Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, lalexoulhs είπε

 

Βάλε ενα αισθητήρα PIR στη μέσα πλευρά της πόρτας και αν η μαγνητική επαφή της πόρτας ανοίξει ενώ ο αισθητήρας κίνησης δεν είναι ήδη ενεργοποιημένος τότε να εκτελέσει τη ρουτίνα που θες. Αν εχει ενεργοποιηθεί ήδη ο αισθητήρας κίνησης πριν ανοίξει η πόρτα να μην κάνει τίποτα (καθώς κάποιος είναι ήδη μέσα). 

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Έχεις να προτείνεις κάποιον PIR που να είναι συμβατός με Alexa για να βλέπω το state του (το ενεργοποιημένος/απενεργοποιημένος που λες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, lalexoulhs είπε

 

Βάλε ενα αισθητήρα PIR στη μέσα πλευρά της πόρτας και αν η μαγνητική επαφή της πόρτας ανοίξει ενώ ο αισθητήρας κίνησης δεν είναι ήδη ενεργοποιημένος τότε να εκτελέσει τη ρουτίνα που θες. Αν εχει ενεργοποιηθεί ήδη ο αισθητήρας κίνησης πριν ανοίξει η πόρτα να μην κάνει τίποτα (καθώς κάποιος είναι ήδη μέσα). 

καπως ετσι το εχω, αλλα για αναποδη χρηση.

οταν ανοιγω την πορτα απο μεσα να ανοιγει το φως της εξωπορτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μια βοηθεια

εχω τον Sonoff 4CH Pro r3 που εχει και dry contacts
Ξερετε ποια απο τις εξοδους NO / COM / NC ειναι αυτη στην οποια θα πρεπει να συνδεσω τη συσκευη που πρεπει να δεχεται εντολη για on μεσω dry contact ? (καθαρα πληροφοριακα, προκειται για remote control γκαραζοπορτας με rolling code στο οποιο εχουν μπει καλωδιακα εξωτερικα οποτε ηδη δουλευει με ενα παλιοτερο -τροποποιημενο-sonoff που βγαζει dry contact εξοδους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2021 στις 2:47 ΠΜ, lalexoulhs είπε

Καλησπέρα! Στο PID control η βασική αξία του control loop είναι να προσεγγίσει και να διατηρήσει μια τιμή κοντά στο set point. Σημαντικό είναι να φτάσει πίσω σε αυτή την επιθυμητή κατάσταση γρήγορα όταν ένας εξωτερικός παράγοντας επηρεάσει την τρέχουσα κατάσταση. Το σωστό PID μαθαίνει πόσο γρήγορα χάνει ο χώρος θερμοκρασία και ανάβει λίγο νωρίτερα τη θέρμανση (πριν βγει από το αποδεκτό όριο). Επίσης μαθαίνει πόσο γρήγορα ανεβαίνει η θερμοκρασία και σταματάει πριν την περάσει (για να μην έχει μεγάλο overshoot). Το άνοιγμα του παραθύρου είναι η εξωτερική μεταβολή και δεν επηρεάζει τη μαθησιακή ικανότητα του αλγόριθμου. Πρόβλημα υπάρχει όταν το PID είναι είτε σκέτο PI (αρα λείπει ο παράγοντας rate of change). Επίσης απο default οι siemens εχουν απενεργοποιημένο το PID και δουλεύουν σαν απλοί on-off άρα υποθέτω πως αυτό προβλημάτισε τον άνθρωπο που σας το είπε. Φυσικά και ένας φτηνός PID που είναι PID μονο στα λόγια ίσος είχε τα ίδια προβλήματα. 

 

Στο παράδειγμα ο "πράσινος" έχει ξεκάθαρα την καλύτερη απόδοση σα θερμοστάτης. Αλλά PID μπορεί να είναι και οι τρείς καμπύλες. 

PID_varyingP.jpg.12f20ff43a1bfa7ab584d9289d2f40e6.jpg

 

Σε λιγο καιρο θα το δοκιμασω και θα επανελθω αν ειναι, προς το παρον κραταω θερμοκρασιες μεσα στους 23 και 22 βαθμους ανα οροφο, οπότε ακόμα δεν το εχω τεσταρει.

Ευελπιστω, οτι τα λεφτα που εδωσα τα οποια δεν ειναι και λιγα να πιασουν τόπο και να μην ειναι απλα μια ακριβη μ@λ@κια.Thanks

Στις 28/6/2021 στις 7:07 ΠΜ, leuteris107 είπε

Η παραπάνω βάνα είναι ηλεκτρομηχανική. Ίσως να δημιουργήσει πρόβλημα κίνησης (άλατα, σκληρή βάνα κλπ). Εγώ για μια εφαρμογή που σκέφτομαι να κάνω για μια δεξαμενή νερού είναι να χρησιμοποιήσω αυτή την Βάνα και να την ελέγχω με κάποιο ESP  με Tasmota και κάποια relay μέσω ΗΑ.  

Καλησπερα,

επειδη δεν το κατεχω πολυ με το smart ακόμα,αλλα με ενδιαφερει το θεμα μπορεις να γινεις πιο αναλυτικός σε παρακαλώ. Αυτην την στιγμή μονο alexa εχω στο σπιτι. Σιγα σιγα θα βαλω καποια πραγματα πανω, αλλα αυτο με την ηλεκτροβανα με ενδιαφέρει. Μέσω alexa μπορει να υπαρξει ειδοποιηση και αυτοματο κλεισιμο με καποιον επιπλεον αισθητηρα π.χ. αεριου ή διαρροης νερου? Αν μπορεις να εισαι λεπτομερεστατος ( :) ) γιατι δεν ειμαι εξοικειωμενος με τις smart ορoλογιες και παιδευομαι :)

Κάτι αντιστιχο εχει η rehau >> Re.Guard αλλα όλο το πακετο με 2-3 αισθητηρες παει κοντα στα € 1.000,00

https://www.rehau.com/gr-el/systima-elegxou-nerou-reguard

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από saxter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, saxter είπε

Καλησπερα,

επειδη δεν το κατεχω πολυ με το smart ακόμα,αλλα με ενδιαφερει το θεμα μπορεις να γινεις πιο αναλυτικός σε παρακαλώ. Αυτην την στιγμή μονο alexa εχω στο σπιτι. Σιγα σιγα θα βαλω καποια πραγματα πανω, αλλα αυτο με την ηλεκτροβανα με ενδιαφέρει. Μέσω alexa μπορει να υπαρξει ειδοποιηση και αυτοματο κλεισιμο με καποιον επιπλεον αισθητηρα π.χ. αεριου ή διαρροης νερου? Αν μπορεις να εισαι λεπτομερεστατος ( :) ) γιατι δεν ειμαι εξοικειωμενος με τις smart ορoλογιες και παιδευομαι :)

Κάτι αντιστιχο εχει η rehau >> Re.Guard αλλα όλο το πακετο με 2-3 αισθητηρες παει κοντα στα € 1.000,00

https://www.rehau.com/gr-el/systima-elegxou-nerou-reguard

Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Εγώ χρησιμοποιώ Home Assistant και καθόλου alexa. Το σκεπτικό είναι να ελέγχω την πλήρωση μιας δεξαμενής νερού. Έχω ένα ESP8266 με Tasmota στο οποίο έχω ορίσει ένα relay (ελέγχω την ηλεκτοβάνα), ένα Radar  HC-SR04 (μετράω την απόσταση του νερού) και ορίζω μια είσοδο στο Α0 (ελέγχει την τροφοδοσία εισόδου). Όλα αυτά μέσω MQTT ενημερώνουν το Home Assistant. Αυτό που προσπαθώ τώρα μέσω NODE RED να κάνω τους αυτοματισμούς π.χ αν η απόσταση του νερού είναι <35 κλείσε την βάνα, αν είναι >38 άνοιξε και αν η τροφοδοσία είναι 0 κλείσε την βάνα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρελαβα sonoff basic r3 που το θελω για χρηση σε διακοπτη θερμοσιφωνα. Θα πρεπει να ασχοληθω με αυτο το Tasmota Που ακουω, η απλα φωναζω ηλεκτρολογο να το βαλει στον πινακα και μετα απλα να το σεταρω με τον κλασσικο του τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, therock είπε

Μολις παρελαβα sonoff basic r3 που το θελω για χρηση σε διακοπτη θερμοσιφωνα. Θα πρεπει να ασχοληθω με αυτο το Tasmota Που ακουω, η απλα φωναζω ηλεκτρολογο να το βαλει στον πινακα και μετα απλα να το σεταρω με τον κλασσικο του τροπο

Καλησπέρα. Αν περάσεις Tasmota (χωρίς να το ορίσεις κάπου π.χ Home Assistant ή alexa) θα το βλέπεις τοπικά. Για να το δεις εκτός σπιτιού θα πρέπει να του ορίσεις πόρτα και στο router να κάνεις  port forwarding. Αν το βάλεις στην εφαρμογή του θα το ελέγχεις από παντού. Για την εγκατάσταση φωνάζεις ηλεκτρολόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Αν περάσεις Tasmota (χωρίς να το ορίσεις κάπου π.χ Home Assistant ή alexa) θα το βλέπεις τοπικά. Για να το δεις εκτός σπιτιού θα πρέπει να του ορίσεις πόρτα και στο router να κάνεις  port forwarding. Αν το βάλεις στην εφαρμογή του θα το ελέγχεις από παντού. Για την εγκατάσταση φωνάζεις ηλεκτρολόγο.

Γενικοτερα αξιζει να περασω Tasmota η να το δουλεψω οπως ειναι?

-Παιζει δηλαδη να εχει πεσει ο server τους και να μη μεταβιβαζει την εντολη,

-η αμα ειμαι σπιτι και δεν εχω ιντερνετ να μην εχω ελεγχο (καλα αυτο δε με καιει απλα παω στο πινακα και το ενεργοποιω χειροκινητα). 

-και γενικοτερα αν παιζουν privacy concerns, με τα δεδομενα που μεταφερονται στους κινεζικους σερβερς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, therock είπε

Γενικοτερα αξιζει να περασω Tasmota η να το δουλεψω οπως ειναι?

-Παιζει δηλαδη να εχει πεσει ο server τους και να μη μεταβιβαζει την εντολη,

-η αμα ειμαι σπιτι και δεν εχω ιντερνετ να μην εχω ελεγχο (καλα αυτο δε με καιει απλα παω στο πινακα και το ενεργοποιω χειροκινητα). 

-και γενικοτερα αν παιζουν privacy concerns, με τα δεδομενα που μεταφερονται στους κινεζικους σερβερς

Αν δεν έχεις κάποιο σύστημα αυτοματισμού για το σπίτι και θέλεις ΜΟΝΟ το sonoff καλό είναι να δουλέψεις με το app. Οι servers μέχρι τώρα είναι αξιόπιστοι. Προσωπικά δεδομένα περνάς email – pass και κατάσταση διακόπτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πιο βασικο. Υπαρχει επιλογη να σου στελνεις reminders οταν ενας διακοπτης ειναι ανοικτος χ ωρα και παραπανω. Πχ να διαβαζω την κατασταση του διακοπτη στον θερμοσιφωνα και να του πω αν ειναι ανοικτος πανω απο μια ωρα να με ειδοποιησει η και να τον κλεισει αυτοματα στην ταδε χρονικη στογμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, therock είπε

Κατι πιο βασικο. Υπαρχει επιλογη να σου στελνεις reminders οταν ενας διακοπτης ειναι ανοικτος χ ωρα και παραπανω. Πχ να διαβαζω την κατασταση του διακοπτη στον θερμοσιφωνα και να του πω αν ειναι ανοικτος πανω απο μια ωρα να με ειδοποιησει η και να τον κλεισει αυτοματα στην ταδε χρονικη στογμη

Αν ανοίξεις τον θερμοσίφωνα με τιμερ γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, therock είπε

Κατι πιο βασικο. Υπαρχει επιλογη να σου στελνεις reminders οταν ενας διακοπτης ειναι ανοικτος χ ωρα και παραπανω. Πχ να διαβαζω την κατασταση του διακοπτη στον θερμοσιφωνα και να του πω αν ειναι ανοικτος πανω απο μια ωρα να με ειδοποιησει η και να τον κλεισει αυτοματα στην ταδε χρονικη στογμη

Ή τον ανοίγεις με χρονοδιακόπτη ή βάζεις μια σκηνή που να σε ειδοποιεί μετά από συγκεκριμένο χρόνο. Έχω παρόμοια ειδοποίηση όταν μένει η εξωπορτα ανοιχτή πάνω από 5 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τη σκηνη που λες, πρεπει να εχει ανοιχτει με την εφαρμογη ο διακοπτης η κανει Monitor ακομα και αν τον ανοιξεις χειροκινητη. Απλα επειδη ειναι σε αλλο οροφο ο πινακας, θελω ακομα και χειροκινητα να ανοικτει με το κουμπακι και να μη το ξερω οτι τον ανοιξει καποιος, να ειδοποιηθω οπως και να χει οτι εχει παραμεινει ανοικτος. Εγω παντως ναι με χρονοδιακοπτη θα τον ανοιγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα ένα 3d εκτυπωτή και θέλω να βάλω  ένα ανιχνευτή καπνού, αισθητήρα θερμοκρασίας και ίσως στο μέλλον και κανένα αισθητήρα σε πορτα-παραθυρα του σπιτιού  για ασφάλεια.  Το πιο σωστο- βολικό τι είναι; να ξεκινήσω με ένα gateway και να τα κολλήσω όλα πάνω του η να πάρω μεμονωμένους αισθητήρες της ίδιας εταιρίας και να τους ελέγχω από την εφαρμογή της π.χ. xiaomi ? Δλδ ποια είναι χοντρικά τα υπέρ και ποια τα κατά σε κάθε περίπτωση; 

Επεξ/σία από nikos16717
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...