Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Το χ1 εισαι στην μοναδα γιαυτο δεν παιρνεις μορια για να καταλαβεις θα επρεπε να εχεις συνολο δαπανων π.χ 7η 8 η 9 χιλιαδες η πιο κατω για να παρεις μοριοδοτηση σε αυτο.εισαι σαν εμενα  .αυτο το προγραμμα οσο πιο οικονομικες και αποδοτικες  ειναι οι δσπανες σου και οσο μεγαλυτερη εξοικονομηση εχει παιρνεις μορια.εγω σκεφτομουν να ακυρωσω την αιτηση και να κανω νεα ..αλλα δεν θα μπω σε αυτη την διαδικασια θα το αφησω ως εχει και εαν δεν μπω θα κανω στο επομενο.για να καταλαβεις εγω εχω εξοικονομηση 21025 σαν ποσο καο δαπανες 21000.για να παρω μορια στο κ1 επρεπε να μειωσω τις δαπανες απο 2 με 5500 χιλιαρικα.το θεμα ομως ειναι οτι τα λεφτα ειναι ηδη λιγα οταν πας να κανεις μια σοβαρη επενδυση με θερομπροσοψεις ηλιακους κλιματιστικα αντλιες..αν ειναι να προσπαθησεις να μειωνεις απο την μια να μειωνεις απο την αλλη στο τελος θα εχεις αρκετα μορια αλλα προβλημα με την υλοποιηση .και εαν οχι με την υλοποιηση θα παρεις πραγματα οχι και τοσο καλης ποιοτητας λογω του μειωμενου προυπολογισμου.εγω αν το ειχα ψαξει καλυτερα διοτι νομιζα οτι θα ασχοληθει ο συμβουλος με αυτο δεν θα εκανα τα χαρτια μου στο συγκεκριμενο.Και μην νομιζεις οτι βγηκαν τα μορια και π.χ περασες μετα αν δεν κανεις καποια βηματα η καθυστερησσεις καποια χαρτια η αιτηση βγαινει για πλακα εκτος..

Εγω με μορια ξενερωσα, και ηδη ειχε εγκριθει μικρο ποσο παρεμβασεων (13500) και το πηγα στα 11 αλλα αν ειναι να το ριξω πιο κατω μετα θα πρεπει σε καθε παρεμβαση να βαζω και το χερι στην τσεπη να τσονταρω ενα ποσο. Και λαθος να εκανε ο μηχανικος που δεν το πιστευω αντε απο 16 μορια να παω 25; παλι υπερβολικα λιγα. Και ειχα βαλει και παρεμβασεις μεσα τις οποιες δεν θα τις εκανα ισως και ποτε εκτος προγραμματος, τεσπα ,κριμα τα 300 ευρω για το πεα λεω εν τελη αλλα θα τα βγαλω απο την πρωτη παρεμβαση που θα κανω μονος σκεφτομαι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αμα τελικα εγκριθει και μπω στο εξοικονομω..οι παρεμβασεις που θα κανω θα πρεπει να γινουν ολες μεσα στο 2022..η μου δινει χρονο περισσοτερο..παραδειγμα μεχρι και 2023..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ktikti είπε

αμα τελικα εγκριθει και μπω στο εξοικονομω..οι παρεμβασεις που θα κανω θα πρεπει να γινουν ολες μεσα στο 2022..η μου δινει χρονο περισσοτερο..παραδειγμα μεχρι και 2023..

12 μήνες

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν ξεπερασω τον χρονο υλοποιησης..τι γινετε?? 

προεκυψε προβλημα καταπατησης και ο ιδιοκτητης του διπλα οικοπεδου δεν θελει να παρει την καμιναδα και τα μηχανηματα που τυγχαινει να ειναι βιδωμενα στην δικη μας πολυκατοικια..και στην προσοψη του κτηριου μου..

ναι ξερω πας κανεις μια αγωγη..και θα παρει πανω απο 1 χρονο να εκδικαστει..

ναι ξερω πας κανεις καταγγελια στην αρμοδια πολεοδομια...και ακομη ερχετε..εχει περασει σχεδον μισος χρονος..

εχω στειλει εξωδικα και με γραφουν κανονικα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ktikti είπε

και αν ξεπερασω τον χρονο υλοποιησης..τι γινετε?? 

προεκυψε προβλημα καταπατησης και ο ιδιοκτητης του διπλα οικοπεδου δεν θελει να παρει την καμιναδα και τα μηχανηματα που τυγχαινει να ειναι βιδωμενα στην δικη μας πολυκατοικια..και στην προσοψη του κτηριου μου..

ναι ξερω πας κανεις μια αγωγη..και θα παρει πανω απο 1 χρονο να εκδικαστει..

ναι ξερω πας κανεις καταγγελια στην αρμοδια πολεοδομια...και ακομη ερχετε..εχει περασει σχεδον μισος χρονος..

εχω στειλει εξωδικα και με γραφουν κανονικα..

 

ΜΠΟΡΕΙΣ να ζητήσεις μια μικρή παράταση αλλά εσύ μιλάς για δικαστήρια που κρατάνε χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kosmagio είπε

Τι βαθμολογία έχετε πάρει εσείς που υποβάλατε την δήλωση? και  τι ποσό ζητάτε?

Το ευρος μορίων διαφέρει ανάλογα την περίπτωση.  Πχ άλλες επιδόσεις θα έχουν τα σπίτια στη Φλώρινα, άλλες στα Χανιά, άλλες στην Αττική. Πχ κάποιος με 45 μόρια μπορεί να μην έχει τύχη στη Φλώρινα αλλά θα έχει στα Χανιά (μάλλον). Αλλωστε η κατάταξη θα γίνει ανά νομό. Επίσης κάποιος που έχει ατομικό κάτω των 5000 ευρώ μπαίνει σε άλλη λίστα επιλογής με ξεχωριστο κονδύλι.  Αρα το πιο "ασφαλές" είναι να ρωτήσεις τον μηχανικό σου ή και και κάνα αλλο μηχανικό γνωστό σου (της περιοχή σου) πόσο εκτιμα ότι είναι ένα αποτέλεσμα που έχει ελπίδες να υπαχθεί στο εξοικονομω. Οι μηχανικοι τα λένε μεταξύ τους και ξέρουν στο περίπου ποιοι έχουν ελπίδες και ποιοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kosmagio είπε

Τι βαθμολογία έχετε πάρει εσείς που υποβάλατε την δήλωση? και  τι ποσό ζητάτε?

Α).  57,157. Με 17000€

Β).  70,285. Με 13000€

Γ)    58,770 με 12000€

Δ).   49,816 με 14000€

Ε)     49,773 με 23000€

 

Οι πέντε αιτήσεις που έκλεισα μέχρι στιγμής για Αττική..

Αλλά επειδή είναι πρώτη φορά, οποιεσδήποτε προβλέψεις δεν έχουν αξία.

Είναι συγκριτικό με άλλες αιτήσεις, είναι μέχρι εξάντλησης κονδυλίων ανά περιφέρεια κλπ.

Επεξ/σία από Maknight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε εξοικονομώ που είναι στα τελειώματα, έχουν γίνει όλες οι εργασίες που ήταν να γίνουν, πλην από κάποιες σίτες που κυνηγάμε τον αλουμινά εδώ και δυο μήνες να τις βάλει και όλο έρχεται. Έχουν μπεί όλες οι προκαταβολές στα επιμέρους συνεργεία βάση ποσοστών προγράμματος (δεν έχω πάρει δάνειο αν παίζει κάποιο ρόλο), και απλά στον αλουμινά είναι ένα έξτρα ποσό που έχει μείνει, πλέον του ποσού του προγράμματος. Η ερώτηση είναι, μπορεί το πρόγραμμα να κλείσει αν δεν του βάλω αυτό το ποσό (μιας και αν του το βάλω δεν τον βλέπω να έρχεται ποτέ να τις βάλει)? Στο πρόγραμμα ουτως η άλλως έχει χρησιμοποιηθεί το μέγιστο ποσο βάση του οποίου του βάλαμε και την προκαταβολή και αυτα που μείναν είναι έξτρα.

Από έναν αφερέγγυο επαγγελματία δεν κλείνει το πρόγραμμα (θα είχε κλείσει εδώ και ένα μήνα) και περιμένουν όλοι οι υπόλοιποι (μαζί και αυτός) να πληρωθούν. Αλλά και εγώ δεν θέλω να του βάλω αυτό το επιπλέον ποσό γιατί μετά δεν νομιζω ότι θα τον ξαναδώ. Μια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Καλημέρα, σε εξοικονομώ που είναι στα τελειώματα, έχουν γίνει όλες οι εργασίες που ήταν να γίνουν, πλην από κάποιες σίτες που κυνηγάμε τον αλουμινά εδώ και δυο μήνες να τις βάλει και όλο έρχεται. Έχουν μπεί όλες οι προκαταβολές στα επιμέρους συνεργεία βάση ποσοστών προγράμματος (δεν έχω πάρει δάνειο αν παίζει κάποιο ρόλο), και απλά στον αλουμινά είναι ένα έξτρα ποσό που έχει μείνει, πλέον του ποσού του προγράμματος. Η ερώτηση είναι, μπορεί το πρόγραμμα να κλείσει αν δεν του βάλω αυτό το ποσό (μιας και αν του το βάλω δεν τον βλέπω να έρχεται ποτέ να τις βάλει)? Στο πρόγραμμα ουτως η άλλως έχει χρησιμοποιηθεί το μέγιστο ποσο βάση του οποίου του βάλαμε και την προκαταβολή και αυτα που μείναν είναι έξτρα.

Από έναν αφερέγγυο επαγγελματία δεν κλείνει το πρόγραμμα (θα είχε κλείσει εδώ και ένα μήνα) και περιμένουν όλοι οι υπόλοιποι (μαζί και αυτός) να πληρωθούν. Αλλά και εγώ δεν θέλω να του βάλω αυτό το επιπλέον ποσό γιατί μετά δεν νομιζω ότι θα τον ξαναδώ. Μια βοήθεια?

Φαντάζομαι πως ναι. Αν έχεις τραπεζική απόδειξη εξώφλησης της συμμετοχής σου στους προμηθευτές και τα τιμολόγια και όλα τα παραστατικά που πρέπει να σου δώσουν αυτοί (ΥΔ, CE κλπ) μπορείς να κλείσεις το πρόγραμμα. Τα επιπλέον που θέλεις να κάνεις και δεν καλύπτονται από το πρόγραμμα δεν τα βλέπουν έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Ετσι ακριβώς είναι.
Τα κονδύλια μοιράζονται ανα περιφέρεια οπότε έτσι υπολογίζονται και τα μόρια (ανα περιφέρεια)

Οχι ανά περιφέρεια αλλά πλέον ανά περιφερειακή ενοτητα δηλ νομό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Φαντάζομαι πως ναι. Αν έχεις τραπεζική απόδειξη εξώφλησης της συμμετοχής σου στους προμηθευτές και τα τιμολόγια και όλα τα παραστατικά που πρέπει να σου δώσουν αυτοί (ΥΔ, CE κλπ) μπορείς να κλείσεις το πρόγραμμα. Τα επιπλέον που θέλεις να κάνεις και δεν καλύπτονται από το πρόγραμμα δεν τα βλέπουν έτσι κι αλλιώς.

Το τιμολόγιο μάλλον το έχει ο μηχανικός, αν εκεί φαίνεται και το έξτρα ποσό θα πρέπει να πληρωθεί πρώτα; Τραπεζική απόδειξη εξόφλησης της συμμετοχής έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Το τιμολόγιο μάλλον το έχει ο μηχανικός, αν εκεί φαίνεται και το έξτρα ποσό θα πρέπει να πληρωθεί πρώτα; Τραπεζική απόδειξη εξόφλησης της συμμετοχής έχω.

Νομίζω ότι αν είναι και το έξτρα ποσό στο τιμολόγιο που θα επισυναφθει στο εξοικονομω πρέπει να έχει πληρωθεί και αυτό άσχετα αν δεν επιδοτείται. Ρωτα τον μηχανικό .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...