Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Ανάλογα το στήσιμο που έχεις, εγω με ΗΑ επειδη δουλεύουν όλα τοπικά τοτε δουλεύει και χωρίς ιντερνετ οταν είμαι σπίτι (αναφέρομαι σε software λύσεις). Οι διακόπτες εννοείται οτι δουλευουν κανονικά δεν αλλάζει κάτι.

Ωραίος ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί είμαι λίγο "πρωτάρης" σε αυτά τα θέματα.

Ανακαινίζω εξ ολοκλήρου ένα διαμέρισμα που έχω και θέλω να το κάνω όσο περισσότερο μπορώ smart. Χρειάζομαι τα φώτα σας για το τι θα πρέπει να αγοράσω για κάθε τι που θέλω να κάνω μέσα στο σπίτι.

Στα μόνα που έχω καταλήξει είναι ότι θέλω να λειτουργεί με Alexa και Home Assistant.

Τα πράγματα που ψάχνω για το σπίτι είναι τα εξής:

1. Συναγερμός ή Πανελ συναγερμού(με rfid) και motion και door sensors.

2. Κάμερα εσωτερικού χώρου ασύρματη (σε περίπτωση διακοπής ρευματος να μπορεί να καταγράψει)

3. Θερμοστάτη (αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο)

4. Κουδούνι

 

Οποιαδήποτε πρόταση, σκέψη, ιδέα είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος με αυτή τη πλαφονιέρα της Xiaomi , ποια remote είναι συμβατά ;

Yeelight YLXD50YL

Λέω να πάρω τη πλαφονιέρα, αλλά αν δεν έχει remote θα πέσει παντόφλα 🤣

 

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/10/2020 at 11:16, aardwolf said:

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την εφαρμογή για υπολογιστή, είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα και μόνον έτσι έβγαλα άκρη με τον Netatmo Thermostat.

https://www.netatmo.com/en-us/start/thermostat

Επιλέγεις εκεί που λέει:

No smartphone? No tablet?

Click here for an alternative installation using your computer.

απο mac ζηταει να συνδεσω το relay με το λαπτοπ, ενω δεν εχει θυρα usb το relay...

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Απευθύνομαι σε κατόχους Google Home Hub και Google Home Mini. Οι συσκευές σας παίρνουν κανονικά updates ? Ρωτάω επειδή επίσημα στην Ελλάδα δεν υπάρχουν από την Google... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Καλησπέρα. Απευθύνομαι σε κατόχους Google Home Hub και Google Home Mini. Οι συσκευές σας παίρνουν κανονικά updates ? Ρωτάω επειδή επίσημα στην Ελλάδα δεν υπάρχουν από την Google... 

 Ναι, παίρνουν κανονικά. H Google δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο region lock όπως (νομίζω πως) έχει η Amazon.

EDIT: Υπάρχουν βέβαια υπηρεσίες που δεν είναι διαθέσιμες παντού. Πχ η μόνη υπηρεσία streaming μουσικής που μπορεί να ελεγχθεί στην Ελλάδα από Google Assistant είναι το Spotify ενώ σε άλλες χώρες αυτό γίνεται και με Deezer και με άλλες, σπαστικό για εμάς που έχουμε Deezer :)

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 3-4 μερες,δεν μπορω να ελεγξω την samsung τηλεοραση μεσω alexa.

Μου λέει οτι ειναι disabled η συσκευη.

Εκανα enable/disable την συσκευη,την καταργησα και την εκανα discover ξανα,και enable/disable το skill smartthings.

Καμια ιδεα?

Υποψιαζομαι οτι κατι παιζει με το skill,σαν region lock.

Μεσω του app smart things,με αφηνει να το συνδεσω με google home ως φωνητικο βοηθο αλλα δεν εμφανιζει καν την alexa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gippas είπε

 Ναι, παίρνουν κανονικά. H Google δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο region lock όπως (νομίζω πως) έχει η Amazon.

EDIT: Υπάρχουν βέβαια υπηρεσίες που δεν είναι διαθέσιμες παντού. Πχ η μόνη υπηρεσία streaming μουσικής που μπορεί να ελεγχθεί στην Ελλάδα από Google Assistant είναι το Spotify ενώ σε άλλες χώρες αυτό γίνεται και με Deezer και με άλλες, σπαστικό για εμάς που έχουμε Deezer :)

Και εγώ αυτό είδα. Απλά με παραξένεψε η συζήτηση με έναν Αμερικανό, ότι οι συσκευές μπορεί να μην παίρνουν όλες τις ενημερώσεις. Και έκανα ένα τσεκ στο site της google όπου έλεγε ότι η τελευταία ενημέρωση έχει  firmware 1.49.... κάτι και εμένα οι πιο πολλές συσκευές με εξαίρεση το Lenovo Smart Clock έχουν 1.50... κάτι.... Και δεν ξέρω τώρα τι παίζει.   Είδα ακόμα ότι σε πολλούς που έχουν Google Home Hub (στο εξωτερικό) τους πέταξε μήνυμα για ενημέρωση στην οθόνη...σε μένα πάλι τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Και εγώ αυτό είδα. Απλά με παραξένεψε η συζήτηση με έναν Αμερικανό, ότι οι συσκευές μπορεί να μην παίρνουν όλες τις ενημερώσεις. Και έκανα ένα τσεκ στο site της google όπου έλεγε ότι η τελευταία ενημέρωση έχει  firmware 1.49.... κάτι και εμένα οι πιο πολλές συσκευές με εξαίρεση το Lenovo Smart Clock έχουν 1.50... κάτι.... Και δεν ξέρω τώρα τι παίζει.   Είδα ακόμα ότι σε πολλούς που έχουν Google Home Hub (στο εξωτερικό) τους πέταξε μήνυμα για ενημέρωση στην οθόνη...σε μένα πάλι τίποτα

Στο Lenovo update κάνει η Lenovo, όχι η Google. Από εκεί και πέρα τα updates δεν γίνονται ακριβώς την ίδια στιγμή παντού κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, johnyboy είπε

όσοι είχατε/έχετε sonoff, είχατε θέματα με disconnect?

Eγώ έχω ledοταινίες sonoff,και ειναι το μόνο smart αντικείμενο με το οποίο είχα ποτέ τόσο έντονο θέμα με disconnects.
Tην μια στιγμή δουλεύουν,την άλλη όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, suffocater είπε

Eγώ έχω ledοταινίες sonoff,και ειναι το μόνο smart αντικείμενο με το οποίο είχα ποτέ τόσο έντονο θέμα με disconnects.
Tην μια στιγμή δουλεύουν,την άλλη όχι.

παράγγειλα ένα sonoff t2 για δοκιμή να δω πως θα πάει. το θέμα είναι ότι διάβασα αρκετά θέματα με αποσυνδέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, johnyboy είπε

παράγγειλα ένα sonoff t2 για δοκιμή να δω πως θα πάει. το θέμα είναι ότι διάβασα αρκετά θέματα με αποσυνδέσεις. 

Εγώ εγώ έχω κανένα θέμα αλλά έχω περάσει tasmots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγώ εγώ έχω κανένα θέμα αλλά έχω περάσει tasmots

έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει σε τ2. μόνο για τ1. και εγώ με tasmota θα παίξω. έστησα ήδη ένα HA για δοκιμή. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2020 στις 3:19 ΜΜ, Da_rudakos είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος με αυτή τη πλαφονιέρα της Xiaomi , ποια remote είναι συμβατά ;

Yeelight YLXD50YL

Λέω να πάρω τη πλαφονιέρα, αλλά αν δεν έχει remote θα πέσει παντόφλα 🤣

Χωρις να το εχω τεσταρει προσωπικα, 

διαβαζω αυτο: σε αυτο

Q:is it work with YEELIGHT GUANGCAN YLXD50YL ???

A :
Yes.It is working very well with YEELIGHT GUANGCAN YLXD50YL 220V 50W LED.
We have 2 remotes and 1 ceiling light. It is working together. We can use any remote.
1. YEELIGHT Bluetooth Remote Control for Smart Bulb LED Ceiling Light Lamp Controller from xiaomi youpin
2. Yeelight YLKG08YL Smart bluetooth Wall Pasted Dimmer Light Switch for Ceiling Lamp (Xiaomi Ecosystem Product)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...