Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Hazuki είπε

Αγαπητέ periptero72,

Στην πολ υπάρχει το παρακάτω 

Αναφέρει ενιαίο σύνολο κι όχι ενιαίο πακέτο προσφοράς. Ενιαίο σύνολο όπως π.χ. είναι μία σύνθεση υπολογιστή. Χωρίς μνήμη, δίσκο, επεξεργαστή ο υπολογιστής δεν δουλεύει, οπότε τα θες όλα για να δουλέψει το τελικό προϊόν. Το ps4 δουλεύει και χωρίς το psvr.

Αγαπητε Hazuki,

Δεν το εχεις καταλαβει σωστα,

Καταρχην να σημειωσουμε οτι η συνθεση ενος σταθερου υπολογιστη ΔΕΝ εμπιπτει στον συγκεκριμενο νομο. (σαν παραδειγμα αναφερθηκε οκ)

Κατα δευτερον ομως το εχεις δει τελειως αναποδα : το psvr δεν δουλευει χωρις το ps4

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-10/pol1150_2017.pdf

Στην τριτη σελιδα στο πρωτο παραδειγμα περιγραφει :

Εταιρεία εμπορίας ηλεκτρονικών συσκευών προσφέρει σε ενιαία τιμή «ως προσφορά»
φορητό υπολογιστή μαζί με τσάντα μεταφοράς, ποντίκι, και επιπλέον μπαταρία σε υποκείμενο που
δραστηριοποιείται ως σύμβουλος επιχειρήσεων. Η παράδοση των αγαθών αυτών ως ενιαίο σύνολο
εμπίπτει στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α..
 

Μια χαρα το εξηγει και το λαπτοπ λειτουργει οκ χωρις εξτρα ποντικι, τσαντα μεταφορας κτλ...

Απλα ολα τα περιφερειακα εξαρτηματα που αλληλοεξαρτωνται με το βασικο προιον (στην περιπτωση αυτη: λαπτοπ) , απο την στιγμη που διδονται σε ενιαια τιμη "προσφορα" θα πρεπει να εμπιπτουν στον συγκεκριμενο νομο

 

Επεξ/σία από periptero72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 hours ago, periptero72 said:

"Διευκρινηστε το λιγο βρε παιδια αν οντως πρεπει να ασκει ο αγοραστης επαγγελμα που συναδει στην προκειμενη περιπτωση με την παιχνιδομηχανη γιατι εγω εχω καταλαβει οτι μπορει και για προσωπικη ψυχαγωγια ανεξαρτητα απο την επαγγελματικη του δραστηριοτητα !!! 

Δεν ξερω αν εχει σχεση το επαγγελμα μου με παιχνιδομηχανες.

Εχω στην εφορια σαν δευτερευον δραστηριοτητα τον κωδικο: 93291903  που σημαινει : ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ DISK JOCKEY (D.J.)"

Φίλε μου δεν έχεις λογιστή; Αυτός θα σε ενημερώσει τι εκπίπτει και τι όχι.

Προσωπικά, κόβω ΤΑ ΠΑΝΤΑ τιμολόγιο και αφηνώ μετά τον λογιστή μου να κρίνει τι περνάει και τι δεν περνάει, γι' αυτό τον πληρώνω, δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω λογιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην μπερδευεται τα πακετα bundle με τις ετοιμες προσφορες..

Εαν μεσα σε ενα κουτι του PS4 υπηρχαν το VR 7 χειριστήρια 10 παιχνιδια και μια 4k Sony Bravia θα ειχε αποφορολογηση κανονικα...

Οι κωδικοι bundle εχουν δημιουργηθει απο τις εταιριες για προωθήση  του προιοντος αλλα λογιστικα τα εχουν παραλλαβει σαν μεμονομενους κωδικους...

Δηλαδη για να το κανω πιο λιανα στο ταμειο σκαναρουν στην πρωτη περιπτωση 1 barcode και στην 2η περιπτωση 3 ή 4 ξεχωριστα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Παιδια μην μπερδευεται τα πακετα bundle με τις ετοιμες προσφορες..

Εαν μεσα σε ενα κουτι του PS4 υπηρχαν το VR 7 χειριστήρια 10 παιχνιδια και μια 4k Sony Bravia θα ειχε αποφορολογηση κανονικα...

Οι κωδικοι bundle εχουν δημιουργηθει απο τις εταιριες για προωθήση  του προιοντος αλλα λογιστικα τα εχουν παραλλαβει σαν μεμονομενους κωδικους...

Δηλαδη για να το κανω πιο λιανα στο ταμειο σκαναρουν στην πρωτη περιπτωση 1 barcode και στην 2η περιπτωση 3 ή 4 ξεχωριστα...

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Μπορεί να έχει γίνει επανασυσκευασια και νέο barcode για το bundle ή απλά ένα νέο barcode για το bundle. 

Αν συμβαίνει ένα από τα δυο, κάλλιστα μπορεί κάποιος να απαιτήσει να τα πάρει ως πακέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alxnks είπε

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Μπορεί να έχει γίνει επανασυσκευασια και νέο barcode για το bundle ή απλά ένα νέο barcode για το bundle. 

Αν συμβαίνει ένα από τα δυο, κάλλιστα μπορεί κάποιος να απαιτήσει να τα πάρει ως πακέτο.

Επανασυσκευασια συνηθως  κανει η εταιρια οχι ο τελικος εμπορος...
Εαν ειναι 1 Barcode και η περιγραφη ειναι πχ      12345667   Κονσολα PS4 + οτι να ναι...      τοτε αποφορολογητε κανονικα

Εαν ομως ειναι       12345668  Bundle PS4 και απο κατω βγαζει

                                     12345669 Κονσολα PS4

                                     12345670 Game Kick-Off 1992

                                     12345671 Joystick Pacman 

Tοτε δεν ισχυει παρα μονο για το κωδικο 12345669

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, k_w_t said:

Επανασυσκευασια συνηθως  κανει η εταιρια οχι ο τελικος εμπορος...
Εαν ειναι 1 Barcode και η περιγραφη ειναι πχ      12345667   Κονσολα PS4 + οτι να ναι...      τοτε αποφορολογητε κανονικα

Εαν ομως ειναι       12345668  Bundle PS4 και απο κατω βγαζει

                                     12345669 Κονσολα PS4

                                     12345670 Game Kick-Off 1992

                                     12345671 Joystick Pacman 

Tοτε δεν ισχυει παρα μονο για το κωδικο 12345669

Δίπλα ο κάθε κωδικός θα έχει ξεχωριστή τιμή; Ή η τιμή θα είναι συνολική για όλο το πακέτο;

8 hours ago, periptero72 said:

Αγαπητε Hazuki,

Δεν το εχεις καταλαβει σωστα,

Καταρχην να σημειωσουμε οτι η συνθεση ενος σταθερου υπολογιστη ΔΕΝ εμπιπτει στον συγκεκριμενο νομο. (σαν παραδειγμα αναφερθηκε οκ)

Κατα δευτερον ομως το εχεις δει τελειως αναποδα : το psvr δεν δουλευει χωρις το ps4

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-10/pol1150_2017.pdf

Στην τριτη σελιδα στο πρωτο παραδειγμα περιγραφει :

Εταιρεία εμπορίας ηλεκτρονικών συσκευών προσφέρει σε ενιαία τιμή «ως προσφορά»
φορητό υπολογιστή μαζί με τσάντα μεταφοράς, ποντίκι, και επιπλέον μπαταρία σε υποκείμενο που
δραστηριοποιείται ως σύμβουλος επιχειρήσεων. Η παράδοση των αγαθών αυτών ως ενιαίο σύνολο
εμπίπτει στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α..
 

Μια χαρα το εξηγει και το λαπτοπ λειτουργει οκ χωρις εξτρα ποντικι, τσαντα μεταφορας κτλ...

Απλα ολα τα περιφερειακα εξαρτηματα που αλληλοεξαρτωνται με το βασικο προιον (στην περιπτωση αυτη: λαπτοπ) , απο την στιγμη που διδονται σε ενιαια τιμη "προσφορα" θα πρεπει να εμπιπτουν στον συγκεκριμενο νομο

Κι εγώ έτσι το καταλαβαίνω, όταν αγοράζεις προσφορά PS4 μαζί με gamepad, το gamepad είναι «συνοδευτικό» της κονσόλας και άρα αποφορολογείται όλο το πακέτο συνολικά. Αν αγοράζεις προσφορά TV μαζί με κονσόλα, τότε η κονσόλα είναι «συνοδευτικό» της τηλεόρασης και δεν αποφορολογείται τίποτα.

Δεν είμαι δικηγόρος βέβαια, οπότε μπορεί κάτι να μου διαφεύγει.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Φίλε μου δεν έχεις λογιστή; Αυτός θα σε ενημερώσει τι εκπίπτει και τι όχι.

Προσωπικά, κόβω ΤΑ ΠΑΝΤΑ τιμολόγιο και αφηνώ μετά τον λογιστή μου να κρίνει τι περνάει και τι δεν περνάει, γι' αυτό τον πληρώνω, δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω λογιστικά.

Αυτό που κάνεις είναι λάθος. πέραν ότι επειδή πληρώνεις κάποιον δεν σημαίνει ότι έχεις το δικαίωμα και να τον ταλαιπωρείς, σου δημιουργεί και την ανάγκη για φορολογική αναμόρφωση. 

Το σκεπτικό στις περισσότερες περιπτώσεις είναι απλό, κόβεις τιμολόγια όταν αυτό έχει σχέση με τις δραστηριότητες τις επιχείρησης. 

Και από αυτά βλέπει μετά ο λογιστής αν κάποιες δαπάνες δεν αναγνωρίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δίπλα ο κάθε κωδικός θα έχει ξεχωριστή τιμή; Ή η τιμή θα είναι συνολική για όλο το πακέτο;

 

Συνηθως εχει κατι κουλες τιμες ωστε να βγαινει σωστο το συνολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, Conan2046 said:

Αυτό που κάνεις είναι λάθος. πέραν ότι επειδή πληρώνεις κάποιον δεν σημαίνει ότι έχεις το δικαίωμα και να τον ταλαιπωρείς, σου δημιουργεί και την ανάγκη για φορολογική αναμόρφωση. 

Το σκεπτικό στις περισσότερες περιπτώσεις είναι απλό, κόβεις τιμολόγια όταν αυτό έχει σχέση με τις δραστηριότητες τις επιχείρησης. 

Και από αυτά βλέπει μετά ο λογιστής αν κάποιες δαπάνες δεν αναγνωρίζονται.

Ο λογιστής μου πάντως δεν έχει πρόβλημα να το κάνει, το έχω συζητήσει διεξοδικά μαζί του και -πίστεψέ με- τα δέκα-είκοσι τιμολόγια που θα πρέπει να πετάξει εκτός είναι ψύλλος στα άχυρα μπροστά στα εκατοντάδες τιμολόγια που έχω στη δουλειά μου.

Εκτός αυτού, έχω εξηγήσει και πάλι ειδικά σε αγορές που συνοδεύονται από εγγύηση, θέλω τιμολόγιο για να μπορώ να το εντοπίζω εύκολα στο κατάστημα από το οποίο τις έκανα.

1 minute ago, k_w_t said:

Συνηθως εχει κατι κουλες τιμες ωστε να βγαινει σωστο το συνολο...

Άρα μπορώ να επιστρέψω μεμονωμένα προϊόντα από το πακέτο; Δεν το έχω δει πάντως ποτέ γραμμένο έτσι σε τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Άρα μπορώ να επιστρέψω μεμονωμένα προϊόντα από το πακέτο; Δεν το έχω δει πάντως ποτέ γραμμένο έτσι σε τιμολόγιο.

Νομιζω σε περιπτωση DOA ή βλαβης οχι σε απλη αλλαγη για να παρεις κατι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, periptero72 είπε

Αγαπητε Hazuki,

Δεν το εχεις καταλαβει σωστα,

Καταρχην να σημειωσουμε οτι η συνθεση ενος σταθερου υπολογιστη ΔΕΝ εμπιπτει στον συγκεκριμενο νομο. (σαν παραδειγμα αναφερθηκε οκ)

Κατα δευτερον ομως το εχεις δει τελειως αναποδα : το psvr δεν δουλευει χωρις το ps4

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-10/pol1150_2017.pdf

Στην τριτη σελιδα στο πρωτο παραδειγμα περιγραφει :

Εταιρεία εμπορίας ηλεκτρονικών συσκευών προσφέρει σε ενιαία τιμή «ως προσφορά»
φορητό υπολογιστή μαζί με τσάντα μεταφοράς, ποντίκι, και επιπλέον μπαταρία σε υποκείμενο που
δραστηριοποιείται ως σύμβουλος επιχειρήσεων. Η παράδοση των αγαθών αυτών ως ενιαίο σύνολο
εμπίπτει στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α..
 

Μια χαρα το εξηγει και το λαπτοπ λειτουργει οκ χωρις εξτρα ποντικι, τσαντα μεταφορας κτλ...

Απλα ολα τα περιφερειακα εξαρτηματα που αλληλοεξαρτωνται με το βασικο προιον (στην περιπτωση αυτη: λαπτοπ) , απο την στιγμη που διδονται σε ενιαια τιμη "προσφορα" θα πρεπει να εμπιπτουν στον συγκεκριμενο νομο

Τότε καλύτερα κάλεσε στην τηλεφωνική γραμμή της γενικής γραμματείας του καταναλωτή να σε βοηθήσουν κι αν θες να κάνεις και μία καταγγελία στον συνήγορο. Καλή σου συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Τότε καλύτερα κάλεσε στην τηλεφωνική γραμμή της γενικής γραμματείας του καταναλωτή να σε βοηθήσουν κι αν θες να κάνεις και μία καταγγελία στον συνήγορο. Καλή σου συνέχεια.

 H γραμμη καταναλωτη και ο συνηγορος ειναι για τελικο καταναλωτη..

Δεν νομιζω οτι ειναι αρμοδιοι για επαγγελματικες συναλλαγες (τιμολογιο)..

Οπως και η διετης εγγυηση δεν ισχυει στα τιμολογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλαίσιο δεν ζήτησαν κανένα χαρτί - με το ΑΦΜ μου επί τόπου έγινε ο έλεγχος (στο ταμείο) αν μπορώ να μην πληρώσω το ΦΠΑ.

Και αφαίρεσαν το ΦΠΑ μόνο στο Laptop που πήρα και όχι στην τσάντα, ένα ποντίκι και ένα ηχείο BT που ήταν μαζί.  Όταν τους ενημέρωσα ότι δεν πληρώνω ΦΠΑ σε όλα τα σχετικά είδη του τιμολογίου μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει.  Δεν έδωσα σημασία - ούτως ή αλλιώς μόνο αν κάτι δεν βρίσκω σε ευρωπαϊκό amazon (business) θα το πάρω από εδώ.

Μου έκανε πάντως εντύπωση που άμεσα έγινε έλεγχος του ΑΦΜ μου.  Σε άλλα μαγαζιά ζήτησαν αντίγραφο από το TAXIS και πληρωμή σε τράπεζα παρόλο που το ποσό ήταν μικρό (<€150).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papars είπε

Στο πλαίσιο δεν ζήτησαν κανένα χαρτί - με το ΑΦΜ μου επί τόπου έγινε ο έλεγχος (στο ταμείο) αν μπορώ να μην πληρώσω το ΦΠΑ.

Και αφαίρεσαν το ΦΠΑ μόνο στο Laptop που πήρα και όχι στην τσάντα, ένα ποντίκι και ένα ηχείο BT που ήταν μαζί.  Όταν τους ενημέρωσα ότι δεν πληρώνω ΦΠΑ σε όλα τα σχετικά είδη του τιμολογίου μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει.  Δεν έδωσα σημασία - ούτως ή αλλιώς μόνο αν κάτι δεν βρίσκω σε ευρωπαϊκό amazon (business) θα το πάρω από εδώ.

Μου έκανε πάντως εντύπωση που άμεσα έγινε έλεγχος του ΑΦΜ μου.  Σε άλλα μαγαζιά ζήτησαν αντίγραφο από το TAXIS και πληρωμή σε τράπεζα παρόλο που το ποσό ήταν μικρό (<€150).

Ολοι μπορουν να το κανουν αυτο απλα δεν θελουν...

https://www.aade.gr/epicheireseis/phorologikes-yperesies/egkyroteta/egkyroteta-arithmoy-phpa-vies

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...