Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να πώ είναι θέμα σε τι λάμπα θα πέσεις ? εγω εχω 8 και όλες δουλέυουν άψογα . σβιστε εφαρμογες , καντε τις λαάμπες reset βαλτε την εφαρμογη τις yeelight καντε update το firmware και απο εκει και πέρα κάντε οτι θέλετε. εμενα δουλεύουν τα πάντα με την alexa. on,off dimming , color change , scedulling ολα ρολόι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AgMa είπε

Local τις έχω για το ΗΑ και την εφαρμογή για απομακρυσμένα. Δεν έχω φτιάξει ακόμη static ip και duckdns για να έχω ΗΑ απομακρυσμένα.

Τελικά τι παίζει με τις static IP σε virtual box;

Πιθανόν το πρόβλημα να είναι στις v3 απ ότι καταλαβαίνω απ τα λεγόμενα σας.

Προσωπικά τις έχω με τα button της xiaomi (aqara) μέσω του hub και η απόκριση είναι στιγμιαία

Τις έχω επίσης μέσω HA όπου τις έχω κάνει expose σαν Hue ώστε να τις χειρίζομαι μέσω του Harmony Remote σε κουμπιά που έχω προγραμματίσει (στα χρωματιστά), και μέσω alexa και μέσω ifttt αλλά και μέσω Tasker όπου έχω ορίσει action για on/off της λάμπας εκεί που κοιμάμαι εφόσον είμαι σπίτι (κοιτάζοντας ότι είμαι συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού) και έχω ορίσει αυτό το action να το τρέχει από το smartwatch (Amazfit GTS) αν πατήσω 2 φορές γρήγορα το κουμπί του ή από το κινητό (s9+) αν είμαι σπίτι και πατήσω το κουμπί της bixby (μου έλειπε ένα button για το hub και σαν κλασσικός τεμπέλης έπρεπε να βρω λύση).

Γενικά δηλαδή παίζουν άψογα και με ότι λειτουργία μπορεί να φανταστώ χάρη σε HA, Alexa, IFTTT, Tasker αλλά και με τα automations του hub της Xiaomi. Μου κάνουν εντύπωση τα προβλήματα που διαβάζω οπότε θεωρώ πως πιθανόν οι v3 να είναι ιδιαίτερα προβληματικές (και πάλι καλά που δεν τις άλλαξα δηλαδή...)

Σίγουρα οι Hue δεν πιάνονται και σίγουρα δεν γουστάρω την yeelight σαν εταιρεία με την καμία (μια βόλτα απ τα forum της και το κράξιμο που τους έχω ρίξει σαν stormdreamer εκεί, φαίνεται) αλλά ομολογώ πως (έστω μετά απο πολύ κόπο) τώρα παίζουν όπως πρέπει και όσο να ναι είναι στην μισή τιμή μιας hue (η v2 που έχω)

Εγώ το έχω βγάλει προς τα έξω όχι με duckdns αλλά με ddns (no-ip) μέσα απ το fritzbox μου. Ανοίγει κανονικότατα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά έχω ορίσει στο fritzbox να δίνει πάντα την ίδια ip (δεν έχω μπλέξει για αυτό στο raspberry που το έχω στήσει), να αφήνει το hassio να κάνει share ports κτλ και έχω ανοίξει προς τα έξω για το hassio (port sharing) την 8123

Ορίστε από τον Chrome στο κινητό μου (θέλει λίγο συμμάζεμα το HA αλλά που χρόνος... και δεν φαίνονται όλα.. χάος :P)

Επόμενο βήμα να βάλω τον αφυγραντήρα Inventor με το wifi στο hassio κάπως (νομίζω έχει φτιάξει κάποιος plugin αλλιώς... τι προγραμματιστής είμαι) ώστε να κάνω κάποια automations γιατί δυστυχώς το invmate δεν υποστηρίζει τίποτα απο automations και όπως φαίνεται και παρακάτω, στο γραφείο η υγρασία κάνει πάρτι. 

Screenshot_20200220-132741_Chrome.jpg

Screenshot_20200220-133708_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω απ' τα μισά που είπες δεν τα κατάλαβα αλλά οκ 🤣.

Αυτά τα στρογγυλά στην πάνω μεριά του ΗΑ που απ' ότι κατάλαβα δείχνουν τα entities γίνεται να φύγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί είναι ότι sensor έχει βρει αυτόματα αφού σύνδεστα το hub με το HA.. αν φαντάζομαι στο config τα ορίσεις να μην φαίνονται, δεν θα φαίνονται. Η αλήθεια είναι πως πέρα απ τις θερμοκρασίες και υγρασίες (τα κόκκινα δηλαδή), τα υπόλοιπα δεν έχουν και πολύ νόημα να φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το duckdns;

Έχω δημιουργήσει subdomain, το έχω συνδυάσει με το nginx αλλά κολλάω στο port forward μάλλον που θέλει απ' το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, AgMa είπε

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το duckdns;

Έχω δημιουργήσει subdomain, το έχω συνδυάσει με το nginx αλλά κολλάω στο port forward μάλλον που θέλει απ' το ρούτερ.

Κάνεις την 8123 από εξωτερικά assign στην ip του ha και πόρτα 8123. Μετά μπαίνεις με http(s)::/XXX.ducksns.org:8123

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το https λειτουργεί στην port 443, οπότε στην ουσία θα κάνεις forward την 443 του wan στην 8123 του 192.168.1.xxx του hassio σου στην lan.
Και μετά θα γράφεις https://xxx.duckdns.org χωρίς το 8123

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την 443, στην δική μου περίπτωση είναι κλειδωμένη από τον πάροχο γιατί το θέλουν για δική τους χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, AgMa είπε

Πώς θα ξέρω αν είναι κλειδωμένη η 443 και απ' τον δικό μου πάροχο; ΟΤΕ έχω

Δεν ειναι, τουλαχιστον εγω που εχω VDSL με SPeedport Entry 2i παιζει κανονικα. Οπως και να χει απλα δοκιμασε περισσότερο και ρωτα λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν ειναι, τουλαχιστον εγω που εχω VDSL με SPeedport Entry 2i παιζει κανονικα. Οπως και να χει απλα δοκιμασε περισσότερο και ρωτα λιγότερο

χτες  που  εκανα δοκιμη για duckdns με uncomment και τα σχετικα ολα ετοιμα  το home assistant  ελεγε  οτι δεν  υπαρχει κανενα προβλημα ουτε στα logs ουτε  πουθενα δεν επανερχοταν μετα αφου εκανα  επανεκινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AgMa είπε

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το duckdns;

Έχω δημιουργήσει subdomain, το έχω συνδυάσει με το nginx αλλά κολλάω στο port forward μάλλον που θέλει απ' το ρούτερ.

To nginx τι ακριβώς είναι; Ρωτάω γιατί μου χτυπάει error στο AdGuard  add-on στο ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν ειναι, τουλαχιστον εγω που εχω VDSL με SPeedport Entry 2i παιζει κανονικα. Οπως και να χει απλα δοκιμασε περισσότερο και ρωτα λιγότερο

Με speedport entry 2i είμαι και εγώ αλλά όχι vdsl. Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και δεν καταφέρνω κάτι. Εδώ σκέψου ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με hassio.local:8123 παρά μόνο με την ip του hassio.

Έχω δοκιμάσει στο port forwarding να βάλω:

TCP

Ip address

Wan port: 8123-8123

Wlan port: 8123-8123

Χωρίς αποτέλεσμα, έχω κατεβάσει το firewall στο min, έχω ξετικάρει το anti-hacking και τίποτα. Άρα το δοκίμασε περισσότερο και ρώτα λιγότερο είναι άτοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, AgMa είπε

Με speedport entry 2i είμαι και εγώ αλλά όχι vdsl. Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και δεν καταφέρνω κάτι. Εδώ σκέψου ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με hassio.local:8123 παρά μόνο με την ip του hassio.

Έχω δοκιμάσει στο port forwarding να βάλω:

TCP

Ip address

Wan port: 8123-8123

Wlan port: 8123-8123

Χωρίς αποτέλεσμα, έχω κατεβάσει το firewall στο min, έχω ξετικάρει το anti-hacking και τίποτα. Άρα το δοκίμασε περισσότερο και ρώτα λιγότερο είναι άτοπο.

ανεβασε ενα screenshot aαπο το port forward που κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...