Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπειρίες από λάμπες yeelight; Προσωπικά τα θεωρώ τα πιο χαμένα λεφτά που έχω δώσει ως τώρα. Χάνουν την σύνδεση όποτε θέλουν και επανασυνδέονται πάλι όποτε θέλουν. Έχει γεμίσει το forum της yeelight με παράπονα και απογοητευμένους χρήστες και δεν μπορούν να βρουν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ 4 που έχω δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια τις έχω και δουλεύουν μονίμως αυτόματα. Ανάβουν και σβήνουν μονες τους με την Δύση και ανατολή. Δεν έχω ασχοληθεί εδώ και μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AgMa είπε

Εμπειρίες από λάμπες yeelight; Προσωπικά τα θεωρώ τα πιο χαμένα λεφτά που έχω δώσει ως τώρα. Χάνουν την σύνδεση όποτε θέλουν και επανασυνδέονται πάλι όποτε θέλουν. Έχει γεμίσει το forum της yeelight με παράπονα και απογοητευμένους χρήστες και δεν μπορούν να βρουν λύση.

εγω εχω σε όλο το σπίτι . τις δουλευω με την alexa ή με το κινητο . δουλεύουν άψογα . πριν λίγο καιρο έιχαν θέα μετά την αναβάθμιση του firmware δουλεύουν τα πάντα  ( ενταση χρώμα on off)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από διακοπή ρεύματος επανέρχονται σωστά; Γενικά τις χάνω σε άσχετες στιγμές (η εφαρμογή τις εμφανίζει μη διαθέσιμες) και μετά από διακοπή ρεύματος πολλές φορές θέλουν σβήσιμο-άναμα για να επανέλθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διακοπές. Αυτό που λες μου έχει συμβεί 1-2 φορές όλο αυτό τον καιρό. Και αυτό, αν θυμάμαι καλά, επειδή έπαιζα με το δίκτυο και είναι εκτός internet για μερικές ώρες. Δεν ξέρω αν θα επαιρναν αργότερα. Με ένα "restart" πήραν αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, AgMa είπε

Πώς δηλώνετε static ip στο ΗΑ;

Όποτε κάνει διακοπή, πρέπει να ψάχνω την νέα ip και να αλλάζω το config.

Κανονικά το κάνεις με ένα usb όταν το ξεκινάς πρώτη φορά. Βάλε στο dhcp του ρουτερ την Mac address του ha και δώσε του στατική ip από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2020 στις 10:14 ΠΜ, AgMa είπε

Εμπειρίες από λάμπες yeelight; Προσωπικά τα θεωρώ τα πιο χαμένα λεφτά που έχω δώσει ως τώρα. Χάνουν την σύνδεση όποτε θέλουν και επανασυνδέονται πάλι όποτε θέλουν. Έχει γεμίσει το forum της yeelight με παράπονα και απογοητευμένους χρήστες και δεν μπορούν να βρουν λύση.

Ένα βασικό tip είναι μέσα απ την εφαρμογή της yeelight να τις δηλώσεις να δουλεύουν LOCAL οπότε τουλάχιστον όταν είσαι στο σπίτι να γλυτώσεις τα πάρε δώσε με κινέζικους servers και να βρεις την υγειά σου. Στην ουσία μπαίνεις στην λάμπα, πατάς κάτω δεξιά το βελάκι και ενεργοποιείς το LAN Control

Προσοχή γιατί είχα δει πως μέσα σε group, το lan control δεν παίζει (όταν χειρίζεσαι το group εννοώ και όχι μια λάμπα ξεχωριστά) και ας το έχεις ενεργοποιήσει στην κάθε λάμπα του group! Το αποτέλεσμα είναι πχ αν βάλεις το group αυτό στην Alexa/Google Home να πηγαίνεις στις λάμπες μέσω Λαμίας (μέσω Κίνας κτλ) ενώ αν φτιάξεις το group στην ίδια την Alexa/Google Home και προσθέσεις τις λάμπες μια μια τότε όλα γίνονται στιγμιαία αφού έχεις local διαχείριση. Αυτό το είχα αναφέρει κάποτε σαν bug στο forum της yeelight, δεν γνωρίζω αν διόρθωσαν κάτι.

 

Yeelight-Android-App-Options.png
 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2020 στις 10:14 ΠΜ, AgMa είπε

Εμπειρίες από λάμπες yeelight; Προσωπικά τα θεωρώ τα πιο χαμένα λεφτά που έχω δώσει ως τώρα. Χάνουν την σύνδεση όποτε θέλουν και επανασυνδέονται πάλι όποτε θέλουν. Έχει γεμίσει το forum της yeelight με παράπονα και απογοητευμένους χρήστες και δεν μπορούν να βρουν λύση.

Σκουπιδια ειναι. Στην αρχη δουλευαν καλά... καποια στιγμη πριν κανα χρονο αρχισει η κατηφορα.

Δεν συνδεονται, δεν "ακουνε" ή θέλουν factory και ξανά pair. Εχω μια στην βεραντα, που θα την στειλω απο εκει που ηρθε, και απλα θα αλλαξω τον διακοπτη με εναν sonoff για να αναβω τα φωτα οποτε θελω απο μακρια, και να χρησιμοποιω και το sunshine-sunrise.

Εντωμεταξυ η πρώτη που πήρα έχει Firmware 2.0.6_0065 και την έχω 3 μετρα απο το router με οπτικη επαφη.

Μόνιμα λέει "Poor internet connection Details"

Η δευτερη που πήρα είναι στην βεράντα με firmware 1.4.2_0076 και ποτέ δεν βγάζει μήνυμα για "poor connection". 

Προφανως καποιο διαφορετικο μοντελο ειναι, που δεν εχω ιδεα τι διαφορα υποτιθεται πως εχουν.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Spect~ είπε

Κανονικά το κάνεις με ένα usb όταν το ξεκινάς πρώτη φορά. Βάλε στο dhcp του ρουτερ την Mac address του ha και δώσε του στατική ip από εκεί

Δουλεύω hassio σε κανονικό pc με virtualbox, όχι raspberry. Και όπως φαίνεται έτσι θα παραμείνω. Αξιοπιστία, ταχύτητα, δεν έχω πρόβλημα με τα updates και δεν θα μου χαλάσει ποτέ η sd 😆

15 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Για static ip με ethernet δοκίμασε κι αυτό.

Παίζει σε pc με virtualbox;

5 ώρες πριν, Craven είπε

Ένα βασικό tip είναι μέσα απ την εφαρμογή της yeelight να τις δηλώσεις να δουλεύουν LOCAL οπότε τουλάχιστον όταν είσαι στο σπίτι να γλυτώσεις τα πάρε δώσε με κινέζικους servers και να βρεις την υγειά σου. Στην ουσία μπαίνεις στην λάμπα, πατάς κάτω δεξιά το βελάκι και ενεργοποιείς το LAN Control

Προσοχή γιατί είχα δει πως μέσα σε group, το lan control δεν παίζει (όταν χειρίζεσαι το group εννοώ και όχι μια λάμπα ξεχωριστά) και ας το έχεις ενεργοποιήσει στην κάθε λάμπα του group! Το αποτέλεσμα είναι πχ αν βάλεις το group αυτό στην Alexa/Google Home να πηγαίνεις στις λάμπες μέσω Λαμίας (μέσω Κίνας κτλ) ενώ αν φτιάξεις το group στην ίδια την Alexa/Google Home και προσθέσεις τις λάμπες μια μια τότε όλα γίνονται στιγμιαία αφού έχεις local διαχείριση. Αυτό το είχα αναφέρει κάποτε σαν bug στο forum της yeelight, δεν γνωρίζω αν διόρθωσαν κάτι.

Yeelight-Android-App-Options.png
 

Τις έχω local, αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι δεν στέλνουν στους κινέζικους server;

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Σκουπιδια ειναι. Στην αρχη δουλευαν καλά... καποια στιγμη πριν κανα χρονο αρχισει η κατηφορα.

Δεν συνδεονται, δεν "ακουνε" ή θέλουν factory και ξανά pair. Εχω μια στην βεραντα, που θα την στειλω απο εκει που ηρθε, και απλα θα αλλαξω τον διακοπτη με εναν sonoff για να αναβω τα φωτα οποτε θελω απο μακρια, και να χρησιμοποιω και το sunshine-sunrise.

Εντωμεταξυ η πρώτη που πήρα έχει Firmware 2.0.6_0065 και την έχω 3 μετρα απο το router με οπτικη επαφη.

Μόνιμα λέει "Poor internet connection Details"

Η δευτερη που πήρα είναι στην βεράντα με firmware 1.4.2_0076 και ποτέ δεν βγάζει μήνυμα για "poor connection". 

Προφανως καποιο διαφορετικο μοντελο ειναι, που δεν εχω ιδεα τι διαφορα υποτιθεται πως εχουν.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω, δεν είναι αξιόπιστες. Ο μόνος λόγος που τις κρατάω είναι επειδή τις έχω στα υπνοδωμάτια και με βολεύει το ντιμάρισμα το βράδυ όταν η μικρή θέλει να πάει τουαλέτα με φώτα. Κατά τα άλλα δεν...

Αυτό με το poor internet connection μου το κάνει το gateway και ας έχεις το ρούτερ μες στα μούτρα του. Διάβασα ότι το πρόβλημα είναι στην επικοινωνία με τους κινεζοσέρβερ.

Πήρα ένα smart διακόπτη της sonoff και το έχω δοκιμαστικά στην κουζίνα. Είναι αρκετά αξιόπιστος αλλά θέλει κεντράρισμα το δάχτυλο στο κέντρο για να ανάψει και δεν πολυβολεύει.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τις έχεις local τότε δεν θα έπρεπε να έχεις τα προβλήματα που λες. Εγώ δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα απο τότε που τις έβαλα έτσι. Κανένα disconnect Και κανένα πρόβλημα είτε συνδεσιμότητας είτε οτιδήποτε σε 92τμ εντελώς μακρόστενο σπίτι με χοντρούς τοίχους και πολλαπλά δωμάτια. Έχω 8 λάμπες σύνολο σε όλο το σπίτι. Πριν το κάνω έτσι, είχα τα προβλήματα που λες

Πρόσεξε όμως αυτό που έγραψα για τα group. Αν τα έχεις φτιάξει μέσα από την εφαρμογή yeelight και τις χειρίζεσαι έτσι τότε δεν θα σου παίζουν local, μόνο αν τις δουλεύεις μία μία δυστυχώς. Σε alexa κτλ το group το φτιάχνεις εκεί και όχι στην yeelight εφαρμογή. Σίγουρα δεν πάει Κίνα γιατί γίνεται στιγμιαία.. παλιότερα μπορεί να είχα και δευτερόλεπτα delay ανά φάσεις..

Αν τα χεις όλα αυτά ΟΚ και έχεις αποσυνδέσεις τότε κάτι άλλο παίζει....

Υπόψιν εγώ έχω V2 σε firmware 1.4.2_0076 ίσως η v3 (φαντάζομαι τέτοια θα είναι η 2.x.x που λέει ο φίλος) να είναι χειρότερη απ την v2

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δουλευουν μονο local, δεν εχω αναγκη απο cloud λαμπες. Παιρνω και 4 πριζες με τηλεκοντρολ απο το lidl Και κανω την δουλεια μου με απόλυτη αξιοπιστία.

Να σοβαρευτεί πρέπει η Xiaomi και να καταλάβει ότι αν θέλει να είναι global εταιρια, να φέρεται σαν τετοια. Οχι ... αλλα προιοντα στην κινα, αλλα στην ευρωπη, servers της κακιας συμφορας και κινεζικα παντου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Craven είπε

Αν τις έχεις local τότε δεν θα έπρεπε να έχεις τα προβλήματα που λες. Εγώ δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα απο τότε που τις έβαλα έτσι. Κανένα disconnect Και κανένα πρόβλημα είτε συνδεσιμότητας είτε οτιδήποτε σε 92τμ εντελώς μακρόστενο σπίτι με χοντρούς τοίχους και πολλαπλά δωμάτια. Έχω 8 λάμπες σύνολο σε όλο το σπίτι. Πριν το κάνω έτσι, είχα τα προβλήματα που λες

Πρόσεξε όμως αυτό που έγραψα για τα group. Αν τα έχεις φτιάξει μέσα από την εφαρμογή yeelight και τις χειρίζεσαι έτσι τότε δεν θα σου παίζουν local, μόνο αν τις δουλεύεις μία μία δυστυχώς. Σε alexa κτλ το group το φτιάχνεις εκεί και όχι στην yeelight εφαρμογή. Σίγουρα δεν πάει Κίνα γιατί γίνεται στιγμιαία.. παλιότερα μπορεί να είχα και δευτερόλεπτα delay ανά φάσεις..

Αν τα χεις όλα αυτά ΟΚ και έχεις αποσυνδέσεις τότε κάτι άλλο παίζει....

Υπόψιν εγώ έχω V2 σε firmware 1.4.2_0076 ίσως η v3 (φαντάζομαι τέτοια θα είναι η 2.x.x που λέει ο φίλος) να είναι χειρότερη απ την v2

Local τις έχω για το ΗΑ και την εφαρμογή για απομακρυσμένα. Δεν έχω φτιάξει ακόμη static ip και duckdns για να έχω ΗΑ απομακρυσμένα.

Τελικά τι παίζει με τις static IP σε virtual box;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...