Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Αν αφησεις το θερμοσίφωνο μόνιμα ανοιχτό αυτο κάνει απο μόνο του. Οταν πέσει η θερμοκρασία του νερού δουλεύει ξανά οπότε δεν χρειάζεται ο αυτοματισμός. Το αν αξίζει δεν γνωρίζω αλλα νομίζω πως η κατανάλωση του να τον έχεις μόνιμα αναμμένο είναι μικρή. 

ΥΓ: τωρα με ολους αυτους τους μετρητές sonoff κλπ θα ηταν μια καλή δοκιμή για κάποιον να τον αφήσει 24 ωρες ανοιχτό και αλλη μια μερα να το δουλευει οπως πριν και να δει τη διαφορά στην κατανάλωση. Εγω δυστυχώς δεν έχω μετρητή

Δοκίμασε κανενα διακόπτη Sonoff αν σου αρέσει το touch, εμενα προσωπικά δεν με ενθουσιάζει για αυτο τος βγαζω σιγα σιγα..

Θα κάνω τεστ με τον θερμοσίφωνα μια μέρα ανοιχτό κάποια στιγμή να δω τελικά τι συμφέρει. 

* Τους διακόπτες touch (και εμένα δεν με βολεύουν πολύ) με τι τους αλλάζεις? Συμβατικούς και mini sonoff από πίσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, userAnon είπε

Θα κάνω τεστ με τον θερμοσίφωνα μια μέρα ανοιχτό κάποια στιγμή να δω τελικά τι συμφέρει. 

* Τους διακόπτες touch (και εμένα δεν με βολεύουν πολύ) με τι τους αλλάζεις? Συμβατικούς και mini sonoff από πίσω?

xiaomi aqara. είναι button, δηλαδή το πατάς και επιστρέφει στην αρχική του θέση, οπότε τους πατάς εύκολα, δείχνουν ωραίοι κσι έχω και αντίστοιχους διακοπτεε ασυρμάτους οπότε δείχνουν όλα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

xiaomi aqara. είναι button, δηλαδή το πατάς και επιστρέφει στην αρχική του θέση, οπότε τους πατάς εύκολα, δείχνουν ωραίοι κσι έχω και αντίστοιχους διακοπτεε ασυρμάτους οπότε δείχνουν όλα ίδια 

δώσε μου ενα λινκ σε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, userAnon είπε

δώσε μου ενα λινκ σε παρακαλω

https://www.aqara.com/en/home.html

Εγώ έχω motion sensor, temperature and humidity, door sensor, wall switch & wireless remote switch. 

Σε home assistant με conbee I

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Spect~ είπε

https://www.aqara.com/en/home.html

Εγώ έχω motion sensor, temperature and humidity, door sensor, wall switch & wireless remote switch. 

Σε home assistant με conbee I

εγω προς το παρόν έχω τα πιο απλά.. motion sensor, temperature and humidity, door, vibration. με conbee2

πόσο κοστίζει ο κάθε μονός διακόπτης? 

πες μου ότι έχεις δοκιμάσει τους διακόπτες χωρίς ουδέτερο :)

** όποτε μπορείς στο άλλο θρεντ πόσταρε τον αυτοματισμό για να αναβουν τα φωτα με κινηση - motion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakisLeft είπε

Καλησπέρα, αυτό εννοείς οτι πήρες ; 

 

Εχω πάρει    το RM4 mini   και το RM4 pro.    To mini που έχω εγω δειχνει πιο κυλινδρικό απο αυτό που μου έδειξες.  Δες φώτο. 

BROADLINK.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

https://www.aqara.com/en/home.html

Εγώ έχω motion sensor, temperature and humidity, door sensor, wall switch & wireless remote switch. 

Σε home assistant με conbee I

οι διακόπτες που είναι τετράγωνοι από πίσω, δεν επηρεάζουν για να μπουν; χωράνε ή έκανες μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
54 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

οι διακόπτες που είναι τετράγωνοι από πίσω, δεν επηρεάζουν για να μπουν; χωράνε ή έκανες μετατροπή;

Επειδη ηταν αποθηκη παλια και δεν ειχε καλωδίωση πριν ολα τα καλωδια ειναι εξωτερικά σε κανάλια οποτε και τα κουτια με τους διακόπτες ειναι τετραγωνα και δεν ειχα θεμα οποτε σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ZaChris είπε

καλημερα

εχω το BlitzWolf® BW-IS1 ZigBee 3.0

προσπαθω να το συνδεσω με Original Aqara ZigBee

δεν το βρισκει ομως το gateway. (εχω κανει reset το sensor)

Το gateway ειναι συνδεδεμενο στο TuyaApp.

καμια ιδεα? κανω κατι λαθος?

IMG_20201019_123241.jpg

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να συνδέσεις τους αισθητήρες κίνησης Aqara με το zigbee bridge της Blitzwolf; Οι συσκευές Zigbee δεν είναι όλες συμβατές μεταξύ τους. Με το zigbee 3.0 αυτό αλλάζει αλλά οι παλιότερες συσκευές της Xiaomi/Aqara χρησιμοποιούσαν μια δική τους εκδοχή του πρωτοκόλλου που της έκανε συμβατές είτε με τα hub της Xiaomi είτε με κάποια εξειδικευμένα περιβάλλοντα (Deconz, ZHA, Zigbee2mqtt κ.α.) προσαρμοσμένα στις "ιδιοτροπίες" των συσκευών της Xiaomi.

Το hub της Blitzwolf προφανώς δεν ανήκει στην τελευταία κατηγορία και είναι επικεντρωμένο στο να επικοινωνεί με τις συσκευές της Tuya.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tvkal είπε

Εχω πάρει    το RM4 mini   και το RM4 pro.    To mini που έχω εγω δειχνει πιο κυλινδρικό απο αυτό που μου έδειξες.  Δες φώτο. 

BROADLINK.JPG

Έχεις link ? Γιατί εγώ έχω πάρει αυτό που σου έδειξα και μου κάνει λίγα "νερά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Έχεις link ? Γιατί εγώ έχω πάρει αυτό που σου έδειξα και μου κάνει λίγα "νερά"

Εγώ πήρα αυτό το συγκεκριμένο στα 17,5 ευρώ και δουλεύει τέλεια. 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-rm4-smart-home-universal-ir-remote-controller-compatible-google-home-and-alexa-echo/

Αυτό που μου έστειλες το έχει ο κινέζος στα 16,0+2,5 = 18,50 δολλάρια. Και σε άλλα απο Κινα που το έχω ψιλοψάξει δεν βλέπω φοβερές διαφορές. Μεχρι στιγμής όλα απο Ελλάδα τα έχω πάρει. Τελικά για 2-3-4 ευρώ στα 20-25 ευρώ αξίζει τον κόπο να κάνετε (δεν εννοώ για εσένα μόνο) αγορές απο Κίνα και να περιμένετε και 2 μήνες και να έχετε και κινδύνους απώλειας, τελωνείων κλπ ? Anyway ....

Βρηκα αυτό σχετικά αλλά ειναι στα πορτογαλικά.  Αν βάλεις μετάφραση και υπότιτλους ισως καταλάβεις τι εννοεί.   https://www.youtube.com/watch?v=o5dwC4y0qGQ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tvkal είπε

Εγώ πήρα αυτό το συγκεκριμένο στα 17,5 ευρώ και δουλεύει τέλεια. 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-rm4-smart-home-universal-ir-remote-controller-compatible-google-home-and-alexa-echo/

Αυτό που μου έστειλες το έχει ο κινέζος στα 16,0+2,5 = 18,50 δολλάρια. Και σε άλλα απο Κινα που το έχω ψιλοψάξει δεν βλέπω φοβερές διαφορές. Μεχρι στιγμής όλα απο Ελλάδα τα έχω πάρει. Τελικά για 2-3-4 ευρώ στα 20-25 ευρώ αξίζει τον κόπο να κάνετε (δεν εννοώ για εσένα μόνο) αγορές απο Κίνα και να περιμένετε και 2 μήνες και να έχετε και κινδύνους απώλειας, τελωνείων κλπ ? Anyway ....

Βρηκα αυτό σχετικά αλλά ειναι στα πορτογαλικά.  Αν βάλεις μετάφραση και υπότιτλους ισως καταλάβεις τι εννοεί.   https://www.youtube.com/watch?v=o5dwC4y0qGQ

Σε ευχαριστώ πολύ. Το πρόβλημα που έχω με αυτό που πήρα είναι ότι δεν βλέπω μέσα απο το Google home το πραγματικό status της συσκευής. Μπορεί δηλαδή να έχω ανοίξει την TV απο το τηλεκοντρόλ και στο Google Home δείχνει ότι η TV είναι κλειστή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, SakisLeft είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Το πρόβλημα που έχω με αυτό που πήρα είναι ότι δεν βλέπω μέσα απο το Google home το πραγματικό status της συσκευής. Μπορεί δηλαδή να έχω ανοίξει την TV απο το τηλεκοντρόλ και στο Google Home δείχνει ότι η TV είναι κλειστή....

Μπορεις να ελεγξεις την τηλεοραση μεσω του google home? ειναι η τηλεοραση σου google home compatible? Το broadlink οπως γραψαμε και πισω ειναι απλα τηλεκοντρολ. Ανοιγει την τηλεοραση και μεχρι εκει. Δεν μπορει να ξερει αν η εντολη εκτελεστηκε σωστα η οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Το πρόβλημα που έχω με αυτό που πήρα είναι ότι δεν βλέπω μέσα απο το Google home το πραγματικό status της συσκευής. Μπορεί δηλαδή να έχω ανοίξει την TV απο το τηλεκοντρόλ και στο Google Home δείχνει ότι η TV είναι κλειστή....

 

Εγω το βλέπω κανονικά το status της (android TV)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μπορεις να ελεγξεις την τηλεοραση μεσω του google home? ειναι η τηλεοραση σου google home compatible? Το broadlink οπως γραψαμε και πισω ειναι απλα τηλεκοντρολ. Ανοιγει την τηλεοραση και μεχρι εκει. Δεν μπορει να ξερει αν η εντολη εκτελεστηκε σωστα η οχι

Ότι κάνω με το τηλεκοντρόλ το κάνω και μέσω Google Home με φωνητικές εντολές... Αυτό με τις εντολές που λες εαν τις δείχνει ή όχι, έχω παρατηρήσει σε video στο youtube ότι τις δείχνει κανονικά. Βέβαια δεν έχω παρατηρήσει να διευκρινίζουν αυτό που λες...εαν η tv είναι compatible, αλλά εάν ήταν γιατί να έχεις το broadlink ?? 😕  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...