Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, slk200gr είπε

παρτο απο ελλαδα ,μην μπλεκεις αλλιως λιγο πιο ακριβω και τελος,επισης καπου ειχα βρει θεσσαλονικη στα 65 ε (γκουγκλαρισε),

https://www.hellasdigital.gr/smartliving/alexa/

το βρηκα 55 ε,https://www.bestdeals.gr/eikona-hxos/accesories/speakers/amazon-echo-dot-2nd-generation-white/

Ωραίος από τη στιγμή που δεν παίζει επίσημα από το αμαζον θα το πάρω από εδώ. Ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η alexa λειτουργει σαν smart όπως home assistant; Δεν με ενδιαφέρουν φωνητικές εντολές παρα μόνο να μαζέψω συσκευές σε ένα περιβάλλον να τις διαχειρίζομαι. Είναι καλύτερο να στήσω σε raspberry home assistant ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Η alexa λειτουργει σαν smart όπως home assistant; Δεν με ενδιαφέρουν φωνητικές εντολές παρα μόνο να μαζέψω συσκευές σε ένα περιβάλλον να τις διαχειρίζομαι. Είναι καλύτερο να στήσω σε raspberry home assistant ; 

Η Αλεξα είναι κατά βάση φωνητικές εντολές. Στην Αλεξα συνδέεις μόνο συσκευές που είναι alexa compatible. Το home assistant έχει web interface Και επίσης μπορείς να συνδέσεις σχεδόν τα πάντα. Και επίσης μπορείς να σεταρεις Google assistant, Alexa or Siri για φωνητικές εντολές. (για την σιρι δεν είμαι 100% σίγουρος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Η Αλεξα είναι κατά βάση φωνητικές εντολές. Στην Αλεξα συνδέεις μόνο συσκευές που είναι alexa compatible. Το home assistant έχει web interface Και επίσης μπορείς να συνδέσεις σχεδόν τα πάντα. Και επίσης μπορείς να σεταρεις Google assistant, Alexa or Siri για φωνητικές εντολές. (για την σιρι δεν είμαι 100% σίγουρος) 

 

Οπότε συμφέρει να πειραματιστώ με το home assistant (έχω ήδη raspberry) . Απλά μου φαίνεται λίγο μανίκι με τα configuration. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Οπότε συμφέρει να πειραματιστώ με το home assistant (έχω ήδη raspberry) . Απλά μου φαίνεται λίγο μανίκι με τα configuration. 

Είναι λίγο στην αρχή μέχρι να πιάσεις τη λογικη, μετά είναι εντάξει. Ότι θες έλα στο άλλο θρεντ που είναι μόνο για home assistant και ρώτα εκεί ότι θες. Αν θες βοήθεια σε κάτι στείλε. 

 

Υγ; αν θα το βάλεις μέσω WiFi διάβασε τα βήματα με το  USB stick που λέει για τον κωδικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Ποιο sonof διακόπτη έχετε; να βάλω έναν για το θερμοσίφωνα και ένα για τον θερμοστάτη του καλοριφέρ εάν δεν βρω.

https://www.hellasdigital.gr/smartliving/sonoff/sonoff-basic-wifi-wireless-smart-switch-for-mqtt-coap-smart-home/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Ποιο sonof διακόπτη έχετε; να βάλω έναν για το θερμοσίφωνα και ένα για τον θερμοστάτη του καλοριφέρ εάν δεν βρω.

 

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Ποιο sonof διακόπτη έχετε; να βάλω έναν για το θερμοσίφωνα και ένα για τον θερμοστάτη του καλοριφέρ εάν δεν βρω.

 

rps20181013_120727.jpg

Ασφαλεια να ανοιγεις να κλεινεις,ρελε,φωτακι οτι δουλευει και το sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

 

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

 

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

rps20181013_120727.jpg

Ασφαλεια να ανοιγεις να κλεινεις,ρελε,φωτακι οτι δουλευει και το sonoff

Προχθές τα είχε 3,52€ το gear, πως δεν ρώτησα νωρίτερα.

Slk Ναι έχω από αυτά στον πίνακα,3 ξαδέρφια ηλεκτρολόγους έχω.σήμερα το σκέφτηκα από εσένα αυτή τη δουλειά με το θερμοσίφωνα.τώρα για το θερμοστάτη μένει μόνο αλλιώς την ίδια πατέντα θα κάνω γιατί σταθερή θερμοκρασία έχω βάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Προχθές τα είχε 3,52€ το gear, πως δεν ρώτησα νωρίτερα.

Slk Ναι έχω από αυτά στον πίνακα,3 ξαδέρφια ηλεκτρολόγους έχω.σήμερα το σκέφτηκα από εσένα αυτή τη δουλειά με το θερμοσίφωνα.τώρα για το θερμοστάτη μένει μόνο αλλιώς την ίδια πατέντα θα κάνω γιατί σταθερή θερμοκρασία έχω βάλει.

4 εχει στο ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 10:03 ΠΜ, ASTOU είπε

Ωραίος από τη στιγμή που δεν παίζει επίσημα από το αμαζον θα το πάρω από εδώ. Ευχαριστώ πολύ! 

Βεβαίως και έρχονται οι Echo συσκευές, μέσω Amazon.de στην Ελλάδα. Αρκεί να επιλέξεις την International version. 

https://www.amazon.de/gp/product/B07682HBXR

Έτσι αγόρασα εγώ το δικό μου Echo το καλοκαίρι.

Από τότε, σύνδεση με sonoff διακόπτες σε λεντοταινιες, hue σε διάφορα σημεία, meross πρίζες σε καφετιέρα και φωτιστικά δαπέδου και σύντομα κι άλλοι sonoff, ένας ecobee και το echo sub. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dBpanos είπε

Βεβαίως και έρχονται οι Echo συσκευές, μέσω Amazon.de στην Ελλάδα. Αρκεί να επιλέξεις την International version. 

https://www.amazon.de/gp/product/B07682HBXR

Έτσι αγόρασα εγώ το δικό μου Echo το καλοκαίρι.

Από τότε, σύνδεση με sonoff διακόπτες σε λεντοταινιες, hue σε διάφορα σημεία, meross πρίζες σε καφετιέρα και φωτιστικά δαπέδου και σύντομα κι άλλοι sonoff, ένας ecobee και το echo sub. 

Κορυφή ι alexa. 3 μέρες την έχω και είναι απίστευτη σε συνδυασμό με το smarthome που έκανα. Ανάβω τα καλοριφέρ σε όπιο δωμάτιο θέλω με απλή φωνητική εντολή ανάβω φωτά σβήνω φωτά, φυσικά ακούμε ραδιόφωνο και το έκανα όταν το λες καλήμερα να λέει πρώτα τον καιρό μετά την κίνηση για την δούλευα και μετά παίζει ράδιο. Έχω και nuki κλειδαριά σπίτι και συναγερμό ismartalarm και με φωνητική εντολή κλειδώνω την πόρτα και βάζω τον συναγερμό φεύγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης φοβερη πριζα ειναι η παρακατω Blitzwolf. και οικονομικη 

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maximosm είπε

Κορυφή ι alexa. 3 μέρες την έχω και είναι απίστευτη σε συνδυασμό με το smarthome που έκανα. Ανάβω τα καλοριφέρ σε όπιο δωμάτιο θέλω με απλή φωνητική εντολή ανάβω φωτά σβήνω φωτά, φυσικά ακούμε ραδιόφωνο και το έκανα όταν το λες καλήμερα να λέει πρώτα τον καιρό μετά την κίνηση για την δούλευα και μετά παίζει ράδιο. Έχω και nuki κλειδαριά σπίτι και συναγερμό ismartalarm και με φωνητική εντολή κλειδώνω την πόρτα και βάζω τον συναγερμό φεύγοντας.

Στο ειχα πει οτι θα την ευχαρηστηθεις με το setup που ειχες ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Στο ειχα πει οτι θα την ευχαρηστηθεις με το setup που ειχες ηδη

Θα ανεβάσω και βιντεακια να δείτε κάποια στιγμή.Τα παιδιά έχουν τρελαθεί να παίζουν. αγόρασα και prime prime που ούτως η άλλος γλιτώνω μεταφορικά εδώ Γερμανία και έχω music και ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...