Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/9/2019 στις 10:32 ΜΜ, Balrog είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο!

Tornado, εξαιρετική ιδέα αυτή με το αέριο! Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά, βάζεις φιάλες στο μπαλκόνι σου, συν λεβητάκι και καμινάδα, και περνάς σωληνώσεις μόνο στο διαμέρισμα. Όταν στο μέλλον έρθει τότε περνάς νέες σωληνώσεις μέχρι τον μετρητή, σωστά; Θα έρθει και πιο οικονομικά έτσι. Πάλι όμως χρειάζεσαι συναίνεση για την καμινάδα, καθότι θα διέρχεται από κοινόχρηστη όψη (εγώ έχω μόνο έναν ακόμη όροφο από πάνω και είμαι στον ακάλυπτο/ σε τυφλή όψη άρα μπορεί και να την βγάλω στα μουλωχτά) και επιπλέον συναίνεση στο μέλλον για τις σωλήνες μέχρι το δρόμο κλπ εργασίες στους κοινόχρηστους..

Θερμοσιφωνάκι στην ακρούλα του μπαλκονιού δεν είναι αντίστοιχη πατέντα; Ελέγχεται να υποθέσω και ο προσανατολισμός τοποθέτησής του; Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ενεργειακά/ κενακ οπότε συγχωρέστε με αν γράφω κουταμάρες..

Ώστε τεντάδες δεν συμμετέχουν; Έχω ένα γνωστό που φέρνει Ten Cate, θα μπορεί να συμμετάσχει one off για μένα ή θέλει διαδικασία και δεν αξίζει για μία φορά; Πάντως η σκίαση είναι στις επιλέξιμες δαπάνες δεν είναι; Μήπως για σταθερά σκίαστρα από αυτά που βάζουν τα σύγχρονα κτίρια γραφείων θα ήταν πιο εύκολο να βρεθεί προμηθευτής; Λογικά δεν θα προσθέτει και τίποτα αξιόλογο από ενεργειακή άποψη, οπότε τσάμπα κάνουμε την κουβέντα (σ.σ. ανατολικό προσανατολισμό έχει το δικό μου, γωνία με τυφλό βορινό τοίχο).

@stormgr: Εξαρτάται την περιοχή δεν είναι έτσι; 23/9 νομίζω για Αττική

ρωτησε γιαυτο γιατι δεν ειναι τοσο απλο να βαλεις μπουκαλες στο μπαλκονι η δεξεμενη στον ακαλυπτο

θελει ειδικη εγκατασταση και αδεια απο τη Πυροσβεστικη υπηρεσια....γιατι πρεπει να τηρουνται μινιμουμ αποστασεις απο διπλα σπιτια ,διαμερισματα......παρε Π.Υ και επισημο εγκαταστατη και ρωτησε

στα αναφερω γιατι ενα τηλεφωνο καλοθελητη θα σου χαλασει τη διαθεση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

ρωτησε γιαυτο γιατι δεν ειναι τοσο απλο να βαλεις μπουκαλες στο μπαλκονι η δεξεμενη στον ακαλυπτο

θελει ειδικη εγκατασταση και αδεια απο τη Πυροσβεστικη υπηρεσια....γιατι πρεπει να τηρουνται μινιμουμ αποστασεις απο διπλα σπιτια ,διαμερισματα......παρε Π.Υ και επισημο εγκαταστατη και ρωτησε

στα αναφερω γιατι ενα τηλεφωνο καλοθελητη θα σου χαλασει τη διαθεση

σιγα μην θελει και απο την ΝΑΣΑ!

Μπορειτε να μην παραπληροφορειτε και να μην πετατε οτι να ναι?

Για οτι εγραψα ειναι τσεκαρισμενο οτι εφοσον τηρεις τις προδιαγραφες ασφαλειας κατα την εγκατασταση, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

σιγα μην θελει και απο την ΝΑΣΑ!

Μπορειτε να μην παραπληροφορειτε και να μην πετατε οτι να ναι?

Για οτι εγραψα ειναι τσεκαρισμενο οτι εφοσον τηρεις τις προδιαγραφες ασφαλειας κατα την εγκατασταση, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

 ποια ηταν η παραπληροφορηση ?? να ρωτησει επισημο εγκαταστατη η να παρει τηλεφωνο τη πυροσβεστικη που ελέγχει τη οποια εγκατασταση γινεται ?? οτι αυτοι ελεγχουν τις

προδιαγραφες ασφαλειας ?? 

 ειμαι σε δεξαμενη αεριου 20 χρονια και εχω ιδια πειρα και ξερω πολυ καλα τις προδιαγραφες ασφαλειας ............και μη βιαζεσαι να πεις κατι που οπως λες εχεις καρατσεκαρει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 ποια ηταν η παραπληροφορηση ?? να ρωτησει επισημο εγκαταστατη η να παρει τηλεφωνο τη πυροσβεστικη που ελέγχει τη οποια εγκατασταση γινεται ?? οτι αυτοι ελεγχουν τις

προδιαγραφες ασφαλειας ?? 

 ειμαι σε δεξαμενη αεριου 20 χρονια και εχω ιδια πειρα και ξερω πολυ καλα τις προδιαγραφες ασφαλειας ............και μη βιαζεσαι να πεις κατι που οπως λες εχεις καρατσεκαρει 

ουτε βιαζομαι ουτε τρεχω,

αλλα αυτη η δηθεν ασαφεια και ο απροσανατολισμος, ειναι εμποδια που συναντησα απο μερικους πονηρους στο πατρικο μου

που προσπαθουσαν να εμποδισουν την εγκατασταση λεβητα.

Ακουσα απαντησεις μερικες που τις αναφερες για αυτο και σε ενεπλεξα....

- θα πληρωνεις θες δε θες, 30% παγιο

- αν δεν βγαλεις αδεια απο την πυροσβεστικη εισαι παρανομος

- αλλος πιο προχω, απαγορευεται να βαζεις μπουκαλες εξω στο μπαλκονι? γιατι ρε μεγαλε ποιος το λεει αυτο?

πολλοι.... οπως? οπως ο μπαμπης ο σουγιας, ο νικος ο μπετουγιας και ενας σωρο αλλος κοσμος...

Για ολα αυτα, αντι να φλυαρουμε γνωμη μου ειναι οτι οταν γραφουμε κατι, να λεμε αυτο που λεω στηριζεται στο ΦΕΚ ταδε φυλλο ταδε, ετος ταδε κλπ.

Να πηγαινει ο αλλος να το βρισκει και να εχει κατι τεκμηριωμενο μπροστα του για να μπορει να αποστομωνει καθε εξυπνακια που βρισκει μπροστα του.

Υπαρχουν πολυκατοικιες (οπως η δικη μου περιπτωση) που οι εξυπνακηδες ειναι μπολικοι και το ζητουμενο τους ειναι να σου κανουν την ζωη δυσκολη.

 

Φιλε μου κωστα ειμαι σιγουρος οτι η προθεση σου ειναι θετικη αλλα μην μπερδευεις την δεξαμενη σου (η οποια εκτιμω οτι πρεπει να ειναι οπως τα λες)

με την εγκατασταση επιτοιχιου λεβητα με μπουκαλες προπανιου. Μιλησαμε για διαφορετικα πραγματα και τελικως δεν βλεπω πεδιο διαφωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tornado είπε

ουτε βιαζομαι ουτε τρεχω,

αλλα αυτη η δηθεν ασαφεια και ο απροσανατολισμος, ειναι εμποδια που συναντησα απο μερικους πονηρους στο πατρικο μου

που προσπαθουσαν να εμποδισουν την εγκατασταση λεβητα.

Ακουσα απαντησεις μερικες που τις αναφερες για αυτο και σε ενεπλεξα....

- θα πληρωνεις θες δε θες, 30% παγιο

- αν δεν βγαλεις αδεια απο την πυροσβεστικη εισαι παρανομος

- αλλος πιο προχω, απαγορευεται να βαζεις μπουκαλες εξω στο μπαλκονι? γιατι ρε μεγαλε ποιος το λεει αυτο?

πολλοι.... οπως? οπως ο μπαμπης ο σουγιας, ο νικος ο μπετουγιας και ενας σωρο αλλος κοσμος...

Για ολα αυτα, αντι να φλυαρουμε γνωμη μου ειναι οτι οταν γραφουμε κατι, να λεμε αυτο που λεω στηριζεται στο ΦΕΚ ταδε φυλλο ταδε, ετος ταδε κλπ.

Να πηγαινει ο αλλος να το βρισκει και να εχει κατι τεκμηριωμενο μπροστα του για να μπορει να αποστομωνει καθε εξυπνακια που βρισκει μπροστα του.

Υπαρχουν πολυκατοικιες (οπως η δικη μου περιπτωση) που οι εξυπνακηδες ειναι μπολικοι και το ζητουμενο τους ειναι να σου κανουν την ζωη δυσκολη.

Φιλε μου κωστα ειμαι σιγουρος οτι η προθεση σου ειναι θετικη αλλα μην μπερδευεις την δεξαμενη σου (η οποια εκτιμω οτι πρεπει να ειναι οπως τα λες)

με την εγκατασταση επιτοιχιου λεβητα με μπουκαλες προπανιου. Μιλησαμε για διαφορετικα πραγματα και τελικως δεν βλεπω πεδιο διαφωνιας.

εδω συζηταμε , η προθεση ολων μας ειναι η ανταλλαγη προσωπικων εμπειριων για την λιγοτερη ταλαιπωρια οσων μπαινουν στο παιχνιδι

εγω δεν εχω προθεση να αποπροσανατολισω κανεναν......οταν εχεις ιδια εμπειρια ξερεις και τα εμπλεκομενα μερη......φιαλες ειχα οταν ξεκινησα .....και εγω εχω επιτοιχιο καυστηρα με boiler(μπορω να πω οτι εναι η καλυτερη επιλογη που εχω κανει για το σπιτι) που ειναι και πολυ της μοδας τωρα πια........αλλα καποια στιγμη εκανα σωστη εγκατασταση για να μη με ζαλιζουν ...

ομως ενας που ξεκιναει τετοια φαση καλο ειναι να ρωτησει να ειναι ενημερος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostasbm είπε

ρωτησε γιαυτο γιατι δεν ειναι τοσο απλο να βαλεις μπουκαλες στο μπαλκονι η δεξεμενη στον ακαλυπτο

θελει ειδικη εγκατασταση και αδεια απο τη Πυροσβεστικη υπηρεσια....γιατι πρεπει να τηρουνται μινιμουμ αποστασεις απο διπλα σπιτια ,διαμερισματα......παρε Π.Υ και επισημο εγκαταστατη και ρωτησε

στα αναφερω γιατι ενα τηλεφωνο καλοθελητη θα σου χαλασει τη διαθεση

 

4 ώρες πριν, tornado είπε

σιγα μην θελει και απο την ΝΑΣΑ!

Μπορειτε να μην παραπληροφορειτε και να μην πετατε οτι να ναι?

Για οτι εγραψα ειναι τσεκαρισμενο οτι εφοσον τηρεις τις προδιαγραφες ασφαλειας κατα την εγκατασταση, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

http://gazpro.gr/θερμανση-υγραεριο-φιαλες-δεξαμενες

https://www.michanikos.gr/forums/topic/40149-συμφερει-η-εγκατασταση-υγραεριου-με-φιαλες-και-επαναγεμισμα-αυτων

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ειδικά για σύστημα θέρμανσης που τροφοδοτείται από δίκτυο Φυσικού Αερίου αναρτήστε το αποδεικτικό μοναδικού Ηλεκτρονικού Κωδικού Αναγνώρισης Σημείου Παράδοσης (ΗΚΑΣΠ). Σε περίπτωση που χρησιμοποιείται το σύστημα με φιάλες υγραερίου και αυτό δεν προκύπτει από τα συνημμένα έγγραφα αναρτήστε σχετική Υπεύθυνη Δήλωση.

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ODIGIES_PLIROTITAS_AITHSEON_FINAL_v01.pdf

 

αυτο ειναι απο τον περσυνο οδηγο του εξοικονομω, συνεπως για το προγραμμα δεν εχει διαφορα ειτε εχεις φυσικο αεριο ειτε φιαλες υγραεριου.

Επισης καμια αναφορα δεν γινεται ουτε για πυροσβεστικες ουτε για καμια αδεια.

Το αλλο βεβαια που ισχυει, ειναι οτι ο εγκαταστατης σου δινει πιστοποιητικο εγκαταστασης και οτι ολο το συστημα τηρει ολες τις προδιαγραφες ασφαλειας.

Αυτα εφοσον θελουμε να ειμαστε χρησιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλτατοι! Γενικώς είναι ρευστά αυτά τα πράγματα, δεν αποκλείεται να θέλει κανονικά κάποιας μορφής έγκριση από την Π.Υ., την οποία οι περισσότεροι ενδεχομένως δεν παίρνουν. Ίσως να αλλάζουν οι απαιτήσεις από Π.Υ. σε Π.Υ., όπως γίνεται σε πολεοδομίες, εφορίες κλπ - ο καθένας τα δικά του. Εδώ ολόκληρα πιστοποιητικά πυρασφάλειας μεγάλων επιχειρήσεων και οι μελέτες τους βασίζονται σε ελέυθερη μετάφραση του πάλαι ποτέ ΠΔ71/88, για παράδειγμα.

Για την εγκατάσταση αερίου, εφόσον επηρεάζει κοινόχρηστους χώρους, όπως ανέφερα στο προηγούμενο μνμ μου, όντως ισχύει αυτό που έγραψα. Τα μπαλκόνια και οι όψεις των κτιρίων σαφώς και δεν είναι ιδιόκτητα, έχεις την αποκλειστική χρήση όπως με τα γκαράζ της πιλοτής ή ορισμένες ταράτσες. Και ναι, ούτε τέντες μπορείς να βάλεις αν δεν προβλέπεται από τον κανονισμό και δεν είναι ίδιες με των υπολοίπων. Καρατσεκαρισμένα όλα αυτά.

 

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μια ερώτηση θέλω να κάνω και εγω σε αυτούς που έχουν κάνει την αίτηση. Μπορούμε να κάνουμε την αίτηση χωρίς ΠΕΑ (δεν έχουμε προλάβει το να το βγάλουμε ακόμα) για να πάρουμε αριθμό πρωτοκόλλου και να το επισηνάψουμε αργότερα, ή ειναι υποχρεωτικό στα πρώτα στάδια της αίτησης; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζει και αλλος πρόβλημα με Επιλογη Περιφέρειας στον Β' Κύκλο, 'η μόνο εγω? Πατάω το "Επιλέξτε" και αντί να μου εμφανίσει περιφέρειες μου εμφανίζει πάλι "Επιλέξτε" ?!?!

Το δοκίμασα σε 3 browser....

Screenshot (7)_LI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gazvista είπε

Αντιμετωπίζει και αλλος πρόβλημα με Επιλογη Περιφέρειας στον Β' Κύκλο, 'η μόνο εγω? Πατάω το "Επιλέξτε" και αντί να μου εμφανίσει περιφέρειες μου εμφανίζει πάλι "Επιλέξτε" ?!?!

Το δοκίμασα σε 3 browser....

Screenshot (7)_LI.jpg

Δεν έχει ανοίξει προφανώς το σύστημα ακόμη. Ποια περιφέρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Δεν έχει ανοίξει προφανώς το σύστημα ακόμη. Ποια περιφέρεια?

Κενρική Μακεδονία, Θεσσαλονίκη. Έχει ανοίξει απο τις 16 Σεπτεβριου....

Επεξ/σία από gazvista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gazvista είπε

Κενρική Μακεδονία, Θεσσαλονίκη. Έχει ανοίξει απο τις 16 Σεπτεβριου....

Νομίζω εξαντλήθηκαν τα χρήματα για όλες τις περιφέρειες τις 16/9 οπότε το κλείσανε.

1 ώρα πριν, juventinos είπε

Καλησπέρα σας,

Μια ερώτηση θέλω να κάνω και εγω σε αυτούς που έχουν κάνει την αίτηση. Μπορούμε να κάνουμε την αίτηση χωρίς ΠΕΑ (δεν έχουμε προλάβει το να το βγάλουμε ακόμα) για να πάρουμε αριθμό πρωτοκόλλου και να το επισηνάψουμε αργότερα, ή ειναι υποχρεωτικό στα πρώτα στάδια της αίτησης; Ευχαριστώ!

Είναι υποχρεωτικό, χωρίς αυτό δεν γίνεται οριστική υποβολη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, StormGr είπε

Νομίζω εξαντλήθηκαν τα χρήματα για όλες τις περιφέρειες τις 16/9 οπότε το κλείσανε.

Οι προτάσεις που υπέβαλε ο πρόεδρος του ΤΕΕ είναι:

  • Να δοθεί νέα ημερομηνία υποβολής - έναρξης υποδοχής αιτήσεων για τις επόμενες περιφέρειες, εφόσον διαπιστωθεί ότι το πληροφοριακό σύστημα είναι λειτουργικό και βεβαιωμένα έτοιμο για τον φόρτο εργασίας που θα υποδεχθεί.

Είχες δίκιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...