Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πω τον πόνο μου και ας χαθώ ανάμεσα σε 267 σελίδες...πήρα έναν sonoff touch για να αντικαστασήσω έναν legrand που χειρίζεται 9 Led-άκια τύπου G4. Δεν είχα ποτέ στη ζωή μου αλλάξει διακόπτη και μετά απο μία ώρα το κατάφερα. Τα φώτα δεν άναψαν ποτέ ενώ ο sonoff συνδέθηκε όπως έπρεπε και στο wifi και στο app. Γυρίζω και βλέπω πως ο διακόπτης είναι 2Α.......Τσάμπα ο κόπος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Θα πω τον πόνο μου και ας χαθώ ανάμεσα σε 267 σελίδες...πήρα έναν sonoff touch για να αντικαστασήσω έναν legrand που χειρίζεται 9 Led-άκια τύπου G4. Δεν είχα ποτέ στη ζωή μου αλλάξει διακόπτη και μετά απο μία ώρα το κατάφερα. Τα φώτα δεν άναψαν ποτέ ενώ ο sonoff συνδέθηκε όπως έπρεπε και στο wifi και στο app. Γυρίζω και βλέπω πως ο διακόπτης είναι 2Α.......Τσάμπα ο κόπος.......

Τι τάση έχουν τα g4;

13 ώρες πριν, gippas είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται, η Blitzwolf έβγαλε νέα πρίζα zigbee σε πολύ ανταγωνιστική τιμή και με δυνατές προδιαγραφές (υψηλό μέγιστο φορτίο, μικρό μέγεθος, μέτρηση κατανάλωσης). Δεν ξέρω αν υπάρχουν θέματα συνδεσιμότητας με Deconz ή ZHA , αν και πιστεύω πως αν δεν συνεργάζεται ήδη θα υποστηρίζεται σύντομα.

Μόλις σήμερα παράγγειλα 3 απ' το ΙΚΕΑ 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AgMa είπε

Τι τάση έχουν τα g4

Άγνωστο σε μένα. Είναι μικρές λυχνίες αγνώστου μάρκας και προτύπου. Υπέθεσα ότι είναι g4 απλά γιατί προς τα εκεί φέρνουν οπτικά. Αλλά στο site της sonoff γράφει πως οι touch είναι 10a και είχα υποθέσει πως θα είμαι οκ. Σκατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AgMa είπε

Μόλις σήμερα παράγγειλα 3 απ' το ΙΚΕΑ 🤔

Απο ΙΚΕΑ έχω πάρει όλα σχεδόν τα προιόντα της σειράς SMART και το μοναδικό που μου άρεσε ήταν το στρογγυλό button με τα 5 πλήκτρα. Οι αισθητήρες κίνησης έχουν delay που δεν το προσπερνάς, οι λάμπες είναι λίγο χαμηλότερης φωτεινότητας και δεν συνεργάζονται με τις Philips για δημιουργία scenes και όλα τα buttons έχουν μικρή διάρκεια μπαταρίας. Να μας πεις αν οι πρίζες τουλάχιστον αξίζουν τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο σύστημα που να μπορεί να υποστηρίξει τα παρακάτω:

-Συναγερμός με ΕΝσύρματους αισθητήρες (υπάρχει ήδη εγκατάσταση καλωδίων)

-Keypad για τον οπλισμό/αφοπλισμό (να υπάρχει fallback σε απώλεια ρεύματος

-Ασύρματοι διακόπτες για ρολά/φώτα

-Κάμερες ασφαλείας

-Διαχείριση όλων των παραπάνω απομακρυσμένα από ένα οικοσύστημα.

 

Από όσα έχω δει το konnected δεν έχει keypad. Κάποια άλλα δουλεύουν ασύρματα με τους αισθητήρες. Κάποια άλλα συστήματα συναγερμών βλέπω ότι έχουν διασύνδεση αλλά είναι πανάκριβα.

Υπάρχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, zx1234r είπε

Απο ΙΚΕΑ έχω πάρει όλα σχεδόν τα προιόντα της σειράς SMART και το μοναδικό που μου άρεσε ήταν το στρογγυλό button με τα 5 πλήκτρα. Οι αισθητήρες κίνησης έχουν delay που δεν το προσπερνάς, οι λάμπες είναι λίγο χαμηλότερης φωτεινότητας και δεν συνεργάζονται με τις Philips για δημιουργία scenes και όλα τα buttons έχουν μικρή διάρκεια μπαταρίας. Να μας πεις αν οι πρίζες τουλάχιστον αξίζουν τα λεφτά τους.

Αν εννοείς delay με την έννοια απ' τη στιγμή που θα ανιχνεύσει κίνηση μέχρι να εκτελέσει το σενάριο, τότε είναι τραγικό.

Αν εννοείς με την έννοια μέχρι να γυρίσει σε κατάσταση αδρανές, το έχουν και οι αισθητήρες κίνησης της Xiaomi (2 λεπτά). Σε αυτά τα δύο λεπτά δείχνει συνέχεια ότι υπάρχει κίνηση και ας μην υπάρχει. Είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά ότι κάποιοι στο zwave έχουν ελάχιστη καθυστέρηση (γύρω στα 5") αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες.

Πάντως αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, εγώ ακόμη θυμάμαι τι πέρασες με τα sonoff 😄

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AgMa είπε

Αν εννοείς με την έννοια μέχρι να γυρίσει σε κατάσταση αδρανές

Ναι αυτό εννοώ. Με τους philips hue motion sensors δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως, βέβαια έχουν και 30+ ευρώ.

Πάντως με τα wifi touch panels της sonoff είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Κάνεις και κάνεις και κάνεις σχέδια και μετρήσεις και υπολογισμούς, να κοιτάξεις να χωράει στο κουτί, να υπάρχει ουδέτερος, να πιάνει εκεί το wifi..... πας να το βάλεις και τελικα μένεις με το......"παπαγάλο" στο χέρι. Τουλάχιστον είμαι περήφανος που κατάφερα να αλλάξω πρώτη φορά στη ζωή μου διακόπτη και μάλιστα χωρίς να κάψω τίποτα, χωρις να πάθω ηλεκτροπληξία και μάλιστα να ξαναβάλω και τον παλιό όπως ήταν. Κάτι κερδισα απο την ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Philips Hue δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση δηλαδή; Γνωρίζεις άλλες εταιρίες που μπορεί να λειτουργούν χωρίς καθυστέρηση;

Κοίτα που θα αρχίσω να γλυκοκοιτάω και την Philips σε λίγο εκεί που δεν ήθελα να την ακούω 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AgMa είπε

Στα Philips Hue δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση δηλαδή; Γνωρίζεις άλλες εταιρίες που μπορεί να λειτουργούν χωρίς καθυστέρηση;

Κοίτα που θα αρχίσω να γλυκοκοιτάω και την Philips σε λίγο εκεί που δεν ήθελα να την ακούω 🤔

Όχι. Μπαίνω στο μπάνιο ενεργοποιείται ο σένσορας και ανάβουν τα σποτάκια. Αν τα σβήσω αμέσως απο την εφαρμογή και κουνηθώ λίγο ανάβουν κατευθείαν. Δηλαδή δεν έχει καθόλου καθυστέρηση. Στο w.c. που είχα τον σένσορα της ikea, μου έβγαζε την πίστη. Έκανα το χοντρό μου, πέρναγε μισή ώρα χωρίς να ανιχνεύσει κίνηση που το είχα ρυθμίσει απο το homeassistant, έσβηναν τα φώτα και μετά για να ξανανάψουν έπρεπε να περιμένω δύο λεπτά στο σκοτάδι να κουνάω τα χέρια σαν τρελός για να ξαναπάρει μπρος ο σένσορας και να μου ανάψει τα φώτα. Τον ξήλωσα την επόμενη μέρα.

Διάβασα πως μπορώ να κάνω pair στο philips hue bridge και αυτό το οποίο είναι σαν τα sonoff που μπαίνουν πίσω απο τους διακόπτες, αλλά αντί για wifi είναι zigbee. Βέβαια ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει γιατί λόγω μεγέθους δεν μπαίνει πίσω απο τους δικούς μου διακόπτες και θα πρέπει να επιχειρήσω να το βάλω στο ταβάνι πάνω απο τα φώτα που θέλω να ελέγχω. Και το σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες να το κάνω γιατί έχω και υψοφοβία.

Στα θετικά του Philips, χωρίς να θέλω να το προμοτάρω, είναι πως τα dimmer switches έχουν μπαταρία που κρατάει 3 χρόνια. Σε 3 διακόπτες IKEA έχω ήδη αλλάξει μπαταρία και τους έχω 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2020 στις 9:18 ΠΜ, Xdanger είπε

1197964339_aleretour.png.aae9a4f609153321b2e5533a7ba0c260.png

Για διακόπτες αλε ρετουρ αυτή είναι η συνδεσμολογία; οπότε τραβάμε στον δεύτερο διακόπτη και ουδέτερο και φάση;

Καλημέρα. Το παραπάνω σχέδιο δοκιμάστηκε με επιτυχία. Το ίδιο ισχύει για πολλαπλούς διακόπτες αρκεί το shelly  να είναι στο τέλος και πριν το φως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zx1234r είπε

Όχι. Μπαίνω στο μπάνιο ενεργοποιείται ο σένσορας και ανάβουν τα σποτάκια. Αν τα σβήσω αμέσως απο την εφαρμογή και κουνηθώ λίγο ανάβουν κατευθείαν. Δηλαδή δεν έχει καθόλου καθυστέρηση. Στο w.c. που είχα τον σένσορα της ikea, μου έβγαζε την πίστη. Έκανα το χοντρό μου, πέρναγε μισή ώρα χωρίς να ανιχνεύσει κίνηση που το είχα ρυθμίσει απο το homeassistant, έσβηναν τα φώτα και μετά για να ξανανάψουν έπρεπε να περιμένω δύο λεπτά στο σκοτάδι να κουνάω τα χέρια σαν τρελός για να ξαναπάρει μπρος ο σένσορας και να μου ανάψει τα φώτα. Τον ξήλωσα την επόμενη μέρα.

Διάβασα πως μπορώ να κάνω pair στο philips hue bridge και αυτό το οποίο είναι σαν τα sonoff που μπαίνουν πίσω απο τους διακόπτες, αλλά αντί για wifi είναι zigbee. Βέβαια ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει γιατί λόγω μεγέθους δεν μπαίνει πίσω απο τους δικούς μου διακόπτες και θα πρέπει να επιχειρήσω να το βάλω στο ταβάνι πάνω απο τα φώτα που θέλω να ελέγχω. Και το σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες να το κάνω γιατί έχω και υψοφοβία.

Στα θετικά του Philips, χωρίς να θέλω να το προμοτάρω, είναι πως τα dimmer switches έχουν μπαταρία που κρατάει 3 χρόνια. Σε 3 διακόπτες IKEA έχω ήδη αλλάξει μπαταρία και τους έχω 6 μήνες.

Ο αισθητήρας κίνησης της Philips υποθέτω θέλει και το bridge για να παίξει με το ΗΑ; Με conbee δεν παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Το παραπάνω σχέδιο δοκιμάστηκε με επιτυχία. Το ίδιο ισχύει για πολλαπλούς διακόπτες αρκεί το shelly  να είναι στο τέλος και πριν το φως.

Ευχαριστώ πολύ,

Μου ήρθαν τα Shelly προχθές και το δοκίμασα και σε διπλό και σε τριπλό διακόπτη. Με ρύθμιση edge στον τύπο διακόπτη παίζει μια χαρά.

Επειδή μπαίνει στον τελευταίο διακόπτη τότε θα πρέπει να κατέβει και φάση και ουδέτερος από την διακλάδωση, οπότε να το έχει υπόψιν του οποίος θέλει να το βάλει για να μην κάνει μερεμετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AgMa είπε

Ο αισθητήρας κίνησης της Philips υποθέτω θέλει και το bridge για να παίξει με το ΗΑ; Με conbee δεν παίζει;

Δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής. Αλλά γενικά διαβάζω στα φορουμς του home assistant ότι δεν χρειάζεται bridge.

Εγώ απλα το χρησιμοποιώ για λόγους ευκολίας γιατί το είχα ήδη αγορασμενο από προσφορά.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Το παραπάνω σχέδιο δοκιμάστηκε με επιτυχία. Το ίδιο ισχύει για πολλαπλούς διακόπτες αρκεί το shelly  να είναι στο τέλος και πριν το φως.

Για να καταλάβω με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης λειτουργούν και οι διακόπτες κανονικά?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρα αυτο παιδια broadlink rm pro+ και έχω ένα πρόβλημα με τα rf του μηχανήματος ενώ με τα χίλια ζόρια έχω αντιγράψει τις 2 εντολές της ηλεκτρικης βάσης του προτζεκτορα (ανεβα-κατεβα) είναι σαν να μην τις έχω βάλει δεν τις αναγνωρίζει η βάση μήπως έχει κάποιος αποψη πάνω στο μηχάνημα να μου πει... Μήπως δεν κάνω κάτι σωστα;

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...