Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, TonyChr91 είπε

Καλησπέρα! Τελικά για την εγκατάσταση α/θ σε ταράτσα για διαμέρισμα και την αυτονόμηση συστήματος θέρμανσης απαιτείται έκδοση άδειας μικρής κλίμακας; Γιατί αυτή προϋποθέτει συναίνεση συνιδιοκτητών πολυκατοικίας (πρακτικό γενικής συνέλευσης) για την αίτηση στην πολεοδομία και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα ...

Η ταράτσα είναι (στις συντριπτικές περιπτώσεις) κοινόχρηστος χώρος όποτε, αν είναι κοινόχρηστη θέλεις συναίνεση κανονικά. Γιατι δεν τι βάζεις στο μπαλκόνι;

5 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά από το στάδιο 8.α στο Εξοικονομω αυτονομω μετά από πόσο καιρό πήγατε στο επόμενο στάδιο? 

Εγώ είμαι 8α από αρχές Σεπτεμβρίου.  3 φορές μου τα έχουν στείλει πίσω με ελλιπή στοιχεία.  Την τελευταία φορά μου ζήτησαν μόνο 2 έξτρα δικαιολογητικά. Ισως είναι η τελευταία αν και έχω ακούσει και ωφελουμενους που τους τα έχουν γυρίσει και 4 φορές πίσω.

Την πρώτη φορά που μου τα έστειλαν έκαναν 50 μέρες να τα ελέγξουν. 

Την δεύτερη 35 μέρες.  Την Τρίτη ήδη είμαι στη μια βδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, grayfox23 είπε

Κατέβασε από το site του "Εξοικονομώ" τον επίσημο οδηγό του προγράμματος που τα λέει αναλυτικά.

Στα γρήγορα που το κοίταξα γράφει το παρακάτω (αν είναι αυτό που θες):

 

Κόστος Παρεμβάσεων

Ο προτεινόμενος από τον αιτούντα προϋπολογισμός παρεμβάσεων, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ (24%)

ναι ισχυει τελικα .το παραδειγμα στο ιντερνετ ηταν λαθος. το excel ξεκολλησε και ετρεξε ακριβως τα ιδια μορια.τσαμπα τοσο αγχος απλα τωρα πρεπει να τα ξανακανω παλι απο την αρχη για να παρω 10 μορια ...

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Η ταράτσα είναι (στις συντριπτικές περιπτώσεις) κοινόχρηστος χώρος όποτε, αν είναι κοινόχρηστη θέλεις συναίνεση κανονικά. Γιατι δεν τι βάζεις στο μπαλκόνι;

Εγώ είμαι 8α από αρχές Σεπτεμβρίου.  3 φορές μου τα έχουν στείλει πίσω με ελλιπή στοιχεία.  Την τελευταία φορά μου ζήτησαν μόνο 2 έξτρα δικαιολογητικά. Ισως είναι η τελευταία αν και έχω ακούσει και ωφελουμενους που τους τα έχουν γυρίσει και 4 φορές πίσω.

Την πρώτη φορά που μου τα έστειλαν έκαναν 50 μέρες να τα ελέγξουν. 

Την δεύτερη 35 μέρες.  Την Τρίτη ήδη είμαι στη μια βδομάδα. 

 

6 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ναι ισχυει τελικα .το παραδειγμα στο ιντερνετ ηταν λαθος. το excel ξεκολλησε και ετρεξε ακριβως τα ιδια μορια.τσαμπα τοσο αγχος απλα τωρα πρεπει να τα ξανακανω παλι απο την αρχη για να παρω 10 μορια ...

εμενα μου τα ειχαν γυρισει πισω 4-5 φορες ...λογω αλλαγης κατηγοριας στα κλιματιστικα οπου ο μηχανικος εβαζε και τα τρια στο ιδιο p ενω το ενα ηταν διαφορετικης κατηγοριας..να φανταστεις το ειχα τσεκαρει το ελεγα στο μηχανικο και αυτοι τα ξαναεστελνα πισω ως εχει..μην ψαχνεις βεβαια μερικες φορες μπορει να εχεις πεσει και σε ελεγκτη που τα ψαχνει αρκετα..τωρα κανω αιτηση για την μητερα μου να δουμε πως θα παει..παντως εαν δεν πας σε  μηχανικο που να γνωριζει αρκετα για το συγκεκριμενο εξοικονομω μπλεκεις πολυ ευκολα..

 

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να σας πω ο συμβουλος μου λεει να αφησω την αιτηση ως εχει με 24,5 μορια.το θεμα μου ειναι οτι στο 1 κριτηριο εστω και εαν ειμαι στις επιλαχουσες αιτησεις το πρωτο κριτηριο θα ειναι παντα προβληματικο αφου δεν πιανει καθολου μοναδες.ποια ειναι η γνωμη σας?απο μειωση δαπανων δεν μπορω να παω πανω απο τα 3000 με 3500χιλ και μορια οχι πανω απο 32 με 35 στην καλυτερη.

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και 24,5 μόρια με 32 ειναι σεβαστή διαφορά δε ξέρω αν και πάλι θα ειναι αρκετά για να εγκριθεί η αίτηση!
Ο δικός μου εχει πει οτι κάτω απο 40 μόρια δε νομίζει οτι θα εγκριθεί αίτηση.
40-50 δύσκολο,50-60 αυξάνονται οι πιθανότητες αρκετά και πάνω απο 60 κατα πάσα πιθανότητα θα εγκριθεί(εγω εχω 67).
Βέβαια εχει σημασία και η περιοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι σε νησι οποτε η βαθμολογια δεν θα ειναι τοσο υψηλη..του εχουν παει αιτησεις με διαφορα ποσα 15,17,20,27 κτλ το θεμα ειναι οτι στο πρωτο κριτηριο ετσι οπως ειναι θα ειναι προβληματικη σε περιπτωση εστω και ισοβαθμιας ετσι δεν ειναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Αν και 24,5 μόρια με 32 ειναι σεβαστή διαφορά δε ξέρω αν και πάλι θα ειναι αρκετά για να εγκριθεί η αίτηση!
Ο δικός μου εχει πει οτι κάτω απο 40 μόρια δε νομίζει οτι θα εγκριθεί αίτηση.
40-50 δύσκολο,50-60 αυξάνονται οι πιθανότητες αρκετά και πάνω απο 60 κατα πάσα πιθανότητα θα εγκριθεί(εγω εχω 67).
Βέβαια εχει σημασία και η περιοχή!

τι φαση ειναι το σπιτι και καταφερες 67 μορια;  γιατι εγω θεωρουσα οτι εχω ελειψεις αλλα ουτε τα 20 δεν περασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω ηλιακό, θερμοπρόσοψη, μόνωση στέγης, τέντες και ΑΘ.
Πήρα αρκετά μόρια και λόγω πολλών παρεμβάσεων (εξάντλησα τον ΠΥ μου στα 21000) και λόγω εισοδήματος αλλα και λόγω ΑΜΕΑ στην οικογένεια.
Μόνο απο το Κ1 να φανταστείς πήρα 40 μορια (81 με συντελεστή 50%).

image.png.2c258536647f08eb71e4b7f443c0d162.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GeG είπε

εμενα το κ1 γιατι βγαινει μηδενικο ; ξερει κανεις να βοηθησει ; η εξοικονομηση ειναι 176 και κοστος εργασιων 11800 με φπα

Εχει μεγάλη σημασία απο τι κατηγορία ξεκινάς και σε τι κατηγορία καταλήγεις.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ανεβείς τουλάχιστον 3 κατηγορίες και κατελάχιστον να φτάσεις στην Δ (ή στη Γ?)
Εγω απο Η πάω σε Β+ με 576kW εξοικονόμηση..
Κόστος εργασιών 21000

---ακυρο---
Αυτα εχουν σημασία στην επιλεξιμότητα και οχι στην μοριοδότηση!

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Εχει μεγάλη σημασία απο τι κατηγορία ξεκινάς και σε τι κατηγορία καταλήγεις.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ανεβείς τουλάχιστον 3 κατηγορίες και κατελάχιστον να φτάσεις στην Δ (ή στη Γ?)
Εγω απο Η πάω σε Β+ με 576kW εξοικονόμηση..
Κόστος εργασιών 21000

---ακυρο---
Αυτα εχουν σημασία στην επιλεξιμότητα και οχι στην μοριοδότηση!

Οπως είπες έχεις εξοικονόμηση 576. Οι φίλοι παραπάνω ενώ ανεβαίνουν κάμποσες κατηγορίες έχουν πολύ μικρή εξοικονόμηση (αν θυμάμαι καλά κάτω από 200). Δεν ξέρω μήπως παίζουν ρόλο τα κτήρια αναφοράς σας. Αυτό το ξέρει ο ενεργειακός επιθεωρητής όχι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η ολη ιστορια με το πως υπολογιζονται τα μορια δινει την εντυπωση οτι βαζει τους πολιτες σε διαγωνισμο μειοδοσιας, δηλαδη οσο πιο λιγες παρεμβασεις κανεις και οσο πιο φτηνα, τοσο αυξανουν οι πιθανοτητες να μπεις στο προγραμμα και να παρεις κατι πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λίγες παρεμβάσεις δεν δίνουν πολλά μόρια.

Εγω θα έλεγα οτι οσο πιο πολλές(αλλα αποδοτικές και οικονομικές) παρεμβάσεις κάνεις τόσο πιο πολλά μόρια παίρνεις.Το οποίο θεωρώ οτι είναι σωστό.

Εγω πχ για την θερμοπρόσοψη επέλεξα την πιο οικονομική κατηγορία (5αρι μονοτικό αντι για 7,5) και με τα χρήματα που εξοικονόμησα μπόρεσα και έβαλα και αλλαγή στις τέντες αυξάνοντας παράλληλα τα μόρια μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, GeG είπε

67 

Το χ1 εισαι στην μοναδα γιαυτο δεν παιρνεις μορια για να καταλαβεις θα επρεπε να εχεις συνολο δαπανων π.χ 7η 8 η 9 χιλιαδες η πιο κατω για να παρεις μοριοδοτηση σε αυτο.εισαι σαν εμενα  .αυτο το προγραμμα οσο πιο οικονομικες και αποδοτικες  ειναι οι δσπανες σου και οσο μεγαλυτερη εξοικονομηση εχει παιρνεις μορια.εγω σκεφτομουν να ακυρωσω την αιτηση και να κανω νεα ..αλλα δεν θα μπω σε αυτη την διαδικασια θα το αφησω ως εχει και εαν δεν μπω θα κανω στο επομενο.για να καταλαβεις εγω εχω εξοικονομηση 21025 σαν ποσο καο δαπανες 21000.για να παρω μορια στο κ1 επρεπε να μειωσω τις δαπανες απο 2 με 5500 χιλιαρικα.το θεμα ομως ειναι οτι τα λεφτα ειναι ηδη λιγα οταν πας να κανεις μια σοβαρη επενδυση με θερομπροσοψεις ηλιακους κλιματιστικα αντλιες..αν ειναι να προσπαθησεις να μειωνεις απο την μια να μειωνεις απο την αλλη στο τελος θα εχεις αρκετα μορια αλλα προβλημα με την υλοποιηση .και εαν οχι με την υλοποιηση θα παρεις πραγματα οχι και τοσο καλης ποιοτητας λογω του μειωμενου προυπολογισμου.εγω αν το ειχα ψαξει καλυτερα διοτι νομιζα οτι θα ασχοληθει ο συμβουλος με αυτο δεν θα εκανα τα χαρτια μου στο συγκεκριμενο.Και μην νομιζεις οτι βγηκαν τα μορια και π.χ περασες μετα αν δεν κανεις καποια βηματα η καθυστερησσεις καποια χαρτια η αιτηση βγαινει για πλακα εκτος..

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...