.. αλλιώς θα στο βγάλουν παρατήρηση στον έλεγχο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ερωτήσεις:

  1. Δυο κατοικίες, η μία πάνω στην άλλη και με 2 διαφορετικές εισόδους, μονοκατοικίες δε θεωρούνται ? Ρωτάω επειδή βλέπω και μια επιλογή "ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ" το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι.
  2. Θέλω να αλλάξω ηλιακό θερμοσίφωνα, παράθυρα/μπαλκονόπορτες+παντζούρια και πλήρης ανακαίνιση μπάνιου το καλοκαίρι, μπορεί να γίνει χρηματοδότηση και για τους 3 αυτούς λόγους μέσω του εξοικονομώ ?
  3. Με το που υποβάλλω την αίτηση εως 15/02.... υπάρχει κάποια προθεσμία απο τη πλευρά του ενεργειακού επιθεωρητή και προμηθευτή/μελετητή ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, IRADev είπε

3 ερωτήσεις:

  1. Δυο κατοικίες, η μία πάνω στην άλλη και με 2 διαφορετικές εισόδους, μονοκατοικίες δε θεωρούνται ? Ρωτάω επειδή βλέπω και μια επιλογή "ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ" το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι.
  2. Θέλω να αλλάξω ηλιακό θερμοσίφωνα, παράθυρα/μπαλκονόπορτες+παντζούρια και πλήρης ανακαίνιση μπάνιου το καλοκαίρι, μπορεί να γίνει χρηματοδότηση και για τους 3 αυτούς λόγους μέσω του εξοικονομώ ?
  3. Με το που υποβάλλω την αίτηση εως 15/02.... υπάρχει κάποια προθεσμία απο τη πλευρά του ενεργειακού επιθεωρητή και προμηθευτή/μελετητή ?

1.Δεν είναι μονοκατοικίες αυτές.

2. Το μπάνιο δεν πιάνεται.

Επίσης, αιτησε ενεργειακή αναβάθμιση και όχι ηλιακό κτλ και πρέπει να ανέβεις 3 τουλάχιστον κατηγορίες.

3. ΠΡΩΤΑ θα πας στον μελετητή για να σου φτιάξει το 1' ΠΕΑ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, IRADev είπε

3 ερωτήσεις:

  1. Δυο κατοικίες, η μία πάνω στην άλλη και με 2 διαφορετικές εισόδους, μονοκατοικίες δε θεωρούνται ? Ρωτάω επειδή βλέπω και μια επιλογή "ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ" το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι.
  2. Θέλω να αλλάξω ηλιακό θερμοσίφωνα, παράθυρα/μπαλκονόπορτες+παντζούρια και πλήρης ανακαίνιση μπάνιου το καλοκαίρι, μπορεί να γίνει χρηματοδότηση και για τους 3 αυτούς λόγους μέσω του εξοικονομώ ?
  3. Με το που υποβάλλω την αίτηση εως 15/02.... υπάρχει κάποια προθεσμία απο τη πλευρά του ενεργειακού επιθεωρητή και προμηθευτή/μελετητή ?

Η μόνη περίπτωση να είναι μονοκατοικία είναι να είναι μεζονέτα με εσωτερική σκάλα και ας έχει 2 διαφορετικές εισόδους. 

Αλλά από ότι καταλαβαίνω μιλάμε για 2 ξεχωριστά μεμονωμένα διαμερίσματα. 

Ως προς τις παρεμβάσεις μόνο με ηλιακό και κουφώματα αποκλείεται να μπεις διότι όπως έγραψε και ο gregorymo η ανακαίνιση μπάνιου δεν είναι επιλεξιμη δαπάνη. 

Διάβασε τον οδηγό του προγράμματος να δεις τις παρεμβάσεις που μπορείς να κάνεις. Και αν θες να προχωρήσεις πρέπει οπωσδήποτε να πας σε μηχανικό για α πεα και πρόταση παρεμβάσεων (με το αζημίωτο φυσικά)

Με το που υποβάλλω την αίτηση εως 15/02.... υπάρχει κάποια προθεσμία απο τη πλευρά του ενεργειακού επιθεωρητή και προμηθευτή/μελετητή.

Απάντηση:  η αίτηση έχει μέσα το α πεα του ενεργειακού επιθεωρητή. Τα άλλα είναι μετά αν μπεις στο πρόγραμμα. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το νέο πρόγραμμα.

Γνωρίζετε πως γίνεται η εξόφληση;

Δηλαδή αν εγκριθεί η αίτηση ποια τα βήματα; Έστω οτι επιδοτούμαι το 70%.

Το 30% το πληρώνω μπροστα(έστω ότι δεν παίρνω κάποιο δάνειο) και το υπόλοιπο 70 το πληρώνω πάλι εγώ στα συνεργεία και το παίρνω μετέπειτα από το κράτος; 

Επίσης, αν δεν με καλύπτει η προσφορά που μου κάνει η εταιρία που ανέλαβε την αίτηση μπορώ να απευθυνθώ (κατόπιν εγκρίσεως της αίτησης) σε άλλη εταιρία για κάποια από τις παρεμβάσεις;

Και κάτι τελευταίο, ηλιακός είναι υποχρεωτική παρέμβαση εφόσον δεν υφίσταται ; Δίνει αρκετά μόρια;

Από ότι διαβάζω παραπάνω για να έχεις πιθανότητες έκγρισης πρέπει να είσαι πάνω από 50%στα μόρια σωστά;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Το τιμολόγιο μάλλον το έχει ο μηχανικός, αν εκεί φαίνεται και το έξτρα ποσό θα πρέπει να πληρωθεί πρώτα; Τραπεζική απόδειξη εξόφλησης της συμμετοχής έχω.

Φαντάζομαι αφού είναι επιπλέον ποσό που δεν καλύπτει το πρόγραμμα δεν θα τους ενδιαφέρει και αν είναι εξωφλημενο. Σου έχουν δώσει όμως όλοι τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να ανεβάσεις; Ρωτα τον μηχανικό σου, θα ξέρει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.  Ερώτηση για λογαριασμό φίλης αν γνωρίζει κάποιος. Έχει υποβάλει αίτηση στο τρέχον εξοικονομώ.  Σύμφωνα με το μηχανικό της έχει καλές πιθανότητες ένταξης και είναι με 70% επιδότηση.  Το πρόβλημα είναι ότι έχει την ψιλη κυριοτητα του ακινήτου στο οποίο διαμένει και για το οποίο έχει κάνει αίτηση,  και ο επικαρπωτής πάσχει από άνοια ( μένει σε σχετική δομή). Από ότι λέει δάνειο δεν μπορεί να πάρει λόγω της ψιλής κυριότητας σε συνδυασμό με την άνοια του επικαρπωτή. Αναγκαστικά λέει πρέπει να παει με ίδια κεφάλαια και είναι να σκάσει λόγω οικονομικών.  Υπάρχει λύση?  Δλδ ακόμα και το αμάξι που σκέφτεται να πουλήσει δεν αξίζει όσο το 30% της συμμετοχής της. Το ποσό που έχει αιτηθεί είναι λιγότερο από 15000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, g_f είπε

Καλησπέρα.  Ερώτηση για λογαριασμό φίλης αν γνωρίζει κάποιος. Έχει υποβάλει αίτηση στο τρέχον εξοικονομώ.  Σύμφωνα με το μηχανικό της έχει καλές πιθανότητες ένταξης και είναι με 70% επιδότηση.  Το πρόβλημα είναι ότι έχει την ψιλη κυριοτητα του ακινήτου στο οποίο διαμένει και για το οποίο έχει κάνει αίτηση,  και ο επικαρπωτής πάσχει από άνοια ( μένει σε σχετική δομή). Από ότι λέει δάνειο δεν μπορεί να πάρει λόγω της ψιλής κυριότητας σε συνδυασμό με την άνοια του επικαρπωτή. Αναγκαστικά λέει πρέπει να παει με ίδια κεφάλαια και είναι να σκάσει λόγω οικονομικών.  Υπάρχει λύση?  Δλδ ακόμα και το αμάξι που σκέφτεται να πουλήσει δεν αξίζει όσο το 30% της συμμετοχής της. Το ποσό που έχει αιτηθεί είναι λιγότερο από 15000.

Από πού προκύπτει ότι ο ψιλός κύριος δεν μπορεί να πάρει δάνειο; 

2 ώρες πριν, kax54638 είπε

Φαντάζομαι αφού είναι επιπλέον ποσό που δεν καλύπτει το πρόγραμμα δεν θα τους ενδιαφέρει και αν είναι εξωφλημενο. Σου έχουν δώσει όμως όλοι τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να ανεβάσεις; Ρωτα τον μηχανικό σου, θα ξέρει. 

 

Είναι απαίτηση να καταβάλει το επιπλέον ποσό.. 

2 ώρες πριν, Hereina είπε

Καλησπέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το νέο πρόγραμμα.

Γνωρίζετε πως γίνεται η εξόφληση;

Δηλαδή αν εγκριθεί η αίτηση ποια τα βήματα; Έστω οτι επιδοτούμαι το 70%.

Το 30% το πληρώνω μπροστα(έστω ότι δεν παίρνω κάποιο δάνειο) και το υπόλοιπο 70 το πληρώνω πάλι εγώ στα συνεργεία και το παίρνω μετέπειτα από το κράτος; 

Επίσης, αν δεν με καλύπτει η προσφορά που μου κάνει η εταιρία που ανέλαβε την αίτηση μπορώ να απευθυνθώ (κατόπιν εγκρίσεως της αίτησης) σε άλλη εταιρία για κάποια από τις παρεμβάσεις;

Και κάτι τελευταίο, ηλιακός είναι υποχρεωτική παρέμβαση εφόσον δεν υφίσταται ; Δίνει αρκετά μόρια;

Από ότι διαβάζω παραπάνω για να έχεις πιθανότητες έκγρισης πρέπει να είσαι πάνω από 50%στα μόρια σωστά;

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, διαβάζοντας τον οδηγό του προγράμματος θα διαπιστώσετε ότι 

1. Ο ηλιακός είναι απαιτούμενο και δίνει αρκετά μόρια σε σχέση με το κόστος. Για να μην βάλετε, πρέπει να υπάρχει ισχυρός λόγος, που θα τον βεβαιώσει με υπεύθυνη δήλωση ο ενεργειακός επιθεωρητής. Πχ να μην σε αφήνουν οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας, έλλειψη χώρου στην ταράτσα κλπ.

2. Μπορείτε να αλλάξετε συνεργεία ή εργολάβο, ακόμη και μετά την υπαγωγή της αίτησης, εάν βρείτε καλύτερες προσφορές. Εάν είναι φθηνότερες από τις τιμές του προγράμματος, κάτι θα πρέπει να σας προβληματίσει.

3. Το 30% το πληρώνετε μπροστά όπως πολύ σωστά αναφέρατε. Τους πρώτους 6 μήνες πρέπει να έχετε ολοκληρώσει εάν δεν κάνω λάθος το 25% του συνολικού προϋπολογισμού. Στον λογαριασμό σας θα μπει δεσμευμένα το 70% της επιδότησης. Με αυτά τα χρήματα θα συνεχίσετε τις εργασίες σας. Προσοχή, αυτά τα χρήματα μπορούν μόνο να χρησιμοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας και μόνο για τις ανάγκες του προγράμματος σύμφωνα με την σταδιακή ολοκλήρωση των εργασιών.

Το υπόλοιπο 30%, ολοκληρώνοντας τις εργασίες και κλείνοντας τον φάκελο.

Τέλος, όπως έχει αναφερθεί, πρώτη φορά εφαρμόζεται το σύστημα με τα μόρια, οπότε όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά.. εάν υπάρχουν λεφτά, θα μπουν και σπίτια με 1 μοριο. Εάν δεν υπαρχουν, μπορεί να μπουν μόνο με 80 μόρια.. 

 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Maknight said:

Από πού προκύπτει ότι ο ψιλός κύριος δεν μπορεί να πάρει δάνειο; 

Δεν το έθεσα σωστά μάλλον.  Σύμφωνα με όσα μου είπε χρειάζεται η έγκριση του επικαρπωτή για το δάνειο.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο επικαρπωτής πάσχει από άνοια εξου κ το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kax54638 είπε

Φαντάζομαι αφού είναι επιπλέον ποσό που δεν καλύπτει το πρόγραμμα δεν θα τους ενδιαφέρει και αν είναι εξωφλημενο. Σου έχουν δώσει όμως όλοι τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να ανεβάσεις; Ρωτα τον μηχανικό σου, θα ξέρει. 

 

Αν το έξτρα ποσό είναι στα τιμολόγια που έχεις ανεβασεις σου στέλνουν παρατηρήση και σου λένε να το εξοφλήσει και να ανεβάσεις την τραπεζική απόδειξη της εξόφλησης. 

6 ώρες πριν, g_f είπε

Δεν το έθεσα σωστά μάλλον.  Σύμφωνα με όσα μου είπε χρειάζεται η έγκριση του επικαρπωτή για το δάνειο.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο επικαρπωτής πάσχει από άνοια εξου κ το πρόβλημα. 

Μήπως να κάνετε διαδικασίες να υπογραφεί κάποιος άλλος για λογαριασμό της; ρωτήστε δικηγόρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, g_f είπε

Δεν το έθεσα σωστά μάλλον.  Σύμφωνα με όσα μου είπε χρειάζεται η έγκριση του επικαρπωτή για το δάνειο.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο επικαρπωτής πάσχει από άνοια εξου κ το πρόβλημα. 

Επειδή αφορά την τράπεζα το συγκεκριμένο θέμα..

Ας τηλεφωνήσει στην τράπεζα.. δεν μου φαίνεται λογικό να θέλει του επικαρπωτη καθώς δεν βάζει υποθήκη το σπίτι για ένα δανειακι.

Παντως η απάντηση με ενδιαφέρει, εάν ρωτήσεις στην τράπεζα.. ενημέρωσε μας.. ευχαριστώ

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Maknight είπε

Από πού προκύπτει ότι ο ψιλός κύριος δεν μπορεί να πάρει δάνειο; 

Είναι απαίτηση να καταβάλει το επιπλέον ποσό.. 

Καλησπέρα, διαβάζοντας τον οδηγό του προγράμματος θα διαπιστώσετε ότι 

1. Ο ηλιακός είναι απαιτούμενο και δίνει αρκετά μόρια σε σχέση με το κόστος. Για να μην βάλετε, πρέπει να υπάρχει ισχυρός λόγος, που θα τον βεβαιώσει με υπεύθυνη δήλωση ο ενεργειακός επιθεωρητής. Πχ να μην σε αφήνουν οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας, έλλειψη χώρου στην ταράτσα κλπ.

2. Μπορείτε να αλλάξετε συνεργεία ή εργολάβο, ακόμη και μετά την υπαγωγή της αίτησης, εάν βρείτε καλύτερες προσφορές. Εάν είναι φθηνότερες από τις τιμές του προγράμματος, κάτι θα πρέπει να σας προβληματίσει.

3. Το 30% το πληρώνετε μπροστά όπως πολύ σωστά αναφέρατε. Τους πρώτους 6 μήνες πρέπει να έχετε ολοκληρώσει εάν δεν κάνω λάθος το 25% του συνολικού προϋπολογισμού. Στον λογαριασμό σας θα μπει δεσμευμένα το 70% της επιδότησης. Με αυτά τα χρήματα θα συνεχίσετε τις εργασίες σας. Προσοχή, αυτά τα χρήματα μπορούν μόνο να χρησιμοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας και μόνο για τις ανάγκες του προγράμματος σύμφωνα με την σταδιακή ολοκλήρωση των εργασιών.

Το υπόλοιπο 30%, ολοκληρώνοντας τις εργασίες και κλείνοντας τον φάκελο.

Τέλος, όπως έχει αναφερθεί, πρώτη φορά εφαρμόζεται το σύστημα με τα μόρια, οπότε όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά.. εάν υπάρχουν λεφτά, θα μπουν και σπίτια με 1 μοριο. Εάν δεν υπαρχουν, μπορεί να μπουν μόνο με 80 μόρια.. 

 

Έχει αλλάξει το σύστημα ?

Το οποίο 70% ΔΕΝ μπαίνει στο λογαριασμό του προμηθευτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβληθηκε η αιτηση μετα απο εξορθολογισμο στις δαπανες και μου βγαλε συνολικη βαθμολογια 65,93..αυτα ειναι τα μορια δηλαδη;  

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2022 στις 4:46 ΜΜ, dimitris_sal είπε

Βάζω ηλιακό, θερμοπρόσοψη, μόνωση στέγης, τέντες και ΑΘ.
Πήρα αρκετά μόρια και λόγω πολλών παρεμβάσεων (εξάντλησα τον ΠΥ μου στα 21000) και λόγω εισοδήματος αλλα και λόγω ΑΜΕΑ στην οικογένεια.
Μόνο απο το Κ1 να φανταστείς πήρα 40 μορια (81 με συντελεστή 50%).

image.png.2c258536647f08eb71e4b7f443c0d162.png

Φίλε μου καλησπέρα,

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις στο πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης που έχεις εκδώσει, η εκτιμώμενη ετήσια
εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας που είναι σε kWh/m2 πόσες είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχει αλλάξει το σύστημα ?

Το οποίο 70% ΔΕΝ μπαίνει στο λογαριασμό του προμηθευτή ?

Αναφέρομαι στο 70% της συνολικής επιδότησης. Όχι το 70% του δανείου που πάει στους προμηθευτές..

Στο φετινό πρόγραμμα, εάν ολοκληρώσεις τις εργασίες που αντιστοιχούν στο 25% του προϋπολογισμού σου, τότε σου μεταφέρουν στον τραπεζικό σου λογαριασμό το 70% της συνολικής επιδότησης, δεσμευμένα, που μπορούν να πληρωθούν οι προμηθευτές μέσω της πλατφόρμας.

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Υποβληθηκε η αιτηση μετα απο εξορθολογισμο στις δαπανες και μου βγαλε συνολικη βαθμολογια 65,93..αυτα ειναι τα μορια δηλαδη;  

Ναι αυτά είναι.. καλή επιτυχία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...