Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/11/2021 στις 3:33 ΜΜ, mezger είπε

Αν δεν έχεις πρόβλημα να τον κατσαβιδιάσεις, δες το shelly uni

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, οικονομική λύση και η εταιρεία φαίνεται σοβαρή.

Όμως δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και μου φαίνεται βουνό μια τέτοια εγκατάσταση, υπάρχει περίπτωση περαιτέρω βοήθειας, κάποιου τύπου «manual» για το πώς γίνονται αυτές οι εργασίες;

Επίσης, το γεγονός ότι ο αφυγραντήρας δεν επανέρχεται μόνος του μετά την επαναφορά του ρεύματος στην προηγούμενη ρύθμιση του, δεν είναι πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 03/11/2021 at 23:40, kostakiss said:

μπορώ με κάποιο τροπο να μπαίνει αυτόματα μέσω του κινητού (iOS) η μέσω της τηλεόρασης (android) online radio σταθμος σε  συγκεκριμενη ωρα?

κάποιος για το παραπανω?

 

θενξ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 4:04 ΜΜ, ChrisAntono είπε

Γεια σε όλους! Μόλις αγόρασα την Alexa Echo Dot και προσπαθώ κάπως να βρω να συνδέσω το κλιματιστικό μου (Inventor Omnia Eco) κ δεν βρίσκω την λύση.. Κάτι βρήκα στο ίντερνετ για μια εφαρμογή Inventor control αλλά αυτό δεν έχει μέσα στην λίστα υποστηριζόμενων συσκευών το δικού μου κλιματιστικό.. εγώ το λειτουργώ με την εφαρμογή invmate II.. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται και πως?

Ρώτα κι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 3:04 ΜΜ, ChrisAntono είπε

Γεια σε όλους! Μόλις αγόρασα την Alexa Echo Dot και προσπαθώ κάπως να βρω να συνδέσω το κλιματιστικό μου (Inventor Omnia Eco) κ δεν βρίσκω την λύση.. Κάτι βρήκα στο ίντερνετ για μια εφαρμογή Inventor control αλλά αυτό δεν έχει μέσα στην λίστα υποστηριζόμενων συσκευών το δικού μου κλιματιστικό.. εγώ το λειτουργώ με την εφαρμογή invmate II.. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται και πως?

Τσέκαρες το Inventor Control στα Skills του Alexa app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, λόγω το ότι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια λεντοταινία που έχω (στο εύρος χρωμάτων από ανοιχτό μπλε μέχρι σκούρο πορτοκάλι, ένα μικρό μέρος στην αρχή της ταινίας έχει το χρώμα που επιλέγω και η υπόλοιπη ταινία έχει άλλο χρώμα) θα ήθελα να πάρω μια σκέτη λεντοταινία, χωρίς controller και τροφοδοτικό για να την συνδέσω σε αυτόν που έχω ο οποίος συνεργάζεται με την εφαρμογή Smart Life. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν οποιαδήποτε σκέτη λεντοταινία συνδεθεί με τον controller θα δουλέψει κανονικά ή αν χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη. Τέλος, όσον αφορά το πρόβλημα που προανέφερα, εντόπισα ότι αν πίεζα την ταινία στο σημείο που γίνεται η διαφορά του χρώματος δούλευε κανονικά. Βέβαια αυτό πλέον δεν συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Τί γνώμη έχετε για τον smart θερμοστάτη Olympia Electronics BS-850/KIT ;

Τον έχει κάποιος; Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η αδιάλειπτη λειτουργία, χωρίς αποσυνδέσεις του WiFi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να μετατρέψω τον θερμοσίφωνα σε σμάρτ.

Θα πάρω έναν διακόπτη της sonoff και ένα ρελέ ράγας.

2 ερώτησεις

Τον διακόπτη θα μπορούμε να χειριζόμαστε από 2 smartphones? εγώ και η σύζυγος δλδ

Μεταξύ Sonoff Basic R2 και Sonoff Basic R3 ποιον να επιλέξω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, li@m είπε

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να μετατρέψω τον θερμοσίφωνα σε σμάρτ.

Θα πάρω έναν διακόπτη της sonoff και ένα ρελέ ράγας.

2 ερώτησεις

Τον διακόπτη θα μπορούμε να χειριζόμαστε από 2 smartphones? εγώ και η σύζυγος δλδ

Μεταξύ Sonoff Basic R2 και Sonoff Basic R3 ποιον να επιλέξω;

 

Και τα δυο κανουν τη δουλεια εγω θα πηγαινα στο R3. Και ναι θα μπορείτε και οι δυο εφόσον εχετε την εφαρμογη στο κινητο σας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Και τα δυο κανουν τη δουλεια εγω θα πηγαινα στο R3. Και ναι θα μπορείτε και οι δυο εφόσον εχετε την εφαρμογη στο κινητο σας

Γιατί αδερφέ; Έχω βρει κατάστημα κοντά μου με το r2 και θα με βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και δεν εχω καποιο απο τα 2 με μια πολυ γρηγορη ματια το Ρ3 ειναι πιο ευκολο στο να το βάλεις σε Home Assistant κλπ, οχι οτι δεν θα γινεται και με το αλλο. Αν βρισκεις Ρ2 παρε αυτο την δουλεια σου την κανεις εξισου καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, li@m είπε

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να μετατρέψω τον θερμοσίφωνα σε σμάρτ.

Θα πάρω έναν διακόπτη της sonoff και ένα ρελέ ράγας.

2 ερώτησεις

Τον διακόπτη θα μπορούμε να χειριζόμαστε από 2 smartphones? εγώ και η σύζυγος δλδ

Μεταξύ Sonoff Basic R2 και Sonoff Basic R3 ποιον να επιλέξω;

 

Το έχω κάνει με τον r2. Δουλεύει άψογα μέσω κινητού και μέσω homeassistant. Εννοείται ότι μπορείς με δεύτερο κινητό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το έχω κάνει με τον r2. Δουλεύει άψογα μέσω κινητού και μέσω homeassistant. Εννοείται ότι μπορείς με δεύτερο κινητό.

Δημήτρη έχει και inching; Δηλαδή απενεργοποίηση μετά από κάποιο ορισμένο διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και εγώ κοιτάω αυτές τις μέρες να κάνω smart τον θερμοσίφωνα και κυρίως να τον σετάρω να ανάβει και να σβήνει σε συγκεκριμένες μέρες/ ώρες.

Πέρα από τον Sonoff που συζητάτε, υπάρχει κανένας που να υποστηρίζει natively Homekit; Δε θέλω να το κάνω μέσα από HA κτλ, θέλω απευθείας αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Καλησπέρα και εγώ κοιτάω αυτές τις μέρες να κάνω smart τον θερμοσίφωνα και κυρίως να τον σετάρω να ανάβει και να σβήνει σε συγκεκριμένες μέρες/ ώρες.

Πέρα από τον Sonoff που συζητάτε, υπάρχει κανένας που να υποστηρίζει natively Homekit; Δε θέλω να το κάνω μέσα από HA κτλ, θέλω απευθείας αν γίνεται.

Τι εννοείς απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...