Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Craven είπε

Χαλάρωσε λιγάκι με τα bold... όταν παίρνεις κάτι (είτε Xiaomi είτε philips είτε οτιδήποτε) και σου λέει ότι δουλεύει over cloud  έχοντας κάποιο account (είτε κατευθείαν η συσκευή είτε το hub) ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ νομίζεις ότι δουλεύει; με μαγικά; ΠΟΥ συνδέεται αυτό το account που φτιάχνεις; στον ρουτερ σου;Τώρα το κατάλαβες ότι τα πάντα που λένε cloud, υπάρχει και κάποιος server κάπου; Λοιπόν όλα έτσι δουλεύουν, μην αγοράζεις ΤΙΠΟΤΑ, πέτα τα όλα.

Άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς αυτή η αναφορά σε εμένα όταν εγώ στην ουσία ανέφερα πως να τις ρυθμίσεις για να δουλεύουν τοπικά. Εντελώς άτοπη η αναφορά σου.

Υπάρχει τεράστια διαφορά από το συνδέω ένα hub over IP μέχρι το συνδέω κάθε πράγμα over IP

Αλλά μάλλον θεωρείτε χαζούς τους μηχανικούς που επιλέγουν το 1ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Υπάρχει τεράστια διαφορά από το συνδέω ένα hub over IP μέχρι το συνδέω κάθε πράγμα over IP

Αλλά μάλλον θεωρείτε χαζούς τους μηχανικούς που επιλέγουν το 1ο

Άνθρωπε μου, είναι ΑΛΛΗ εταιρεία η yeelight και άλλη εταιρεία η xiaomi. Η δεύτερη απλά υποστηρίζει τις συσκευές της πρώτης όπως και συσκευές άλλων στο οικοσύστημα της  (ούτε το hub δεν είναι δικό της, της aqara είναι, φτιαγμένο για να συνδέονται οι aqara sensors). Απ την στιγμή που δεν έχει σαν εταιρεία κάποιο hub γιατί βγάζει μόνο λάμπες (ούτε διακόπτες ούτε τίποτα), πως θα ήθελες ακριβώς να συνδέονται; Έχει χίλια στραβά σαν εταιρεία και σαν προϊόντα (βλέπεις τι λέμε για τις v3) αλλά το ότι σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις να δουλεύουν local θα έπρεπε να το θεωρείς θετικό και όχι να γκρινιάζεις για αυτό. Στις περισσότερες εταιρείες βλέπεις ότι συσκευές όπως λάμπες, κάμερες κτλ που συνδέονται στο ρεύμα, βγαίνουν στο cloud μέσω wifi και όχι μέσω ενός hub (και μιλάμε για εταιρείες τύπου d-link, tp-link κτλ κτλ). Τώρα αν εσύ θεωρείς πχ μια κάμερα που αν έβγαινε στο cloud μέσω ενός hub κάπως, θα ήταν ασφαλέστερη με μια που βγαίνει μόνη της, μάλλον σου χρυσώνεις το χάπι... Οι μηχανικοί φυσικά θα διάλεγαν το πρώτο αλλά για ΣΕΝΣΟΡΕΣ και κυρίως για το οτι το wifi είναι ΚΑΚΗ πρακτική για συσκευές που θες να είναι χαμηλής κατανάλωσης (όπως ένας σένσορας που θα πρέπει με μια στρογγυλή μπαταριούλα να παίζει 1-2 χρόνια) σε σχέση με μια λάμπα που συνδέεται μόνιμα στο ρεύμα... Οι λάμπες σε όλες τις εταιρείες είναι είτε συνήθως είτε bluetooth είτε wifi.

Πιθανόν έχεις μπερδέψει την διαφορά μιας λάμπας με έναν zigbee σένσορα και το γιατί στον δεύτερο επιβάλλεται η χρήση hub ενώ στην πρώτη όχι.

Όσο για τις Hue, αν νομίζεις ότι το κάνουν για κάποια ασφάλεια, πρέπει να σε ρωτήσω... το ξέρεις πως η Philips έχει άλλη σειρά με λάμπες που είναι καθαρά wifi ε; 

Νομίζω πάντως το να ανησυχείς για μια IP camera είναι πιο δόκιμο απο μια λάμπα..

Τέλοσπάντων, περι ορέξεως... αν εσύ δεν νιώθεις καλά να συνδέονται οι συσκευές σου έτσι είναι απόλυτα σεβαστό, μπορείς να διαλέγεις μόνο bt λάμπες ή και dummy μόνο. Δεν μας πιέζει κανείς στο τι θα βάλουμε στο σπίτι μας. 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα

μπορεί κάποιος να βοηθήσει να σεταρω στο ΗΑ MQTT με Mosquito? Είμαι 2 ημέρες που παιδεύομαι και αποτέλεσμα 0

τι προβλημα εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

τι προβλημα εχεις;

Βασικά προσπαθώ να προσθέσω τον συναγερμό. Πιο συγκεκριμένα μου έδωσε γνωστός έτοιμη μια συσκευή wemos d1 mini pro, με εγκαταστημένο το https://github.com/maragelis/ParadoxRs232toMqtt

Πρέπει λοιπόν να εγκαταστήσω στον ΗΑ το Mqtt + Mosquitto broker. Έχω βάλει το mosquitto και το Mqtt integration σύμφωνα με τις οδηγίες

Αρχικά το σύνδεδα στο συναγερμό και έβαλα στο configuration.yaml το 

alarm_control_panel:
 - platform: mqtt
   state_topic: "paradoxdCTL/hassio/Arm"
   command_topic: "paradoxCTL/in"
   payload_disarm: '{"password":"xxxx","Command":"disarm","Subcommand":"0"}'
   payload_arm_night: '{"password":"xxxx","Command":"sleep","Subcommand":"0"}'
   payload_arm_home: '{"password":"xxxx","Command":"stay","Subcommand":"0"}'
   payload_arm_away: '{"password":"xxxx","Command":"arm","Subcommand":"0"}'

Φυσικά δεν δουλευει... Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με το Mqtt, αν όντως τα έχω στήσει σωστά (99% δεν το έχω) και έχω κολλήσει. Ιδανικά θα ήθελα κάποιον να το περάσει ή τουλαχιστον να με πάει step by step γιατί δεν έχω καμία γνώση/εμπειρία κλπ.

Εχω για παράδειγμα κατεβάσει και το Mqtt Explorer και μετα κόπων και βασάνων κατάφερα να συνδεθώ (δες φωτογραφία) αλλά αν καταλαβαίνω καλά από την στιγμη που δεν έχει topics είναι σαν το wemos d1 να μην στέλνει τίποτα. ΑΝ έχω καταλάβει και καλά..

Το άλλο θέμα είναι αν όντως το d1 που μου έδωσαν είναι σωστό.Αλλά αυτό θα πρέπει να το διαπιστώσω αφού στηθεί σωστά το mqtt

Μπέρδεμα...

Picture3.jpg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Υποθέτω ότι έχεις μπει στο wemos να το σετσρεις ε; 

Ναι από το κινητό.  στο 198.168.4.1

Του έδωσα την ip του ΗΑ και τα logins  για το δίκτυο μου.το βλέπω μάλιστα στο δίκτυο οτι συνδέετε..

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο Home assistant - > developers -> mqtt

Subscribe: 

paradoxdCTL/out

topic: 

paradoxdCTL/hassio/Arm

payload: 

{
 "password":"XXXX",
 "Command":"arm",
 "Subcommand":"0"
}

αν κανεις αυτο γινεται τιποτα; o τετραψηφιος κωδικος του wemos ειναι σωστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Στο Home assistant - > developers -> mqtt

Subscribe: 

paradoxdCTL/out

topic: 

paradoxdCTL/hassio/Arm

payload: 


{
 "password":"XXXX",
 "Command":"arm",
 "Subcommand":"0"
}

αν κανεις αυτο γινεται τιποτα; o τετραψηφιος κωδικος του wemos ειναι σωστος; 

Αυτό λογικά είναι αυτό  που έχω περασει στο configuration yaml. Είναι η τελευταία σειρά του κώδικά παραπάνω.  Το πρώτο βήμα που πρέπει να επιβεβαιώσω είναι ότι έχω σεταρει σωστα το mqtt και δεν γνωρίζω πως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Αυτό λογικά είναι αυτό  που έχω περασει στο configuration yaml. Είναι η τελευταία σειρά του κώδικά παραπάνω.  Το πρώτο βήμα που πρέπει να επιβεβαιώσω είναι ότι έχω σεταρει σωστα το mqtt και δεν γνωρίζω πως..

Στο configuraton yaml εχεις βαλει αυτο σωστα;

mqtt:
  broker: IP_ADDRESS_BROKER

 

αν ναι δοκιμασε αυτο που εγραψα παραπανω και πες αν σου εβγαλε κατι . Επισης στα logs του mqtt τι λεει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Στο configuraton yaml εχεις βαλει αυτο σωστα;


mqtt:
  broker: IP_ADDRESS_BROKER

αν ναι δοκιμασε αυτο που εγραψα παραπανω και πες αν σου εβγαλε κατι . Επισης στα logs του mqtt τι λεει;

Δεν το έχω βάλει. Μου είπαν στο ΗΑ φορουμ ότι δεν είναι απαραίτητο. Ip address βάζω του του  raspberry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Δεν το έχω βάλει. Μου είπαν στο ΗΑ φορουμ ότι δεν είναι απαραίτητο. Ip address βάζω του του  raspberry?

Νομίζω χρειάζεται χωρίς όμως να ειμαι σίγουρος, Ναι την ip που ειναι το HA.

τωρα θυμήθηκα οτι έχει αλλάξει και το mqtt το κανεις προσθήκη απο τα integrations. Το χεις κάνει εκει ε;

Την εντολή την έστειλες να δεις αν εχεις feedback? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ναι έχω feedback..Αλλά δεν μπορεί να δει την συσκευη

ε βαλε τα logs να δουμε τι λεει μηπως βγαλουμε ακρη.. Αμα δεν ξερουμε την επικοινωνια δεν θα μπορουμε να βρουμε το προβλημα. το οτι εχεις feedback θεωρητικα δειχνει οτι επικοινωνουν μεταξυ τους οι συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...