Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Το θέμα με αυτη την προσέγγιση ειναι οτι παραμένει αρκετή ώρα το φως ανοιχτό χωρις λόγο δυστυχως.. Σίγουρα ειναι καλύτερο απο το να μένει το φως μόνιμα ανοιχτό ομως..

Σωστά. Αλλά αν κανείς συνδιασμομαυτοματησμων το κανείς και κλείνει όσο ποιο νωρίς γίνετε.παραδιγμα χρήση μαγνητικού πόρτας σε συνδιασμο με εσθητηρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, maximosm είπε

Σωστά. Αλλά αν κανείς συνδιασμομαυτοματησμων το κανείς και κλείνει όσο ποιο νωρίς γίνετε.παραδιγμα χρήση μαγνητικού πόρτας σε συνδιασμο με εσθητηρα .

ναι αν κλεινουν την πορτα 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το καλύτερο εφόσον θέλουμε να παίξουμε με αισθητήρα κίνησης είναι απλά να ενεργοποιείται το φως και να απενεργοποιείται χειροκίνητα. Είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσουμε τους χορούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, AgMa είπε

Νομίζω το καλύτερο εφόσον θέλουμε να παίξουμε με αισθητήρα κίνησης είναι απλά να ενεργοποιείται το φως και να απενεργοποιείται χειροκίνητα. Είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσουμε τους χορούς...

Αυτο εχω κανει εγω. Αντε να βαλεις ενα εξτρα αυτοματισμο για να κλεινει σε περιπτωση που το φως ειναι ανοιχτο για περισσοτερο απο 15-20 λεπτα και δεν εχει πιασει κινηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να στείλει ένα λινκ με ρελέ που πρέπει να μπει μετά από sonoff για θερμοσίφωνα. Ηγα στη τοπική αγορά και μου είπαν κάτι 50 ευρώ. Τόσο πάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το θέμα με αυτη την προσέγγιση ειναι οτι παραμένει αρκετή ώρα το φως ανοιχτό χωρις λόγο δυστυχως.. Σίγουρα ειναι καλύτερο απο το να μένει το φως μόνιμα ανοιχτό ομως..

 Το ειχα λυσει το θεμα μερικως με home assistant αφου μπορεις να ορισεις παραμετρους το θεμα ομως ειναι να μην ειναι μεσα καποιος και κλεισει το φως  , στο μπανιο αν υπαρχουν 2 λαμπες στο καθρεπτη και μια στο ταβανι θα μπορουσε να οριστει ως " σε 5' ανευ κινησης σβησε  την μια λαμπα του καθρεπτη , στα 10' σβησε  τη δευτερη και στα 15' σβησε  το ταβανι ετσι θα εχει ο αλλος την ευκαιρια να κουνησει το χερι του χωρις να μεινει στο απολυτο σκοταδι, το αλλο που εχω σκεφτει ειναι pir2 sonoff, οπου δθμηθως μετριεται η θερμοτητα στα σωματα και οχι μονο η κινηση , το κακο με αυτο ομως ειναι οτι σε συγκριση με το hue ειναι μεγαλο σε μεγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αυτο εχω κανει εγω. Αντε να βαλεις ενα εξτρα αυτοματισμο για να κλεινει σε περιπτωση που το φως ειναι ανοιχτο για περισσοτερο απο 15-20 λεπτα και δεν εχει πιασει κινηση..

Νομίζω ότι έτσι είναι το καλύτερο.

Προσπαθώ να ρυθμίσω μια λάμπα yeelight με το ασύρματο μπουτόν της xiaomi, ώστε στο μονό κλικ να κάνει toggle την λάμπα, αλλά στο παρατεταμένο πάτημα να πέφτει σε συγκεκριμένη ένταση για το βράδυ που σηκώνεται η μικρή.

Αυτό που έχω καταφέρει μέχρι τώρα είναι να παίζει ναι μεν όλο αυτό, αλλά στο μονό κλικ να επιστρέφει στο ντιμαρισμένο επίπεδο που ήταν όταν έγινε το παρατεταμένο κλικ.

Αναφορά σε κείμενο

 


#Κρεβατοκάμαρα μονό κλικ
- alias: Toggle bedroom light
  trigger:
  - platform: event
    event_type: xiaomi_aqara.click
    event_data:
      entity_id: binary_sensor.switch_1
      click_type: single
  action:
    service: light.toggle
    data:
      entity_id: light.krebatokamara

 

#Long press
- alias: Low brightness
  trigger:
  - platform: event
    event_type: xiaomi_aqara.click
    event_data:
      entity_id: binary_sensor.switch_1
      click_type: long_click_press
  action:
    service: light.turn_on
    data:
      entity_id: light.krebatokamara
	  brightness: 10
	  rgb_color: [255,90,0]

Αν αντί στο long press να καλέσω το light.turn_on καλέσω το light.toggle, παίζει πιο σωστά αλλά δεν μου διαβάζει το ντιμαρισμένο χρώμα 255,90,0 και απλά ντιμάρει το ψυχρό που έχω ορίσει στο μονό κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kama28 @AgMa

Μάλλον δεν το έχετε δει,αλλά υπάρχει formula στα hue labs μέσα στην εφαρμογή που κάνει ακριβώς αυτό που θέλετε. Λέγεται sensor snooze και μπορεί να απενεργοποιήσει για κάποιο ορισμένο χρονικό διάστημα τον αισθητήρα. Η ενεργοποίηση του μπορεί να γίνει είτε με το hue dimmer αν έχετε στο οποίο ορίζετε ένα κουμπί,είτε με virtual διακοπτακι στο labs,είτε τέλος με Alexa/Google home δίνοντας την εντολή "turn on/activate sensor snooze".

Έτσι το έχω εγώ στο μπάνιο μου όταν θέλω να κάνω ντους ή ότι θέλει ακινησία😄,αφού ανάψει με τον αισθητήρα το φως,ενεργοποιω sensor snooze και μένει αναμμένο για όσο χρόνο έχω ορίσει.

Δεν ξέρω μόνο αν γίνεται να το εισάγεις στο HA κάπως,μιας και δεν το χρησιμοποιώ

 

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, pedrojay είπε

@kama28 @AgMa

Μάλλον δεν το έχετε δει,αλλά υπάρχει formula στα hue labs μέσα στην εφαρμογή που κάνει ακριβώς αυτό που θέλετε. Λέγεται sensor snooze και μπορεί να απενεργοποιήσει για κάποιο ορισμένο χρονικό διάστημα τον αισθητήρα. Η ενεργοποίηση του μπορεί να γίνει είτε με το hue dimmer αν έχετε στο οποίο ορίζετε ένα κουμπί,είτε με virtual διακοπτακι στο labs,είτε τέλος με Alexa/Google home δίνοντας την εντολή "turn on/activate sensor snooze".

Έτσι το έχω εγώ στο μπάνιο μου όταν θέλω να κάνω ντους ή ότι θέλει ακινησία😄,αφού ανάψει με τον αισθητήρα το φως,ενεργοποιω sensor snooze και μένει αναμμένο για όσο χρόνο έχω ορίσει.

το snooze το κανεις χειροκινητα/μεσω φωνης ομως ε; το νοημα ειναι απλα να μπαινεις και να βγαινεις απο το δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το snooze το κανεις χειροκινητα/μεσω φωνης ομως ε; το νοημα ειναι απλα να μπαινεις και να βγαινεις απο το δωματιο

Ναι θέλει "manual" ενεργοποίηση. Δε νομίζω ότι είναι εφικτό άλλωστε να γίνει εντελώς αυτόματα,πως να ξεχωρίσει πότε θες περισσότερο χρόνο και πότε όχι χωρίς να του το πεις;

Μόνο ίσως με συνδυασμό αισθητήρων και πολύπλοκα σενάρια που εμένα με κουράζουν περισσότερο

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 λεπτά πριν, pedrojay είπε

Ναι θέλει "manual" ενεργοποίηση. Δε νομίζω ότι είναι εφικτό άλλωστε να γίνει εντελώς αυτόματα,πως να ξεχωρίσει πότε θες περισσότερο χρόνο και πότε όχι χωρίς να του το πεις;

Μόνο ίσως με συνδυασμό αισθητήρων και πολύπλοκα σενάρια που εμένα με κουράζουν περισσότερο

Weight sensor στην τουαλετα και ισως κατι για το νερο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kama28 είπε

 Το ειχα λυσει το θεμα μερικως με home assistant αφου μπορεις να ορισεις παραμετρους το θεμα ομως ειναι να μην ειναι μεσα καποιος και κλεισει το φως  , στο μπανιο αν υπαρχουν 2 λαμπες στο καθρεπτη και μια στο ταβανι θα μπορουσε να οριστει ως " σε 5' ανευ κινησης σβησε  την μια λαμπα του καθρεπτη , στα 10' σβησε  τη δευτερη και στα 15' σβησε  το ταβανι ετσι θα εχει ο αλλος την ευκαιρια να κουνησει το χερι του χωρις να μεινει στο απολυτο σκοταδι, το αλλο που εχω σκεφτει ειναι pir2 sonoff, οπου δθμηθως μετριεται η θερμοτητα στα σωματα και οχι μονο η κινηση , το κακο με αυτο ομως ειναι οτι σε συγκριση με το hue ειναι μεγαλο σε μεγεθος

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει και εγώ, μετά από 1 λεπτό χωρίς καταγραφή κίνησης έχω βάλει να ξεκινήσει να σβήνει σταδιακά το φως σε 30 δευτερόλεπτα οπότε και καταλαβαίνει κάποιος αν είναι μέσα, κουνάει το χέρι και ανλάβουν τα φώτα. Πάντως αντικειμενικά πολύ σπάνια συμβαίνει αν τοποθετηθεί ο σένσορας σωστά, σε εμάς βλέπει και την μπανιέρα και μόνο αν κάτσει κάποιος στην λεκάνη για ώρα μπορεί να υπάρχει θέμα. Δεν πειράζει, κίνητρο για να τελειώσει γρηγορότερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gippas είπε

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει και εγώ, μετά από 1 λεπτό χωρίς καταγραφή κίνησης έχω βάλει να ξεκινήσει να σβήνει σταδιακά το φως σε 30 δευτερόλεπτα οπότε και καταλαβαίνει κάποιος αν είναι μέσα, κουνάει το χέρι και ανλάβουν τα φώτα. Πάντως αντικειμενικά πολύ σπάνια συμβαίνει αν τοποθετηθεί ο σένσορας σωστά, σε εμάς βλέπει και την μπανιέρα και μόνο αν κάτσει κάποιος στην λεκάνη για ώρα μπορεί να υπάρχει θέμα. Δεν πειράζει, κίνητρο για να τελειώσει γρηγορότερα :P

Και η μπανιέρα δεν έχει κουρτίνα; Ή κουνάς την κουρτίνα; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AgMa είπε

Και η μπανιέρα δεν έχει κουρτίνα; Ή κουνάς την κουρτίνα; 😆

Έχει τζάμι :P Αλλά αν είχα θέμα θα έβαζα έναν δεύτερο αδιάβροχο σένσορα όπως της IKEA σε σημείο που να βλέπει "εντός" και θα τελείωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...