Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!

Πρώηνπελάτης της Volterra για πάνω από 2 χρόνια, αποφάσισα να μετακινηθώ στην Ελίν. Έκανα την αίτηση μου με όλα τα δικαιολογητικά στις 10 Ιουνίου και ενημερώθηκα ότι προχωράει η διαδικασία.

Στις 18 Ιουνίου μου ήρθε λογαριασμός από Volterra που αφορά το διάστημα από 24/02 έως 16/06 και είναι 139 ευρώ. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Σήμερα 1η Ιουλίου μου έρχεται λογαριασμός από τη ΔΕΗ ύψους 193 ευρώ. Μου λέει να μπω στο e-bill να δω αναλυτικά τον λογαριασμό και έχει κωδικό πληρωμής. Μπαίνω στο e-bill, αλλά δεν υπάρχει αναρτημένο το ακίνητο, ούτε και κανένας λογαριασμός. Σκέφτηκα πως μάλλον έμπλεξα.

Τι λέτε να συμβαίνει; Έχετε παρόμοια εμπειρία; Κάποια ιδέα τι να κάνω από εδώ και πέρα;
Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Γειά σας παιδιά!

Πρώηνπελάτης της Volterra για πάνω από 2 χρόνια, αποφάσισα να μετακινηθώ στην Ελίν. Έκανα την αίτηση μου με όλα τα δικαιολογητικά στις 10 Ιουνίου και ενημερώθηκα ότι προχωράει η διαδικασία.

Στις 18 Ιουνίου μου ήρθε λογαριασμός από Volterra που αφορά το διάστημα από 24/02 έως 16/06 και είναι 139 ευρώ. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Σήμερα 1η Ιουλίου μου έρχεται λογαριασμός από τη ΔΕΗ ύψους 193 ευρώ. Μου λέει να μπω στο e-bill να δω αναλυτικά τον λογαριασμό και έχει κωδικό πληρωμής. Μπαίνω στο e-bill, αλλά δεν υπάρχει αναρτημένο το ακίνητο, ούτε και κανένας λογαριασμός. Σκέφτηκα πως μάλλον έμπλεξα.

Τι λέτε να συμβαίνει; Έχετε παρόμοια εμπειρία; Κάποια ιδέα τι να κάνω από εδώ και πέρα;
Σας ευχαριστώ.

Όταν λες "μου έρχεται λογαριασμός από ΔΕΗ", πού σου ήρθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, everyone_sux είπε

Δεν έχει πολύ νόημα αυτό. Το τιμολόγιο της Elpedison για το νυχτερινό είναι στα 63,9. Η έκπτωση είναι 45. Άρα θα έπρεπε να πληρώνεις 63,9-45=18,9/MWh ή αλλιώς 0,018/KWh. Κάτι πάει στραβά. 

Μαλλον δεν το εχεις καταλαβει καλα....

Η τιμη στο ΚΟΤ Β ειναι 0,045 . Δεν ειναι εκπτωση 0,045 ειναι τιμη kw

Μεχρι 2000kw/4μηνο πληρωνω με αυτην την τιμη...

Μονο εαν περασω τις 2000kw/4μηνο πχ κανω 2500kw τοτε θα πληρωσω 2000x0,045 και 500x 0,0639.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Μαλλον δεν το εχεις καταλαβει καλα....

Η τιμη στο ΚΟΤ Β ειναι 0,045 . Δεν ειναι εκπτωση 0,045 ειναι τιμη kw

Μεχρι 2000kw/4μηνο πληρωνω με αυτην την τιμη...

Μονο εαν περασω τις 2000kw/4μηνο πχ κανω 2500kw τοτε θα πληρωσω 2000x0,045 και 500x 0,0639.

Δες το προηγούμενο σχετικό μου μήνυμα. Αυτό που λες ίσχυε παλιά. Πλέον το ΚΟΤ δεν είναι προκαθορισμένο σαν τελική τιμή αλλά ορίζεται ως έκπτωση πάνω σε βασικό τιμολόγιο προμηθευτή. Δες και το σχετικό της Elpedison εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, everyone_sux είπε

Δες το προηγούμενο σχετικό μου μήνυμα. Αυτό που λες ίσχυε παλιά. Πλέον το ΚΟΤ δεν είναι προκαθορισμένο σαν τελική τιμή αλλά ορίζεται ως έκπτωση πάνω σε βασικό τιμολόγιο προμηθευτή. Δες και το σχετικό της Elpedison εδώ .

Λογαριασμος Μαϊου..... Μαλλον ισχυει αυτο που λες

elpe.JPG

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το κάνουν σωστά. Απλά για να δεις την τελική πρέπει να βάλεις και το πάγιο το οποίο είναι €4,55 άρα η τελική σου τιμή για ενέργεια είναι €0,0306/KWh.

Επεξ/σία από everyone_sux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, everyone_sux είπε

Όταν λες "μου έρχεται λογαριασμός από ΔΕΗ", πού σου ήρθε;

Μου ήρθε στο mail μου.

Πήρα τώρα τηλέφωνο στο 11777 και μου είπαν ότι ο αριθμός συμβολαίου και ο κωδικός πληρωμής που μου έστειλαν στο mail, δεν αφορά εμένα, ούτε το ΑΦΜ μου, που δεν έχω καμμία εκκρεμότητα ούτε σχέση με τη ΔΕΗ, από το 2018.

Αφορά άλλη παροχή της πολυκατοικίας, αλλά δεν μπορούν να μου πουν ποιόν. Έτσι κι αλλιώς, μου είπαν να το αγνοήσω. Ότι ναναι!

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Μου ήρθε στο mail μου.

Πήρα τώρα τηλέφωνο στο 11777 και μου είπαν ότι ο αριθμός συμβολαίου και ο κωδικός πληρωμής, δεν αφορά εμένα, ούτε το ΑΦΜ μου, που δεν έχω καμμία εκκρεμότητα ούτε σχέση με τη ΔΕΗ, από το 2018.

Αφορά άλλη παροχή της πολυκατοικίας, αλλά δεν μπορούν να μου πουν ποιόν. Έτσι κι αλλιώς, μου είπαν να το αγνοήσω. Ότι ναναι!

Γι αυτό σε ρώτησα, αυτό ψυλλιάστηκα - πως απλά σου ήρθε στο τηλέφωνο. Μπορεί κάποιος -από λάθος ή εσκεμμένα- να έδωσε το τηλέφωνό σου για την παροχή αυτή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, everyone_sux είπε

Μπορεί κάποιος -από λάθος ή εσκεμμένα- να έδωσε το τηλέφωνό σου για την παροχή αυτή.

Για email γράφει, που το βρήκαν και το έδωσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για email γράφει, που το βρήκαν και το έδωσαν;

Σωστές οι απορίες σας και δικό μου λάθος και γεροντική αμνησία. Πριν 2 μήνες κάναμε μαζί με την κόρη μου, αίτηση για ηλεκτροδότηση μιας γκαρσονιέρας που νοίκιασε,στο όνομα της. Τότε δώσαμε - κατά λάθος προφανώς - το  mail μου. Τώρα θα μιλήσει η ίδια με την υπηρεσία e-bill και θα δώσει το δικό της.

Συγγνώμη παιδιά, δικό μου το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Από τη ΔΕΗ ζήτα συγνώμη, από εμάς δεν έχει νόημα!

Οι άνθρωποι της ΔΕΗ στο 11770, ήταν άψογοι και στις δύο επικοινωνίες που είχαμε. Και αυτό το αναγνώρισα στις δύο κλήσεις που μου έκαναν μετά για να αξιολογήσω την εξυπηρέτηση. Απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις, δίνοντας άριστα σε όλα. Ήταν αυτό μια μορφή συγγνώμης από μέρους μου. Δε νομίζω ότι είχα και άλλο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, everyone_sux είπε

Ναι, το κάνουν σωστά. Απλά για να δεις την τελική πρέπει να βάλεις και το πάγιο το οποίο είναι €4,55 άρα η τελική σου τιμή για ενέργεια είναι €0,0306/KWh.

χρέωση Κ.Ο.Τ. Β 0,045€/kWh είναι στην ΔΕΗ  άρα ελπεντισον με €0,0306/KWh είναι φτηνότερη(?!) αλλά με ρήτρα ΟΤΣ τι παίζει?

Επεξ/σία από PurpleNinja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

χρέωση Κ.Ο.Τ. Β 0,045€/kWh είναι στην ΔΕΗ  άρα ελπεντισον με €0,0306/KWh είναι φτηνότερη(?!) αλλά με ρήτρα ΟΤΣ τι παίζει?

Απ'όσο θυμάμαι η ΔΕΗ έχει ένα και μοναδικό τιμολόγιο, και δεν είναι στα €90 αλλά στα €110 και€119. Άρα το ΚΟΤΒ θα είναι €65 και €74 κανονικά.

Η Elpedison νομίζω έχει από τις υψηλές ρήτρες ΟΤΣ... αλλά δεν νομίζω πως θα φτάνει αυτή τη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/6/2019 στις 8:29 ΜΜ, naive είπε

Προσοχή,  νέο φρούτο απο τη Volterra:
Στον τελευταίο λογαριασμό μου εμφανίστηκε μια χρέωση 8€ με περιγραφή: ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ-ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ
Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι είναι και μου είπαν ότι πρόκειται για απώλειες δικτύου, τις οποίες χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ στους προμηθευτές, και αυτοί τη μετακυλίουν στους πελάτες. Και μου είπαν ότι είναι εφάπαξ (μάλλον ετήσια). 
Βέβαια πουθενά στο συμβολαιό μου δεν υπάρχει τέτοια προβλεψη. Τους το είπα και μου κάνουν το χαζό, μου λένε ότι σε ένα σημείο των όρων λέει "λοιπές χρεώσεις" και ότι αυτή ανήκει εκεί. (!) 

Τσεκάρετε όμως και τους δικούς σας λογαριασμούς για τίποτα ανεξήγητες χρεώσεις, να δούμε και από περιέργεια τι κάνουν οι άλλοι πάροχοι.

Εγγράφως όλα και ότι δεν σε καλύπτει σε ένωση καταναλωτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...