Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούργιο παιχνιδάκι για τον Home Assistant. Αισθητήρας θερμοκρασίας και υγρασίας BlitzWolf BW-IS4. Συνδέεται μέσω Zigbee και φαίνεται να είναι κατασκευής της Heiman. Τον αναγνώρισε αμέσως το Conbee II μέσω Deconz. Δεν εμφανίζεται στο Phoscon αλλά στον Home Assistant φαίνεται άμεσα. Με μια πρώτη σύγκριση φαίνεται να δείχνει ελαφρά χαμηλότερη υγρασία και θερμοκρασία από ένα της Xiaomi που έχω χωρίς οθόνη. 

IMG_20200511_204513.jpg

Επεξ/σία από gippas
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Ψάχνω για  λάμπες Ε27 RGB wifi led που να συνεργάζονται με home assistant (οικονομικές)

Έχετε κατι να προτείνετε?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα 

Ψάχνω για  λάμπες Ε27 RGB wifi led που να συνεργάζονται με home assistant (οικονομικές)

Έχετε κατι να προτείνετε?

Θέλεις να συνεργάζονται μέσω lan ή και αν είναι μέσω κινεζοσέρβερ είσαι οκ; Γιατί μέσω lan, wifi και σχετικά οικονομικές Yeelight ξέρω και Easybulb (https://shop.easybulb.com/easybulb-plus-rgbw/), τις οποίες δεν έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Θέλεις να συνεργάζονται μέσω lan ή και αν είναι μέσω κινεζοσέρβερ είσαι οκ; Γιατί μέσω lan, wifi και σχετικά οικονομικές Yeelight ξέρω και Easybulb (https://shop.easybulb.com/easybulb-plus-rgbw/), τις οποίες δεν έχω δοκιμάσει.

Για Yeelight σκέφτομαι. Απλά έχω το "πορτατιφ" το οποίο είναι ωραίο αλλά έχει συχνές αποσυνδέσεις. Για την χρήση που τις θέλω όμως (μπαλκόνι) θα είμαι οκ νομίζω

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για Yeelight σκέφτομαι. Απλά έχω το "πορτατιφ" το οποίο είναι ωραίο αλλά έχει συχνές αποσυνδέσεις. Για την χρήση που τις θέλω όμως (μπαλκόνι) θα είμαι οκ νομίζω

Ευχαριστώ

Οι Easybulb απ΄'ότι είδα μετά χρειάζονται και hub οπότε μαλακία πρότεινα :). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, έχω στήσει σε raspbian buster το piVPN με openVPN κ σε συνδυασμό με piHole, που και που, το λειτουργώ μέσω iPhone όταν είμαι εκτός σπιτιού.
Σήμερα πήγα για πρώτη φορά να συνδεθώ μέσω cosmote (whatsup) και δεν συνδέεται επ ουδενί. 
Βγάζει time-out, ενώ μέσω Q(Wind) συνδέεται κανονικά. 

Μπλοκάρει πόρτες η cosmote? Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. 


Από μέρα σε μέρα, περιμένω να παραλάβω 1 SONOFF® Basic που θα τοποθετηθεί μέσα σε γυψοσανίδα στο ταβάνι για έλεγχο της ledοταινίας και 2  SONOFF Mini Two Way Smart Switch που θα τοποθετηθούν μέσα σε διακόπτες για φώτα. 


Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Εάν για κάποιο λόγο αποσυνδεθούν από το Google Home assistant, θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να ανοίξω τους διακόπτες ή να «μπω» στην γυψοσανίδα για να τα συνδέσω ξανά (pair) ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος ή “ασφάλεια” ώστε να μην “χάνονται” ;  

Υ.Γ Θα φέρω ηλεκτρολόγο να τα τοποθετήσει γιατί εγώ δεν θέλω να βάλω χέρι...


Ελπίζω να έγινα κατανοητός   :) :P 
 

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Εάν για κάποιο λόγο αποσυνδεθούν από το Google Home assistant, θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να ανοίξω τους διακόπτες ή να «μπω» στην γυψοσανίδα για να τα συνδέσω ξανά (pair) ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος ή “ασφάλεια” ώστε να μην “χάνονται” ;  

Δυστυχώς μπορεί κάποια στιγμή για τον xyz λόγο να βγούν offline οπότε να πρέπει να τα κάνεις remove και εκ νέου pair, οπότε καλό θα είναι να υπάρχει σχετικά εύκολη πρόσβαση ώστε να μπορείς να πατήσεις το σχετικό κουμπί.

Επεξ/σία από ghortman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ghortman είπε

Δυστυχώς μπορεί κάποια στιγμή για τον xyz λόγο να βγούν offline οπότε να πρέπει να τα κάνεις remove και εκ νέου pair, οπότε καλό θα είναι να υπάρχει σχετικά εύκολη πρόσβαση ώστε να μπορείς να πατήσεις το σχετικό κουμπί.

Εγώ προχθες κατέβασα τον γενικό...για 20 λεπτά...όταν έδωσα παλι μία χαρά ητανν όλα όπως πριν...ούτε pair ούτε τπτ...2 sonoff (ewelink app)...2 ALFAWISE κ 2 elelight πριζες (smart life) ...όλα κομπλε ήταν με το Google home mini :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα διακοπτη aqara ο οποιος ειναι zigbee ξερει κανεις αν γινεται συνδεση με καποιο zigbee hub ή θελει αναγκαστικα το gateway aqara?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. 


Από μέρα σε μέρα, περιμένω να παραλάβω 1 SONOFF® Basic που θα τοποθετηθεί μέσα σε γυψοσανίδα στο ταβάνι για έλεγχο της ledοταινίας και 2  SONOFF Mini Two Way Smart Switch που θα τοποθετηθούν μέσα σε διακόπτες για φώτα. 


Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Εάν για κάποιο λόγο αποσυνδεθούν από το Google Home assistant, θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να ανοίξω τους διακόπτες ή να «μπω» στην γυψοσανίδα για να τα συνδέσω ξανά (pair) ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος ή “ασφάλεια” ώστε να μην “χάνονται” ;  

Υ.Γ Θα φέρω ηλεκτρολόγο να τα τοποθετήσει γιατί εγώ δεν θέλω να βάλω χέρι...


Ελπίζω να έγινα κατανοητός   :) :P 
 

Δεν χρειάστηκε να πατήσω το κουμπί ποτέ και πρέπει να τα έχω πάνω από χρόνο. Αλλά καλό είναι να έχεις πρόσβαση. Μήπως να έχεις ένα πορτάκι στην γυψοσανίδα; Να κόψεις ένα κομμάτι 10*10cm για να χωράει το χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mdmike είπε

εχω ενα διακοπτη aqara ο οποιος ειναι zigbee ξερει κανεις αν γινεται συνδεση με καποιο zigbee hub ή θελει αναγκαστικα το gateway aqara?

Τουλάχιστον κάποιοι δουλεύουν με Conbee. Το ερώτημα βέβαια είναι με ποιο σύστημα θέλεις να ελέγχεις τους έξυπνους διακόπτες. Γιατί αν θέλεις την εφαρμογή της Xiaomi δεν έχεις άλλη επιλογή πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, F117 είπε

Εγώ προχθες κατέβασα τον γενικό...για 20 λεπτά...όταν έδωσα παλι μία χαρά ητανν όλα όπως πριν...ούτε pair ούτε τπτ...2 sonoff (ewelink app)...2 ALFAWISE κ 2 elelight πριζες (smart life) ...όλα κομπλε ήταν με το Google home mini

Περισσότερο δεν έχει να κάνει αυτό, αλλά με τυχόν δυσλειτουργία ή με το WiFi. Επειδή έχω πάνω από 30 διακόπτες σε όλο το σπίτι και τους έχω αλλάξει θέση, να συνδέονται σε άλλο SSID αλλά έχω αλλάξει και ρούτερ οπότε έχω τρέξει πολλά σενάρια.

3 ώρες πριν, pantelikas είπε

Δεν χρειάστηκε να πατήσω το κουμπί ποτέ και πρέπει να τα έχω πάνω από χρόνο. Αλλά καλό είναι να έχεις πρόσβαση. Μήπως να έχεις ένα πορτάκι στην γυψοσανίδα; Να κόψεις ένα κομμάτι 10*10cm για να χωράει το χέρι;

Όντως είναι σπάνιο αλλά έχει συμβεί. Όπως έγραψα ήδη καλό είναι να υπάρχει πρόσβαση γιατί δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2020 στις 8:09 ΠΜ, pantelikas είπε

Δεν χρειάστηκε να πατήσω το κουμπί ποτέ και πρέπει να τα έχω πάνω από χρόνο. Αλλά καλό είναι να έχεις πρόσβαση. Μήπως να έχεις ένα πορτάκι στην γυψοσανίδα; Να κόψεις ένα κομμάτι 10*10cm για να χωράει το χέρι;

Επειδή δεν τα έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου... Το μόνο που χρειάζεται σε περίπτωση αποσυντονισμού, είναι το πάτημα ενός κουμπιού ;  Τα έχεις βάλει μέσα σε διακόπτες ; ήταν ΟΚ το μέγεθος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SakisLeft είπε

Επειδή δεν τα έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου... Το μόνο που χρειάζεται σε περίπτωση αποσυντονισμού, είναι το πάτημα ενός κουμπιού ;  Τα έχεις βάλει μέσα σε διακόπτες ; ήταν ΟΚ το μέγεθος ; 

Έχω το basic μόνο. Όχι το mini που μπαίνει πίσω από τον διακόπτη. Πρέπει να πατήσεις το κουμπί για λίγα δευτερόλεπτα για να μπει σε pairing mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...