Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ολοι μπορουν να το κανουν αυτο απλα δεν θελουν...

https://www.aade.gr/epicheireseis/phorologikes-yperesies/egkyroteta/egkyroteta-arithmoy-phpa-vies

Οπότε αν ενα ΑΦΜ επαγγελματία βγεί "θετικό" στο παραπάνω Link σημαίνει ότι μπορεί να αγοράσει χωρίς ΦΠΑ;

 

Σε περιπτωση που η εταιρία δεν αποδίδει ΦΠΑ (για να εκπίπτει από εκεί) γιατί αφορά υπηρεσίες παροχής υπηρεσιων, τι γίνεται με το ΦΠΑ που γλυτώνει στην αγορά; Το πληρωνει καπως αργότερα;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Οπότε αν ενα ΑΦΜ επαγγελματία βγεί "θετικό" στο παραπάνω Link σημαίνει ότι μπορεί να αγοράσει χωρίς ΦΠΑ;

Σε περιπτωση που η εταιρία δεν αποδίδει ΦΠΑ (για να εκπίπτει από εκεί) γιατί αφορά υπηρεσίες παροχής υπηρεσιων, τι γίνεται με το ΦΠΑ που γλυτώνει στην αγορά; Το πληρωνει καπως αργότερα;

To θεμα ειναι γιατι αγοραζεις πχ το κινητο ?

Εαν προοριζεται για μεταπωληση τοτε το πληρωνεις αφου το εισπρατεις απο τον πελατη λιανικης..

Αλλιως πρεπει να μπει στα παγια της επιχειρησης και το ΦΠΑ παει για βρουβες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, fingolfingr said:

Σε περιπτωση που η εταιρία δεν αποδίδει ΦΠΑ (για να εκπίπτει από εκεί) γιατί αφορά υπηρεσίες παροχής υπηρεσιων, τι γίνεται με το ΦΠΑ που γλυτώνει στην αγορά;

Δεν κατάλαβα, γιατί να μην αποδίδει ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δεν κατάλαβα, γιατί να μην αποδίδει ΦΠΑ;

Αν πχ έχεις ένα φροντιστήριο αποδίδεις ΦΠΑ; Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά στο δικό μου μυαλό ο ΦΠΑ έχει συνδυαστεί με αγορά προϊόντων που έχουν μια Α τιμή πάνω στην οποία μπαίνει ο ΦΠΑ.

 

Αν λοιπόν το φροντιστήριο αυτό θέλει να πάρει 5 laptop ή απλά ένα κινητό για την γραμματεία μπορεί να το παρει χωρίς ΦΠΑ σαν πάγιο; Η θα κληθεί να πληρώσει ότι κέρδισε στο τέλος του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, fingolfingr said:

Αν πχ έχεις ένα φροντιστήριο αποδίδεις ΦΠΑ; Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά στο δικό μου μυαλό ο ΦΠΑ έχει συνδυαστεί με αγορά προϊόντων που έχουν μια Α τιμή πάνω στην οποία μπαίνει ο ΦΠΑ.

Αν λοιπόν το φροντιστήριο αυτό θέλει να πάρει 5 laptop ή απλά ένα κινητό για την γραμματεία μπορεί να το παρει χωρίς ΦΠΑ σαν πάγιο; Η θα κληθεί να πληρώσει ότι κέρδισε στο τέλος του χρόνου;

Νομίζω ότι τα φροντιστήρια από τον Οκτώβριο του 2015 εκδίδουν αποδείξεις στην οποίες περιλαμβάνεται ΦΠΑ 24%, οπότε αποδίδουν ΦΠΑ. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος οπότε το σκέφτομαι ως εξής: η ΠΟΛ γράφει ότι αν είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ μπορείς να ψωνίσεις απαλλασόμενος από αυτόν. Αν δεν είσαι δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, k_w_t είπε

Ολοι μπορουν να το κανουν αυτο απλα δεν θελουν...

https://www.aade.gr/epicheireseis/phorologikes-yperesies/egkyroteta/egkyroteta-arithmoy-phpa-vies

Αυτός ο σύνδεσμος στην περίπτωση της Ελλάδας δεν ΄έχει καμία σχέση με το καθεστώς ΦΠΑ, αλλά μόνον με την εγκυρότητα του ΑΦΜ μιας επιχείρησης. Το ότι βγάζει πράσινο (valid VAT number) δηλώνει απλώς και μόνον ότι ο συγκεκριμένος ΑΦΜ είναι έγκυρος (μαζί με τα στοιχεία της επιχείρησης), και όχι ότι υπάγεται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ ή ότι έχει ανοιχτές ενδοκοινοτικές. Χρήσιμος όσον αφορά το καθεστώς ΦΠΑ είναι μόνον για τις χώρες εκείνες (ΗΒ, Εσθονία, Κύπρος) όπου υπάρχει ξεχωριστός αριθμός μητρώου ΦΠΑ.

Για την εύρεση του καθεστώτος ΦΠΑ μιας επιχείρησης χρησιμοποιείται άλλη εφαρμογή (αυθύπαρκτα ή ενσωματωμένη σε εμπορική διαχείριση ή λογιστικά πακέτα), τούτη 'δώ: https://www.aade.gr/epicheireseis/phorologikes-yperesies/metroo/anazetese-basikon-stoicheion-metrooy-epicheireseon

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Οπότε αν ενα ΑΦΜ επαγγελματία βγεί "θετικό" στο παραπάνω Link σημαίνει ότι μπορεί να αγοράσει χωρίς ΦΠΑ;

Σε περιπτωση που η εταιρία δεν αποδίδει ΦΠΑ (για να εκπίπτει από εκεί) γιατί αφορά υπηρεσίες παροχής υπηρεσιων, τι γίνεται με το ΦΠΑ που γλυτώνει στην αγορά; Το πληρωνει καπως αργότερα;

Για το πρώτο, δες τι γράφω πιο πάνω (δλδ: όχι, δεν σημαίνει κατ' ανάγκη).

Για το δεύτερο, μια τέτοια επιχείρηση δεν πρέπει να αγοράσει βάσει άρθρου 39Α.

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

To θεμα ειναι γιατι αγοραζεις πχ το κινητο ?

Εαν προοριζεται για μεταπωληση τοτε το πληρωνεις αφου το εισπρατεις απο τον πελατη λιανικης..

Αλλιως πρεπει να μπει στα παγια της επιχειρησης και το ΦΠΑ παει για βρουβες...

Είτε αγοράζεις για μεταπώληση είτε για χρήση από την επιχείρηση, εφόσον υπάγεσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ τον "γλιτώνεις" — ασκώντας το δικαίωμα έκπτωσης που έχεις στον φόρο αυτόν. Δηλαδή συμψηφίζεται με τον ΦΠΑ που έχεις να αποδώσεις από τις δικές σου πράξεις υποκείμενες στον φόρο, μειώνοντας τον ΦΠΑ που πληρώνεις. Στις πράξεις του άρθρου 39Α ο εν λόγω συμψηφισμός γίνεται με την αγορά — είτε μεταπωλήσεις κατόπιν είτε όχι.

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν κατάλαβα, γιατί να μην αποδίδει ΦΠΑ;

Υπάρχουν κάποιες δραστηριότητες που απαλλάσσονται (άρθρο 22 κώδικα ΦΠΑ), όπως εκπαιδευτήρια, γιατροί, ασφάλειες, μισθώσεις ακινήτων, αθλητισμός κ.ά., συν οι μικρές επιχειρήσεις με τζίρο <10 k€/έτος έπειτα από αίτημά τους.

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Αν πχ έχεις ένα φροντιστήριο αποδίδεις ΦΠΑ; Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά στο δικό μου μυαλό ο ΦΠΑ έχει συνδυαστεί με αγορά προϊόντων που έχουν μια Α τιμή πάνω στην οποία μπαίνει ο ΦΠΑ.

Αν λοιπόν το φροντιστήριο αυτό θέλει να πάρει 5 laptop ή απλά ένα κινητό για την γραμματεία μπορεί να το παρει χωρίς ΦΠΑ σαν πάγιο; Η θα κληθεί να πληρώσει ότι κέρδισε στο τέλος του χρόνου;

Μια απαλλασσόμενη επιχείρηση δεν μπορεί να αγοράσει λάπτοπ χωρίς ΦΠΑ βάσει ΠΟΛ 1150/2017. Το τιμολόγιο σε αυτη την περίπτωση έχει κανονικά ΦΠΑ, και ο ΦΠΑ για έναν απαλλασσόμενο είναι δαπάνη (δλδ μειώνει τον φόρο εισοδήματος) κι όχι ΦΠΑ με δικαίωμα έκπτωσης.

Επεξ/σία από Zazula
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, k_w_t είπε

 

                                   12345670 Game Kick-Off 1992

                                     12345671 Joystick Pacman 

 

Έχεις το σεβασμό μου για αυτά τα 2 που έγραψες. Βάλε και στο πακέτο το Τomahawk και φύγαμε διπλό Kick Off (by Dino Dini) μέχρι το πρωί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2018 στις 6:24 ΠΜ, periptero72 είπε

 

Παντα σε καθε νημα υπαρχει και ενας """""""εξυπνος""""" που θα πει τη @@ του

Δεν το σχολιαζω γιατι ειναι χρονιαρες μερες.

αν δεν ήθελες να σε σχολιάζουμε να μην έγραφες το παράπονο σου για την λαμογιά που πας να κάνεις.

απαλλαγή ΦΠΑ για δώρο κονσόλα στον γιο σου. λέω κάτι που δεν ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αδειοδοτημένες δομές εκπαίδευσης (από τον ΕΟΠΠΕΠ) δεν υπάγονται σε καθεστώς ΦΠΑ. Είχαμε για μερικούς μήνες, τον χρεώσαμε βάσει νόμου, και έπειτα τον επιστρέψαμε στους γονείς με παραστατικά.

Όταν εμείς που δεν έχουμε ΦΠΑ θέλουμε να αγοράσουμε ένα τέτοιο προϊόν, πληρώνουμε τον ΦΠΑ κανονικά. Αγοράσαμε νέους υπολογιστές την προηγούμενη εβδομάδα, η πληρωμή έγινε υποχρεωτικά με κάρτα (ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του καταστήματος) και πληρώσαμε κανονικά τον ΦΠΑ.

Αυτό που μας εξέπληξε όμως, ήταν η άρνηση συγκεκριμένου ηλεκτρονικού καταστήματος (με φυσικά καταστήματα) να εκδώσει τιμολόγιο, λέγοντας ότι δεν μπορεί (μπορούσε να εκδώσει μόνο απόδειξη, σύμφωνα με το λογιστήριό του). Δεν αγοράσαμε τελικά από αυτό, αφού δεν γινόταν, αλλά ακόμα και τώρα, δεν έχω καταλάβει το λόγο που αρνήθηκαν την πώληση λόγω αδυναμίας έκδοσης του σωστού παραστατικού. Όποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει, γιατί εγώ ξέρω ότι οποιαδήποτε επιχείρηση μπορεί να βγάλει και τα δύο).

Τέλος, οτιδήποτε αγοράζεται με τιμολόγιο για χρήση από την επιχείρηση, θα πρέπει να βρίσκεται στο χώρο της επιχείρησης. Σε περίπτωση ελέγχου, αν λείπει κάτι, θα πρέπει να υπάρχει δελτίο αποστολής που να αιτιολογεί την προσωρινή απουσία του.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, BritGreek said:

Τέλος, οτιδήποτε αγοράζεται με τιμολόγιο για χρήση από την επιχείρηση, θα πρέπει να βρίσκεται στο χώρο της επιχείρησης. Σε περίπτωση ελέγχου, αν λείπει κάτι, θα πρέπει να υπάρχει δελτίο αποστολής που να αιτιολογεί την προσωρινή απουσία του.

Δεν ισχύει αυτό για κινητά πράγματα όπως είναι τα laptops, τα κινητά και τα tablets. Στον τυχαίο έλεγχο δεν είναι υποχρεωμένος ο εξωτερικός πωλητής μου να είναι στο χώρο της επιχείρησης μαζί με το κινητό που τον έχω προμηθεύσει. Σε τακτικό έλεγχο, ναι σε έχουν προειδοποιήσει και έχεις φέρει όλα τα πάγια στο χώρο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BritGreek είπε

Οι αδειοδοτημένες δομές εκπαίδευσης (από τον ΕΟΠΠΕΠ) δεν υπάγονται σε καθεστώς ΦΠΑ. Είχαμε για μερικούς μήνες, τον χρεώσαμε βάσει νόμου, και έπειτα τον επιστρέψαμε στους γονείς με παραστατικά.

Όταν εμείς που δεν έχουμε ΦΠΑ θέλουμε να αγοράσουμε ένα τέτοιο προϊόν, πληρώνουμε τον ΦΠΑ κανονικά. Αγοράσαμε νέους υπολογιστές την προηγούμενη εβδομάδα, η πληρωμή έγινε υποχρεωτικά με κάρτα (ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του καταστήματος) και πληρώσαμε κανονικά τον ΦΠΑ.

Αυτό που μας εξέπληξε όμως, ήταν η άρνηση συγκεκριμένου ηλεκτρονικού καταστήματος (με φυσικά καταστήματα) να εκδώσει τιμολόγιο, λέγοντας ότι δεν μπορεί (μπορούσε να εκδώσει μόνο απόδειξη, σύμφωνα με το λογιστήριό του). Δεν αγοράσαμε τελικά από αυτό, αφού δεν γινόταν, αλλά ακόμα και τώρα, δεν έχω καταλάβει το λόγο που αρνήθηκαν την πώληση λόγω αδυναμίας έκδοσης του σωστού παραστατικού. Όποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει, γιατί εγώ ξέρω ότι οποιαδήποτε επιχείρηση μπορεί να βγάλει και τα δύο).

Τέλος, οτιδήποτε αγοράζεται με τιμολόγιο για χρήση από την επιχείρηση, θα πρέπει να βρίσκεται στο χώρο της επιχείρησης. Σε περίπτωση ελέγχου, αν λείπει κάτι, θα πρέπει να υπάρχει δελτίο αποστολής που να αιτιολογεί την προσωρινή απουσία του.

Εαν μια επιχειρηση δεν κοβει τιμολογιο ή το αποφευγει κατι βρωμαει παντα...

'Η τα προιοντα εχουν φτασει σε αυτους με πλαγιο τροπο (παραδειγμα η σπειρα που αδειαζε φορτηγα και τους πιασανε απο ενα σειριακο ενος mac) 

https://www.newsit.gr/egklhma/speira-klemmenon-fortigon-pano-apo-ena-ekatommyrio-i-leia-tous/2662058/

https://www.protothema.gr/greece/article/840392/exarthrothike-speira-pou-ekleve-fortiga-tous-prodose-enas-ilektronikos-upologistis/

'H οι ταμιακες τους μηχανες βαρανε στον αερα.....   

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, k_w_t said:

Εαν μια επιχειρηση δεν κοβει τιμολογιο ή το αποφευγει κατι βρωμαει παντα...

'Η τα προιοντα εχουν φτασει σε αυτους με πλαγιο τροπο (παραδειγμα η σπειρα που αδειαζε φορτηγα και τους πιασανε απο ενα σειριακο ενος mac) 

https://www.newsit.gr/egklhma/speira-klemmenon-fortigon-pano-apo-ena-ekatommyrio-i-leia-tous/2662058/

'H οι ταμιακες τους μηχανες βαρανε στον αερα.....   

Ή έχουν ΚΑΔ λιανικής πώλησης και δεν είναι υποχρεωμένοι να κόβουν τιμολόγιο. 

Εύκολο να κατηγορούμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ή έχουν ΚΑΔ λιανικής πώλησης ή δεν είναι και υποχρεωμένοι να κόβουν τιμολόγιο. 

Εύκολο να κατηγορούμε. 

Νομιζω οτι εχει καταργηθει απο το 2006 με Ευρωπαικη οδηγια να ειναι μια εταιρια μονο λιανικης πωλησης.

Σιγουρα υπηρχε παλιοτερα και καποιος με καλυτερες λογιστικες γνωσεις θα μας διαφωτισει.

Το θεμα εινα οτι μερικες τετοιες εταιριες κοβουν τιμολογια πχ για θηκες κινητων,μελανια,ακουστικα κτλ αλλα οταν ζητας για κατι πιο ακριβο αρχιζουν τα μα μου σου του...

 

Και τωρα που το εψαχνα ανακαλυψα οτι το 1520.gov.gr ε χει πεσει θυμα τουρκων χακερ χαχαχχαα

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BritGreek είπε

Αυτό που μας εξέπληξε όμως, ήταν η άρνηση συγκεκριμένου ηλεκτρονικού καταστήματος (με φυσικά καταστήματα) να εκδώσει τιμολόγιο, λέγοντας ότι δεν μπορεί (μπορούσε να εκδώσει μόνο απόδειξη, σύμφωνα με το λογιστήριό του). Δεν αγοράσαμε τελικά από αυτό, αφού δεν γινόταν, αλλά ακόμα και τώρα, δεν έχω καταλάβει το λόγο που αρνήθηκαν την πώληση λόγω αδυναμίας έκδοσης του σωστού παραστατικού. Όποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει, γιατί εγώ ξέρω ότι οποιαδήποτε επιχείρηση μπορεί να βγάλει και τα δύο).

Ορισμένες επιχειρήσεις αποφεύγουν την έκδοση τιμολογίου επειδή κατόπιν οι συγκεκριμένες συναλλαγές φαίνονται αναλυτικά στις ΜΥΦ. Αυτό το λέω χωρίς να υπονοώ πως όποιος το κάνει έχει οπωσδήποτε κάποια έκνομη επιδίωξη κατά νου.

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ισχύει αυτό για κινητά πράγματα όπως είναι τα laptops, τα κινητά και τα tablets. Στον τυχαίο έλεγχο δεν είναι υποχρεωμένος ο εξωτερικός πωλητής μου να είναι στο χώρο της επιχείρησης μαζί με το κινητό που τον έχω προμηθεύσει. Σε τακτικό έλεγχο, ναι σε έχουν προειδοποιήσει και έχεις φέρει όλα τα πάγια στο χώρο.

Θεμελιώδης αρχή του Ελέγχου είναι τα πραγματικά περιστατικά — εξ ου και ούτε η Δνση Ελέγχου ούτε επόπτες κι ελεγκτές σε ΔΟΥ θα σου πουν ποτέ από πριν τι θα ισχύσει σε γενόμενο έλεγχο. Αλλά είναι εύλογο ότι σε επιχείρηση με έναν υπάλληλο γραφείου κι έναν αποθηκάριο, χωρίς άλλο προσωπικό, και με αγορασμένα πέντε κινητά κι άλλα τόσα λάπτοπ την τελευταία διετία τα οποία δεν βρίσκονται στον χώρο της επιχείρησης, ο επιχειρηματίας θα έχει αρκετά να εξηγήσει. Από την άλλη, σε εταιρία με ογδόντα οδηγούς και τριάντα πωλητές ο έλεγχος συνήθως ούτε που ρωτάει για κινητά και λάπτοπ (θα πρέπει να 'χει απελπιστεί πολύ ο ελεγκτής μην έχοντας βρει τίποτα, για να το φτάσει μέχρι εκεί).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, Zazula said:

Θεμελιώδης αρχή του Ελέγχου είναι τα πραγματικά περιστατικά — εξ ου και ούτε η Δνση Ελέγχου ούτε επόπτες κι ελεγκτές σε ΔΟΥ θα σου πουν ποτέ από πριν τι θα ισχύσει σε γενόμενο έλεγχο. Αλλά είναι εύλογο ότι σε επιχείρηση με έναν υπάλληλο γραφείου κι έναν αποθηκάριο, χωρίς άλλο προσωπικό, και με αγορασμένα πέντε κινητά κι άλλα τόσα λάπτοπ την τελευταία διετία τα οποία δεν βρίσκονται στον χώρο της επιχείρησης, ο επιχειρηματίας θα έχει αρκετά να εξηγήσει. Από την άλλη, σε εταιρία με ογδόντα οδηγούς και τριάντα πωλητές ο έλεγχος συνήθως ούτε που ρωτάει για κινητά και λάπτοπ (θα πρέπει να 'χει απελπιστεί πολύ ο ελεγκτής μην έχοντας βρει τίποτα, για να το φτάσει μέχρι εκεί).

Προσωπικά, αμφιβάλλω ότι ο έλεγχος θα ασχοληθεί και με μια κονσόλα των 200 ευρώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...