Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάχνω ένα εξοχικό και θα ήθελα πληροφορίες για το τι να βάλω για να έχω απομακρυσμένο έλεγχο (smart home).

Βλέπω το Sonoff mini, θα έκανα κάτι με αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mkougis είπε

Φτιάχνω ένα εξοχικό και θα ήθελα πληροφορίες για το τι να βάλω για να έχω απομακρυσμένο έλεγχο (smart home).

Βλέπω το Sonoff mini, θα έκανα κάτι με αυτά?

φυσικα αλλα αναλογως τι θες να κανεις με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mkougis είπε

Φτιάχνω ένα εξοχικό και θα ήθελα πληροφορίες για το τι να βάλω για να έχω απομακρυσμένο έλεγχο (smart home).

Βλέπω το Sonoff mini, θα έκανα κάτι με αυτά?

οπως λεει κι ο φιλος απο πανω εξαρταται τι θες να κανεις. εγω εχω βαλει ενα sonoff basic για να αναβω ενα προβολεα.  επισης εχω βαλει και μια καμερα με ρυθμιση οταν βλεπει κινηση να μου στελνει μειλ.  σκεφτομαι να βαλω κι ενα ασυρματο συναγερμο ή κατι σαν συναγερμο οπως sonoff rf με αισθητηρες κινησης και επαφες πορτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Spect~ είπε

ανεβασε ενα screenshot aαπο το port forward που κανεις

Screenshot-20200222-002159.jpg

Επειδή είναι screenshot και χαλάει η ανάλυση, το πρώτο είναι παλιότερη δοκιμή (μην δίνεις σημασία) και το δεύτερο είναι του duckdns, γράφει 443-443 σε όλα τα port range.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, AgMa είπε

Screenshot-20200222-002159.jpg

Επειδή είναι screenshot και χαλάει η ανάλυση, το πρώτο είναι παλιότερη δοκιμή (μην δίνεις σημασία) και το δεύτερο είναι του duckdns, γράφει 443-443 σε όλα τα port range.

Στο 2ο βάλε σαν λαν πορτα την 8123 όχι την 443

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AgMa είπε

Screenshot-20200222-002159.jpg

Επειδή είναι screenshot και χαλάει η ανάλυση, το πρώτο είναι παλιότερη δοκιμή (μην δίνεις σημασία) και το δεύτερο είναι του duckdns, γράφει 443-443 σε όλα τα port range.

Καλημέρα.

Στο πρώτο βάλε την ΙΡ σου στην πόρτα 80 (όλα 80). Είναι για να βλέπει το duckdns την συσκευή σου.

Στην δεύτερη βάλε σαν wan την 443 και lan την 8123. Δες κι αυτό το video.

https://xxxxxxxxxx.duckdns.org:8123

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Καλημέρα,

Ip βάζω του Hassio και στα δύο;

Καλημέρα

Ίδια εσωτερική διεύθυνση ΙΡ και στα δυο. Αυτή είναι η τελική μορφή.

Κατά την εγκατάσταση όμως του duckdns πρέπει να προηγηθεί κάποια άλλη τροποποίηση για να πάρει τις πρώτες ρυθμίσεις το duckdns.

Περιγράφονται όλα αναλυτικά στο video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Καλημέρα,

Ip βάζω του Hassio και στα δύο;

Εφόσον γράφεις ότι παίζεις με reverse proxy (nginx) πρέπει να κάνεις forward την 443 μόνο και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο reverse proxy.Μαλλον δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τον nginx.

 

Το βασικό νόημα του reverse proxy είναι ότι με ένα port forward από πίσω μπορείς να έχεις 100 υπηρεσίες χωρίς να χρειάζεται να κάνεις 100 port forward στο router.

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα

Ίδια εσωτερική διεύθυνση ΙΡ και στα δυο. Αυτή είναι η τελική μορφή.

Κατά την εγκατάσταση όμως του duckdns πρέπει να προηγηθεί κάποια άλλη τροποποίηση για να πάρει τις πρώτες ρυθμίσεις το duckdns.

Περιγράφονται όλα αναλυτικά στο video

Τις αρχικές ρυθμίσεις του duckdns με την αλλαγή του false σε true, το sub domain και το token τα έχω κάνει.

1 ώρα πριν, panoskir είπε

Εφόσον γράφεις ότι παίζεις με reverse proxy (nginx) πρέπει να κάνεις forward την 443 μόνο και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο reverse proxy.Μαλλον δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τον nginx.

Το βασικό νόημα του reverse proxy είναι ότι με ένα port forward από πίσω μπορείς να έχεις 100 υπηρεσίες χωρίς να χρειάζεται να κάνεις 100 port forward στο router.

Άρα κάνω μόνο ένα port forward βάζοντας την ip του hassio και σαν port ορίζω 443-443 στο wan και 8123-8123 στο wlan;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AgMa είπε

Τις αρχικές ρυθμίσεις του duckdns με την αλλαγή του false σε true, το sub domain και το token τα έχω κάνει.

Άρα κάνω μόνο ένα port forward βάζοντας την ip του hassio και σαν port ορίζω 443-443 στο wan και 8123-8123 στο wlan;

Στο port forward θα λεει παντού 443 και θα κάνει forward στην ip του nginx.

 

Το nginx πως και που τρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Καμία πρόταση για dimmable διακόπτη που να παίζει με home assistant και όχι sonoff έχουμε; 

ikea tradfri αλλα ειναι ασυρματος συνηθως και θελει μπαταριες https://www.home-assistant.io/integrations/tradfri/

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 λεπτά πριν, kama28 είπε

ikea tradfri αλλα ειναι ασυρματος συνηθως και θελει μπαταριες https://www.home-assistant.io/integrations/tradfri/

Αυτός θέλει τις αντίστοιχες έξυπνες λάμπες. Εγω θέλω κανονικό διακόπτη για να δουλέυει με οποιαδήποτε dimmable λάμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AgMa είπε

Screenshot-20200222-002159.jpg

Επειδή είναι screenshot και χαλάει η ανάλυση, το πρώτο είναι παλιότερη δοκιμή (μην δίνεις σημασία) και το δεύτερο είναι του duckdns, γράφει 443-443 σε όλα τα port range.

στα port forwards δεν πρέπει να  επιλέξεις το on? γιατί τώρα φαίνονται απενεργοποιημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...