Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαγή και κόντρα αλλαγή σχεδίων με τον ηλεκτρολόγο..

Σόρρυ για το hijack αλλά αν έχει κάποιος στοκ 5-6 καινούργια sonoff mini εντός Αθηνών έρχομαι και τα αγοραζω παιδιά γτ λόγω κορόνα δεν βρίσκω πουθενά άμεση παραλαβή.. (pm me)

Επεξ/σία από kostass__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, petesoulis είπε

Οι sonoff συσκευές είναι wifi, συνδέονται στο router σου και από εκεί τις βλέπει το HA, ενώ το conbee χρησιμοποιεί το zigbee πρωτόκολλο (μόλις πρόσφατα ανακοίνωσε η Sonoff ένα hub που συνδυάζει zigbee+wifi και αντίστοιχες συσκευές).

Επίσης, σε πολλές συσκευές sonoff το φλασάρισμα με Tasmota δεν είναι πλέον απαραίτητο (https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN).

Έχω conbee σε διώροφο σπίτι (+ υπόγειο) με 55 nodes, με τα μισά περίπου να είναι repeaters (λάμπες, πρίζες) ενώ 10 από τις λάμπες είναι στις βεράντες. Δεν υπάρχει πρόβλημα εμβέλειας.

όλες οι συσκευές που είναι με συνεχή παροχή ρεύματος γίνονται repeaters?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

όλες οι συσκευές που είναι με συνεχή παροχή ρεύματος γίνονται repeaters?

Ναι, όλες οι mains powered συσκευες δημιουργούν ενα mesh network, κι αυτό είναι ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα του zigbee έναντι του wifi.

Το δικο μου mesh (το έχω βάλει και σε παλιότερο μήνυμα)...

 

zigbee mesh.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το shelly1. Αν σε μια αλερετούρ λάμπα τραβήξω φάση πριν το ντουί και τοποθετήσω το shelly1 πριν τo ντουί της λάμπα είναι λάθος;

  • N : Ουδέτερος (μπλέ)
  • L : Φάση  (μαύρο)
  • SW : Φάση από διακόπτες αλερετούρ προς λάμπα (κόκκινο)
  • ΙΦάση  (μαύρο)
  • O : Έξοδος φάσης προς λάμπα

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι zigbee συκευες τις σεταρεις σε οποιο hub επιλεξεις ανεξαρτητου εταιριας ?

ποια ειναι πιο ποιοτικη shelly ή sonoff?

ψαχνομαι και εγω πως κανεις υπαρχων συμβατικο αλερετουρ smart..

θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει χρησιμοποιησει v-tac εφαρμογη και τις λαμπες της να μου πει αν εχουν παρομοια πρισετ με xiaomi yeelight.

και αν εχει καποιος αποψη για το smart controller για rgb λεντοταινια της shelly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Στο δίκτυό μου, εκτός από το ρούτερ του ΟΤΕ έχω και ένα wifi extender της Tenda. Προσπαθώ να μπλοκάρω την πρόσβαση στο ίντερνετ στο gateway της Xiaomi που είναι συνδεδεμένες οι συσκευές της (μπουτόν, αισθητήρες κτλ.) αλλά μόλις το κάνω, το χάνω εντελώς από το home assistant. Αν θυμάμαι καλά, παλιότερα που το είχα συνδεδεμένο στο ρούτερ του ΟΤΕ, το μπλόκαρα μέσω parental control (και ήταν οκ) κάτι που δεν έχει το Tenda.

Οι ρυθμίσεις του Tenda αν γνωρίζει κάποιος (εμφανίζω μόνο όσες έχουν να κάνουν με μπλοκ) :

 

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας μολις μου ηρθε το google nest ολα καλα το σεταρισμα , παω να του ενωσω μια smart plug blitzwolf που εχω και δεν την βρισκει καθως ψαχνει για την συσκευη στον υπολογιστη μου βγαζει οτι γινεται διενεξη ip , τα φωτα σας φταιει αυτο που μου βγαζει στην οθονη του υπολογιστη η ειναι κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mdmike είπε

οι zigbee συκευες τις σεταρεις σε οποιο hub επιλεξεις ανεξαρτητου εταιριας ?

Θεωρητικά ναι. Αλλά δεν θα έστηνα mesh πάνω σε ένα "κλειστό" σύστημα, όπως το Hue της Philips ας πούμε, ακόμα κι αν το bridge σου δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις συσκευές τρίτων κατασκευαστών.

Καλύτερα να προτιμήσεις conbee, raspbee, zigbee2mqtt ή ακόμα και το νέο ZBBridge της Sonoff (αν αισθάνεσαι τυχερός, μια και ακόμα δεν έχει δοκιμαστεί εκτενώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petesoulis είπε

Θεωρητικά ναι. Αλλά δεν θα έστηνα mesh πάνω σε ένα "κλειστό" σύστημα, όπως το Hue της Philips ας πούμε, ακόμα κι αν το bridge σου δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις συσκευές τρίτων κατασκευαστών.

Καλύτερα να προτιμήσεις conbee, raspbee, zigbee2mqtt ή ακόμα και το νέο ZBBridge της Sonoff (αν αισθάνεσαι τυχερός, μια και ακόμα δεν έχει δοκιμαστεί εκτενώς).

Δεν ισχύει το θεωρητικά ναι. Οι συσκευές Aqara/Mijia της Xiaomi πχ δεν συνεργάζονται με όλα τα hub. Ακόμα και το Conbee υπάρχουν συσκευές που δεν τις υποστηρίζει, ή δεν τις υποστηρίζει πλήρως. Το Smartthings επίσης δεν υποστηρίζει τα πάντα. Πολλές συσκευές έχουν θέμα με το zigbee hub της Blitzwolf κλπ.  Από ότι έχω καταλάβει πάντως οι συσκευές Zigbee 3.0  είναι σε γενικές γραμμές συμβατές με όλα τα hub.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gippas είπε

Δεν ισχύει το θεωρητικά ναι. Οι συσκευές Aqara/Mijia της Xiaomi πχ δεν συνεργάζονται με όλα τα hub. Ακόμα και το Conbee υπάρχουν συσκευές που δεν τις υποστηρίζει, ή δεν τις υποστηρίζει πλήρως. Το Smartthings επίσης δεν υποστηρίζει τα πάντα. Πολλές συσκευές έχουν θέμα με το zigbee hub της Blitzwolf κλπ.  Από ότι έχω καταλάβει πάντως οι συσκευές Zigbee 3.0  είναι σε γενικές γραμμές συμβατές με όλα τα hub.

I stand corrected.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στέλνω εδώ γιατι στις αγγελίες θα χαθεί και ίσως δεν το δει κάποιος που τονθελει. Αν θεωρείτε ότι δεν είναιβσωστο πείτε μου να το διαγράψω. Αντικατέστησα το Logitech harmony hub μου αν το θέλει κάποιος pm me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω ένα παλιό κλιματιστικό που δεν έχει καν ασύρματο χειριστήριο, αλλά επιτοίχιο. (Γνωρίζω ότι θα ήταν καλό να αντικατασταθεί)

Θέλω με κάποιο τρόπο αν γίνεται να μπορώ να το ανοίγω λίγο πριν φθάσω στο σπίτι. Σκέφτηκα ότι ίσως γίνεται με μια πρίζα τύπου blitzwolf bw-shp2 και έχοντας πατημένο το κουμπί on/off.

Γίνεται? Είναι ασφαλής τρόπος? Υπάρχει καλύτερος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά καλό μήνα. Καιρό ψάχνω για θερμοστάτη wifi  Εχω εναν καυστηρα πετρελαίου saturn. Βρήκα απο bangood τον moeshouse BTH-3000. Έχει κανένα μέλος να προτείνει κάποιον αξιόπιστο 

Επεξ/σία από skoudinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Καλημέρα, έχω ένα παλιό κλιματιστικό που δεν έχει καν ασύρματο χειριστήριο, αλλά επιτοίχιο. (Γνωρίζω ότι θα ήταν καλό να αντικατασταθεί)

Θέλω με κάποιο τρόπο αν γίνεται να μπορώ να το ανοίγω λίγο πριν φθάσω στο σπίτι. Σκέφτηκα ότι ίσως γίνεται με μια πρίζα τύπου blitzwolf bw-shp2 και έχοντας πατημένο το κουμπί on/off.

Γίνεται? Είναι ασφαλής τρόπος? Υπάρχει καλύτερος τρόπος?

Άνοιξε το, και βάλτο από την πρίζα... Αν όταν το ξαναβάλεις στην πρίζα ανοίξει πάλι μόνο του τότε Γίνεται κανονικά, απλά θα πρέπει να πάρεις πρίζα πού να αντέχει τα μέγιστα watt του κλιματιστικού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Καλημέρα, έχω ένα παλιό κλιματιστικό που δεν έχει καν ασύρματο χειριστήριο, αλλά επιτοίχιο. (Γνωρίζω ότι θα ήταν καλό να αντικατασταθεί)

Θέλω με κάποιο τρόπο αν γίνεται να μπορώ να το ανοίγω λίγο πριν φθάσω στο σπίτι. Σκέφτηκα ότι ίσως γίνεται με μια πρίζα τύπου blitzwolf bw-shp2 και έχοντας πατημένο το κουμπί on/off.

Γίνεται? Είναι ασφαλής τρόπος? Υπάρχει καλύτερος τρόπος?

Rm mini 3 ανοίγει κλείνει ανεβάζει θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...