Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για οικοσύστημα με raspbery pi? έχω ένα που κάθεται και λέω αμα είναι να το βάλω στο παιχνίδι. Τι hardware/περιφεριακά θέλει που να συνεργάζονται? πχ δέχετε συγκεκριμένες λάμπες ή διακόπτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, maximosm είπε

Μόλις παράγγειλα μια αλέξα.Για να δούμε.Με έβαλες σε μπρίζες..

και με τα sonoff δουλευει υποδειγματικα εχω βαλει και εγω καποια φωτα και τον θερμοσιφονα (ανοιξε ,κλεισε η και με χρονο ανοιξε για μια ωρα μονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

και με τα sonoff δουλευει υποδειγματικα εχω βαλει και εγω καποια φωτα και τον θερμοσιφονα (ανοιξε ,κλεισε η και με χρονο ανοιξε για μια ωρα μονο)

Μπορώ να δώσω εντολή και μέσο κινητού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, maximosm είπε

Μπορώ να δώσω εντολή και μέσο κινητού?

σαφεστατα οπου και να εισαι ,cloud ειναι η αλεξα ,βεβαια αν ειναι να μπεις στην αλεξα μπαινεις και στο app της sonoff

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, slk200gr είπε

σαφεστατα οπου και να εισαι ,cloud ειναι η αλεξα

Είπα να μην έπαιρνα επειδή δεν ξέρω καλά Γερμανικά ακόμα αλλά οι 3 από τους 4 στο σπίτι ξέρουν άπταιστα. Βασικά περίμενα να βγουν Ελληνικά αλλά αφού τόσες επιλογές το χτύπησα. Το έχει και σε προσφορά.

https://www.amazon.de/gp/product/B06ZYW1XBT/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

Φωνητική εντολή ενοοουσα από το κινητό. Αν και είδα ότι εάν γυρίσω σαν ασσισταντ να είναι ι αλεχα στο κινητό γίνετε...

Επεξ/σία από maximosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maximosm είπε

Είπα να μην έπαιρνα επειδή δεν ξέρω καλά Γερμανικά ακόμα αλλά οι 3 από τους 4 στο σπίτι ξέρουν άπταιστα. Βασικά περίμενα να βγουν Ελληνικά αλλά αφού τόσες επιλογές το χτύπησα. Το έχει και σε προσφορά.

https://www.amazon.de/gp/product/B06ZYW1XBT/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Φωνητική εντολή ενοοουσα από το κινητό. Αν και είδα ότι εάν γυρίσω σαν ασσισταντ να είναι ι αλεχα στο κινητό γίνετε...

παιζει και στα αγγλικα, επισης δεν στελνει ελλαδα το ειδες φανταζομαι και 3ον μπορεις να παρεις το μικρο η διαφορα ειναι μονο στην μουσικη οπου το μεγαλο παιζει πιο δυνατα και καθαρα ,εγω το εχω συνδεσει να παιζει η μουσικη στον ενισχυτη οποτε πηρα τα μικρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

παιζει και στα αγγλικα, επισης δεν στελνει ελλαδα το ειδες φανταζομαι και 3ον μπορεις να παρεις το μικρο η διαφορα ειναι μονο στην μουσικη οπου το μεγαλο παιζει πιο δυνατα και καθαρα ,εγω το εχω συνδεσει να παιζει η μουσικη στον ενισχυτη οποτε πηρα τα μικρα

Γερμανία μένω όποτε δεν έχω θέμα. Θα πάρω το μεγάλο για να το έχω και για ραδιόφωνο που ήθελα. Ευκαιρία. γλιτώνω το ραδιόφωνο κάνα 40 ευρό που θα έδινα και θα ακούω και Ελληνικούς σταθμούς εδώ γερμάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Δηλαδή δεν μπορώ να φέρω κάπως από έξω την Αλεξα στην Ελλάδα? 

 Μπορείς εάν κανείς μια εικονική διεύθυνση (δεν θυμάμαι πως γίνεται) και θα έχει ανταπόκριση με την δική σου ελληνική. Parcel Forwarding λέγεται. Ψάξε λίγο και δες εάν συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, haris013 είπε

μπορει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για οικοσύστημα με raspbery pi? έχω ένα που κάθεται και λέω αμα είναι να το βάλω στο παιχνίδι. Τι hardware/περιφεριακά θέλει που να συνεργάζονται? πχ δέχετε συγκεκριμένες λάμπες ή διακόπτες?

Εχω ανοίξει θρεντ για το home assistant σε  rpi. Long story short, φλασαρεις το home assistant σε μια SD card, το βάζεις στο raspberry και μετά αρχίζεις το σεταρισμα. Αν θες να βάλεις z wave συσκευές θες z wave USB donglle και για zigbee συσκευές θες zigbee donglle, περίπου 50 ευρώ το καθένα. 

Μετα από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Στην αρχή είναι λίγο περίεργο μέχρι να μάθεις τη λογική του, όταν μάθεις και αν το έχεις λίγο με τον προγραμματισμό κάνεις παπάδες. 

 

Εχω ανεβάσει φωτογραφία με το δικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχω ανοίξει θρεντ για το home assistant σε  rpi. Long story short, φλασαρεις το home assistant σε μια SD card, το βάζεις στο raspberry και μετά αρχίζεις το σεταρισμα. Αν θες να βάλεις z wave συσκευές θες z wave USB donglle και για zigbee συσκευές θες zigbee donglle, περίπου 50 ευρώ το καθένα. 

Μετα από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Στην αρχή είναι λίγο περίεργο μέχρι να μάθεις τη λογική του, όταν μάθεις και αν το έχεις λίγο με τον προγραμματισμό κάνεις παπάδες. 

Εχω ανεβάσει φωτογραφία με το δικό μου. 

Εσύ zwave έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ASTOU είπε

Δηλαδή δεν μπορώ να φέρω κάπως από έξω την Αλεξα στην Ελλάδα? 

Ebay, πιθανον να βρεις και καλη τιμη. Ψαξε στο co.uk που δεν εχει και τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ASTOU είπε

Δηλαδή δεν μπορώ να φέρω κάπως από έξω την Αλεξα στην Ελλάδα? 

παρτο απο ελλαδα ,μην μπλεκεις αλλιως λιγο πιο ακριβω και τελος,επισης καπου ειχα βρει θεσσαλονικη στα 65 ε (γκουγκλαρισε),

https://www.hellasdigital.gr/smartliving/alexa/

το βρηκα 55 ε,https://www.bestdeals.gr/eikona-hxos/accesories/speakers/amazon-echo-dot-2nd-generation-white/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...