Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, nickzick είπε

ναι καλη φαινεται ,οικονομικη και tasmotable ,την εχεις?Καθε ποτε στελνει καταναλωση?ειναι αμεσα ή καθε 5 λεπτα π.χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

ναι καλη φαινεται ,οικονομικη και tasmotable ,την εχεις?Καθε ποτε στελνει καταναλωση?ειναι αμεσα ή καθε 5 λεπτα π.χ?

Σε real time σου μετράει την κατανάλωση και μετά σου έχει καθημερινή και μηνιαία κατανάλωση. 

Screenshot_2022-01-23-18-21-25-04_f76f437efc2e9af81c8f02ea0b35bb4a.jpg

Screenshot_2022-01-23-18-21-19-53_f76f437efc2e9af81c8f02ea0b35bb4a.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marksk είπε

Συσκευές blitzwolf χωρίς να τις flashαρεις μπαίνουν ; Έχω κάτι shp6 και shp2. μόνο αυτές δεν έχω βάλει ακόμα 

Αυτές μπορούν να μπουν με   tuya είτε tuya local αν έχεις τα keys, μπορείτε επίσης να τα κάνετε esp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Σε real time σου μετράει την κατανάλωση και μετά σου έχει καθημερινή και μηνιαία κατανάλωση. 

Screenshot_2022-01-23-18-21-25-04_f76f437efc2e9af81c8f02ea0b35bb4a.jpg

Screenshot_2022-01-23-18-21-19-53_f76f437efc2e9af81c8f02ea0b35bb4a.jpg

Έχεις βρει τρόπο να μηδενιζεις την μέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasisxask είπε

Σε real time σου μετράει την κατανάλωση και μετά σου έχει καθημερινή και μηνιαία κατανάλωση.

thnx θα την δοκιμασω ,Θα φλασαριστει με tasmota θα φαει και ενα calibration ωστε να δειχνει σωστα!Παραγγελνω μια τωρα για να παιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeG είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το πλυντήριο που είναι χαζό να ξεκινάει συγκεκριμένη ώρα;

αναλογα το πλυντηριο,αν ειναι εκτος πριζας ,το ετοιμασεις ,ρουχα προγραμματα,απορρυπαντικο πατησεις το κουμπι και μετα το βαλεις στην πριζα θα ξεκινησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marksk είπε

Συσκευές blitzwolf χωρίς να τις flashαρεις μπαίνουν ; Έχω κάτι shp6 και shp2. μόνο αυτές δεν έχω βάλει ακόμα 

 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά τις φλασαρα με esphome. Θέλει soldering αλλά είναι πολύ εύκολο.

Τις συγκεκριμένες τις έχω φλασάρει με tuya convert χωρίς soldering. 

3 ώρες πριν, kostaskontis είπε

ναι καλη φαινεται ,οικονομικη και tasmotable ,την εχεις?Καθε ποτε στελνει καταναλωση?ειναι αμεσα ή καθε 5 λεπτα π.χ?

Εφόσον βάλεις τασμοτα κάθε κάποια δευτερόλεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostaskontis είπε

αναλογα το πλυντηριο,αν ειναι εκτος πριζας ,το ετοιμασεις ,ρουχα προγραμματα,απορρυπαντικο πατησεις το κουμπι και μετα το βαλεις στην πριζα θα ξεκινησει?

Νομίζω πως οχι! Πρέπει να το δοκιμάσω ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να πάρω θερμοστάτη που να συνδέεται με HomeKit αλλά δεν θέλω να πάω σε λύσεις Αμερικής με 24v και να κάνω τροποποιήσεις στην εγκατάσταση. Τι έχετε να προτείνεται λοιπόν; Έχει κανείς άποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ιδιοκατασκευή για τον θερμοσίφωνα. Με ένα Wemos D1 (ESP8266). Και το γνωστό ρελέ της Hager. 

Χρησιμοποίησα ένα υπάρχον 220->5v τροφοδοτικό απο ένα φορτιστή για ένα παλιό Sony-Ericsson και 3 ρελέ. Ενα με τύλιγμα στα 5V για να ανοιγοκλείνω το Hager, και 2 με τυλίγματα στα 220V τα οποία ενεργοποιούν το νυχτερινό και το ρεύμα προς τον θερμοσίφωνα. 

Το WeMos είναι φορτωμένο με ESPHome.

esp32.jpg.9a7d6a1081e3a20974f1c3b52284df23.jpg

 

Η διαφορά με ένα sonoff είναι ότι έχω βάλει και εισόδους ώστε αφενός να ανιχνεύω πότε ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό, αφετέρου να ανιχνεύω πότε πάει ρεύμα στον θερμοσίφωνα. Με αυτό τον τρόπο αν ανοίξω τον θερμοσίφωνα με τον κλασικό διπλό διακόπτη βλέπω στον Home Assistant ότι είναι ανοικτός. Επίσης παίρνω notification οταν ενεργοποιηθεί και απενεργοποιηθεί το νυχτερινό ρεύμα... 

 

 

 

pinakas.jpg.56b4fd48f7cc33ee1932dd57e34f90e3.jpg

Η κατασκευή έχει τοποθετηθεί σε άδειο κουτί για ράγα για να μπαίνει εύκολα στον πίνακα. (Οι ασφάλειες είναι στην παραπάνω ράγα...)

unnamed.jpg.f8b4d1e9c3b7f3c918a9a60b79d35fcf.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nkarama είπε

Και μια ιδιοκατασκευή για τον θερμοσίφωνα. Με ένα Wemos D1 (ESP8266). Και το γνωστό ρελέ της Hager. 

Χρησιμοποίησα ένα υπάρχον 220->5v τροφοδοτικό απο ένα φορτιστή για ένα παλιό Sony-Ericsson και 3 ρελέ. Ενα με τύλιγμα στα 5V για να ανοιγοκλείνω το Hager, και 2 με τυλίγματα στα 220V τα οποία ενεργοποιούν το νυχτερινό και το ρεύμα προς τον θερμοσίφωνα. 

Το WeMos είναι φορτωμένο με ESPHome.

esp32.jpg.9a7d6a1081e3a20974f1c3b52284df23.jpg

 

Η διαφορά με ένα sonoff είναι ότι έχω βάλει και εισόδους ώστε αφενός να ανιχνεύω πότε ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό, αφετέρου να ανιχνεύω πότε πάει ρεύμα στον θερμοσίφωνα. Με αυτό τον τρόπο αν ανοίξω τον θερμοσίφωνα με τον κλασικό διπλό διακόπτη βλέπω στον Home Assistant ότι είναι ανοικτός. Επίσης παίρνω notification οταν ενεργοποιηθεί και απενεργοποιηθεί το νυχτερινό ρεύμα... 

 

 

 

pinakas.jpg.56b4fd48f7cc33ee1932dd57e34f90e3.jpg

Η κατασκευή έχει τοποθετηθεί σε άδειο κουτί για ράγα για να μπαίνει εύκολα στον πίνακα. (Οι ασφάλειες είναι στην παραπάνω ράγα...)

unnamed.jpg.f8b4d1e9c3b7f3c918a9a60b79d35fcf.jpg

καλη φαση,αν εγω επρεπε να κανω κατι τετοιο θα χρησιμοποιουσα ενα sonoff sv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

καλη φαση,αν εγω επρεπε να κανω κατι τετοιο θα χρησιμοποιουσα ενα sonoff sv...

Δεν το ήξερα το προιόν.. Ευχαριστώ!!!

Απο ότι βλέπω όμως αν θες να "διακόπτεις" 220V χρειάζετε εξωτερική τροφοδοσία...  

http://dl.itead.cc/IM160220004/Sonoff_SV_mode.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nkarama είπε

Δεν το ήξερα το προιόν.. Ευχαριστώ!!!

Απο ότι βλέπω όμως αν θες να "διακόπτεις" 220V χρειάζετε εξωτερική τροφοδοσία...  

http://dl.itead.cc/IM160220004/Sonoff_SV_mode.jpg

ναι βεβαια χρειαζεται 5 εως 24 v οποτε εχεις μια σχετικη ελευθερια.Εγω δεν το εχω δουλεψει ποτε με 220V ,εχω 3-4 στο σπιτι σε διαφορες εφαρμογες(κουδουνια κτλ) ειναι βολικο γιατι προσφερει εναλλακτικες και βγαζει και 3 io για να input/output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...