Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κάποιος εμπειρία αν εναλλακτικός πάροχος του έστειλε ειδοποίηση διακοπής μετά τον 2ο πχ απλήρωτο λογαριασμό; Δεν με ενδιαφέρει τ όνομα του παροχου οσο το αν προχωράνε σε διακοπή ρεύματος πιο γρήγορα σε σχέση με την ΔΕΗ.

Επεξ/σία από citiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, citiz είπε

Εχει κάποιος εμπειρία αν εναλλακτικός πάροχος του έστειλε ειδοποίηση διακοπής μετά τον 2ο πχ απλήρωτο λογαριασμό; Δεν με ενδιαφέρει τ όνομα του παροχου οσο το αν προχωράνε σε διακοπή ρεύματος πιο γρήγορα σε σχέση με την ΔΕΗ.

Καλησπερα... Ναι φυσικα αυτο γινεται...Εννοειται... Οι παροχοι δεν περιμενουν  να περασει καιρος και να αφησεις απληρωτο λογαριασμο ρευματος .. Ζητουν αμεσα  την διακοπη του ρευματος απο τον Δεδδηε.. Και μαλιστα κοβουν και για ελαχιστα ποσα 70-90 ευρω... ( η Δεη πλεον κοβει για ποσα 400-500 ευρω)

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι σε φάση και εγώ αναζήτησης νέου παρόχου(Ξέμεινα στην δεη :P).Εχώ 2 μέρες που ψάχνω,κοίταξα όλα τα σαιτ συγκρίσεων μίλησα και καμία 10αρια εταιρίες και έχω μπερδευτεί διοτί διαβάζω για κρυφές χρεώσεις σε κάποιες εταιρίες, ότι όσο καλα και να διαβάσεις το συμβόλαιο δεν θα βγάλεις άκρη.Επίσης δεν κατάλαβα καθόλου τον ΟΤΣ.Καταλήγοντας οι περισσότεροι μ λένε αν θέλεις να είσαι ήσυχος προς το παρών η ελίν είναι η πιο free με όλα αυτα.Eπίσης είδα και την Ελτα έχει πολυ καλές χρεώσεις.Η wat and volt έχει την πιο φτηνή τιμή κιλοβατώρας αλλα στην φοράει με τα 59 ευρο το χρόνο πάγιο συν ΟΤΣ 35-45 που είναι αρκετά χαμηλό ειδικά για χειμώναΝα ενημερώσω ότι έχω χοντρικα 1500 την ημέρα 500 την νύκτα τριφασικό.

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι σε φάση και εγώ αναζήτησης νέου παρόχου(Ξέμεινα στην δεη :P).Εχώ 2 μέρες που ψάχνω,κοίταξα όλα τα σαιτ συγκρίσεων μίλησα και καμία 10αρια εταιρίες και έχω μπερδευτεί διοτί διαβάζω για κρυφές χρεώσεις σε κάποιες εταιρίες, ότι όσο καλα και να διαβάσεις το συμβόλαιο δεν θα βγάλεις άκρη.Επίσης δεν κατάλαβα καθόλου τον ΟΤΣ.Καταλήγοντας οι περισσότεροι μ λένε αν θέλεις να είσαι ήσυχος προς το παρών η ελίν είναι η πιο free με όλα αυτα.Να ενημερώσω ότι έχω χοντρικα 1500 την ημέρα 500 την νύκτα τριφασικό.

Ακριβως,οτι σου ειπανε Ελιν ειναι η μονη χωρις ΟΤΣ,2 προγραμματα εχει ολα και ολα στους οικιακους,κοιτα ποιο σε συνφερει περισσοτερο και αλλαξε

48 λεπτά πριν, citiz είπε

Εχει κάποιος εμπειρία αν εναλλακτικός πάροχος του έστειλε ειδοποίηση διακοπής μετά τον 2ο πχ απλήρωτο λογαριασμό; Δεν με ενδιαφέρει τ όνομα του παροχου οσο το αν προχωράνε σε διακοπή ρεύματος πιο γρήγορα σε σχέση με την ΔΕΗ.

Λογικα γινεται καποιος διακανονισμος,η Ελιν εχει στο σαιτ της σχετικα με τον διακανονισμο οταν χρωστας.

20 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Ναι φυσικα αυτο γινεται...Εννοειται... Οι παροχοι δεν περιμενουν  να περασει καιρος και να αφησεις απληρωτο λογαριασμο ρευματος .. Ζητουν αμεσα  την διακοπη του ρευματος απο τον Δεδδηε.. Και μαλιστα κοβουν και για ελαχιστα ποσα 70-90 ευρω... ( η Δεη πλεον κοβει για ποσα 400-500 ευρω)

Μην εισαι τοσο σιγουρος,γινεται διακανονισμος,οπως λεω παραπανω αν χρωστας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ περισσότερες εταρίες από όσο κατάλαβα προσπαθούνε να σε βάλουν σε συμβόλαια 24μηνα σε πετάνε τυράκια στην αρχή με κάρτες υγείας με δώρο 2 μήνες ρευμα αλλά αργότερα γίνεσαι μπαλάκι τους ειδικά με τον ΟΤΣ σε κάνουν ότι θέλουν.Πιστεύω μετά από τόσο ψάξιμο που έριξα είναι πολύ νωρίς να μπεις σε κλειστό συμβόλαιο με εταιρία ρευματος,όλα ακόμα είναι ρευστά ειδικά με τον κορονιο.Δεν είναι όπως με την τηλεφωνία ιντερνετ ή την συνδρομητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας κρινει τι τον συνφερει και αποφασιζει,αφου δεν εμπιστευεσαι τους εναλλακτικους μεινε στην ΔΕΗ,μην ρθειτε ολοι στους εναλλακτικους και μετα μας κανουν αυξησεις....😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bill27 είπε

Ακριβως,οτι σου ειπανε Ελιν ειναι η μονη χωρις ΟΤΣ,2 προγραμματα εχει ολα και ολα στους οικιακους,κοιτα ποιο σε συνφερει περισσοτερο και αλλαξε

Elpedison με πάγιο 1,5€/μήνα και Ζενίθ πιο υψηλό χωρίς ΟΤΣ .

21 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Να ενημερώσω ότι έχω χοντρικα 1500 την ημέρα 500 την νύκτα τριφασικό.

Με ΕΛΙΝ είσαι 4€ λιγότερο από elpedison , αν έκαιγες παραπάνω ίσως συνέφερε η elpedison παρά τη μηνιαία χρέωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνανε προσφόρα απο ζενίθ(έχω εκεί φυσικό αέριο) με συμβόλαιο  24μηνο 0.060 4,5/μηνα πάγιο με ωρα κάθε χρόνο τα 3 πρώτα παια  με ρήτρα αν φύγω κλιμακούμενη,εγγύση 50 αν πή'ρωνω με πάγια εντολή την γλυτώνω και με κάποια έκτπωση στο φυσικό αέριο νμζω 10%Μέ έκανε και ένα ελυεθερο 0,075 συνολικά με 59 ευρό πάγιο χωρίς ΟΤΣ κ 5% στο αέριο.Επίσης η nova που είμαι σε ιντερνετ σταθερο πάλι κλειστό συμβόλαιο 24 μήνες 0,7 ημερίσιο 0,56 νυχτερινό 2 μήνες δώρο ρευμα.Το παράξενο με την nova είναι οτι μια υπάλληλος από τα κεντρικά με διαβεβαίωση οτι ΟΤΣ δεν εφαρμόζει η εταιρεία τους και ουτε θα έχω τα 2 χρόνια που θα είμαι στην εταιρία τους αλλά με έναν άλλο που μίλησα στην πόλη μου με είπε οτι υπάρχει αλλά δεν τρέχει απο Φεβρουαριο!Η WAT δεν έχει τπτ χαμηλη κιλοβατώρα 0,059 αλλα ΟΤΣ 35-45 και 59 πάγιο.Ελπεντισον με είπε 0,076 ημερήσιο 0,056 νυχτερινό ελεθερο με 1.5 πάγιο το χρόνο χωρίς ΟΤΣ.Η κεν 0,06265 την ημέρα 0,056 την νυχτα με 15 ευρό πάγιο ΟΤΣ δεν θυμάμαι με δυνατόητα να είναι ελευθερο το συμβόλαιο.nrg δεν θυμάμαι αλλά την απέρριψα γιατί όλες οι καλές προσφορές της είναι με 24μηνο μία απλή που έχει δεν αξίζει είναι μικρές οι διαφορές νζμω

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζενίθ έχω και εγώ . Η έκπτωση στο αέριο είναι στην ενέργεια του αερίου ,φαίνεται στον λογαριασμό σου . Χοντρικά είναι της τάξης του 3% . Το πάγιο είναι πολύ ψηλό , βαρούσε στην ΟΤΣ και έβγαινε χοντρικά 0,08 από 0,06 .
Δες και τα ψιλά γράμματα που έχουν όριο τις 6000 κιλοβατωρες ετησίως .

Εγώ περιμένω φέτος να τελειώσει το συμβόλαιο και φεύγω ΕΛΙΝ. 
 

8 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Το παράξενο με την nova είναι οτι μια υπάλληλος από τα κεντρικά με διαβεβαίωση οτι ΟΤΣ δεν εφαρμόζει η εταιρεία τους και ουτε θα έχω τα 2 χρόνια που θα είμαι στην εταιρία τους

Ας στο δώσουνε γραπτώς στο συμβόλαιο .

9 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Ελπεντισον με είπε 0,076 ημερήσιο 0,056 νυχτερινό ελεθερο με 1.5 πάγιο το χρόνο χωρίς ΟΤΣ

Το μήνα , όχι χρόνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Ζενίθ έχω και εγώ . Η έκπτωση στο αέριο είναι στην ενέργεια του αερίου ,φαίνεται στον λογαριασμό σου . Χοντρικά είναι της τάξης του 3% . Το πάγιο είναι πολύ ψηλό , βαρούσε στην ΟΤΣ και έβγαινε χοντρικά 0,08 από 0,06 .
Δες και τα ψιλά γράμματα που έχουν όριο τις 6000 κιλοβατωρες ετησίως .

Εγώ περιμένω φέτος να τελειώσει το συμβόλαιο και φεύγω ΕΛΙΝ. 
 

Ας στο δώσουνε γραπτώς στο συμβόλαιο .

Το μήνα , όχι χρόνο :)

Ναι σωστά το μήνα.Ζενίθ σκέφτηκα να το συνδυάσω λόγω αερίου όπως και εσέις αλλά τελικά καταλαβάινω ότι δεν συμφέρει.Θα πάτε Ελίν δλδ δεν θα ανανεώσετε με ζενίθ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα πω και γω την άποψη μου... για ποιον λογο να πατε σε αλλη εταιρεία οταν ολοι παίρνουν ρεύμα απο την ΔΕΗ .....Ειναι σαν τον οτε ενα παραδειγμα ο οτε σου παρεχει ιντερνετ γιατι εχει δικά του δίκτυα...Οι υπόλοιπες εταιρείες  για να σου παρέχουν ιντερνετ από που θα πάρουν από τον ΟΤΕ ...Οποτε υπαρχει καποιος λογος να φυγεις απο την δεη και να πας σε αλλη εταιρεια που δεν ξέρεις και τι ρόλο βαράει ....Τελος εχετε ρωτησει την εκάστοτε εταιρεια σε περιπτωση βλαβης που θα πρεπει να απευθυνθείτε ....Γιατι στην δεη ξερεις θα παρεις της βλαβες και θα σε ενημερωσουν ..για αυτο το λέω!!!

Επεξ/σία από life is music
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, life is music είπε

θα πω και γω την άποψη μου... για ποιον λογο να πατε σε αλλη εταιρεία οταν ολοι παίρνουν ρεύμα απο την ΔΕΗ .....Ειναι σαν τον οτε ενα παραδειγμα ο οτε σου παρεχει ιντερνετ γιατι εχει δικά του δίκτυα...Οι υπόλοιπες εταιρείες  για να σου παρέχουν ιντερνετ από που θα πάρουν από τον ΟΤΕ ...Οποτε υπαρχει καποιο λογος να φυγεις απο την δεη και να πας σε αλλη εταιρεια που δεν ξέρεις και τι ρόλο βαράει ....Τελος εχετε ρωτησει την εκάστοτε εταιρεια σε περιπτωση βλαβης που θα πρεπει να απευθυνθώ ....Γιατι στην δεη ξερεις θα παρεις της βλαβες και θα σε ενημερωσουν ..για αυτο το λεω

Πώς το λένε; η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας; τόσα πολλά λάθη σε μια παράγραφο που δεν ξέρω τι να σχολιάσω.

Η ΔΕΗ παράγει περίπου το 70 - 75%  του ρεύματος. Μάντεψε ποιοι παράγουν το υπόλοιπο. (Ψάξε πχ πόσα εργοστάσια παραγωγής έχει ο Μυτιληναίος, ο Ήρων και η Elpedison)

Οσο για τον ΟΤΕ πλέον αρκετές καμπίνες ειδικά για 100αρες ταχύτητες είναι της Vodafone (Μάντεψε ποιός είναι υπεύθυνος για αυτες)

Τελος το ξερω θα σε σοκαρω αλλα για βλάβες ρεύματος θα απευθυνθείς στον ΔΕΔΔΗΕ και όχι στη ΔΕΗ όπου κι αν είσαι είτε στη ΔΕΗ είτε σε οποιοδήποτε πάροχο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, life is music είπε

θα πω και γω την άποψη μου... για ποιον λογο να πατε σε αλλη εταιρεία οταν ολοι παίρνουν ρεύμα απο την ΔΕΗ .....Ειναι σαν τον οτε ενα παραδειγμα ο οτε σου παρεχει ιντερνετ γιατι εχει δικά του δίκτυα...Οι υπόλοιπες εταιρείες  για να σου παρέχουν ιντερνετ από που θα πάρουν από τον ΟΤΕ ...Οποτε υπαρχει καποιο λογος να φυγεις απο την δεη και να πας σε αλλη εταιρεια που δεν ξέρεις και τι ρόλο βαράει ....Τελος εχετε ρωτησει την εκάστοτε εταιρεια σε περιπτωση βλαβης που θα πρεπει να απευθυνθώ ....Γιατι στην δεη ξερεις θα παρεις της βλαβες και θα σε ενημερωσουν ..για αυτο το λεω

ψαξε ΔΕΔΔΗΕ, θα ξετυλιχτει ενας νεος κοσμος  μπροστα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StormGr είπε

Πώς το λένε; η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας; τόσα πολλά λάθη σε μια παράγραφο που δεν ξέρω τι να σχολιάσω.

Η ΔΕΗ παράγει περίπου το 70 - 75%  του ρεύματος. Μάντεψε ποιοι παράγουν το υπόλοιπο. (Ψάξε πχ πόσα εργοστάσια παραγωγής έχει ο Μυτιληναίος, ο Ήρων και η Elpedison)

Οσο για τον ΟΤΕ πλέον αρκετές καμπίνες ειδικά για 100αρες ταχύτητες είναι της Vodafone (Μάντεψε ποιός είναι υπεύθυνος για αυτες)

Τελος το ξερω θα σε σοκαρω αλλα για βλάβες ρεύματος θα απευθυνθείς στον ΔΕΔΔΗΕ και όχι στη ΔΕΗ όπου κι αν είσαι είτε στη ΔΕΗ είτε σε οποιοδήποτε πάροχο.

Εντάξει ρε φίλε .. γράφω γρήγορα για αυτό και έκανα λάθη ....Τώρα στο παρά ταύτα δεν συμφωνώ με την πολιτική να φεύγεις από την ΔΕΗ και να πηγαίνεις σε άλλη εταιρεία...γιατί πιστεύω και η ΔΕΗ θα εχει τον δικό της τρόπο για να σε κρατήσει κοντά της ...Γιατι στο φινάλε αν φύγει ο ένας , φύγει ο άλλος στο τέλος η ΔΕΗ δεν θα υπάρχει και θα διαλυθεί !!

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, life is music είπε

Εντάξει ρε φίλε .. γράφω γρήγορα για αυτό και έκανα λάθη ....Τώρα στο παρά ταύτα δεν συμφωνώ με την πολιτική να φεύγεις από την ΔΕΗ και να πηγαίνεις σε άλλη εταιρεία...γιατί πιστεύω και η ΔΕΗ θα εχει τον δικό της τρόπο για να σε κρατήσει κοντά της ...Γιατι στο φινάλε αν φύγει ο ένας , φύγει ο άλλος στο τέλος η ΔΕΗ δεν θα υπάρχει και θα διαλυθεί !!

Καί τί σέ νοιάζει εσένα αν θα διαλυθεί η ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...