Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα άπαντες!

Πρώην υπάλληλος Volton, έχω αρκετή πείρα πλέον και μπορώ να σας βοηθήσω με τις ερωτήσεις σας αν θέλετε...

Εγώ παρότι ήμουν στη Volton και σχετικά ικανοποιημένος -ούτε οι φτηνότεροι ούτε οι ακριβότεροι-, έφυγα λόγω της απληστίας τους. Όπως νομίζω έχει συζητηθεί κι εδώ, πριν αρκετό καιρό αλλάξανε τους γενικούς όρους μονομερώς κατεβάζοντας το πάνω όριο της ρήτρας ΟΤΣ για να μπορούν να χρεώνουν περισσότερο. Το ποτήρι ξεχείλισε όμως πριν λίγο καιρό, όταν με φτηνό πλέον το ρεύμα στη χονδρική, ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΩ ΟΡΙΟ της ρήτρας ΟΤΣ για να μην πιστώσουν ποσά στους λογαριασμούς. Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου λοιπόν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, bill27 είπε

Απο την στιγμη που αλλαξαν την τιμη νομιζω πως μπορεις να φυγεις αζημιως..

Πρόσεξε, δεν άλλαξαν τιμή αλλά τους όρους της σύμβασης.

Ναι, μπορείς να φύγεις αζημίως εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B με νυχτερινό, σπάνια ξεπερνάμε τις 1.800 kWh το τετράμηνο που εναλλακτικα συμφέρει γιατί βλεπω κάτι πρόσφορες με σταθερές τιμές νυχτερινό όλο το 24ωρο και σκέφτομαι ότι μάλλον συμφέρει να μετακινηθώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, everyone_sux είπε

Καλημέρα άπαντες!

Πρώην υπάλληλος Volton, έχω αρκετή πείρα πλέον και μπορώ να σας βοηθήσω με τις ερωτήσεις σας αν θέλετε...

Εγώ παρότι ήμουν στη Volton και σχετικά ικανοποιημένος -ούτε οι φτηνότεροι ούτε οι ακριβότεροι-, έφυγα λόγω της απληστίας τους. Όπως νομίζω έχει συζητηθεί κι εδώ, πριν αρκετό καιρό αλλάξανε τους γενικούς όρους μονομερώς κατεβάζοντας το πάνω όριο της ρήτρας ΟΤΣ για να μπορούν να χρεώνουν περισσότερο. Το ποτήρι ξεχείλισε όμως πριν λίγο καιρό, όταν με φτηνό πλέον το ρεύμα στη χονδρική, ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΩ ΟΡΙΟ της ρήτρας ΟΤΣ για να μην πιστώσουν ποσά στους λογαριασμούς. Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου λοιπόν...

Καλημερα... Πλεον αυτο κανουν ολοι οι παροχοι... Ειναι μονοδρομος αυτος... Δεν γινεται αλλιως... Μαλιστα αν καταργησουν και τις ΝΟΜΕ... εκει θα υπαρξει θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Πλεον αυτο κανουν ολοι οι παροχοι... Ειναι μονοδρομος αυτος... Δεν γινεται αλλιως... Μαλιστα αν καταργησουν και τις ΝΟΜΕ... εκει θα υπαρξει θεμα..

Πιθανώς. Η Volton όμως, όπως είχε δείξει και σε μία 'έρευνά' του και το allazorevma, είχε μακράν τη μεγαλύτερη χρέωση σε ρήτρα ΟΤΣ...

Εν τω μεταξύ, έτσι για χάρη της συζήτησης, αναρωτιέμαι πώς θα το δικαιολογήσουν σε ΣτΚ κτλ. Εννοώ, όντως η νομοθεσία σε αφήνει να αλλάξεις τους όρους όταν οι συνθήκες της αγοράς έχουν αλλάξει και για να μην κλείσεις, ας πούμε, οπότε και ανεβάζεις τις τιμές. Εδώ, τί λές; Η αγορά πάει καλά και θέλω να βγάλω περισσότερα απ'ό,τι πριν; 

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Καλησπέρα, έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B με νυχτερινό, σπάνια ξεπερνάμε τις 1.800 kWh το τετράμηνο που εναλλακτικα συμφέρει γιατί βλεπω κάτι πρόσφορες με σταθερές τιμές νυχτερινό όλο το 24ωρο και σκέφτομαι ότι μάλλον συμφέρει να μετακινηθώ..

Στην τιμή του νυχτερινού μην ξεχάσεις να προσθέσεις και το πάγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Καλησπέρα, έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B με νυχτερινό, σπάνια ξεπερνάμε τις 1.800 kWh το τετράμηνο που εναλλακτικα συμφέρει γιατί βλεπω κάτι πρόσφορες με σταθερές τιμές νυχτερινό όλο το 24ωρο και σκέφτομαι ότι μάλλον συμφέρει να μετακινηθώ..

εχω την αισθηση οτι τα ΚΟΤ ειναι διαθεσιμα μονο στα "βασικα" Γ1(Ν) προγραμματα των παροχων, οχι στα υπολοιπα,  νυχτερινο ολη μερα κλπ. Ρωτα πριν μπεις στη διαδικασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

εχω την αισθηση οτι τα ΚΟΤ ειναι διαθεσιμα μονο στα "βασικα" Γ1(Ν) προγραμματα των παροχων, οχι στα υπολοιπα,  νυχτερινο ολη μερα κλπ. Ρωτα πριν μπεις στη διαδικασια. 

Ο καθένας ό,τι θέλει, πλέον. Παλιά η τιμή (ή μάλλον, οι τιμές) ΚΟΤ καθορίζονταν από το νόμο, "€x/MWh". Μετά αυτό άλλαξε και πλέον πρέπει να δίνεται έκπτωση €x/MWh πάνω σε ένα τιμολόγιο που θα επιλέξει ο πάροχος, δηλαδή οι τιμές ΚΟΤ μπορεί να είναι διαφορετικές για τον κάθε πάροχο. Αλλά βέβαια αυτό σημαίνει ότι δεν διαλέγει ο δικαιούχος σε ποιο πρόγραμμα θα πάει - αν έχει ΚΟΤ πάει σε συγκεκριμένο, και αυτό είναι λογικό

(δεν είχα δει ότι ο φίλος έχει ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εχω την αισθηση οτι τα ΚΟΤ ειναι διαθεσιμα μονο στα "βασικα" Γ1(Ν) προγραμματα των παροχων, οχι στα υπολοιπα,  νυχτερινο ολη μερα κλπ. Ρωτα πριν μπεις στη διαδικασια. 

Εχω μια χαρα ΚΟΤ Β και 24/7 νυχτερινο στην ELPEdison .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν κάποιος δικαιούται κοινωνικό τιμολόγιο τον συμφέρει να κάτσει στην ΔΕΗ η καλύτερα να πάει αλλού ;
και αν είναι να πάει αλλού πια προτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εχω μια χαρα ΚΟΤ Β και 24/7 νυχτερινο στην ELPEdison .....

δεν εχω ΚΟΤ, δε ξερω, γιαυτο ειπα εχω την αισθηση. Απλα ειμαι βεβαιος οτι σ'ενα δυο παροχους που εκανα browse ειδα σημανση σε συγκεκριμενο (δηλαδη το βασικο) προγραμμα οτι λειτουργει με ΚΟΤ..

πχ  εδω λεει το "βασικο" προγραμμα διαθεσιμο με ΚΟΤ -> https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako/

εδω λεει δεν ειναι διαθεσιμο με ΚΟΤ (το ολη μερα νυχτερινο) https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-nichterino-365/

 

γιαυτο ειπα να το ψαξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, everyone_sux είπε

Μπορείς να μας πεις πόσο καταλήγει η MWh? Λογικά στα €18,9?

Δεν μπορω να το υπολογισω ετσι ...

Μεχρι τις 2000kw/4μηνο πληρωνω βαση ΚΟΤ Β με 0,045 και τις υπολοιπες με 0,0639 τιμη Elpedison

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Δεν μπορω να το υπολογισω ετσι ...

Μεχρι τις 2000kw/4μηνο πληρωνω βαση ΚΟΤ Β με 0,045 και τις υπολοιπες με 0,0639 τιμη Elpedison

Δεν έχει πολύ νόημα αυτό. Το τιμολόγιο της Elpedison για το νυχτερινό είναι στα 63,9. Η έκπτωση είναι 45. Άρα θα έπρεπε να πληρώνεις 63,9-45=18,9/MWh ή αλλιώς 0,018/KWh. Κάτι πάει στραβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...