Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Έχεις ανοίξει διακόπτη;

Εννοείς εάν έχω βγάλει την πρίζα απο τον τοίχο ; Όχι. Δεν το έχω κάνει. Απλά θέλω να δω εαν έχει πάρει κάποιος ώστε να παραγγείλω και εγώ και να φέρω τον ηλεκτρολόγο να τα βάλει. 

1 ώρα πριν, KinigosPsixon είπε

Καλημέρα , σκέφτομε να αγοράσω αυτη την κλειδατιά 

https://www.banggood.com/Vima-Smart-Lock-Core-Cylinder-Intelligent-Securtiy-Door-Lock-128-Bit-Encryption-w-Keys-from-Xiaomi-Youpin-p-1328812.html?rmmds=search&ID=6280883&cur_warehouse=CN

αλλα εγώ έχω κλειδί απο τα παλιά τα μακριά , θα ταιριάζει ?

Μα μαζί με την κλειδαριά θα παραλάβεις και κλειδιά.  ή μήπως εννοείς εάν ταιριάζει η κλειδαριά στην πόρτα σου ;  Η κλειδαριά αυτή είναι για να ξέρεις τι ώρα μπήκε κάποιος στον χώρο που θες να την τοποθετήσεις να ξέρεις. Δεν έχει λειτουργίες smart, να ξεκλειδώνει πχ με το κινητό, απ όσο ξέρω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, SakisLeft είπε

Εννοείς εάν έχω βγάλει την πρίζα απο τον τοίχο ; Όχι. Δεν το έχω κάνει. Απλά θέλω να δω εαν έχει πάρει κάποιος ώστε να παραγγείλω και εγώ και να φέρω τον ηλεκτρολόγο να τα βάλει. 

Μα μαζί με την κλειδαριά θα παραλάβεις και κλειδιά.  ή μήπως εννοείς εάν ταιριάζει η κλειδαριά στην πόρτα σου ;  Η κλειδαριά αυτή είναι για να ξέρεις τι ώρα μπήκε κάποιος στον χώρο που θες να την τοποθετήσεις να ξέρεις. Δεν έχει λειτουργίες smart, να ξεκλειδώνει πχ με το κινητό, απ όσο ξέρω.  

OOOO καλα που το είπες.. μονο για notification είνια δεν το έιχα δει καν.. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AgMa είπε

Για το δεύτερο ερώτημα ναι, είναι γνωστά τα ρελεδάκια αυτά αλλά δεν χωράνε στις δικές μας πρίζες.

This is a mini and compact DIY smart switch used for different kinds of switch boxes, even the smallest EU standard switch box.  Αυτά δεν χρησιμοποιούν στην Ελλάδα ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια δοκιμή και πάρε ένα. Δεν ξέρω τι λένε στην περιγραφή, αλλά όσους έχω ακούσει δεν τους χωράνε και με μια ματιά στους δικούς μου διακόπτες το βλέπω δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να ανοιξουμε ενα καυτο θεμα που ταλανιζει ολους οσους εχουν αισθητηρα philips hue στο μπανιο η στην κουζινα μαζι με home assistant και εχουν προβλημα με  την παρουσια που οταν κατσεις παραπανω στο μπανιο πρεπει να χορευεις για να ανοιξει το φως , εγω  προσωπικα ειχα κανει τον αισθητηρα να αναβει τον διακοπτη του τοιχου με  το που αισθανοταν κινηση αλλα οταν καθοσουν ακινητος μετα απο λιγο εσβηνε  τον διακοπτη , εχει κανει καποιος καμμια πατεντα να  αισθανεται παρουσια διαρκως και να σβηνει μονο οταν ειναι αδειο το δωματιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί και εγώ και είναι ο μόνος λόγος που δεν βάζω αισθητήρες κίνησης.

Λογικά -αν υπάρχουν- με αισθητήρες παρουσίας δεν θα κάναμε δουλειά;

Και συνεχίζουμε με τις yeelight 😡:

Screenshot-20200227-230354-io-homeassist

 

Screenshot-20200227-145101-com-xiaomi-sm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Google Home mini και Hub από Γερμανία θα είναι οκ εδώ ;   

ω ναι το δικο μου ειρθε  απο Αγγλια με αγγλικου τυπου  φισακι

7 λεπτά πριν, kama28 είπε

ω ναι το δικο μου ειρθε  απο Αγγλια με αγγλικου τυπου  φισακι

οσο ειναι στην ευρωπη ειδικα με τα ιδια volts μην ανυσηχεις καθολου το μονο οτι μπορει να εχεις θεμα με την γλωσσα αλλα να ξερεις  οτι ηδη δεν μιλανε  ελληνικα

14 ώρες πριν, AgMa είπε

Το έχω σκεφτεί και εγώ και είναι ο μόνος λόγος που δεν βάζω αισθητήρες κίνησης.

Λογικά -αν υπάρχουν- με αισθητήρες παρουσίας δεν θα κάναμε δουλειά;

Και συνεχίζουμε με τις yeelight 😡:

Screenshot-20200227-230354-io-homeassist

Screenshot-20200227-145101-com-xiaomi-sm

ναι μα  το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει για οσους εχουν  philips hue motion η μονη λυση που εχω σκεφτει ειναι να μπει sonoff pir2

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνω λάθος και δεν συνεργάζεται το hey google με το ewelink??

Ενώ έχω κάνει pair και βλέπω τις συσκευές στο google Home.

Όταν λέω hey google switch on garaz

Μου ανοίγει την ψακτικη μηχανή google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυστήριο λύθηκε σχετικά με τις ip, το ξεκαθαρίζω για όποιον ενδιαφέρεται:

Η στατική ip (που πουλάει ο πάροχος), είναι για να έχουμε απομακρυσμένη πρόσβαση στο ΗΑ μέσω άλλης συσκευής. Λύνεται δωρεάν με το duckdns όπου δημιουργούμε απλά ένα domain και αυτό αναλαμβάνει να κάνει την "μετάφραση" της κάθε διαφορετικής ip που παίρνουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή reboot του ρούτερ με ένα απλό όνομα που θα ορίσουμε, πχ. myhassio.duckdns.org.

Μέσα από το μενού του ρούτερ μας (και συγκεκριμένα στο μενού dhcp binding για τους κατόχους speedport entry 2i του ΟΤΕ) ορίζουμε την ip που θέλουμε να έχει η κάθε συσκευή μας για πάντα (άρα δεν μας επηρεάζει πλέον διακοπή ρεύματος ή reboot router).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2020 στις 11:02 ΜΜ, kama28 είπε

Λεω να ανοιξουμε ενα καυτο θεμα που ταλανιζει ολους οσους εχουν αισθητηρα philips hue στο μπανιο η στην κουζινα μαζι με home assistant και εχουν προβλημα με  την παρουσια που οταν κατσεις παραπανω στο μπανιο πρεπει να χορευεις για να ανοιξει το φως , εγω  προσωπικα ειχα κανει τον αισθητηρα να αναβει τον διακοπτη του τοιχου με  το που αισθανοταν κινηση αλλα οταν καθοσουν ακινητος μετα απο λιγο εσβηνε  τον διακοπτη , εχει κανει καποιος καμμια πατεντα να  αισθανεται παρουσια διαρκως και να σβηνει μονο οταν ειναι αδειο το δωματιο ?

Εγώ έχω κάνει το φως να σβήνει με καθυστέρηση και έτσι μόλις σταματήσει να υπάρχει κίνηση σε κάποιον χωρώ για πάνω από κάποιο χρόνο τότε σβήνει το φως.αλλα έχω ρελε Shelly όποτε τα δουλεύω και στο χέρι η λέω την Αλέξα να σβήσει.κυριος το κάνω εάν ξεχάσει κάποιο από τα παιδιά το φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, maximosm είπε

Εγώ έχω κάνει το φως να σβήνει με καθυστέρηση και έτσι μόλις σταματήσει να υπάρχει κίνηση σε κάποιον χωρώ για πάνω από κάποιο χρόνο τότε σβήνει το φως.αλλα έχω ρελε Shelly όποτε τα δουλεύω και στο χέρι η λέω την Αλέξα να σβήσει.κυριος το κάνω εάν ξεχάσει κάποιο από τα παιδιά το φως.

Το θέμα με αυτη την προσέγγιση ειναι οτι παραμένει αρκετή ώρα το φως ανοιχτό χωρις λόγο δυστυχως.. Σίγουρα ειναι καλύτερο απο το να μένει το φως μόνιμα ανοιχτό ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...