Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Για ρολό με διπλό διακόπτη κάπου στο fb διάβασα ότι δεν κάνει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όμως...

Επίσης,  το bypass, δεν έχω καταλάβει που πρέπει να μπει. Ελπίζω να βγάλουν κάποιο video...

shelly 1L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, leuteris107 είπε

 Το έχω δει αλλά με τις ηλεκτρολογικές γνώσεις που έχω, δε με βοηθάει κάπου για το πρακτικό κομμάτι σχετικά με τη τοποθέτηση του bypass. 

Όσο για τα ρολά, επίσης δε με βοηθάει κάπου. 

Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2020 στις 5:55 ΜΜ, Nighthunter είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς δεν βγάζω άκρη.

Πήγα και πήρα σήμερα από τα ΙΚΕΑ ένα repeater που έχουν και μια λάμπα gu10. Το repeater κατάφερα και το έκανα pair αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά, την λάμπα δεν την βλέπει καν...

Update :

Με πολλές προσπάθειες κατάφερα να τα περάσω όλα στο zha και τουλάχιστον προς το παρόν δουλεύουν όλα (και οι αισθητήρες). 

Αυτό που μου έδωσε τη λύση ήταν πριν από κάθε συσκευή που ήθελα να κάνω pair να βγάζω και να ξαναβάζω το στικακι στη θύρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, acmegr7 είπε

 Το έχω δει αλλά με τις ηλεκτρολογικές γνώσεις που έχω, δε με βοηθάει κάπου για το πρακτικό κομμάτι σχετικά με τη τοποθέτηση του bypass. 

Όσο για τα ρολά, επίσης δε με βοηθάει κάπου. 

Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια...

Η απάντηση που μου έδωσαν στο chat όταν ρώτησα πριν λίγο είναι ότι δεν το έχουν δοκιμάσει με ρολά. Οπότε δεν μπορούν να το προτείνουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,θα ηθελα να χρησιμοποιησω μια εξυπνη πριζα για να βαλω πανω ενα φωτιστικο γραφειου,αλλα λογο εγκαταστασεων μπορω να κουμπωσω την εξυπνη πριζα μονο πανω στο 10 θεσιο πολυμπριζο.Θα εχω καποιο θεμα;

Επισης ενδιαφερομαι να αγορασω broadlink προιον που εχει σχεσει με Ir και rc αλλα δεν ξερω σε ποιο μοντελο να παω ωστε να  με υποστηριζει κ στο μελλον.Θα εγκατασταθει σε ενα δωματιο και για αρχη θα βαλω πανω μια ledταινια ισα ισα  για να πειραματιστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, electro17 είπε

καλησπερα,θα ηθελα να χρησιμοποιησω μια εξυπνη πριζα για να βαλω πανω ενα φωτιστικο γραφειου,αλλα λογο εγκαταστασεων μπορω να κουμπωσω την εξυπνη πριζα μονο πανω στο 10 θεσιο πολυμπριζο.Θα εχω καποιο θεμα;

Επισης ενδιαφερομαι να αγορασω broadlink προιον που εχει σχεσει με Ir και rc αλλα δεν ξερω σε ποιο μοντελο να παω ωστε να  με υποστηριζει κ στο μελλον.Θα εγκατασταθει σε ενα δωματιο και για αρχη θα βαλω πανω μια ledταινια ισα ισα  για να πειραματιστω.

RF ή RC? Για το πρωτο θα πας στο Pro για το δευτερο δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φορουμ, 

Έχω κάποια smart home πραγματάκια και προσπαθώ χωρίς επιτυχία έως τώρα να τα συνδέσω μεταξύ τους οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος τα έχει καταφέρει. 

Από εξοπλισμό έχω:

1) xiaomi mi smart sensor set (αγορασμένο από Ελλάδα άρα μιλάμε για ευρωπαϊκό σερβερ). Περιλαμβάνει gateway v2, 2 body motion sensors και 2 door sensors. 

2) 3 sonoff basic, με το official firmware 

3) 1 sonoff μίνι 

4) Μια Alexa echo dot. 

Έως τώρα έχω καταφέρει να συνδέσω:

1) τα sonoff με την Alexa 

2) τα xiaomi μεταξύ τους μέσω του xiaomi gateway v2

Αλλά δεν μπορώ ας πούμε να συνδιασω κάπως τους xiaomi sensors με τα sonoff για να ανοίγωκλείνω φώτα για παράδειγμα. 

Έκανα επίσης μια δοκιμή να βάλω στο λαπτοπ μου το Home Assistant... Αλλά και σε αυτό μόνο τα sonoff έχω καταφέρει να συνδέσω μέχρι τώρα,με την βοήθεια αυτού του repo https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

Από την άλλη το xiaomi integration δεν βρίσκει το gateway μου, μάλλον επειδή είναι στην Ευρώπη... (και δεν έχω βρει τρόπο να το συνδέσω στην Κίνα). Και το επίσης δεν μπορώ να συνδέσω τα sonoff στο HA γιατί θέλει συνδρομή στο cloud. 

Αναμένω την βοήθεια σας, 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, mkougis said:

Ποιο είναι το τελευταίο Broadlink pro? Έχετε κάποιο link?

BroadLink RM4 pro IR and RF  και είσαι μια χαρά...

https://www.amazon.com/BroadLink-Universal-Learning-Entertainment-Compatible/dp/B083LBMX64

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, merlin3009 είπε

Καλημέρα στο φορουμ, 

Έχω κάποια smart home πραγματάκια και προσπαθώ χωρίς επιτυχία έως τώρα να τα συνδέσω μεταξύ τους οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος τα έχει καταφέρει. 

Από εξοπλισμό έχω:

1) xiaomi mi smart sensor set (αγορασμένο από Ελλάδα άρα μιλάμε για ευρωπαϊκό σερβερ). Περιλαμβάνει gateway v2, 2 body motion sensors και 2 door sensors. 

2) 3 sonoff basic, με το official firmware 

3) 1 sonoff μίνι 

4) Μια Alexa echo dot. 

Έως τώρα έχω καταφέρει να συνδέσω:

1) τα sonoff με την Alexa 

2) τα xiaomi μεταξύ τους μέσω του xiaomi gateway v2

Αλλά δεν μπορώ ας πούμε να συνδιασω κάπως τους xiaomi sensors με τα sonoff για να ανοίγωκλείνω φώτα για παράδειγμα. 

Έκανα επίσης μια δοκιμή να βάλω στο λαπτοπ μου το Home Assistant... Αλλά και σε αυτό μόνο τα sonoff έχω καταφέρει να συνδέσω μέχρι τώρα,με την βοήθεια αυτού του repo https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

Από την άλλη το xiaomi integration δεν βρίσκει το gateway μου, μάλλον επειδή είναι στην Ευρώπη... (και δεν έχω βρει τρόπο να το συνδέσω στην Κίνα). Και το επίσης δεν μπορώ να συνδέσω τα sonoff στο HA γιατί θέλει συνδρομή στο cloud. 

Αναμένω την βοήθεια σας, 

Ευχαριστώ 

Καλημέρα.

Για να συνδυάσεις διαφορετικά brand θα πρότεινα να δεις το home assistant. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά δε τους γνωρίζω καλά.

Δεν είναι Plug and play αλλά αν έχεις χρόνο αξίζει να το κοιτάξεις. 

Το σχετικό forum στο insomnia είναι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, merlin3009 said:

Καλημέρα στο φορουμ, 

Έχω κάποια smart home πραγματάκια και προσπαθώ χωρίς επιτυχία έως τώρα να τα συνδέσω μεταξύ τους οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος τα έχει καταφέρει. 

Από εξοπλισμό έχω:

1) xiaomi mi smart sensor set (αγορασμένο από Ελλάδα άρα μιλάμε για ευρωπαϊκό σερβερ). Περιλαμβάνει gateway v2, 2 body motion sensors και 2 door sensors. 

2) 3 sonoff basic, με το official firmware 

3) 1 sonoff μίνι 

4) Μια Alexa echo dot. 

Έως τώρα έχω καταφέρει να συνδέσω:

1) τα sonoff με την Alexa 

2) τα xiaomi μεταξύ τους μέσω του xiaomi gateway v2

Αλλά δεν μπορώ ας πούμε να συνδιασω κάπως τους xiaomi sensors με τα sonoff για να ανοίγωκλείνω φώτα για παράδειγμα. 

Έκανα επίσης μια δοκιμή να βάλω στο λαπτοπ μου το Home Assistant... Αλλά και σε αυτό μόνο τα sonoff έχω καταφέρει να συνδέσω μέχρι τώρα,με την βοήθεια αυτού του repo https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

Από την άλλη το xiaomi integration δεν βρίσκει το gateway μου, μάλλον επειδή είναι στην Ευρώπη... (και δεν έχω βρει τρόπο να το συνδέσω στην Κίνα). Και το επίσης δεν μπορώ να συνδέσω τα sonoff στο HA γιατί θέλει συνδρομή στο cloud. 

Αναμένω την βοήθεια σας, 

Ευχαριστώ 

Αν δεν τα καταφέρεις με home assistant τότε θα πρέπει να πας σε πιο ακριβές λύσεις , όπως Fibaro Home Center , Homey Pro, Hubitat κλπ . Εκεί οι συσκευές συνδεόνται ευκολότερα μεταξύ τους , αλλά είναι το κόστος μεγάλο στην αρχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω θερμοστατη τον Netatmo Thermostat , μπορει να μου πει κανεις πως συνδεεται γιατι απο την εφαρμογη μου βγαζει οτι δε τον βρισκει? ενω τα εχω κανει ολα οπως προτεινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την εφαρμογή για υπολογιστή, είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα και μόνον έτσι έβγαλα άκρη με τον Netatmo Thermostat.

https://www.netatmo.com/en-us/start/thermostat

Επιλέγεις εκεί που λέει:

No smartphone? No tablet?

Click here for an alternative installation using your computer.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mkougis είπε

Υπάρχουν αισθητήρες ή άλλες συσκευές που συνεργάζονται με το BroadLink RM4 pro?

Την ιδια ερώτηση έχω κάνει και εγώ και δεν έχω πάρει απάντηση. Εχω συνδέσει κλιματιστικά, τηλεοράσεις, ενισχυτές, όλα άψογα. Αλλά ... 

Προσπάθησα να συνδέσω sonoff DW1 rf 433mhz  αισθητήρες επαφής πότρας-παραθύρου και απέτυχα.

Επίσης η εφαρμογή της broadlink γενικώς δεν εντοπίζει άλλες συσκευές wifi . 

Εχουμε λοιπόν ένα τέλειο προιόν που κάνει οσα υπόσχεται (είτε το απλό είτε το pro)   αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλους αισθητήρες και διακόπτες.  

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...