Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/9/2019 στις 12:10 ΜΜ, tornado είπε

δεν αντιλεγω με οσα λες, ισχυουν και με το παραπανω....

Εγω παντως εκανα δυο φουλ ανακαινισεις, και στις δυο μου ετυχαν εταιριες με το σκεπτικο που λες.

τους ειπα ευχαριστω δεν θα παρω και πηγα σε εταιριες που τα εκαναν ακριβως οπως στα περιγραφω.

Σε ενα εξυπνακια, του ειπα τραβα βρες καποιον να στα πληρωνει μετρητα, εγω δεν ειμαι απο αυτους.

Τωρα πες μου εσυ ποιος εχασε?

Φιλε μου έλα σε μένα σα κατασκευαστή, πλήρωσε με ΟΤΙ πληρώνει το πρόγραμμα ως μέγιστο, να σου φτιάξω 10 εξοικονομώ και ας πληρωθώ σε 7 μήνες, δεν έχω πρόβλημα...(εκτός απ'τις τέντες, που οντως έχει γινει λαθος στη τιμή εφαρμογής. Ή ορθότερα, η τιμη ειναι καλή/νορμαλ για αντικατάσταση τεντοπανων και οχι μηχανισμών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πληροφοριακά , μπορεί ο ωφελουμενος απο  από σήμερα να κάνει  επιβεβαίωση τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για να μην φάει αύριο χρόνο μετά τις 10:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Φιλε μου έλα σε μένα σα κατασκευαστή, πλήρωσε με ΟΤΙ πληρώνει το πρόγραμμα ως μέγιστο, να σου φτιάξω 10 εξοικονομώ και ας πληρωθώ σε 7 μήνες, δεν έχω πρόβλημα...(εκτός απ'τις τέντες, που οντως έχει γινει λαθος στη τιμή εφαρμογής. Ή ορθότερα, η τιμη ειναι καλή/νορμαλ για αντικατάσταση τεντοπανων και οχι μηχανισμών)

δυστυχως τελειωσα πριν κατι μηνες, αν μου ειχες κανει την προσφορα περυσι, θα το συζηταγαμε.

Παντως και οι ανθρωποι που συνεργαστηκαμε ηταν αψογοι, οτι εβαλα ειναι οτι κορυφαιο υπηρχε στην αγορα

και μαλλον ημουν τυχερος γιατι οι εγκαταστασεις δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα.

Τα λεω αυτα (χωρις να βαζω φιρμες) γιατι συνηθως στα φορουμ μονο ριχνουμε βρισιδι, 

ενω στα καλα τα προσπερναμε σαν να ειναι προαπαιτουμενα.

 

Συνοπτικα και κριτικαροντας το προγραμμα, μετα απο οσα εγιναν θα πω τα εξης:

1. Το προγραμμα αξιζει αρκει να κανεις πολλα πραγματα μαζι, υπαρχουν αρκετοι που θελουν μονο κουφωματα, ευτυχως το προγραμμα τους πεταει εξω.

Εγω στο ενα σπιτι εκανα τα παντα πλην ηλιακου, αλλα μικρο το κακο γιατι συνδεσα το ΖΝΧ με το λεβητα.

Σε αλλη περιπτωση αν πας στο οριο, και παλι κερδισμενος εισαι αλλα το κερδος σου ειναι μικροτερο. Βεβαια εχει να κανει με το τι κεφαλαια εχει και μπορει να διαθεσει καποιος.

Σιγουρα ομως η επενδυση θα μεινει στο σπιτι και τα λεφτα θα τα παρεις πισω συν τω χρονο.

2. Το συνολικο σου κερδος δεδομενου τις υπερτιμολογησεις, ακομα και να φτασεις το 70%, αυτο στη πραξη δεν ισχυει, στη καλυτερη περιπτωση θα φτασεις το 50%

ενω κινδυνευεις να πεσεις λιγο κατω απο το 30% αν βαλεις πολυ βασικα πραγματα.

3. Το προγραμμα πρακτικα τσουλαει κυριως για να αναζωογονηθει η ψοφια αγορα της οικοδομης, το οτι οι ελληνικες κυβερνησεις εχουν περιβαλλοντικες ευαισθησιες

δεν ξερω ποιος το πιστευει, εγω οχι. Παραδειγμα το οτι πληρωνει το προγραμμα 190 ενα ΠΕΑ που κανει 40-50 ευρω ειναι ενα δωρακι στους πολιτικους μηχανικους.

Απο την αλλη, αλουμιναδες της γειτονιας ειναι αδυνατον να δουλεψουν, γιατι δεν μπορουν να εχουν σε εκκρεμοτητα κεφαλαια ανοικτα τοσους μηνες, αρα εδω παιζουν μεγαλες εταιριες.

4. Εσυ σαν τελικος χρηστης, εχεις μια ευκαιρια ενα παλιο σπιτι που μπαζει απο δεκα μεριες, να το κανεις σοβαρα ενεργειακα αναβαθμισμενο.

Πχ εγω με ιδια κεφαλαια 3000 ευρω, πηγα απο Η σε Γ κατηγορια. πρακτικα δεν το εχω τσεκαρει ολοκληρη σεζον και προλαβα μισο χειμωνα, αλλα οσο προλαβα

λεω οτι ειναι μερα με την νυχτα, οταν τελειωσαν οι εργασιες, νομιζα οτι μετακομισα. Απο εκει που ημουν με πουλοβερ η φουτερ βραδυνες ωρες, πλεον με ενα φανελακι ηταν παραπανω απο αρκετο, εξω 5 βαθμους - μεσα 21 και αυτο σταθερα ολη τη νυχτα.

 

Εν κατακλειδι, τωρα που υπαρχει η εμπειρια, νομιζω οτι ειναι καλη κινηση για τον καθενα και αν δεν προλαβει αυτο το εξοικονομω ας ετοιμαστει του χρονου για το επομενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φίλο από πάνω. Το ΠΕΑ δεν έχει 40 με 50€. Άλλο το ΠΕΑ για ενοικίαση που σου βγάζει στο περίπου την κατηγορία του σπιτιού και άλλο το ΠΕΑ για την ενεργειακή αναβάθμιση που πρέπει να υπολόγισει με τεράστια ακρίβεια τα υλικά που έχεις και τα υλικά που θα βάλεις για να φτάσεις το στόχο. Αυτό το ΠΕΑ θέλει ώρες και παράλληλα δειγματολειπτικα ελέγχεται η ακρίβεια του και πέφτουν πρόστιμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μπει στο εξοικονομο σε προηγούμενη περίοδο και έχεις κάνει κάποιες εργασίες μπορείς να ξαναμπείς για να κάνεις κάποιες άλλες για τ ίδιο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Στο φίλο από πάνω. Το ΠΕΑ δεν έχει 40 με 50€. Άλλο το ΠΕΑ για ενοικίαση που σου βγάζει στο περίπου την κατηγορία του σπιτιού και άλλο το ΠΕΑ για την ενεργειακή αναβάθμιση που πρέπει να υπολόγισει με τεράστια ακρίβεια τα υλικά που έχεις και τα υλικά που θα βάλεις για να φτάσεις το στόχο. Αυτό το ΠΕΑ θέλει ώρες και παράλληλα δειγματολειπτικα ελέγχεται η ακρίβεια του και πέφτουν πρόστιμα 

Εγώ δεν τα είδα αυτά που λες,  στα ΠΕΑ που είδα την διαδικασία,  κράτησε λίγα λεπτά,  θα έλεγα κάνα μισάωρο,  συνεπώς δεν βλέπω τι είναι το ένα και τί το άλλο. Βλέπω δωράκι καλό σε συγκεκριμένη εργασιακή ομάδα,  όχι ότι είναι κακό αλλά να λέμε τι συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mporei είπε

Μια τελευταια ερωτηση παιζει ρολο ποια τραπεζα θα βαλω για  δανειο; Εχουν αλλους ορους;

Στο 1ο Κυκλο η Πειραιως ήταν αυστηρη σε θέματα δανειοδότησης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tornado είπε

Παραδειγμα το οτι πληρωνει το προγραμμα 190 ενα ΠΕΑ που κανει 40-50 ευρω ειναι ενα δωρακι στους πολιτικους μηχανικους.

Έχεις ιδέα πόση ώρα χρειάζεται για να γίνει ένα σωστό ΠΕΑ για ενοικίαση σε ένα σπίτι που δεν έχει κατόψεις (80-90% των περιπτώσεων) ;

Να σου πω εγώ, που έχω κάνει καμιά 300αριά

Τουλάχιστον μια ώρα μέτρημα επιτόπου για ένα σπίτι 80-90 τ.μ. 

Μετά θέλεις ένα τρίωρο εύκολα δουλειά γραφείου 

Βάλε μεταφορικά να πας να δεις το σπίτι, μεταφορικά να το πας στον πελάτη, βάλε ΦΠΑ, ΕΦΚΑ & φόρο και κάνε τον υπολογισμό καθαρού κέρδους για τον μηχανικό 

Ένα τάληρο την ώρα ; 

Μπορεί να λέω και πολλά 

Καθαρίστρια ή εργάτης στο χωράφι δε δουλεύει με τόσα 

Το γεγονός ότι κάποιοι στην πείνα τους είτε έχουν ξεφτιλίσει τη δουλειά τους (ελάχιστο κέρδος) είτε δεν την κάνουν σωστά (ότι να ναι ΠΕΑ, απλά φασόν για να πάρουμε 2~3 πενηντάρικα τη μέρα), δε πάει να πει ότι το ΠΕΑ στοιχίζει τόσο, έλεος με τις ανακρίβειες εδώ μέσα... 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια μπηκα σφαιρα τα εβαλα ΟΛΑ και με εχει ακομα στο 2ο βημα λεει απλα καταρχην επιλεξιμη!!!

Τι γινεται τωρα;

Εγω ακουσα σε 40 λεπτα θα χει κλειστο το συστημα βοηθεια αν μπορει καποιος! Πως θα προχωρησω στα επομενα σταδια; Επισης εβγαζε στην αρχη πως θα ελεγχουν απο την εφορια απο ωρα λεει πως ελεχθηκαν. Τι να πω και γιατι με καθυστερει τοσο ;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

Αν έχεις μπει στο εξοικονομο σε προηγούμενη περίοδο και έχεις κάνει κάποιες εργασίες μπορείς να ξαναμπείς για να κάνεις κάποιες άλλες για τ ίδιο σπίτι

Το γράφει ξεκάθαρα ο νέος οδηγός, το έχω γράψει και εγώ στο τρέχον θέμα παλιότερα

image.png.ad2e2ab4f390ab22732d7e951f256cf0.png

6 λεπτά πριν, mporei είπε

Ρε παιδια μπηκα σφαιρα τα εβαλα ΟΛΑ και με εχει ακομα στο 2ο βημα λεει απλα καταρχην επιλεξιμη!!!

Τι γινεται τωρα;

Εγω ακουσα σε 40 λεπτα θα χει κλειστο το συστημα βοηθεια αν μπορει καποιος! Πως θα προχωρησω στα επομενα σταδια; Επισης εβγαζε στην αρχη πως θα ελεγχουν απο την εφορια απο ωρα λεει πως ελεχθηκαν. Τι να πω και γιατι με καθυστερει τοσο ;

Ψάξε αν εχεις αφήσει κάποιο πεδίο κενό ή δεν έχεις ανεβάσει κάτι. Υπάρχει κάποιο κουμπί που πρέπει να πατήσεις μήπως και δεν φαίνεται για να πας στο άλλο βήμα?

Δυστυχώς περισσότερα μπορεί να σου πει κάποιος που μόλις το έκανε και την έχει φρέσκια, αλλά τετοια ώρα τέτοια λόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ειμαι χαλια ψυχολογικα θα χα τελειωσει σφαιρα αλλα δεν ηξερα πως πας απο το ενα σταδιο στο αλλο!

Απο την βιασυνη μου επειδη καθυστερησα  εκανα ενα λαθος εκει που συμπληρωσα τις παρεμβασεις στα κουφωματα !

Τωρα ΑΝ μετα απο τοση ωρα που εκανα υπαρχουν διαθεσιμοι ποροι τι γινεται; Δεν θα με δεχτουν λογω του λαθους; Διορθωνεται;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έκανα μόλις αίτηση πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και στην κεντρική οθόνη μου λέει ότι έχει δεσμευτεί το ποσό. Θα γίνει με δάνειο. Υποθέτω ότι έχει εγκριθεί. Σχετικά με το δάνειο, απευθύνομαι απευθείας στην τράπεζα ή περιμένω κάποια ενημέρωση πρώτα από αυτούς;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kgkatzi είπε

Καλημέρα,

έκανα μόλις αίτηση πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και στην κεντρική οθόνη μου λέει ότι έχει δεσμευτεί το ποσό. Θα γίνει με δάνειο. Υποθέτω ότι έχει εγκριθεί. Σχετικά με το δάνειο, απευθύνομαι απευθείας στην τράπεζα ή περιμένω κάποια ενημέρωση πρώτα από αυτούς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και εμενα ετσι μου λεει αλλα αν δεις αλλου λεει πως περιμενεις μηνυμα αν εμειναν διαθεσιμοι ποροι!

Εμενα λεει πως δεσμευτηκε το ποσο αλλα απο κατω λεει Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου..

 

Ενταξει ΤΕΛΕΙΑ τα κανα μανταρα με αυτο το λαθος!!!! Λεει ανωτατα ορια εχει η καθε εργασια κ εγω με αυτο που εβαλα απλως τα ξεπερασα ! Δεν προκειται να εγκριθει. Νοιωθω τι να πω πως νοιωθω ενω θα χα τελειωσει ΑΜΕΣΩΣ δεν με πηγαινε απο το ενα βημα στο αλλο!

Μου ηρθε email !!!!! Οποτε ειμαι κομπλε παιδια; Επισης με το λαθος που εκανα τι γινεται;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mporei είπε

Και εμενα ετσι μου λεει αλλα αν δεις αλλου λεει πως περιμενεις μηνυμα αν εμειναν διαθεσιμοι ποροι!

Εμενα λεει πως δεσμευτηκε το ποσο αλλα απο κατω λεει Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου..

Ενταξει ΤΕΛΕΙΑ τα κανα μανταρα με αυτο το λαθος!!!! Λεει ανωτατα ορια εχει η καθε εργασια κ εγω με αυτο που εβαλα απλως τα ξεπερασα ! Δεν προκειται να εγκριθει. Νοιωθω τι να πω πως νοιωθω ενω θα χα τελειωσει ΑΜΕΣΩΣ δεν με πηγαινε απο το ενα βημα στο αλλο!

Μου ηρθε email !!!!! Οποτε ειμαι κομπλε παιδια; Επισης με το λαθος που εκανα τι γινεται;

τι έγραφε το email;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...