Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, sts4x4 είπε

Καλησπέρα, 

Ποιό είναι εκείνο το αξεσουάρ με το οποίο θα μπορούν τα φώτα κήπου να ανάβουν-σβήνουν μόνα τους με βάσει την εκάστοτε δύση και ανατολή;

Τώρα είναι συνδεδεμένα σε κλασικό χρονοδιακόπτη πρίζας ο οποίος απαιτεί την δική μου παρέμβαση με την αλλαγή των εποχών και ώρας.

Δεν χρειάζεσαι Home Assistant αν αυτό είναι το μόνο που θέλεις. Και η εφαρμογή της Sonoff, το eWeLink, έχει αυτή τη λειτουργία. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις μια έξυπνη πρίζα της Sonoff όπως πχ αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gippas είπε

Δεν χρειάζεσαι Home Assistant αν αυτό είναι το μόνο που θέλεις. Και η εφαρμογή της Sonoff, το eWeLink, έχει αυτή τη λειτουργία. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις μια έξυπνη πρίζα της Sonoff όπως πχ αυτή.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Υποθέτω ότι και η αντίστοιχη πρίζα της TP-LINK η Tapo P100 κάνει την ίδια δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sts4x4 είπε

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Υποθέτω ότι και η αντίστοιχη πρίζα της TP-LINK η Tapo P100 κάνει την ίδια δουλειά;

Δεν την ξέρω αλλά πολύ πιθανόν, αν κατεβάσεις την εφαρμογή της μπορείς να δεις τι σενάρια έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι υπερβολή το Home Assistant μόνο για τα φώτα, αλλά από την άλλη, θα μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα, πχ να ανάβουν με αισθητήρα κίνησης, να γράφει κάμερα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gippas είπε

Δεν χρειάζεσαι Home Assistant αν αυτό είναι το μόνο που θέλεις. Και η εφαρμογή της Sonoff, το eWeLink, έχει αυτή τη λειτουργία. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις μια έξυπνη πρίζα της Sonoff όπως πχ αυτή.

Δεν αλλάζει όμως τις ώρες ανάλογα με εποχή πράγμα που το κάνει το homeassistant.

Edit Λάθος, μόλις είδα ότι η sonoff έχει τέτοια δυνατότητα άρα όντως δεν χρειάζεται homeassistant, αρκεί ένας sonoff basic με 5-6€ ή όσο έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν αλλάζει όμως τις ώρες ανάλογα με εποχή πράγμα που το κάνει το homeassistant.

Ωπαα, αυτό είναι σοβαρό, καθότι είναι ακριβώς αυτό που θέλω να αποφύγω.

Τώρα χρειάζεται διαρκώς ρύθμιση από μένα έως ότου έρθει το φώς στην χειμερινή διάρκεια του με την δύση περίπου 17:15 και αντίστοιχα σβήσιμο όταν ξημερώνει. Και ξανά από την αρχή την άνοιξη...

Αυτή την μανούρα θέλω να αποφύγω, είδα και την εφαρμογή της TP-LINK που ζητάει πρόσβαση στην τοποθεσία όταν πας να φτιάξεις σενάριο για το άναμμα και σβήσιμο, υποθέτω ότι το κάνει για να τραβάει δεδομένα για τις ώρες Ανατολής και Δύσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Theo X είπε

Ίσως είναι υπερβολή το Home Assistant μόνο για τα φώτα, αλλά από την άλλη, θα μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα, πχ να ανάβουν με αισθητήρα κίνησης, να γράφει κάμερα κλπ.

Και να φας δεκάδες ώρες από τον χρόνο σου :) Μη με παρεξηγείς, και εγώ ΗΑ έχω αλλά είχα χρόνο και διάθεση να αφιερώσω και ήθελα να κάνω πολλά περισσότερα πράγματα

16 λεπτά πριν, sts4x4 είπε

Ωπαα, αυτό είναι σοβαρό, καθότι είναι ακριβώς αυτό που θέλω να αποφύγω.

Τώρα χρειάζεται διαρκώς ρύθμιση από μένα έως ότου έρθει το φώς στην χειμερινή διάρκεια του με την δύση περίπου 17:15 και αντίστοιχα σβήσιμο όταν ξημερώνει. Και ξανά από την αρχή την άνοιξη...

Αυτή την μανούρα θέλω να αποφύγω, είδα και την εφαρμογή της TP-LINK που ζητάει πρόσβαση στην τοποθεσία όταν πας να φτιάξεις σενάριο για το άναμμα και σβήσιμο, υποθέτω ότι το κάνει για να τραβάει δεδομένα για τις ώρες Ανατολής και Δύσης;

 

Όπως διόρθωσε ο φίλος παραπάνω, και η εφαρμογή της Sonoff έχει αυτή τη δυνατότητα και προφανώς και της TP-Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sts4x4 είπε

Ωπαα, αυτό είναι σοβαρό, καθότι είναι ακριβώς αυτό που θέλω να αποφύγω.

Τώρα χρειάζεται διαρκώς ρύθμιση από μένα έως ότου έρθει το φώς στην χειμερινή διάρκεια του με την δύση περίπου 17:15 και αντίστοιχα σβήσιμο όταν ξημερώνει. Και ξανά από την αρχή την άνοιξη...

Αυτή την μανούρα θέλω να αποφύγω, είδα και την εφαρμογή της TP-LINK που ζητάει πρόσβαση στην τοποθεσία όταν πας να φτιάξεις σενάριο για το άναμμα και σβήσιμο, υποθέτω ότι το κάνει για να τραβάει δεδομένα για τις ώρες Ανατολής και Δύσης;

 

Έχω κάνει edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα sonoff r3 στον πινακα για να ελεγχω θερμοσιφωνα απο κίνητο. Ο ηλεκτρολογος ομως μου ειπε πως μπορει να τραβηξει καμια 20αρια Ampere και μπορει να εχω προβλημα που δινει 10 το Sonoff. Τοσο λενε τα specs του (10A/2200W). Λετε στην πορεια να χω κανα θεμα

Επισης επειδη ειμαι νεος στο ολο θεμα, τα scene πως δουλευουν? Δηλαδη πως μπορω να βαλω ενα σεναριο που κανει μονιτορ τη κατασταση του διακοπτη και πχ να με εδιοποιει αν ειναι ανοικτος πανω απο μιση ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Καταρχήν να ευχαριστήσω για την βοήθεια σας.

Τελικά αγόρασα την WiFi πρίζα της TP-LINK και ήδη αναρωτιέμαι γιατί δεν την είχα βάλει νωρίτερα!!!😀

Πρώτη εντύπωση πολύ θετική, πολύ γρήγορη και εύκολη εγκατάσταση, άμεση ανεύρεση της συσκευής μέσω της εφαρμογής τους η οποία έχει και Ελληνικά.

Για την δουλειά που την ήθελα, ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόταν. Άνοιγμα και κλείσιμο των φώτων με βάσει την Δύση και την Ανατολή του ηλίου με επιπλέον δυνατότητα να μπει και κάποια χρονοκαθυστέρηση, εάν πχ δεν θέλω να ανάβουν στις 17:14 που δίνει τώρα Δύση μιας και δεν έχει σουρουπώσει εντελώς.

 

Τώρα πάμε για το επόμενο project, αλλαγή θερμοστάτη με κάποιον WiFi, ακούω προτάσεις!!!

Τώρα έχω έναν ψηφιακό της Siemens, χωρίς WiFi εννοείται. Υπάρχει στο σημείο καλωδίωση τριών καλωδίων.

 

 

 

Επεξ/σία από sts4x4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, therock είπε

Εβαλα sonoff r3 στον πινακα για να ελεγχω θερμοσιφωνα απο κίνητο. Ο ηλεκτρολογος ομως μου ειπε πως μπορει να τραβηξει καμια 20αρια Ampere και μπορει να εχω προβλημα που δινει 10 το Sonoff. Τοσο λενε τα specs του (10A/2200W). Λετε στην πορεια να χω κανα θεμα

Επισης επειδη ειμαι νεος στο ολο θεμα, τα scene πως δουλευουν? Δηλαδη πως μπορω να βαλω ενα σεναριο που κανει μονιτορ τη κατασταση του διακοπτη και πχ να με εδιοποιει αν ειναι ανοικτος πανω απο μιση ωρα

Αν το έβαλε αυτός και όχι εσύ, και δεν έβαλε ρελέ ισχύος θα ήθελα να μάθω ποιος άχρηστος συνάδερφος είναι αυτός.

Και είμαι και πολυ ήρεμος με τον τρόπο που μιλάω.

Θέλει ρελέ ισχύος μαν. Και ένα μεταγωγικό αν θες να έχεις και μανουαλ. Η έστω 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2021 στις 6:22 ΜΜ, Son^Goku είπε

Χαιρετίζω την όμορφη παρέα σας. Έχω μια ιδιόμορφη περίπτωση στο σπίτι και χρειάζομαι τα φώτα σας. Είμαι στην προσπάθεια να κάνω έξυπνους όλους τους διακόπτες για τα φώτα στο σπίτι. Αρχικά δοκίμασα το SONOFF T1 T2 T3 TX Smart Home Wifi Touch αλλά δε μου άρεσε σαν αίσθηση και θέλω να κρατήσω τους αναλογικούς διακόπτες και να βάλω κάτι από πίσω. Δοκίμασα τους Sonoff dualr 3 Dual και Sonoff Mini R2 αλλά αν και λειτουργούν μια χαρά έχω θέμα με το μέγεθος τους. Στο σπίτι έχω μόνος και διπλούς διακόπτες με τους πλείστους να είναι αλερετουρ. Λόγο του ότι οι διακόπτες είναι λεγκραντ έχουν κάποιο πάχος και μόνο ένα μινι ρ2 χωράει σε κάθε κουτί. Υπάρχει κάτι στο μέγεθος του ρ2 που μπορεί να διαχειριστεί είτε αλερετουρ είτε 2 διαφορετικά φωτιστικά είτε σε σονοφ είτε σε shelly;

Για δες αυτό 

Διαστάσεις 39.2x39.2x18

https://a.aliexpress.com/_mNGUaVk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, parido είπε

Για δες αυτό 

Διαστάσεις 39.2x39.2x18

https://a.aliexpress.com/_mNGUaVk

Αυτό δηλαδή μπαίνει και χωρίς ουδέτερο; Μπορούμε να το βάλουμε και πίσω από το φωτιστικό αντί για μέσα στη πρίζα ώστε να τραβήξουμε ουδέτερο από μια κοντινή πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...