Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, gazvista είπε

Κενρική Μακεδονία, Θεσσαλονίκη. Έχει ανοίξει απο τις 16 Σεπτεβριου....

Έκλεισε ήδη την επόμενη ημέρα αγαπητέ. Δεν έχεις ακούσει τι ντόρος έχει γίνει; Δεν σε ενημέρωσε ο μηχανικός σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφήνω αυτό το πόστ εδώ, για να μείνει, ώστε να είστε καλύτερα προετοιμασμένοι για το επόμενο Εξοικονομώ ή αν ξανανοίξει, γι'αυτο τρέχων.

1) Κατεβάστε τον οδηγό προγράμματος και διαβαστε τον, ωστε να γνωρίζετε τι και που πρεπει να συμπληρώσετε στην αίτηση.

2) Τακτοποιήστε τα φορολογικά σας στοιχεία. Το Ε1 να συμφωνει με το Ε9, με την οικοδομική άδεια (αν δεν εχετε προβει σε τακτοποίηση. Αν εχετε προβει σε τακτοποιηση, αλλάξτε τα τμ όπως τακτοποιήθηκαν. Εαν έχετε ενοικιαστήριο, δωρεαν παραχώρηση, ελέξτε οτι ολα εχουν δηλωθεί σωστά. (αυτα, διοτι το προγραμμα κανει διασταυρώσεις στοιχείων).

3) Σκανάρετε σε pdf για να τα εχετε ετοιμα: Ε1, Ε9, Δελτία Ταυτότητας, Στέλεχος Οικ.Αδειας, ΠΕΑ, Εντυπο Παρεμβάσεων.

4) Στη περίπτωση που σχεδιάζετε να κάνετε αιτηση σε επόμενο εξοικονομώ, πειτε στο μηχανικο σας, να ετοιμάσει το ΠΕΑ, ΧΩΡΙΣ, να το εκδόσει. Απλά να ειναι "ετοιμο" προς υποβολή. ΝΑ ετοιμάσαι επίσης το εντυπο παρεμβάσεων, αφου καταλήξετε τι θελετε/πρεπει να αλλάξετε. ΠΛΗΡΩΣΤΕ τον τα 200ε του ΠΕΑ...δε γινονται ολα τζαμπα. Θα εκδοσει το παραστατικο +ΦΠΑ ΟΤΑΝ ανοιξει το πρόγραμμα.

5) Βαλτε ολα τα σκαναρισμένα pdf σε ενα φακελο στο desktop σας, ωστε να τα εχετε έτοιμα!

Και καλή επιτυχία. 

Μην ξεχνατε. Αν κανετε σεις την αιτηση εχετε μεγαλυτερες πιθανοτητες να μπείτε στο προγραμμα. Κι αυτο διοτι ο μηχανικος σας, 1 ατομο δηλαδη...στατιστικα, πανω απο 5-6 αιτήσεις μονος του, δεν θα περασει/υποβάλλει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιος που έχει κάνει την αίτηση, το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V-Α χρειάζεται να υπάρχει και σε έντυπη μορφή με υπογραφή και να γίνει upload ή υποβάλλεται απλά ηλεκτρονικά ;

5Α. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΑ_B Δήλωση Ωφελούμενου Οριστικής Υποβολής Αίτησης.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παιδιά κάποιος που έχει κάνει την αίτηση, το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V-Α χρειάζεται να υπάρχει και σε έντυπη μορφή με υπογραφή και να γίνει upload ή υποβάλλεται απλά ηλεκτρονικά ;

5Α. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΑ_B Δήλωση Ωφελούμενου Οριστικής Υποβολής Αίτησης.pdf 143 kB · 0 downloads

Δε μου το ζήτησε κάπου, στα αρχεία που προβλέποντας για upload. 

Μήπως σε επόμενη φάση;

Μου ζήτησε upload ταυτότητα, νομιμοποιητικό έγγραφο κτιρίου, έντυπο παρεμβάσεων. (δε θυμάμαι κατι αλλο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2019 στις 11:25 ΠΜ, kanesaxo είπε

Δε μου το ζήτησε κάπου, στα αρχεία που προβλέποντας για upload. 

Μήπως σε επόμενη φάση;

Μου ζήτησε upload ταυτότητα, νομιμοποιητικό έγγραφο κτιρίου, έντυπο παρεμβάσεων. (δε θυμάμαι κατι αλλο).

Στις 19/9/2019 στις 11:25 ΠΜ, kanesaxo είπε

Δε μου το ζήτησε κάπου, στα αρχεία που προβλέποντας για upload. 

Μήπως σε επόμενη φάση;

Μου ζήτησε upload ταυτότητα, νομιμοποιητικό έγγραφο κτιρίου, έντυπο παρεμβάσεων. (δε θυμάμαι κατι αλλο).

 

 

 

α ηθελα να ρωτησω

αν μπεις στο προγραμμα και θες να κανεις καποιες συγκεκριμενες εργασιες πχ να κανεις μονωσεις και να βαλεις ενεργειο τζακι και ολο αυτο το κανεις με δικα σου κεφαλαια εσυ πληρωνεις αυτους που  σ κανουν τις παρεμβασεις σε ολο το ποσο και μετα περιμενεις να παρεις το ποσοστο  απο το προγραμμα πισω, η απλα τους πληρωνεις μονο το ποσο που σ αναλογει και αυτοι παιρνουν τα χρηματα τους απο το προγραμμα

το ποσο που επιδοτησε για καθε εργασια πως βγαινει?

ευχαριστω

Επεξ/σία από hf77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

α ηθελα να ρωτησω

αν μπεις στο προγραμμα και θες να κανεις καποιες συγκεκριμενες εργασιες πχ να κανεις μονωσεις και να βαλεις ενεργειο τζακι και ολο αυτο το κανεις με δικα σου κεφαλαια εσυ πληρωνεις αυτους που  σ κανουν τις παρεμβασεις σε ολο το ποσο και μετα περιμενεις να παρεις το ποσοστο  απο το προγραμμα πισω, η απλα τους πληρωνεις μονο το ποσο που σ αναλογει και αυτοι παιρνουν τα χρηματα τους απο το προγραμμα

το ποσο που επιδοτησε για καθε εργασια πως βγαινει?

ευχαριστω

μπερδεμενα τα ρωτας και δεν βγαζω ακρη στο τι ρωτας αλλα ας προσπαθησω να απαντησω....

1. το προγραμμα προβλεπει θερμοπροσοψη (αυτο που γραφεις ως μονωση) αυτο που ονομαζουν οι πολιτικοι μηχανικοι, κελυφος.

Για ενεργειακο τζακι δεν υπαρχει κατι, αν και τωρα που το λες δεν ειναι κακη ιδεα να το ειχαν βαλει, αλλα μαλλον φανηκε σαν πολυτελεια.

 

2. Τις επεμβασεις ττις κανεις με δυο τροπους:

 Αναλογα την επιδοτηση που θα παρεις πχ παντρεμενος με δυο παιδια = 70% επιδοτηση.

Εστω λοιπον ενταξη στο προγραμμα, με 2 κουφωματα, ενα ηλιακο, και 2 αιρ κοντισιον. Συνολο 10.000 ολικο κοστος

 Η μια εκδοχη ειναι να πληρωσεις το δικο σου 30% (3000 ευρω) μετρητα

και η δευτερη με εγκριση δανειου απο τραπεζα απο 4 εως 6 ετη.

η πρωτη εκδοχη θα σε βολεψει γιατι θα ξεμπερδεψεις τα παντα σε δυο μηνες (αρα θα προλαβεις τον χειμωνα)

η δευτερη θα περιμενεις την τραπεζα να σου εγκρινει το δανειο για να βαλουν μπροστα τα μαστορια.

(αρα ΔΕΝ θα προλαβεις τον φετοινο χειμωνα)

Σιγουρα ομως αν δεν εχεις στο χερι 3000 η λυση του δανειου ειναι μια καλη λυση και σε πολλες περιπτωσεις η μοναδικη.

 

3. ολες οι πληρωμες γινονται μεσω του προγραμματος και τα λεφτα απελευθερονται με την ολοκληρωση του προγραμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην ασχολειστε και πολυ με το προγραμμα

Μιλαμε για φαση 15.000 αιτησεις και θα εγκριθουν οι 500 

Οποτε ειναι καθε αλλο παρα δεδομενο οτι θα ενταχθειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

μπερδεμενα τα ρωτας και δεν βγαζω ακρη στο τι ρωτας αλλα ας προσπαθησω να απαντησω....

1. το προγραμμα προβλεπει θερμοπροσοψη (αυτο που γραφεις ως μονωση) αυτο που ονομαζουν οι πολιτικοι μηχανικοι, κελυφος.

Για ενεργειακο τζακι δεν υπαρχει κατι, αν και τωρα που το λες δεν ειναι κακη ιδεα να το ειχαν βαλει, αλλα μαλλον φανηκε σαν πολυτελεια.

2. Τις επεμβασεις ττις κανεις με δυο τροπους:

 Αναλογα την επιδοτηση που θα παρεις πχ παντρεμενος με δυο παιδια = 70% επιδοτηση.

Εστω λοιπον ενταξη στο προγραμμα, με 2 κουφωματα, ενα ηλιακο, και 2 αιρ κοντισιον. Συνολο 10.000 ολικο κοστος

 Η μια εκδοχη ειναι να πληρωσεις το δικο σου 30% (3000 ευρω) μετρητα

και η δευτερη με εγκριση δανειου απο τραπεζα απο 4 εως 6 ετη.

η πρωτη εκδοχη θα σε βολεψει γιατι θα ξεμπερδεψεις τα παντα σε δυο μηνες (αρα θα προλαβεις τον χειμωνα)

η δευτερη θα περιμενεις την τραπεζα να σου εγκρινει το δανειο για να βαλουν μπροστα τα μαστορια.

(αρα ΔΕΝ θα προλαβεις τον φετοινο χειμωνα)

Σιγουρα ομως αν δεν εχεις στο χερι 3000 η λυση του δανειου ειναι μια καλη λυση και σε πολλες περιπτωσεις η μοναδικη.

3. ολες οι πληρωμες γινονται μεσω του προγραμματος και τα λεφτα απελευθερονται με την ολοκληρωση του προγραμματος.

 Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Διαβαζοντας  λίγο τ μεσημέρι είδα ότι το τζάκι που συνδέεται στα καλοριφέρ αν είναι μοναδική πηγή θερμότητας στο σπίτι μπορεί ν μπει στην επιδότηση.

Εγώ απλά έχω την απορία αν εξοφλω σε όλο τ ποσό αυτό το συνεργείο που θα μου κάνει την δουλειά - παρέμβαση που έχω επιλέξει να κάνω πχ μονώσεις η απλά τ δίνω απλά το ποσοστό που μου αντιστοιχεί και αυτός περιμένει το πρόγραμμα για να αποπληρωθεί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hf77 είπε

 Εγώ απλά έχω την απορία αν εξοφλω σε όλο τ ποσό αυτό το συνεργείο που θα μου κάνει την δουλειά - παρέμβαση που έχω επιλέξει να κάνω πχ μονώσεις η απλά τ δίνω απλά το ποσοστό που μου αντιστοιχεί και αυτός περιμένει το πρόγραμμα για να αποπληρωθεί

Στην θεωρία πληρώνεις αυτό που σου αντιστοιχεί και το υπόλοιπα περιμένει να τα πάρει από το πρόγραμμα.

Στην πράξη πολλοί ζητούν προπληρωμή όλου του ποσού και υπογράφουν ένα συμφωνητικό μαζί σου ότι θα σου επιστρέψουν ότι ποσό του πληρώσει το πρόγραμμα, όταν τους το δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

 Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Διαβαζοντας  λίγο τ μεσημέρι είδα ότι το τζάκι που συνδέεται στα καλοριφέρ αν είναι μοναδική πηγή θερμότητας στο σπίτι μπορεί ν μπει στην επιδότηση.

Εγώ απλά έχω την απορία αν εξοφλω σε όλο τ ποσό αυτό το συνεργείο που θα μου κάνει την δουλειά - παρέμβαση που έχω επιλέξει να κάνω πχ μονώσεις η απλά τ δίνω απλά το ποσοστό που μου αντιστοιχεί και αυτός περιμένει το πρόγραμμα για να αποπληρωθεί

οταν λες διαβαζεις, τι διαβαζεις ακριβως?

Εσυ ασχολεισαι με το δικο σου 30-40% και εξοφλας αποκλειστικα στη τραπεζα.

Με το υπολοιπο 60% δεν ασχολεισαι, ειναι του προγραμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tornado είπε

οταν λες διαβαζεις, τι διαβαζεις ακριβως?

Εσυ ασχολεισαι με το δικο σου 30-40% και εξοφλας αποκλειστικα στη τραπεζα.

Με το υπολοιπο 60% δεν ασχολεισαι, ειναι του προγραμματος.

Δεν σου ζητάνε οι κατασκευαστές  των εργασιών που έχεις επιλέξει να κάνετε να τους προεξοφλησεις και μετά να πάρεις εσύ τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2019 στις 10:19 ΠΜ, kanesaxo είπε

Αφήνω αυτό το πόστ εδώ, για να μείνει, ώστε να είστε καλύτερα προετοιμασμένοι για το επόμενο Εξοικονομώ ή αν ξανανοίξει, γι'αυτο τρέχων.

 

Ευχαριστουμε για την βοήθεια αλλά επειδη κοιταξα τον οδηγο με τα βήματα της αίτησης δεν βρήκα πουθενα που να ζητάει ταυτότητα. Εκει στα δικαιολογητικά λέει Οικοδομική Άδεια και λογαριασμός ΔΕΗ. Μηπως η αίτηση ειναι πολύ μεγαλυτερη απο αυτα που δείχνει ο οδηγος;

Επίσης, δεν εχουμε σταθερό οποτε ξέρεις αν μπορώ να βαλω το κινητό στην θεση του σταθερου; 

Στο ΠΕΑ που μου έστειλε ο μηχανικος δεν εχει υπογραφή και σφραγιδα αυτό τι  σημαίνει ; Αλλά αμα δεν μπω στο προγραμμα ακομα και εκδοση να μην έχει κάνει αν θελω να ξαναπροσπαθήσω δεν θα πρέπει να κάνω καινούργιο και να πληρώσω ξανα;

Ακομα μπορω απο τώρα να κάνω εγγραφη ή οχι; Ολοι μου λεγαν πως μπορώ απο τώρα αλλά στο τηλέφωνο που ρωτησα μου ειπε οχι ΤΙΠΟΤΑ όταν ανοιξει. Ισχυει; Γιατι βρήκα και ενα αρχειο που ελεγε 

•Η δυνατότητα εγγραφής χρηστών στον Β’ κύκλο δεν θα έχει ημερομηνία λήξης, δηλαδή θα συνεχίζεται και οποτεδήποτε μετά τις 10/7/2019. Πρόκειται για απλή και ολιγόλεπτη διαδικασία, η οποία γίνεται μία φορά.

•Η άνω διαδικασία αφορά μόνο το αρχικό προκαταρκτικό στάδιο πριν από την υποβολή αίτησης. Η έναρξη καταχώρησης και υποβολής αίτησης θα αρχίσει στις προκαθορισμένες ημερομηνίες.

Ακόμα ποια τραπεζα να βαλω για δανειοδότηση; Παιζει κάποιο ρόλο; 

Θα μου ζητησει καπου να βαλω μονη μου τις παρεμβασεις απο οτι καταλαβα θα βαλω και τα ποσα εγω; Νομιζα πως απλα ανεβαζω το Παράρτημα ΙΙΙ.

Εκεί που ρωταει για υπαρξη επαίτησης εκπονησης μελετης; Υποθέτω λεω οχι; Και ξερει καποιος να μου πει τι ακριβως απανταω εκει που λεει "ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ ειναι ενσωματωμένος με το συστημα θερμανσης;"

 

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hf77 είπε

Δεν σου ζητάνε οι κατασκευαστές  των εργασιών που έχεις επιλέξει να κάνετε να τους προεξοφλησεις και μετά να πάρεις εσύ τα χρήματα

Υπάρχουν και μερικοί εξυπνάκηδες που σου λένε πλήρωσε τα όλα εσύ και μετά παρτα εσύ... 

Αυτό είναι εκτός της φιλοσοφίας του προγράμματος το οποίο λέει οι πληρωμές να γλιτώσει μόνο μέσω της πλατφόρμας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tornado είπε

Υπάρχουν και μερικοί εξυπνάκηδες που σου λένε πλήρωσε τα όλα εσύ και μετά παρτα εσύ... 

Αυτό είναι εκτός της φιλοσοφίας του προγράμματος το οποίο λέει οι πληρωμές να γλιτώσει μόνο μέσω της πλατφόρμας. 

Είναι μεν εκτός "της φιλοσοφίας του προγράμματος" αλλά υπάρχουν και άλλα "εκτός της φιλοσοφίας" που γίνονται από την πλευρά του "εξοικονομώ" και τα οποία δεν τα πολυξέρουμε. Δηλαδή ενώ το πρόγραμμα "λέει" στους προμηθευτές ότι θα τους εξοφλήσει σε 1,2,3 μήνες, μια χαρά φτάνει να πληρώνει σε 5,6,7. Με δεδομένο ότι στην αγορά δεν υπάρχει πίστωση (πχ ο αλουμινάς πληρώνει τα αλουμίνια στην εταιρία και μετά "έχει να λαβαίνει") πόσους άραγε πελάτες θα μπορούσε να "χρηματοδοτήσει" και μετά να περιμένει να εισπράξει; Θα πρέπει να έχει έναν αέρα ίσως 15-20k για να βάλει 4-5 δουλειές του "εξοικονομώ". Το γεγονός ότι από τη στιγμή που κόβει το παραστατικό με την παράδοση των προϊόντων και άρα πρέπει να αποδώσει ΦΠΑ, κλπ για χρήματα που δεν έχει πάρει ακόμα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Τα παραπάνω δεν τα λέω για να δικαιολογήσω το φαινόμενο της προπληρωμής, αλλά απλά για να το εξηγήσω. Δεν είμαι ούτε αλουμινάς, ούτε μονωσάς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω τις αντίστοιχες δυσκολίες. Ενδεχομένως αν έμπαινα στο "εξοικονομώ" να έψαχνα κι εγώ να βρω εταιρία που δεν θα ζητάει προπληρωμή αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι δυσκολίες δεν είναι κατανοητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Είναι μεν εκτός "της φιλοσοφίας του προγράμματος" αλλά υπάρχουν και άλλα "εκτός της φιλοσοφίας" που γίνονται από την πλευρά του "εξοικονομώ" και τα οποία δεν τα πολυξέρουμε. Δηλαδή ενώ το πρόγραμμα "λέει" στους προμηθευτές ότι θα τους εξοφλήσει σε 1,2,3 μήνες, μια χαρά φτάνει να πληρώνει σε 5,6,7. Με δεδομένο ότι στην αγορά δεν υπάρχει πίστωση (πχ ο αλουμινάς πληρώνει τα αλουμίνια στην εταιρία και μετά "έχει να λαβαίνει") πόσους άραγε πελάτες θα μπορούσε να "χρηματοδοτήσει" και μετά να περιμένει να εισπράξει; Θα πρέπει να έχει έναν αέρα ίσως 15-20k για να βάλει 4-5 δουλειές του "εξοικονομώ". Το γεγονός ότι από τη στιγμή που κόβει το παραστατικό με την παράδοση των προϊόντων και άρα πρέπει να αποδώσει ΦΠΑ, κλπ για χρήματα που δεν έχει πάρει ακόμα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Τα παραπάνω δεν τα λέω για να δικαιολογήσω το φαινόμενο της προπληρωμής, αλλά απλά για να το εξηγήσω. Δεν είμαι ούτε αλουμινάς, ούτε μονωσάς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω τις αντίστοιχες δυσκολίες. Ενδεχομένως αν έμπαινα στο "εξοικονομώ" να έψαχνα κι εγώ να βρω εταιρία που δεν θα ζητάει προπληρωμή αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι δυσκολίες δεν είναι κατανοητές.

δεν αντιλεγω με οσα λες, ισχυουν και με το παραπανω....

Εγω παντως εκανα δυο φουλ ανακαινισεις, και στις δυο μου ετυχαν εταιριες με το σκεπτικο που λες.

τους ειπα ευχαριστω δεν θα παρω και πηγα σε εταιριες που τα εκαναν ακριβως οπως στα περιγραφω.

Σε ενα εξυπνακια, του ειπα τραβα βρες καποιον να στα πληρωνει μετρητα, εγω δεν ειμαι απο αυτους.

Τωρα πες μου εσυ ποιος εχασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...