Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες κλασσικούς με κουμπιά, μπορείς να πάρεις της aqara. Γύρω στα 30€ έχει ο ένας.

Δεν έχω ψάξει άλλους. Αν γνωρίζει κάποιος smart διακόπτες (όχι αφής) ας γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, AgMa είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να τα βάλει στο καπέλο που έχουν τα φωτιστικά να δει αν χωράνε;

Ή το sonoff mini;

Στο καπέλο λογικά χωράνε και τα basic. Αλλά το θέμα είναι να λειτουργούν οι διακόπτες χειροκίνητα αλλά και αυτόματα. Αλλιώς δεν έχει νόημα να πας σε shelly ή σε mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AgMa είπε

Σωστά, έτσι θα είναι μετά τον διακόπτη άρα δεν έχει νόημα.

Γενικά εσείς πως χειρίζεστε τα φώτα;

Τα φώτα στο σπίτι με κλασικούς διακόπτες. Έχω πάρει shelly εδώ και μήνες αλλά όλο κάτι τυχαίνει και η εγκατάσταση τους πάει πίσω. Φώτα πυλωτης, εισόδου και φωτιστικό σαλονιού... Έχουν yeelight και δουλευουν μόνα τους εδώ και πάνω από 6 μήνες με την ανατολή και δύση. Μέσω ifttt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα απ' αυτά τα φώτα δεν σε πειράζει που μένουν αναμμένα όλο το βράδυ;

Ή έχεις αισθητήρα κίνησης; Που και πάλι τουλάχιστον στο σαλόνι δεν βολεύει.

Έχω ξεκινήσει με μερικές συσκευές στο ΗΑ, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπους να μου βελτιώσουν τον τρόπο ζωής.

Παράδειγμα έχω yeelight στο παιδικό δωμάτιο και στην κρεβατοκάμαρα. Ε καλύτερα και πιο γρήγορα γίνεται με τον κλασσικό διακόπτη παρά με αυτοματισμό. Γενικά ψάχνω ιδέες...

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Κανένα απ' αυτά τα φώτα δεν σε πειράζει που μένουν αναμμένα όλο το βράδυ;

Ή έχεις αισθητήρα κίνησης; Που και πάλι τουλάχιστον στο σαλόνι δεν βολεύει.

Έχω ξεκινήσει με μερικές συσκευές στο ΗΑ, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπους να μου βελτιώσουν τον τρόπο ζωής.

Παράδειγμα έχω yeelight στο παιδικό δωμάτιο και στην κρεβατοκάμαρα. Ε καλύτερα και πιο γρήγορα γίνεται με τον κλασσικό διακόπτη παρά με αυτοματισμό. Γενικά ψάχνω ιδέες...

Της πυλωτης και της εισόδου (του ορόφου δλδ) τα θέλω αναμμένα. Αλλιώς είναι πολύ σκοτεινά. Ειδικά στην πυλωτη. Η κατανάλωση είναι μικρή οπότε δεν με ενοχλει. Όταν δεν είχα τις yeelight της άναβα χειροκίνητα κάθε βράδυ και τις έσβηνα το πρωί. Οπότε... Βόλεψε. Οικογενειακή πολυκατοικία βέβαια.

Στο σαλόνι η yeelight είναι σε φωτιστικό/λαμπαντερ. Την θέλω για να υπάρχει ενα φως στο δωμάτιο το βραδυ, κυρίως για τα παιδιά που μερικές φορές ξυπνάνε. Για να μην είναι εντελώς σκοτεινό το σπίτι. Είναι βέβαια χαμηλωμένη αρκετά οπότε υπάρχει πιο πολύ σαν φως νύχτος.

Όταν βρω χρόνο θα βάλω επιτέλους ledοταινια στα ντουλάπια στην κουζίνα. Θα την έχω ρυθμισμένη με όσο γίνεται χαμηλότερο φωτισμό. Και θα ανοίγει με ένα κρυμμένο shelly botton. Θα λειτουργει και αυτη με ανατολή και δυση και πάλι για να μην είναι εντελώς σκοτεινό το σπιτι. Αν θα βολεψει ή όχι... Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, δεν έχεις κυρίως φωτισμούς σε αυτοματισμό μέσα στο σπίτι.

Γιατί απ' όπου και αν το δω, δεν μπορώ να σκεφτώ πως να το κάνω καλύτερο αντί χειρότερο.

Αν βρω χρόνο μόλις σχολάσω, θα σου στείλω βίντεο με τον δικό μου κρυφό φωτισμό που έφτιαξα στα ντουλάπια της κουζίνας. Είναι με led ταινία 7.2w/m αλλά το δυνατό της σημείο που μας έχει βολέψει πολύ είναι ο διακόπτης που ανοίγει. Είναι με αισθητήρα κίνησης χεριού. Περνάς το χέρι σου, ανάβει. Το ξαναπερνάς, σβήνει. Το έχεις πάνω στο μάτι σαν να το κρύβεις, ντιμάρει.

https://e-damianakis.gr/tainies-led/aksesouar-tainion-led/led-vt-8072-2557-v-tac.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την ευκαιρία που συζητάτε για διακοπτες και ledοταινίες,να γράψω κ εγω για την εμπειρία μου ,μήπως βοηθήσει κάποιον.
Δουλεύω εδώ και μηνες πλέον τους συγκεκριμένους "no-name"  διακόπτες,απροβληματιστα, μέσω alexa (και χειροκίνητα φυσικα). Ρίσκαρα λογω χαμηλής τιμής, και ήταν πολύ ευχάριστη εκπληξη οτι δεν αντιμετώπισα ουτε μία φορά πρόβλημα.

Αντιθέτως, πήρα 2 ledoταινίες sonoff (έχοντας γενικά ακούσει καλά λόγια για την εταιρία),και στα 3 χρόνια που ασχολούμαι με smart gadgets, πρώτη φορά αντιμετωπίζω τόσα θέματα, που τις καθιστούν πολύ αναξιόπιστες.
Το πρώτο είναι πως χάνουν πολύ συχνά την σύνδεση (δεν εχω καταλάβει γιατί,επανέρχονται μόνες τους,χωρίς να κάνω κάτι), και το δεύτερο είναι πως κατα την τοποθέτηση, αν και ημουν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ, μαλλον τσάκισε κάπου η μία ,με αποτέλεσμα απο ενα σημείο και μετά η ταινία να μην γίνεται κόκκινη(προφανως κάπου κόπηκε το r σύρμα). Υπερβολικά ευαίσθητη μου φάνηκε,δεδομένου οτι πρόσεχα πολύ και δεδομένου οτι αντιστοιχη ledοταινία της xiaomi την εχω βάλει και βγαλει 3 φορές,και δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα,ενώ η sonoff του κουτιού μου έμεινε η μισή στο χέρι στην πρώτη εγκατάσταση.
Επιπλέον,σε συγκριση με της xiaomi,πιο αδύναμη σε ενταση.

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα προβληματάκι αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος.

Τρέχω το ΗΑ σε virtualbox με win7. Οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί στο router, την περνάω εύκολα στο ΗΑ με την ip της κάθε μιας.

Όποια συσκευή όμως λόγω ισχυρότερου σήματος συνδεθεί στο WiFi repeater που έχω, ακόμα και με σωστή ip δεν την βρίσκει το ΗΑ. Λογικά έχει να κάνει με ρυθμίσεις δικτύου, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.εχω το εξής ερώτημα. Χρησιμοποιώ Philips hue σύστημα και κάνοντας μια βολτα από τα ikea είδα κατι e27 tradfri λαμπες σε προσφορά και αγόρασα δύο από αυτές . Η προσπάθεια μου όμως  να τις συνδέσω με το Philips hue  απέτυχε. Με μια μικρή αναζήτηση που εκανα η λαμπα είναι με κωδικό 1647 και για συνδεθει με το Philips hue θέλει να είναι από 17** και οποτε η λαμπα θέλει αναβάθμιση του firmware.Ξερει κανεις αν μπορώ ανα την κάνω αναβάθμιση χωρις το gateway της tradfri ή έστω αν πάω στα ikea να τις κάνω αναβάθμιση εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν βγει γυφτιά ή αν πέσει παντόφλα (ή στην χειρότερη και τα δύο μαζί 😂), θα δοκιμάσω να κολλήσω πάνω σε έναν διακόπτη για τα φώτα, ένα ασύρματο μπουτόν της Xiaomi που έχω και να μπλοκάρω από μέσα τον φυσικό διακόπτη να μην κινείται.

20181124114115-91183.png

Δοκίμασα να το βάλω πιο πάνω απ' τον διακόπτη, αλλά μπαίνοντας στο δωμάτιο αυτομάτως πάει το χέρι στον διακόπτη και χάνεται ο αυτοματισμός. Με αυτόν τον τρόπο θα χειρίζομαι τις WiFi λάμπες των υπνοδωματίων και θα μπορώ να κρύψω sonoff basic στα καπέλα των φωτιστικών του σαλονιού.

Θα είναι γυφτιά λέτε το μπουτόν κολλημένο στον διακόπτη; 🤔 

Απλά είναι μια εύκολη και φθηνή λύση.

Edit: Άκυρο, στα ίδια χρήματα παίρνω ασύρματο διακόπτη με κανονικά μπουτόν, άρα με βλέπω για τέτοια λύση.

https://m.banggood.com/Original-Aqara-Wireless-Smart-Remote-Control-Switch-International-Version-Smart-Home-p-1341453.html?rmmds=search

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2020 στις 5:33 ΜΜ, AgMa είπε

Έχω ένα προβληματάκι αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος.

Τρέχω το ΗΑ σε virtualbox με win7. Οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί στο router, την περνάω εύκολα στο ΗΑ με την ip της κάθε μιας.

Όποια συσκευή όμως λόγω ισχυρότερου σήματος συνδεθεί στο WiFi repeater που έχω, ακόμα και με σωστή ip δεν την βρίσκει το ΗΑ. Λογικά έχει να κάνει με ρυθμίσεις δικτύου, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς.

Χμ, είναι λίγο περίεργο το πρόβλημα σου. Είσαι σίγουρος ότι το repeater έχει συνδεθεί με το router; Μπαίνεις πχ με το κινητό σου στο wifi του repeater και έχεις σύνδεση στο internet; Όταν μπει μια συσκευή στο repeater μπορεί να της κάνεις ping από τον υπολογιστή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Χμ, είναι λίγο περίεργο το πρόβλημα σου. Είσαι σίγουρος ότι το repeater έχει συνδεθεί με το router; Μπαίνεις πχ με το κινητό σου στο wifi του repeater και έχεις σύνδεση στο internet; Όταν μπει μια συσκευή στο repeater μπορεί να της κάνεις ping από τον υπολογιστή σου;

Ναι με το ρούτερ είναι συνδεδεμένο αλλά με άλλο όνομα, γιατί αν το βάζαμε με το ίδιο όνομα (σαν bridge δηλαδή) έπαιρνε την ip του ρούτερ και χανόταν το σύμπαν.

Πώς κάνω ping;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...