Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Platkir είπε

Καλησπέρα στην παρέα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

Για τα φώτα θα πάρω το Philips hue που θα διαχειρίζεται όλα τα φώτα μέσο του bridge.

Όμως στους διακόπτες τι θα βάλω? Σκέφτηκα τα sonoff τα οποία και αυτά συνδέονται στο wifi. Όμως θα έχω στο app στο κινητο και τις λάμπες του hue και τους διακόπτες?

 

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Για τους διακόπτες και τα φώτα να σου πω τα εξής:

- Οι  έξυπνες λάμπες έχουν το πλεονέκτημα πως μπορείς να αλλάζεις χρώματα και θερμοκρασία χρώματος, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με τους έξυπνους διακόπτες. Αυτό σε κάποια δωμάτια μπορεί να το χρειάζεσαι (πχ σαλόνι ή κρεβατοκάματα), σε άλλα όμως (πχ κουζίνα) να σου είναι αδιάφορο και να είναι καλύτερη μια λύση sonoff, Shelly κλπ

- Από την άλλη αν κλείσεις μια έξυπνη λάμπα από τον διακόπτη μπορείς να την ανάψεις μόνο από τον διακόπτη. Οπότε αν θεωρείς σημαντικό το να μπορείς ανά πάσα στιγμή να ανάψεις ένα φως με τηλεχειρισμό και έχεις άτομα στο σπίτι που ξες πως θα χρησιμοποιούν τους διακόπτη, τότε χρειάζεσαι και έξυπνους διακόπτες.

-Υπάρχουν ειδικοί διακόπτες Friends of Hue (πχ αυτός) οι οποίοι δουλεύουν με λάμπες hue και δεν διακόπτουν το ρεύμα αλλά δίνουν εντολή στη λάμπα. Είναι πάντως πολύ ακριβοί και δεν είναι όλοι ευχαριστημένοι από τον τρόπο λειτουργίας τους. Μπορείς εναλλακτικά να τοποθετήσεις σε κάποια σημεία έναν dimmer της Philips ή ένα έξυπνο κουμπί. Εξαρτάται όμως και από το θέμα αισθητική.

- Σε κάποια δωμάτια, όπως η κουζίνα και το μπάνιο, οι αισθητήρες κίνησης μπορούν να λειτουργήσουν μια χαρά.

-Μπορείς βέβαια να συνδυάσεις και Sonoff (ή κάτι παρόμοιο) έξυπνους διακόπτες με έξυπνες λάμπες. Όμως να ξες πως αυτό θα δημιουργήσει θέματα. Πχ στο Google Home θα βλέπεις δύο διαφορετικές λάμπες για το ίδιο φωτιστικό και θα πρέπει να ανάβεις και τις δύο για να ανάψει. Μπορεί να έχεις πρόβλημα και με τις φωνητικές εντολές. Αυτά μπορούν να ξεπεραστούν αν χρησιμοποιήσεις Home Assistant που είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο σύστημα αλλά από την άλλη για να το στήσεις χρειάζεται αρκετή δουλειά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους μας!

Έχει βάλει κάποιος Shelly 1 σε αλέ ρε τουρ με 3 διακόπτες? 

Αν ναι μπορεί να μου πει τον τρόπο?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Καλή χρονιά σε όλους μας!

Έχει βάλει κάποιος Shelly 1 σε αλέ ρε τουρ με 3 διακόπτες? 

Αν ναι μπορεί να μου πει τον τρόπο?

Ευχαριστώ

Για shelly 1 δεν ξέρω αλλά τα shelly 1L έχουν φτιαχτεί ακριβώς για αυτή την δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themis_17 είπε

Καλή χρονιά σε όλους μας!

Έχει βάλει κάποιος Shelly 1 σε αλέ ρε τουρ με 3 διακόπτες? 

Αν ναι μπορεί να μου πει τον τρόπο?

Ευχαριστώ

Ναι, το βάζεις ακριβώς όπως και με τους δύο διακόπτες. Μπαίνει στον τελευταίο διακόπτη πριν την λάμπα και θα πρέπει να κατεβάσεις και φάση και ουδέτερο.

Είχα βάλει σχεδιάγραμμα παλιότερα, αν ψάξεις το θέμα θα το βρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, themis_17 είπε

Καλή χρονιά σε όλους μας!

Έχει βάλει κάποιος Shelly 1 σε αλέ ρε τουρ με 3 διακόπτες? 

Αν ναι μπορεί να μου πει τον τρόπο?

Ευχαριστώ

Το βάζεις στον τελικό διακόπτη, που στέλνει ρεύμα στην λάμπα.

Συνδέεις φάση ουδέτερο στο Shelly για να το τροφοδοτήσεις. Επίσης φάση στο Ι (input) του Shelly, που θα τροφοδοτήσει την λάμπα.

Την επαφή από τον διακόπτη την συνδέεις στο SW του Shelly, και το καλώδιο προς την λάμπα, στο Ο (output) του Shelly.

Δεν παίζει ρόλο πόσους διακόπτες έχεις στην σειρά αλέ-ρετούρ, αρκεί αυτό να γίνει στον τελευταίο διακόπτη...

Το εξηγεί και στα wiring diagrams!

FB_IMG_1609679228604.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγώ έβαλα shelly rgbw. Μπόμπα...

Υπάρχει περιορισμός στο μήκος ή κάτι άλλο που πρέπει να δω; 

Εχω σχεδόν 10 χρόνια 2 λεντοταινίες ενωμένες, σύνολο 10 μέτρα με το κλασσικό κοντρολακι και λειτουργούν πάνω από 7 ώρες καθημερινά. 

Εδώ και λίγο καιρό, έβαλα ενδιάμεσα ένα sonoff ρελεδακι για να το ανοιγοκλείνω με την alexa. 

Μία χαρά λειτουργεί το on off αλλά αν θέλω φυσικά να αλλάξω χρωματισμό και modes θα πρέπει να το κάνω με το κοντρόλ του. 

Με το σελακι βλέπω πως θα έχω πλήρη έλεγχο από την εφαρμογή του μόνο και από alexa. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το βάζεις στον τελικό διακόπτη, που στέλνει ρεύμα στην λάμπα.

Συνδέεις φάση ουδέτερο στο Shelly για να το τροφοδοτήσεις. Επίσης φάση στο Ι (input) του Shelly, που θα τροφοδοτήσει την λάμπα.

Την επαφή από τον διακόπτη την συνδέεις στο SW του Shelly, και το καλώδιο προς την λάμπα, στο Ο (output) του Shelly.

Δεν παίζει ρόλο πόσους διακόπτες έχεις στην σειρά αλέ-ρετούρ, αρκεί αυτό να γίνει στον τελευταίο διακόπτη...

Το εξηγεί και στα wiring diagrams!

FB_IMG_1609679228604.jpg

Πώς καταλαβαίνεις ποιος είναι ο τελευταίος διακόπτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, cantonas είπε

Υπάρχει περιορισμός στο μήκος ή κάτι άλλο που πρέπει να δω; 

Εχω σχεδόν 10 χρόνια 2 λεντοταινίες ενωμένες, σύνολο 10 μέτρα με το κλασσικό κοντρολακι και λειτουργούν πάνω από 7 ώρες καθημερινά. 

Εδώ και λίγο καιρό, έβαλα ενδιάμεσα ένα sonoff ρελεδακι για να το ανοιγοκλείνω με την alexa. 

Μία χαρά λειτουργεί το on off αλλά αν θέλω φυσικά να αλλάξω χρωματισμό και modes θα πρέπει να το κάνω με το κοντρόλ του. 

Με το σελακι βλέπω πως θα έχω πλήρη έλεγχο από την εφαρμογή του μόνο και από alexa. Σωστά; 

Σωστά. Τίποτα, την συνδεσμολογία μόνο πρέπει να προσέξεις. (edit: έχει έναν περιορισμό στα watt ανά κανάλι, κάπου το γράφει στο manual, αλλά είναι πολλά, για led δηλαδή δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με κοινές ταινίες)

 

37 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Πώς καταλαβαίνεις ποιος είναι ο τελευταίος διακόπτης?

Χμμμ...δεν ξέρω, αλλά οι ηλεκτρολόγοι ξέρουν και το βρίσκουν. Έτσι κι αλλιώς θες ηλεκτρολόγο για να γίνει η τοποθέτηση, για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου.

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σωστά. Τίποτα, την συνδεσμολογία μόνο πρέπει να προσέξεις. (edit: έχει έναν περιορισμό στα watt ανά κανάλι, κάπου το γράφει στο manual, αλλά είναι πολλά, για led δηλαδή δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με κοινές ταινίες)

 

Χμμμ...δεν ξέρω, αλλά οι ηλεκτρολόγοι ξέρουν και το βρίσκουν. Έτσι κι αλλιώς θες ηλεκτρολόγο για να γίνει η τοποθέτηση, για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου.

 

Εφαρμογή για τα Shelly χρησιμοποιείς το Shelly Cloud;

Διαβάζω πολύ κακές κριτικές στο Play Store, ισχύουν ή είναι για συγκεκριμένα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Trapper είπε

Εφαρμογή για τα Shelly χρησιμοποιείς το Shelly Cloud;

Διαβάζω πολύ κακές κριτικές στο Play Store, ισχύουν ή είναι για συγκεκριμένα πράγματα;

Έχω φίλο που ένα shelly 2.5 δεν μπόρεσε ποτέ να το συνδέσει στο cloud. Και έχει δοκιμασει τα πάντα. Όλα τα άλλα shelly του λειτουργούν κανονικά. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. Τουλάχιστον όχι το τελευταίο 2μηνο που την χρησιμοποιώ.

 

49 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Χμμ...δεν ξέρω, αλλά οι ηλεκτρολόγοι ξέρουν και το βρίσκουν. Έτσι κι αλλιώς θες ηλεκτρολόγο για να γίνει η τοποθέτηση, για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Και εφόσον χρειάζεται να κατέβει και ουδέτερο ένας λόγος παραπάνω. Παρόλα αυτά, αν κάποιος δεν έχει shelly 1 να κάθεται αλλά σκοπεύει να παραγγείλει τώρα, θεωρώ πιο λογικό να πάει σε shelly 1L. Είτε με ουδέτερο είτε χωρίς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Χμμμ...δεν ξέρω, αλλά οι ηλεκτρολόγοι ξέρουν και το βρίσκουν. Έτσι κι αλλιώς θες ηλεκτρολόγο για να γίνει η τοποθέτηση, για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου.

 

Στον πρώτο διακόπτη έρχεται η φάση του πίνακα και στον δεύτερο ή τρίτο διακόπτη η φάση πάει προς το φως, πρέπει να έχεις και ουδέτερο. Αυτό απαιτεί έλεγχο και πρέπει η τοποθέτηση να γίνεται από ηλεκτρολόγο, για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

48 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Στον πρώτο διακόπτη έρχεται η φάση του πίνακα και στον δεύτερο ή τρίτο διακόπτη η φάση πάει προς το φως, πρέπει να έχεις και ουδέτερο. Αυτό απαιτεί έλεγχο και πρέπει η τοποθέτηση να γίνεται από ηλεκτρολόγο, για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου.

Τελικά τα shelly 1L θέλουν ή δεν θέλουν ουδέτερο? Στο site αναφέρουν ξεκάθα ότι δεν χρειάζεται.

Σε αλερετουρ χωρίς ουδέτερο χρειάζεται μια συσκευή ή 2 ?(όσους διακόπτες έχω)

Τα έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς ουδέτερο να μας πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Τελικά τα shelly 1L θέλουν ή δεν θέλουν ουδέτερο? Στο site αναφέρουν ξεκάθα ότι δεν χρειάζεται.

Σε αλερετουρ χωρίς ουδέτερο χρειάζεται μια συσκευή ή 2 ?(όσους διακόπτες έχω)

Τα έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς ουδέτερο να μας πει εντυπώσεις?

παίζει και με και χωρίς ουδέτερο σίγουρα. για αυτο τα πουλάνε με capacitor Και χωρίς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Τελικά τα shelly 1L θέλουν ή δεν θέλουν ουδέτερο? Στο site αναφέρουν ξεκάθα ότι δεν χρειάζεται.

Σε αλερετουρ χωρίς ουδέτερο χρειάζεται μια συσκευή ή 2 ?(όσους διακόπτες έχω)

Τα έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς ουδέτερο να μας πει εντυπώσεις?

Έχω βάλει χωρίς στην κουζίνα. Απλά για να δουλέψει πρέπει να μπει και bypass. Αν βάλεις ουδέτερο δεν θες bypass.

Για χρήση σε αλέ ρετουρ θα το δοκιμάσω τo επόμενο σκ. Αν και το σχεδιάγραμμα στο manual είναι ξεκάθαρο ότι έχει φτιαχτεί για αλέ ρετουρ.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Έχω βάλει χωρίς στην κουζίνα. Απλά για να δουλέψει πρέπει να μπει και bypass. Αν βάλεις ουδέτερο δεν θες bypass.

Για χρήση σε αλέ ρετουρ θα το δοκιμάσω τo επόμενο σκ. Αν και το σχεδιάγραμμα στο manual είναι ξεκάθαρο ότι έχει φτιαχτεί για αλέ ρετουρ.

 

 

 

Οταν βαλεις τον αλε ρετουρ πες μας σε παρακαλώ εντυπώσεις.  Από την κουζίνα φαντάζομαι εισαι οκ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...