Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2020 στις 11:00 ΠΜ, userAnon είπε

έχω βάλει αυτό (το πήρα δοκιμαστικά) και λειτουργεί μια χαρά με hassio. Μάλλον θα τον κρατήσω

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ερώτηση:

Είμαι σε φάση ψαξίματος για συναγερμό.Έχει κανείς συνδέσει το συναγερμό του με τον home assistant ενώ ταυτόχρονα να έχει και εταιρεία monitoring συναγερμού?

Γνωρίζω ότι μπορώ να βάλω αυτό και να συνδεθεί με ΗΑ, αλλά ήθελα να δω αν υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Ο πολύπειρος (συστημένος) εγκαταστάτης προτείνει τον cadxx. Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια αλλά είναι ακριβός (μόνο η πλακέτα για το κινητό κοστίζει περίπου 180€) και δεν βρίσκω εύκολο τρόπο να μπει στον ΗΑ (χωρίς την συνδρομή της παραπάνω πλακέτας connected)

Το σπίτι έχει προεγκατάσταση συναγερμού και έχουν περαστεί όλες οι μαγνητικές επαφές στα παράθυρα. Για λόγους αξιοπιστίας προτιμώ μόνο ενσύρματες λύσεις.

Κοίταξα και το σύστημα Ajax (μόνο wifi) αλλά απορρίφθηκε

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Για τον θερμοστάτη ακολούθησες κάποιες οδηγίες για την εγκατάσταση του στο HA? Σε boiler αερίου το έχεις; 

 

Για το Konnected το κοίταγα και εγώ αλλά δε βρήκα τρόπο να το φέρω χωρίς τελωνείο. Έχεις βρει εσύ;

 

thx

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Για τον θερμοστάτη ακολούθησες κάποιες οδηγίες για την εγκατάσταση του στο HA?

Για το Konnected το κοίταγα και εγώ αλλά δε βρήκα τρόπο να το φέρω χωρίς τελωνείο. Έχεις βρει εσύ;

thx

Για τον θερμοστάτη αυτό

Για το connected δεν προσπάθησα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε το τελωνείο. Εγω θα χρειαστώ μάλιστα 16 ζώνες και δεν θέλω να πάρω 2 πλακέτες.. Θα το αφήσω μήπως και κάτι βρεθεί αργότερα. Εξάλλου δεν είναι και τόσο ασφαλές να είναι ο συναγερμός στο ΗΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AgMa είπε

Ναι με το ρούτερ είναι συνδεδεμένο αλλά με άλλο όνομα, γιατί αν το βάζαμε με το ίδιο όνομα (σαν bridge δηλαδή) έπαιρνε την ip του ρούτερ και χανόταν το σύμπαν.

Πώς κάνω ping;

Πας στο command prompt των windows και γράφεις ping ip_address όπου ip_address η διεύθυνση ip της συσκευής σου. Πχ ping 192.168.1.10. Μπορείς να συνδέσεις το κινητό στο repeater με σταθερή ip για δοκιμή. 

Πες ποιο repeater έχεις και τι αποτέλεσμα σου βγάζει το ping. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, userAnon είπε

Για το connected δεν προσπάθησα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε το τελωνείο. Εγω θα χρειαστώ μάλιστα 16 ζώνες και δεν θέλω να πάρω 2 πλακέτες.. Θα το αφήσω μήπως και κάτι βρεθεί αργότερα. Εξάλλου δεν είναι και τόσο ασφαλές να είναι ο συναγερμός στο ΗΑ. 

Χρησιμοποιώ konnected εδώ και 2 χρόνια με smarthings και τα ξηλώνω για HA. Με ένα rpi και σύνδεση επαφών στα pinάκια του, καθάρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theo X είπε

Χρησιμοποιώ konnected εδώ και 2 χρόνια με smarthings και τα ξηλώνω για HA. Με ένα rpi και σύνδεση επαφών στα pinάκια του, καθάρισα.

Μια χαρά. Εγώ πάλι επειδή τώρα θα βάλω συναγερμό σκέφτομαι (έχω αποφασίσει σχεδόν) να πάω σε Paradox όπου με ένα module (120€) περνάνε όλες οι λειτουργίες του συναγερμού στο ΗΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, userAnon είπε

Μια χαρά. Εγώ πάλι επειδή τώρα θα βάλω συναγερμό σκέφτομαι (έχω αποφασίσει σχεδόν) να πάω σε Paradox όπου με ένα module (120€) περνάνε όλες οι λειτουργίες του συναγερμού στο ΗΑ

Το καλύτερο απ'όλα. Όταν με το καλό τελειώσεις, πες μας σε παρακαλώ πως παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dimitris_sal
Καλησπέρα είδα το σχέδιο σου για την εγκατάσταση του διακόπτη τις sonoff wi-fi μαζί με τους διακόπτες που καταλήγουν στο μπόιλερ... Δυστυχώς δεν το έχω ψάξει με τα ηλεκτρολογικά αλλά πιάνουν τα χέρια μου .... Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πιο συγκεκριμένα ποιους διακόπτες θα πρέπει να βάλω για να έχω μία σωστή λειτουργία? 

CameraZOOM.jpg.8f98fca46707a762486e3d768737b1a2.jpg

Επεξ/σία από thanosl13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2020 στις 1:15 ΜΜ, gfdimopo είπε

Καλησπέρα σε όλους

για ρολλά υπάρχει κάτι σε son off? από όσο έχω δει δεν υπάρχει κάτι που να επιτρέπει αυτοματισμό. 

οι συμβατικοι  διακοπτες της sonoff  κανουν για ρολλα στην ουσια ειναι 2 εντολες ανοιγμα κλεισιμο με  το ρευμα να πηγαινει ανα πατημα στην εκατοστε εντολη οι διακοπτες ειναι μεχρι  10Α τα ρολλα κυμαινονται απο 0.5 μεχρι 1Α οποτε και 9 ρολλα να συνδεσεις που λεει ο λογος δεν παθαινει τιποτα, απο την αλλη εχει και διακοπτες τοιχου για sonoff , εαν εχεις  home assistant  μπορεις να τα αυτοματοποιησεις οπως  επιθυμεις και να μην ακουμπας  καθολου τους διακοπτες  και χωρις καν να πειραξεις το λογισμικο τους αφου καποιος  καταφερε  μεσω ενος component να τα εξαφανισει απο το γενικο δικτυο και να λειτουργουν μονο στο τοπικο, οπως και να εχει εγω χρησιμοποιω διακοπτες της vtac που χρησιμοποιουν το ιδιο λογισμικο με τους sonoff ( ewelink ) για να ελεγχουν τις  τεντες μου αναλογα  την εποχη και τον καιρο και ουσιαστικα ειναι αυτο που ζητας αφου τεντες και ρολλα  ειναι το ιδιο 2 εντολες, πανω και κατω  οποτε αυτο που  θες εσυ ειναι ενας  διπλος διακοπτης  τοιχου ή ενας dual που στην ουσια ειναι ενας basic x2 η ακομα καλυτερα αν εχεις πολλα ρολλα βαζεις ενα 4ch pro r2 και τα βαζεις ανα 2 ρολλα και το καλυτερο εκτος απο wifi μπορουν να ελεγθουν και με ενα rf χειριστηριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όποιον τρέχει hassio σε virtualbox:

Σας έχει τύχει ενώ είναι όλα σωστά (επιβεβαίωση διεύθυνσης ip με nmcli, απαντάει στα ping, ανοιχτό port 8123 μέσω ρούτερ και το firewall στο min) να μην ανοίγει η σελίδα του home assistant;

Μου το κάνει αρκετές φορές και μετά από ώρες μπαίνει μόνο του 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς μέρος (Ελλάδα / Ευρώπη) να αγοράσω ένα Bluetooth Relay Module σαν αυτό; 

https://www.banggood.com/DC-12V-8-Channel-Relay-Module-bluetooth-Wireless-Control-Switch-p-1337360.html

Το θέλω σχετικά γρήγορα και από banggood θα κάνει 2+ μήνες να φτάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, papars είπε

Ξέρει κανείς μέρος (Ελλάδα / Ευρώπη) να αγοράσω ένα Bluetooth Relay Module σαν αυτό; 

https://www.banggood.com/DC-12V-8-Channel-Relay-Module-bluetooth-Wireless-Control-Switch-p-1337360.html

Το θέλω σχετικά γρήγορα και από banggood θα κάνει 2+ μήνες να φτάσει. 

Αν επιλέξεις priority direct mail θα έρθει μέσα σε 15 ημέρες περίπου και θα γλιτώσεις τελωνείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λύση σ ενα υπνοδωμάτιο που έχει στον τοιχο, χωνευτό διακόπτη φωτισμού κι απο κάτω, άλλη τρύπα, χωνευτή πρίζα τριπολική. Θέλω να προσθέσω κ σ αυτο το δωμάτιο ένα shelly 1 για τον διακόπτη φωτισμού αλλά το σπίτι είναι παλιό, οι τρύπες στον τοίχο τόσο ρηχές που δεν χωράν τα επιπλέον καλώδια και το shelly 1 με αποτέλεσμα να χρειάζεται επιπλέον τρύπα στον τοίχο για να μπει χωνευτό το shelly 1.
Εκτός κι αν, στην πάνω τρύπα συνδυάσω διακόπτη φωτισμού και πρίζα (κατα προτίμηση σούκο)  χωνευτά, έτσι ώστε στην κάτω τρύπα που θα ελευθερωθεί να μπει το shelly 1.
Απο ελλάδα βρήκα λίγες επιλογές για πρίζα χωνευτή μαζί με διακόπτη on/off και με15+€ χωρις τα μεταφορικά, τα οποία θεωρώ υπερβολικά.
Έχει  κανείς υπόψιν του κάτι να προτείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
49 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Βρήκα λύση σ ενα υπνοδωμάτιο που έχει στον τοιχο, χωνευτό διακόπτη φωτισμού κι απο κάτω, άλλη τρύπα, χωνευτή πρίζα τριπολική. Θέλω να προσθέσω κ σ αυτο το δωμάτιο ένα shelly 1 για τον διακόπτη φωτισμού αλλά το σπίτι είναι παλιό, οι τρύπες στον τοίχο τόσο ρηχές που δεν χωράν τα επιπλέον καλώδια και το shelly 1 με αποτέλεσμα να χρειάζεται επιπλέον τρύπα στον τοίχο για να μπει χωνευτό το shelly 1.
Εκτός κι αν, στην πάνω τρύπα συνδυάσω διακόπτη φωτισμού και πρίζα (κατα προτίμηση σούκο)  χωνευτά, έτσι ώστε στην κάτω τρύπα που θα ελευθερωθεί να μπει το shelly 1.
Απο ελλάδα βρήκα λίγες επιλογές για πρίζα χωνευτή μαζί με διακόπτη on/off και με15+€ χωρις τα μεταφορικά, τα οποία θεωρώ υπερβολικά.
Έχει  κανείς υπόψιν του κάτι να προτείνει;

Δεν έχω ιδέα για αυτό που ρωτάς αλλά θεωρεις τα 15 ευρώ πολλά για πρίζα/διακόπτη; 

Και τι περιμένεις να βρεις απέξω, σχετικά με την τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...