Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, panoskir είπε

Εάν οι εταιρίες το έκαναν αυτό για το κέρδος θα είχαν ανοιχτές τις συσκευές τους έξω από το δικό τους οικοσύστημα και θα πούλαγαν σαν τρελές.

Ο λόγος που δεν το κάνουν είναι ότι θα χρειάζονταν τεράστιο support από πίσω για όλους αυτούς που θα  ήθελαν να τις συνδέσουν με ότι απίστευτο γκατζετ θα ευρισκαν. Και φυσικά δεν θα δούλευαν.

Οπότε σου λέει στο δικό μου οικοσύστημα δουλεύει και σε supporταρω εάν κάτι δεν πάει καλά.Εαν σου κάνει πάρτο εάν όχι δεν με νοιάζει.

Ανοικτές τις έχουν, απλά δεν τις supportάρουν. Αλλιώς δεν θα μπορούσαν να συνδεθούν ούτε με HA, ούτε με τίποτα άλλο παρά μόνο με τα δικά τους. Οπότε ισχύει αυτό που λες, με μια διαφοροποίηση, αυτές κρατάνε την πίττα ολόκληρη: και πουλάνε σαν τρελές, και κόστος για support σε ξένα οικοσυστήματα δεν χαλάνε, και είναι ανοιχτά τα προϊόντα τους για όποιον έχει πιο προηγμένα hub, για να συνεχίσουν να πουλάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ανοικτές τις έχουν, απλά δεν τις supportάρουν. Αλλιώς δεν θα μπορούσαν να συνδεθούν ούτε με HA, ούτε με τίποτα άλλο παρά μόνο με τα δικά τους. Οπότε ισχύει αυτό που λες, με μια διαφοροποίηση, αυτές κρατάνε την πίττα ολόκληρη: και πουλάνε σαν τρελές, και κόστος για support σε ξένα οικοσυστήματα δεν χαλάνε, και είναι ανοιχτά τα προϊόντα τους για όποιον έχει πιο προηγμένα hub, για να συνεχίσουν να πουλάνε...

Μα δεν είναι λογικό να κάνουν support για ξένα οικοσυστήματα ,δεν μπορεί να το ζητήσει αυτό κάποιος .

Δεν έχει σχέση με την πίτα it's common sense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panoskir είπε

Μα δεν είναι λογικό να κάνουν support για ξένα οικοσυστήματα ,δεν μπορεί να το ζητήσει αυτό κάποιος .

Δεν έχει σχέση με την πίτα it's common sense.

Φυσικά, απλά μερικοί δεν το καταλαβαίνουν όπως βλέπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2020 στις 8:10 ΜΜ, MAN0U είπε

Απ όσο ξέρω το Sonoff έρχεται με preflashed firmware για zigbee2mqtt.

Αυτά με την έτοιμη κεραία δεν θέλουν φλασαρισμα;

Θέλουν κανονικά φλασάρισμα, απλά γλυτώνεις την διαδικασία να προσθέσεις κεραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να πω την εμπειρία μου, το έχω σε ένα ντουλάπι και έβαλα ένα με κεραία και δεν έκανε μεγάλη διαφορά.

έτσι πηρα ένα άλλο με την κεραία όπως στην εικόνα παρακάτω που είναι καλύτερα.

 

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, acmegr7 said:

Καλά όλα αυτά αλλά το switchbot για κουρτίνες το έχει δοκιμάσει κανείς;;;😁

Έχω πάρει τα switchbot που λειτουργούν σαν κουμπιά σε συσκευές ή πρίζες, και το hub για δοκιμές! Το βράδυ θα πέσει δουλειά. Αυτό για την κουρτίνα τουλάχιστον στο amazon δεν το έβγαλαν ακόμη! Θα αναζητηθεί σύντομα. Στο εξωτερικό γίνεται χαμός με τα switchbot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cambo99 είπε

Έχω πάρει τα switchbot που λειτουργούν σαν κουμπιά σε συσκευές ή πρίζες, και το hub για δοκιμές! Το βράδυ θα πέσει δουλειά. Αυτό για την κουρτίνα τουλάχιστον στο amazon δεν το έβγαλαν ακόμη! Θα αναζητηθεί σύντομα. Στο εξωτερικό γίνεται χαμός με τα switchbot.

έχεις και ΗΑ? αν ναι κάνει καλό integration? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, jordaninio said:

Καλημερα παιδια! εχω nuki smart lock, και θελω να βαλω και το opener για την κεντρικη εισοδο της πολυκατοικιας μου. Το θυροτηλέφωνο δεν υποστηρίζεται άμεσα και μου ειπαν να τσεκάρω συνδεσμολογιες. Επειδη δεν γνωρίζω πολλά υπάρχει κάποιος να μου πει αν ειναι οντως συμβατο?

117891958_2354256444869334_6168793461442027829_n.jpg

118702784_2812791648962305_3437936699201977843_n.jpg

Opener Unknown Intercom.pdf 618.54 kB · 2 downloads

Τι μοντέλο έχεις; Videx;

Just now, acmegr7 said:

έχεις και ΗΑ? αν ναι κάνει καλό integration? 

HA δεν έχω ακόμη... Αλλά έχω διάφορα hub , αλλά και το δικό τους. Έτσι και αλλιώς μπαίνουν κανονικά στην alexa και κάνουν και καφεδάκι για όποιον ρωτήσει! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλά όλα αυτά αλλά το switchbot για κουρτίνες το έχει δοκιμάσει κανείς;;;😁

Ενδιαφερον!! αν και δνε ξερω ποσο κραταει η μπαταρια!

επισης, λιγο ακριβο δεν ειναι? εχω 7 κουρτινες σπιτι.. 500αρικο... 

ερωτηση, οι διακοπτες τύπου Shelly θελουν button επαναφορας? δεν καταλαβαινω πως δουλευουν. 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, emperor4her είπε

Ενδιαφερον!! αν και δνε ξερω ποσο κραταει η μπαταρια!

επισης, λιγο ακριβο δεν ειναι? εχω 7 κουρτινες σπιτι.. 500αρικο... 

ερωτηση, οι διακοπτες τύπου Shelly θελουν button επαναφορας? δεν καταλαβαινω πως δουλευουν. 

Αρχικα ειναι σε αρχικα σταδια οποτε δεν θα το εμπιστεομουν ακόμη. Νομιζω οτι πολλοι δεν εχουν παραλάβει ακομη απο το kickstarter που ειχαν προπληώσει. Αν σκεφτείς οτι θες μηχανισμό που να κανει τη δουλεια για σενα (μοτερ κλπ) τοτε ειναι ψιλο λογικη τιμη. Εκει ξεκιναε περιπου τα περισσότερα . Αυτο, αν δουλευει οπως λεει, εχει το καλο οτι μπαινει ευκολα χωρις πολλα πολλα σε συγκριση με αλλα.

 

Για το σελι, χωρις να ειμα σιγουρος, νομιζω πως δεν χρειαζεται button αλλα απλο διακοπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

όσοι έχετε την εφαρμογή shelly μπορείτε να μου πειτε πόση ώρα κάνει να ανοίξει? έβαλα προχθες μια πριζα και όντως έκανε αρκετη ώρα να ανοίξει (κατέβαζε κάτι libraries αλλά άνοιξε μετά από 2-3 λεπτά). Σήμερα θέλω να βάλω το shelly em και η εφαρμογή (σε android) δεν ανοιγει κάν.. Τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα 

όσοι έχετε την εφαρμογή shelly μπορείτε να μου πειτε πόση ώρα κάνει να ανοίξει? έβαλα προχθες μια πριζα και όντως έκανε αρκετη ώρα να ανοίξει (κατέβαζε κάτι libraries αλλά άνοιξε μετά από 2-3 λεπτά). Σήμερα θέλω να βάλω το shelly em και η εφαρμογή (σε android) δεν ανοιγει κάν.. Τι γίνεται?

Και σε εμένα κάνει ώρα. Αλλά αν την κλείσω ενώ φορτώνει και την ξανανοιξω... Ανοίγει αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Και σε εμένα κάνει ώρα. Αλλά αν την κλείσω ενώ φορτώνει και την ξανανοιξω... Ανοίγει αμεσως

δεν ανοίγει καν το τελευταίο μισάωρο! έχει κολλήσει στο shelly loading.. έκανα restart, επανεγκατάσταση τίποτα.. μπορείς να δοκιμάσεις αν ανοίγει τώρα σε παρακαλώ?

είναι εδω ο ηλεκτρολογος και δεν μπορώ να τσεκάρω αν έχει κάνει σωστά την σύνδεση με τους μλκες πρωι-πρωι

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

δεν ανοίγει καν το τελευταίο μισάωρο! έχει κολλήσει στο shelly loading.. έκανα restart, επανεγκατάσταση τίποτα.. μπορείς να δοκιμάσεις αν ανοίγει τώρα σε παρακαλώ?

είναι εδω ο ηλεκτρολογος και δεν μπορώ να τσεκάρω αν έχει κάνει σωστά την σύνδεση με τους μλκες πρωι-πρωι

ΔΟκιμασα μόλις στο κινητό, κατεβασε καποια αρχεία και μπηκε αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...