Προς το περιεχόμενο

Vodafone international - 9,5gb και 100 λεπτά προς όλους κάθε μήνα με 10€


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την εναρμόνιση με την Ευρωπαϊκή οδηγία, βάσει ποιου νόμου μπλοκάρουν την περιαγωγή οι ελληνικές εταιρείες, όπως σ' αυτή την περίπτωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι Ευρωπαικοί κανόνες  ισχύουν αυτόματα δεν χρειάζονται νόμο.

Αντιγράφω από europa/eu    http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_el.htm

 

Όρια στον όγκο δεδομένων - Προπληρωμένες κάρτες

Αν χρησιμοποιείτε προπληρωμένη κάρτα (που σημαίνει ότι πληρώνετε εκ των προτέρων για τη χρήση του κινητού σας τηλεφώνου), ο πάροχός σας μπορεί να εφαρμόσει την «περιαγωγή σαν στο σπίτι σας». Ωστόσο, ο πάροχός σας μπορεί να εφαρμόζει όριο για τον όγκο των δεδομένων εφόσον πληρώνετε ανά μονάδα και η εγχώρια τιμή μονάδας για τη χρήση δεδομένων είναι μικρότερη από 7,70 ευρώ ανά GB.

Εάν η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας εφαρμόζει όριο για τα δεδομένα, το όριο αυτό πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσο με τον όγκο που προκύπτει αν διαιρέσετε την εναπομένουσα πίστωση στην προπληρωμένη κάρτα σας όταν αρχίζετε να χρησιμοποιείτε υπηρεσίες περιαγωγής δεδομένων διά 7,7 ευρώ. Θα λάβετε τον ίδιο όγκο περιαγωγής δεδομένων για τον οποίο έχετε πληρώσει εκ των προτέρων. Μπορείτε φυσικά να ανανεώνετε την πίστωσή σας κατά την περιαγωγή.

 

Άλλες συμβάσεις

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπορούν επίσης να προσφέρουν συμβάσεις χωρίς υπηρεσίες περιαγωγής ή ειδικά σχεδιασμένες εναλλακτικές συμβάσεις περιαγωγής με τιμές εκτός του πεδίου εφαρμογής των κανόνων «περιαγωγής σαν στο σπίτι σας» (για παράδειγμα αν χρησιμοποιείτε υπηρεσίες περιαγωγής εκτός της ΕΕ), αλλά αυτές οι επιλογές πρέπει να γίνονται ειδικά από τον πελάτη. Καθώς οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είναι ελεύθερες να προσφέρουν φθηνότερες τιμές, θα πρέπει να κάνετε έρευνα αγοράς για να βρείτε την καλύτερη προσφερόμενη τιμή που ικανοποιεί τις ανάγκες σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ευρωπαικοί κανόνες  ισχύουν αυτόματα δεν χρειάζονται νόμο.

Αντιγράφω από europa/eu    http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_el.htm

 

Όρια στον όγκο δεδομένων - Προπληρωμένες κάρτες

Αν χρησιμοποιείτε προπληρωμένη κάρτα (που σημαίνει ότι πληρώνετε εκ των προτέρων για τη χρήση του κινητού σας τηλεφώνου), ο πάροχός σας μπορεί να εφαρμόσει την «περιαγωγή σαν στο σπίτι σας». Ωστόσο, ο πάροχός σας μπορεί να εφαρμόζει όριο για τον όγκο των δεδομένων εφόσον πληρώνετε ανά μονάδα και η εγχώρια τιμή μονάδας για τη χρήση δεδομένων είναι μικρότερη από 7,70 ευρώ ανά GB.

Εάν η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας εφαρμόζει όριο για τα δεδομένα, το όριο αυτό πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσο με τον όγκο που προκύπτει αν διαιρέσετε την εναπομένουσα πίστωση στην προπληρωμένη κάρτα σας όταν αρχίζετε να χρησιμοποιείτε υπηρεσίες περιαγωγής δεδομένων διά 7,7 ευρώ. Θα λάβετε τον ίδιο όγκο περιαγωγής δεδομένων για τον οποίο έχετε πληρώσει εκ των προτέρων. Μπορείτε φυσικά να ανανεώνετε την πίστωσή σας κατά την περιαγωγή.

 

Άλλες συμβάσεις

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπορούν επίσης να προσφέρουν συμβάσεις χωρίς υπηρεσίες περιαγωγής ή ειδικά σχεδιασμένες εναλλακτικές συμβάσεις περιαγωγής με τιμές εκτός του πεδίου εφαρμογής των κανόνων «περιαγωγής σαν στο σπίτι σας» (για παράδειγμα αν χρησιμοποιείτε υπηρεσίες περιαγωγής εκτός της ΕΕ), αλλά αυτές οι επιλογές πρέπει να γίνονται ειδικά από τον πελάτη. Καθώς οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είναι ελεύθερες να προσφέρουν φθηνότερες τιμές, θα πρέπει να κάνετε έρευνα αγοράς για να βρείτε την καλύτερη προσφερόμενη τιμή που ικανοποιεί τις ανάγκες σας.

 

Για εμένα δεν είναι ξεκάθαρο αυτό, ομολογώ --> "αλλά αυτές οι επιλογές πρέπει να γίνονται ειδικά από τον πελάτη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι η Ε.Ε. τους επιτρέπει να πουλάνε πακέτα χωρίς περιαγωγή. 

Από την άλλη αν πληρώνουν σε κάποια χώρα 7,7 ευρώ το GB είναι λογικό ότι δεν μπορούν να σου δώσουν 8GB με 8,87 ευρώ και να τα χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό. 

Θεωρώ όμως ότι έπρεπε να αφήνουν τις εισερχόμενες - εξερχόμενες  κλήσεις και SMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την ανανέωση σήμερα. Πήρα 1.5gb δώρο από την ανανέωση κανονικά και πήρα και τα 100 λεπτά προς όλους. Τα 8gb με 8.87 πως τα ενεργοποιω?

 

Edit: παρατήρησα ότι ακόμα και τα λεπτά προς όλους δουλεύουν αθροιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την ανανέωση σήμερα. Πήρα 1.5gb δώρο από την ανανέωση κανονικά και πήρα και τα 100 λεπτά προς όλους. Τα 8gb με 8.87 πως τα ενεργοποιω?

 

Edit: παρατήρησα ότι ακόμα και τα λεπτά προς όλους δουλεύουν αθροιστικά.

Πώς το πήρες το 1.5 γιγα; εγώ πήρα μόνο τα 600 και τα 100 προς όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση, αλλά θα την κάνω : έχω την κάρτα σε ένα vodafone mobile hotspot και τελείωσαν τα data.

Απο το my Vodafone δεν έχω την δυνατότητα να ενεργοποιήσω τα 8g, γιατί έχει κάποια άλλα default πακέτα.

Έβαλα την sim σε ένα κινητό για να στείλω το sms στο 19109 αλλά δεν την αναγνωρίζει ως έγκυρη, μην με ρωτάτε γιατί..παίζει να έχει να κάνει με αλλαγές στο apn που μου έκαναν στο κατάστημα voda για να παίξει στην φορητή συσκευή.dont know..

 

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτην σε ένα άλλο κινητό. Στην χειρότερη μπορείς να ενεργοποιήσεις το πακέτο από κατάστημα.

το ΑΡΝ είναι άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε ρωτηθει ξανα αλλα δεν θημαμαι την απαντηση μπορω να κρατησω το cu νουμερο που εχω και να βγαλω νεα σιμ σε international ή οχι ?

Νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις καν αλλαγή sim ,  απλά στέλνεις ένα μηνυμα και αλλάζει το πακέτο.

Αυτό που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι αν χάνεις ή κρατάς το υπόλοιπο της κάρτας σου.

 

Edit: Δες το screenshot

post-176189-0-97556500-1503056635_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις καν αλλαγή sim ,  απλά στέλνεις ένα μηνυμα και αλλάζει το πακέτο.

Αυτό που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι αν χάνεις ή κρατάς το υπόλοιπο της κάρτας σου.

 

Edit: Δες το screenshot

 

ναι αυτο το καταλαβα απλα μπορω ν παρω νεο νουμερο και να το κανω ιντερνασιοναλ η οχι , δηλαδη πχ εχω τον αριθμο 6947ΧΧΧΧΧΧ σαν σι γιου μπορω να βγαλω νεο αριθμο πχ 6947ΥΥΥΥΥΥ σαν ιντερνασιοναλ η οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο το καταλαβα απλα μπορω ν παρω νεο νουμερο και να το κανω ιντερνασιοναλ η οχι , δηλαδη πχ εχω τον αριθμο 6947ΧΧΧΧΧΧ σαν σι γιου μπορω να βγαλω νεο αριθμο πχ 6947ΥΥΥΥΥΥ σαν ιντερνασιοναλ η οχι ?

Αν εννοείς να πάρεις καινούργια sim με καινούργιο αριθμό , φυσικά και γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...