Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Υπαρχει καποιο προβλημα στον ΕΦΚΑ, πηγαινε σε αλλο υποκαταστημα.

δεν εχει αλλο μονο αυτο και δεν ξερουν τιποτα ρε ελεος θα τρελαθω πηρα στον ιδικα το επαιξα οτι ειμαι απο τον εφκα της πολης μου ο διευθυντης και πρεπει να ενημερωσο τους πολιτες για αυτο το προβλημα και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνει κανεις κατι πρεπει να κανω να μας σωσο ολους παιδια !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kwstas arvanitidhs είπε

δεν εχει αλλο μονο αυτο και δεν ξερουν τιποτα ρε ελεος θα τρελαθω πηρα στον ιδικα το επαιξα οτι ειμαι απο τον εφκα της πολης μου ο διευθυντης και πρεπει να ενημερωσο τους πολιτες για αυτο το προβλημα και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνει κανεις κατι πρεπει να κανω να μας σωσο ολους παιδια !!!!!!!!

Τι εννοεις δεν εχει αλλο; ολος ο νομος δεν εχει αλλο;

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να βγαλεις γραμμη στο τηλεφωνο που δωσανε σημερα για προβληματα για το ΚΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kwstas arvanitidhs είπε

ποιο ειναι το τηλεφωνο το ξερεις?? οχι δεν εχει αλλο ελεος.....

ασε το βρηκα 2132168380

όλη η Ελλάδα θα καλεί σε αυτό,σιγά μην το σηκώσει κανένας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Αν ο οικοδεσπότης καταγγειλει τον φιλοξενουμενο ότι δεν ειναι φιλοξενουμενος, τοτε τι γινεται?

Στη περιπτωση που καποιος δηλωνει κατοικια 6 μηνες εδώ, 6 μηνες εκει, τι ισχυει?

Περσυ γινόταν αυτό και το πήραν πολλοί στην ζούλα το επίδομα. Φέτος στις φορολογικές δηλώσεις για να δηλώσεις φιλοξενουμενος σε κάποιον έπρεπε αυτός ο κάποιος να το αποδεχτεί από την δήλωση του οπότε δεν μπορεί να γινει πλέον αυτο. Για το 6 μήνες πχ φιλοξενούμενος και 6 σε νοίκι μετραει η φιλοξενία. Και 364 μέρες να νοικιάζεις και μια μέρα να ήσουν φιλοξενουμενος δεν το δικαιούσαι. Άδικο αλλά έτσι είναι και από Περσυ 

48 λεπτά πριν, kwstas arvanitidhs είπε

δεν εχει αλλο μονο αυτο και δεν ξερουν τιποτα ρε ελεος θα τρελαθω πηρα στον ιδικα το επαιξα οτι ειμαι απο τον εφκα της πολης μου ο διευθυντης και πρεπει να ενημερωσο τους πολιτες για αυτο το προβλημα και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνει κανεις κατι πρεπει να κανω να μας σωσο ολους παιδια !!!!!!!!

Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη φόρμα της αίτησης στα προσωπικά στοιχεία, μου έχει (προσυμπληρωμένη) λάθος ημερομηνία γέννησης, στο taxisnet έχει κανονικά τη σωστή.

Πως και πήρε αυτόματα λάθος ημερομηνία;; Θα εχω κάποιο θέμα που θα την αλλάξω;

--edit--

Βασικά δεν μπορώ να την αλλάξω... έχει τύχει σε άλλον αυτό;

Επεξ/σία από Oscar_Mike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Ο λογιστής μου είπε άλλα.

1) Δεν γίνεται ηλεκτρονικά τσάμπα τα όνειρα, διότι γίνεται αυτόματα από το ΙΚΑ στο ΗΔΙΚΑ-ΑΤΛΑΣ.

2) Οτί δεν ήμουν υποχρεωμένος να πάω στο ΙΚΑ, για να βγάλω ΑΜΑ χρειαζόταν μόνο. (Που το έχω κάνει) Επίσης στην ασφαλιστική μου ικανότητα του ΑΤΛΑΣ μου γράφει ασφαλισμένος. Τώρα τι να πω θα κάνω αυτό που μου είπαν από το ΕΦΚΑ δεν έχω άλλη λύση.

Ιδιο πρόβλημα με τα παιδιά με τον ΕΦΚΑ πήγα στο ΙΚΑ και η απάντηση ήταν ότι τα στοιχεία μου είναι σωστά και δεν ξέρουν κάτι να πάρω στο 2132168380.

Μας δουλεύουν κανονικα .

Επεξ/σία από kormo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kormo είπε

Ιδιο πρόβλημα με τα παιδιά με τον ΕΦΚΑ πήγα στο ΙΚΑ και η απάντηση ήταν ότι τα στοιχεία μου είναι σωστά και δεν ξέρουν κάτι να πάρω στο 2132168380.

Μας δουλεύουν κανονικα .

Φίλε αυτό ψιλιάζομαι και εγώ, κάτι δεν κολλάει σε όλο αυτό. Δεν είμαι λογιστής αλλά η λογίστρια επέμενε ότι αυτό ειναι θέμα μη σωστής επικοινωνίας ΗΔΙΚΑ-ΕΦΚΑ μου έδωσε και τηλέφωνο που το σηκώνουν αλλά μόλις τους είπα τι θέλω με έστειλαν σε ένα πενταψήφιο. Τώρα θα πάω στο ΙΚΑ αφου με έστειλε το ΕΦΚΑ. Εσύ σε πιο τμήμα πήγες αυτό ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Του ΙΚΑ δηλαδη για την ασφαλιστικη ικανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Φίλε αυτό ψιλιάζομαι και εγώ, κάτι δεν κολλάει σε όλο αυτό. Δεν είμαι λογιστής αλλά η λογίστρια επέμενε ότι αυτό ειναι θέμα μη σωστής επικοινωνίας ΗΔΙΚΑ-ΕΦΚΑ μου έδωσε και τηλέφωνο που το σηκώνουν αλλά μόλις τους είπα τι θέλω με έστειλαν σε ένα πενταψήφιο. Τώρα θα πάω στο ΙΚΑ αφου με έστειλε το ΕΦΚΑ. Εσύ σε πιο τμήμα πήγες αυτό ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Του ΙΚΑ δηλαδη για την ασφαλιστικη ικανότητα.

Στο μητρώο πήγα έχασα 3 ώρες από την ζωή μου για να πάρω αυτήν την απάντηση.Απλά εγώ είμαι στην επαρχία οπότε ουσιαστικά στο κατάστημα που πήγα είναι σχεδον όλα μαζι.

Επεξ/σία από kormo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kormo είπε

Στο μητρώο πήγα έχασα 3 ώρες από την ζωή μου για να πάρω αυτήν την απάντηση.Απλά εγώ είμαι στην επαρχία οπότε ουσιαστικά στο κατάστημα που πήγα είναι σχεδον όλα μαζι.

Θα προσπαθήσω να πιάσω γραμμή στο ΗΔΙΚΑ, βέβαια δεν ξέρω μέχρι τι ώρα λειτουργεί. Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Θα προσπαθήσω να πιάσω γραμμή στο ΗΔΙΚΑ, βέβαια δεν ξέρω μέχρι τι ώρα λειτουργεί. Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω.

Για να δούμε τι θα δούμε γιατί μεχρι χθες δεν ήμουν κάτοικος Ελλάδας .Σήμερα δεν είμαι ασφαλισμένος .Αύριο ίσως με πάνε για απέλαση η εκτέλεση όπως το πάνε.Τόσα bugs μαζεμένα από Windows Vista είχα να δω

Επεξ/σία από kormo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους αντιμετωπιζουν προβλημα και ειναι κατοικοι εξωτερικου δηθεν θα λυθει το προβλημα τις επομενες ημερες.

 

Τα συνηθέστερα λάθη εντοπίζονται στα προσυμπληρωμένα στοιχεία. Εάν υπάρχει λάθος στον ΑΜΚΑ οι δικαιούχοι θα πρέπει να απευθυνθούν σε ένα από τα ΚΕΠ για να γίνει ενημέρωση του ΑΜΚΑ ως προς τον ΑΦΜ.
Για τον χρόνο ασφάλισης οι δικαιούχοι θα πρέπει να απευθυνθούν στον ΕΦΚΑ και στον ΟΑΕΔ για τον χρόνο ανεργίας. Μόλις ο ΟΑΕΔ διορθώσει τον χρόνο ανεργίας θα πρέπει άμεσα να εμφανιστεί και στο σύστημα για το Κοινωνικό Μέρισμα.
Εάν υπάρχουν λάθος προσωπικά στοιχεία, εάν υπάρχει αλλαγή σε οικογενειακή κατάσταση κλπ θα πρέπει οι δικαιούχοι να πάνε στα ΚΕΠ με ένα έγγραφο που να επιβεβαιώνει την αλλαγή για να γίνει αυτή η αλλαγή και στο σύστημα.
Προσοχή στον αριθμό IBAN, τα ψηφία είναι πολλά και συνήθως γίνεται λάθος. Εάν δεν είναι θέμα αριθμού τότε θα πρέπει να προσέξετε εάν ο λογαριασμός του οποίου το IBAN δηλώνετε είναι ενεργός. Εάν είναι ανενεργός υπάρχει πρόβλημα, θα πρέπει να επιλέξετε έναν ενεργό λογαριασμό.
Εάν υπήρξε αλλαγή στην οικογενειακή κατάσταση το 2018 δεν προσμετράται για το φετινό μέρισμα, όπως δεν προσμετράται και καμία αλλαγή στα περιουσιακά στοιχεία που δεν αφορά στο 2017. Οι αλλαγές στην οικογενειακή κατάσταση, το εισόδημα και την περιουσία που έγιναν μέσα στο 2018 δεν αναγνωρίζονται καθώς το Κοινωνικό Μέρισμα “μετράει” τα εισοδήματα, την περιουσία και την οικογενειακή κατάσταση του 2017.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.thestival.gr/society/economy/item/423130-κοινωνικό-μέρισμα-το-43-των-αιτήσεων-απορρίπτεται

Αναφέρθηκε το πρόβλημα μας, οπότε υπομονή. Ισως λύθει όπως και αυτό με την διαμονή.

 Επίσης προσπάθησα να πιάσω γραμμή μάταιο περίπου 30 προσπάθειες. Πήρα και στο 11131 και είναι απαράδεκτοι διότι ενώ θέλω να ρωτήσω γιατί δεν υπάρχει σωστή επικοινωνία ΕΦΚΑ-ΗΔΙΚΑ μου λένε να πάρετε στο τηλέφωνο για το κοινωνικό μέρισμα.

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scarface5323 είπε

τουλάχιστον πόση προθεσμία έχουμε? ,ξέρω ότι όσοι κάνουν μέχρι Τετάρτη τα παίρνουν Παρασκευή,μετά από εκεί ποια είναι η προθεσμία?

Μόνο ο θεος ξέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...