Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με την διαμονή μάλλον λύθηκε . Εγώ που το είχα μπήκα πριν λίγο και είχε ακυρωθεί από μόνη της αιτηση που έβγαζε ότι δεν είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας έκανα ξανά αίτηση και την δέχτηκε κανονικά . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε εμενα δεν λυθηκε το θεμα της μονιμης κατοικιας με την επαναξιολογηση, επισης δεν με αφηνει να συμπληρωσω στοιχεια επικοινωνιας (τηλεφωνο, mail) αλλα ουτε και ΙΒΑΝ.

Υπαρχει καποιος τροπος να κανω πληρη ακυρωση της (πλεον των) αιτησεων και να την ξαναπροσπαθησω απο την αρχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μανα μου ειναι ανεργη ολο το 2017-2018 εκανε η λογιστρια αιτηση, ξεχασε να βαλει τα ανηλικα παιδια μεσα στην αιτηση και την εβγαλε ακυρη γιατι δεν εχει τουλάχιστον ενα μήνα ένσημα μεσα στο 18. 

Τι φαση;

Να υποθέσω διορθωση για να μπουν τα ανηλικα δεν γινεται σωστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Περσυ γινόταν αυτό και το πήραν πολλοί στην ζούλα το επίδομα. Φέτος στις φορολογικές δηλώσεις για να δηλώσεις φιλοξενουμενος σε κάποιον έπρεπε αυτός ο κάποιος να το αποδεχτεί από την δήλωση του οπότε δεν μπορεί να γινει πλέον αυτο. Για το 6 μήνες πχ φιλοξενούμενος και 6 σε νοίκι μετραει η φιλοξενία. Και 364 μέρες να νοικιάζεις και μια μέρα να ήσουν φιλοξενουμενος δεν το δικαιούσαι.

Δε θυμαμαι τι γινοταν περυσι, ποιο λες οτι γινοταν?

Απ ότι καταλαβα μου λες ότι για το μερισμα μόνο ισχυει οτι δηλώσαμε στη φορολογικη μας δηλωση, δηλαδή η κατασταση του 2017?

Δε μιλησα για ενοικιο.  Αν στην επομενη φορολ. δηλωση ο μπατζανάκης μου δηλωσει οτι μενει 6 μηνες στο σπιτι του και 6 μηνες φιλοξενούμενος σε μενα, στο μερισμα του 2019 θα θεωρειται παλι φιλοξενουμενος και παλι δε θα το παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jonnis44gt είπε

Εστω και μια ημερα λεει το φεκ να εισουνα φιλοξενουμενος το 2017 το συστημα σε βαζει ολη την χρονια και δεν μπορεις να κανεις αιτηση και υσχυει οτι εχεις δηλωση το 2017 

Οk, αρα η λυση είναι στη επομενη φορολ. δηλωση να μη δηλωσει φιλοξενουμενος. Η εφορια πρακτικα μπορει να ξερει που μενει καποιος, αν δηλαδή ψευδεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δεν υπαρχει 'του χρονου' φετος ειναι το τελευταιο πανυγηρι, δε διαβασατε προυπολογισμο?

Του χρονου θα ειναι άλλη κυβερνηση, αλλα το θεμα είναι οτι δε συμφερει να δηλωνεις φιλοξενουμενος, μονο χασουρα υπαρχει και κανενα κερδος.

Και αν ο φιλοξενουμενος δε δινει την εγκριση τοτε το χανει και ο οικοδεσποτης, τι βλακειες ειναι αυτες δηλαδή και φιλοξενεις και χανεις το χρημα:lol:

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rus είπε

Του χρονου θα ειναι άλλη κυβερνηση, αλλα το θεμα είναι οτι δε συμφερει να δηλωνεις φιλοξενουμενος, μονο χασουρα υπαρχει και κανενα κερδος.

Και αν ο φιλοξενουμενος δε δινει την εγκριση τοτε το χανει και ο οικοδεσποτης, τι βλακειες ειναι αυτες δηλαδή και φιλοξενεις και χανεις το χρημα:lol:

ο προυπολογισμος ψηφιζεται απο φετος.

ετσι κι αλλιως ψηφοθηρικο πανηγυρι ειναι, καποια στιγμη θα αναγκαστει το δημοσιο να πληρωσει τα χρεη του αντι να μοιραζει μποναμαδες, δε μπορει στο δηινεκες να κανει τετοιες αρλουμπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

ο προυπολογισμος ψηφιζεται απο φετος.

ετσι κι αλλιως ψηφοθηρικο πανηγυρι ειναι, καποια στιγμη θα αναγκαστει το δημοσιο να πληρωσει τα χρεη του αντι να μοιραζει μποναμαδες, δε μπορει στο δηινεκες να κανει τετοιες αρλουμπες. 

Ο προυπολογισμος όπως τυχον ξερεις δεν τηρείται ποτε, είναι θεωρητικος. Εξαλλου κανεις δεν εμποδιζει μια κυβεργηση να ψηφισει ότι θελει.

Αρλούμπες μεν αλλα καποιοι εισπραττουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Ο προυπολογισμος όπως τυχον ξερεις δεν τηρείται ποτε, είναι θεωρητικος. Εξαλλου κανεις δεν εμποδιζει μια κυβεργηση να ψηφισει ότι θελει.

Αρλούμπες μεν αλλα καποιοι εισπραττουν

ο προυπολογισμος λεει οτι το οποιο υπερπλεονασμα θα ξοδευεται live δε θα σωρευεται. Αν εσυ νομιζεις οτι σε εκλογικη χρονια θα αφησουν λεφτα στο ταμειο αμοιραστα για να μοιραστουν Δεκεμβριο, με πιθανως αλλη Κυβερνηση, τοτε απλα δε καταλαβαινεις τους Ελληνες πολιτικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

ο προυπολογισμος λεει οτι το οποιο υπερπλεονασμα θα ξοδευεται live δε θα σωρευεται. Αν εσυ νομιζεις οτι σε εκλογικη χρονια θα αφησουν λεφτα στο ταμειο αμοιραστα για να μοιραστουν Δεκεμβριο, με πιθανως αλλη Κυβερνηση, τοτε απλα δε καταλαβαινεις τους Ελληνες πολιτικους.

Ειπαμε, είναι θεωρητικος ο προυπολογισμος, ουσιαστικα δεμ εχει καμια αξια. Η αξ. αντιπολιτευση ηδη λεει ότι θα κανει τα δικα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, rus είπε

Του χρονου θα ειναι άλλη κυβερνηση, αλλα το θεμα είναι οτι δε συμφερει να δηλωνεις φιλοξενουμενος, μονο χασουρα υπαρχει και κανενα κερδος.

Και αν ο φιλοξενουμενος δε δινει την εγκριση τοτε το χανει και ο οικοδεσποτης, τι βλακειες ειναι αυτες δηλαδή και φιλοξενεις και χανεις το χρημα:lol:

Φυσικά και συμφέρει αν μελλοντικά χρειαστείς ανάλωση στη δήλωσή σου

 

Το να φορτώνεται τεκμήρια μπας και πάρεις μέρισμα είναι με βάση τις πιθανότητες κίνηση με μεγαλύτερο ρίσκο σε σύγκριση με κάτι που ισχύει διαχρονικά

 

Αν μετά από κάποιο καιρό χρειαστείς μερικά χιλιάρικα ανάλωση και τα φορολογηθείς τότε επειδή δεν τα δικαιολογείς ίσως πληρώσεις περισσότερα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logistoulis είπε

Φυσικά και συμφέρει αν μελλοντικά χρειαστείς ανάλωση στη δήλωσή σου

Το να φορτώνεται τεκμήρια μπας και πάρεις μέρισμα είναι με βάση τις πιθανότητες κίνηση με μεγαλύτερο ρίσκο σε σύγκριση με κάτι που ισχύει διαχρονικά

Αν μετά από κάποιο καιρό χρειαστείς μερικά χιλιάρικα ανάλωση και τα φορολογηθείς τότε επειδή δεν τα δικαιολογείς ίσως πληρώσεις περισσότερα

Ποσοι ειναι αυτοι που θα προτιμησουν την... πιθανοτητα μελλοντικης επικλησης αναλωσης κεφαλαιου για τη φορολογικη δηλωση τους από το ζεστο χρημα που μπορουν να λαβουν τωρα? Κανενας.

Δηλωνoντας ένα σπιτι για κατοικια θα φορτωθεις 2-3 χιλιαρικα οk, κι εγω εχω 0 εισοδημα αλλα 10.000 σε τεκμήρια(εργενης, σπιτι, στεγαστικο), βαζοντας ομως φιλοξενουμενο προστιθενται τα περιουσιακα του στοιχεια  στα δικα μου και βγαινω εκτος οριου... Οποτε χανουμε αμφοτεροι το χρημα:lol:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κράτος είναι ο μεγαλύτερος μπαταξής , αν είναι να βγάζουνε πλεόνασμα μη πληρώνοντας τις υποχρέωσις τους έτσι μπορώ να βγάλω και εγώ , και να κονομήσω αφήνοντας απλήρωτους όλους τους λογαριασμούς και τις εφορίες και το προσωπικό  , πήγα πέρσι απρίλη μηνα έκανα πρόσληψη μέσο ΟΑΕΔ έναν άνεργο  επιδοτούμενο , έχω πληρώσει όλους τους μήνες από τότε μέχρι σήμερα και λεφτά δεν έχω πάρει ούτε δεκάρα από το πρόγραμμα , δηλαδή αν το ήξερα δεν θα έμπαινα καν στο κόπο , με ρωτάνε εμενα αν έχω τι δυνατότητα να αντέξω κάτι τέτοιο , έχω πάει έχω ρωτήσει δυο φορες θα τα πάρεις αυτά που δικαιούσαι μην αγχώνεσαι αλλα ποτε θα τα πάρω δεν μου είπανε , και μετά λένε γιατί δεν απορροφούνται τα προγράμματα του ΟΑΕΔ , άσε που επιστροφή φόρου πίσω δεν παίρνεις ποτε ούτε τις προκαταβολές φόρου που σου ζητάνε , απλά στα έχουνε μέσα καβάτζα και στα συμψηφίζουνε μελλοντικά με καινούργιους φόρους , και γαμώ τις κοροϊδίες χίλιες φορες υπάλληλος αυτό το καιρό , ένας υπάλληλος που παίρνει 14 χιλιάδες ευρώ το χρόνο πληρώνει στο κράτος κάπου 700-800 ευρώ φόρο , ένας αυτόαπασχολούμενος για το ίδιο ποσο πληρώνει το 30% φόρο άρα κάπου στα 4 χιλιάρικα , αυτή είναι η λογική και η δικαιοσύνη που έχει το ελληνικό κράτος , και δεν έχει να κάνει με τους τώρα κυβερνώντες αλλα διαχρονικά

Επεξ/σία από MTX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...